banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 19:18

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1081 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 55  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: zapad...da ili ne!?
PostPoslato: 18 Nov 2003, 10:02 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 30 Jul 2003, 09:40
Postovi: 608
Lokacija: Banjaluka, BiH
u jeku politickih debata oko pitanja ulaska naseg drustav u evropsku uniju i u clanstvo NATO odlucio sam da zapocnem ovu temu...

svugdje mozemo cuti rasprave o tome kako i kada uci u evropu ili NATO.
o tome raspravlja zamalo sva elita naseg drustva a mene zabrinjava to sto takvoj raspravi nije prethodila...ova!

treba li nam zapad ili ne!?

o pitanjima kao sto su...sta nam dobro a sta lose donosi zapad, ili treba li nam uopste takvo drustvo, ili na kraju...kakav uzor u drustvenom pogledu nam je potreban?, vrlo se malo govori a mislim da su takva pitanja mnogo vaznija od onih koja mnogo vise slusamo.

nadam se da cemo mi na forumu dati makar mali doprinos razvijanju svjesti po tom pitanju.

unaprijed veliki pozdrav svima!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Nov 2003, 17:52 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Nov 2003, 17:05
Postovi: 165
Lokacija: N44 45.99912 E17 10.99872
Kao prvo pozdravljam temu, dobra je.

Trebali nam Zapad ili ne?

Treba neizostavno i sto prije.

Naravno, poslije ovako kratkog i jednostavnog odgovora chovjek mora malo da pojasni:

Nas mentalitet Balkanaca (kakav je da je) jedinstven je i neuporediv sa bilo kojim drugim, posebno sa onim sa zapada. On je snazan i odlucan.
Stil zivota je takodje jedinstven (proslave, roshtiljade zaje*ancije) cak i
u najgorim vremenima.
Smisao za humor takodje neuporediv sa bilo kojim drugim.

Uzori nam nisu potrebni. Inteligentni smo i umjetnici.

Zapad donosi mnogo dobrog i losheg u paketu.

Smatram da cemo na osnovu dobrih stvari koje donosi zapadna struja i uz pomoc nasheg mentaliteta konachno stvoriti kvalitetno i prosperidetno drushtveno okruzenje.

pozdrav

_________________
Science has failed our mother earth
spirit moves through all things.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Nov 2003, 10:14 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 30 Jul 2003, 09:40
Postovi: 608
Lokacija: Banjaluka, BiH
hvala na pisanju...
no ja bih bio oprezan.

kako sama kazes..."zapad nam donosi i dobro i lose u paketu" a ja se loseg bojim. priznajem.
ja se pitam hocemo li uspjeti svojim sjajem pokriti tamu!?

zapad nije mali i siromasan. zapad je velik i bogat!
zato je njegova tama...ogromna. tako velika za nas mali sjaj.imamo li mi toliko sjaja da bar sebe zastitimo?

primjer...
u omladinskom forumu neko vece je bila tema homoseksualnost. i gost u studiju, iz helsinskog odbora za ljudska prava, otvoreno kaze..." ako zelimo biti clanica evropske unije, moramo prihvatiti njihove normative".

drugim rijecima, morali bi promjeniti nase balkanske stavove (kako se ti izrazi) i po tom pitanju.
ako ja napregnem svoje male mozdane vijuge i pomislