banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 16:44

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 45 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 18 Sep 2017, 21:24 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
Da, a mi smo pametni. Pa imamo koliko brojeva, pa uvode još i 121 koji bi jednom trebao postati 112.

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Sep 2017, 21:29 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Feb 2011, 19:13
Postovi: 3118
The_new_Statesman je napisao:
Zar nismo imali Prvu pomoc kao predmet u osnovnoj?

Naravno da jesmo.Zvala se prva pomoc i zastita i zato se to nije puno gledalo kad se polagalo za vozacku.I ja sam za to da se poostri kriterijum jer danas polozi prvu pomoc i odmah komsijama cita nalaze.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Sep 2017, 21:48 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
Bilo prije, ja se ne mogu sada sjetiti da li sam imao svoje ili od sestre knjige. Morao bih provjeriti u đačkoj knjižici ima li :) Mene su već zahvatili moderni trendovi kao vjeronauka.
Ali opet, i da ima neka knjiga da udavi sa teorijom. Bez praktičnog dijela od toga koristi kao i od ovog za vozački. Eto ja sam zapamtio da jedan dio muškog tijela zauzima 1% površine kože.

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Sep 2017, 22:00 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Mi nismo imali prvu pomoć u školi.

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Sep 2017, 22:01 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jan 2013, 11:56
Postovi: 141
Lokacija: Canis Major
Ja sam polagao vozački prije 4 godine, i stvarno je kako je OP napisao. Neki doktor došao zalizane kose, baca šale tipa: "ova lutka, zvaćemo je Mara, nema noge jer su joj otpale", cijela sala prasak, neverue. Polagao u po' juna, temperatura vani 42 stepena, nas 30 zbijeno na neke klupice prekrivene umjetnom kožom, tako da sam se do kraja časa klizao u vlastitoj lokvi guznog znoja. Doktor prelijeće to otprilike kao da smo mi to negdje detaljno naučili, pa sad vrši zadnje ponavljanje pred ispit. Meni što je ostalo u sjećanju je da trebaš k'o june uprijeti ako nekoga oživljavaš, i ako čuješ da mu rebra pucaju znači da radiš dobar posao. Sjećam se i da je motao Mari glavu nekom gazom, u koju svrhu - ne znam. Pitanja na polaganju prve pomoći su bila smiješna, i 80% stvari se zna iz života, da ne otvoriš onu njihovu knjižicu. Sve u svemu "pro forme" i predavanja i ispit.

I da, nismo imali prvu pomoć u školi, al' vjeronauku... To je valjda bitnije


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Sep 2017, 22:07 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Ako se dobro sjecam, knjiga prve pomoci za osnovnu je bila vise opremljena ilustracijama nego tekstom.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Sep 2017, 23:08 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Jan 2009, 02:00
Postovi: 5576
Lokacija: Banja Luka
Potvrdjujem da je to zajebancija, cisto formalno ide. Najbolje bi bilo da se prva pomoc provlaaci kroz osnovnu i srednju skolu, ali da se ozbiljno radi. Puno je informacija i varijaacija da bi se odjednom (2-3 dana koliko sada traje) zapamtilo.

Послато са m2 уз помоћ Тапатока


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Sep 2017, 23:31 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2011, 00:53
Postovi: 1620
Lokacija: дебља страна Елта кабела
Ја сам у основној имао и прву помоћ и предмет који се звао да ли саобраћајна култура или васпитање, тако нешто. Саобраћајно се учило у 4. разреду чини ми се, а прва помоћ негдје пред крај, и не сјећам се више, мислим да је у осмом била.

_________________
Правда за пОвлаку!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Sep 2017, 05:06 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15261
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Mega_Byte_Me je napisao:
Potvrdjujem da je to zajebancija, cisto formalno ide. Najbolje bi bilo da se prva pomoc provlaaci kroz osnovnu i srednju skolu, ali da se ozbiljno radi. Puno je informacija i varijaacija da bi se odjednom (2-3 dana koliko sada traje) zapamtilo.

Послато са m2 уз помоћ Тапатока

Ako nema tih formalnosti kako onda puniti prazne zdravstvene fondove???

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Sep 2017, 07:13 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Ta takmičenja iz Prve pomoći, koje su to namještaljke bile, dosta nas je bilo zainteresovano, a na kraju nastavnica biologije povela djecu doktora i medicinskih sestara.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Sep 2017, 08:28 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Feb 2017, 23:20
Postovi: 2660
Ja sam tu prvu pomoc fino nabubacila za vozacki i nesto je i ostalo. Polagala sam 2005. Al, evo moj buraz je u poljoprivrednoj skoli bio dio te sekcije iz prve pomoci i imali su bas dobru instruktorku, pobijedili su na takmicenju medicinsku skolu. On apsolutno nema problem da pridje i pomogne povrijedjenima u nesreci, radio je to bas cesto.
Mislim, ne treba zamjeriti ljudima, nije svako za to da pridje i pomogne, ljudi se pogube. On je bio u situaciji, negdje naistoku RS-a, da 50 ljudi stoji i gleda covjeka povrijedjenog i jedino on prisao i pomogao i uradio sta treba. Svu tu sigurnost i samopouzdanje mu je pruzila ta sekcija prve pomoci.

_________________
vrag ti babu osedl'o


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Sep 2017, 08:30 
Ja sam momacki nabubao prvu pomoc i nije se moglo tek tako proci kako vi pricate...sada nakon 15 godina pojma nemam sta trebam raditi u slucaju nesrece, sve zaboravio...


Vrh
  
 
PostPoslato: 19 Sep 2017, 09:38 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
121 za početak.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Sep 2017, 10:24 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2015, 20:56
Postovi: 4175
Било би сасвим нормално да сви пунољетни прођу какву-такву обуку из ПП. Можда у завршном разреду средње школе.
Колико вас уопште зна шта се налази у комплету ПП и на који начин може послужити?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Sep 2017, 10:29 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2015, 20:56
Postovi: 4175
Milan je napisao:
Ja sam momacki nabubao prvu pomoc i nije se moglo tek tako proci kako vi pricate...sada nakon 15 godina pojma nemam sta trebam raditi u slucaju nesrece, sve zaboravio...

Нема ту селамета од бубања теорије. Превити руку, нпр, тражи вјежбу. А замисли реалну ситуацију у којој унесрећени вришти, млатара рукама, пичкара те или се усрао у гаће.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Sep 2017, 10:33 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Iskreno, nemam pojma šta se sve nalazi u kompletu prve pomoći ali ću probati pobrojati:
- zavoji
- sterilne komprese i zavoji
- trougla marama
- flaster
- hanzaplast
- rukavice
- makaze

Mislim da u svakoj prvoj pomoći treba biti i neko uputstvo, čisto da se ljudi mogu na brzinu podsjetiti...

Čini mi se da sam negdje načuo, da u toku obuke za prvu pomoć kažu polaznicima da samo zovu hitnu i da ništa ne diraju.
Ja bih rekao da, ako već imamo loše obučene građane, barem trijažu, uspostavljanje disanja i zaustavljanje krvarenja moramo znati...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Sep 2017, 10:51 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Mar 2014, 13:26
Postovi: 8494
Super je ako se to uspije- to je i jedino moguće.
Najveći problem je panika.
Ljudi se pogube i počnu čupati povrijeđene iz auta ne pazeći na kičmu, ne pazeći na polomljena rebra koja lako probiju plućnu maramicu. Vide jedino krv, a krv koju vidiš nije problem- to ili podvežeš ili staviš čitav, neraspakovan zavoj i dobro zaviješ.
Oni koji su vježbali i išli na takmičenja su odlično osposobljeni.
Ostalima ne treba baš puno da bi mogli pomoći- samo par stvari mogu napraviti, a to stvarno nije teško za naučiti.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Sep 2017, 10:57 
hadzidado je napisao:
Ljudi se pogube i počnu čupati povrijeđene iz auta ne pazeći na kičmu


Bravo za ovo. Druga je opalio tamic na sred ulice i moji "pametni" drugovi su ga uhvatili za ruke i noge i unijeli u kucu (kuca mu je odmah ispred mjesta nesrece). Ja im poslije objasnjavao da to nisu nikako smjeli da rade ni u kom slucaju i na kraju ja ispao debil jer "gdje da ga pustimo da umre na ulici jebo te tito ledeni"...


Citiraj:
А замисли реалну ситуацију у којој унесрећени вришти, млатара рукама, пичкара те или се усрао у гаће.

cim on moze vristati i mlatarati rukama znaci da nije neki veci problem :D


Vrh
  
 
PostPoslato: 19 Sep 2017, 11:01 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Feb 2017, 23:20
Postovi: 2660
Ili guraju gole prste u usta nekom ko ima epilepticni napad. Ma, ima toga bas dosta. Ja sam jedno vrijeme, bas zbog buraza, kad vidim koliko je on siguran u sebe, htjela ici na kurs prve pomoci u crveni krst. Nisam, ali nije iskljuceno da hocu.

_________________
vrag ti babu osedl'o


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Sep 2017, 11:08 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Naravno, treba biti svjestan i svojih sposobnosti. Ja mislim da se ne bih usudio čupati povrijeđenog iz auta ako se bojim da ima povredu kičme ili vrata...

Spoljašnje krvarenje i nije neki problem. Kako god da ga zaustaviš, sterilno ili ne, ili čak da inficiraš povrijeđenog, nije neki problem.
Za one koji ne znaju kako se pravilno daje vještačko disanje može i ovo:
https://www.youtube.com/watch?v=Li9l0lNo7_Q

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Li9l0lNo7_Q[/youtube]

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 45 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs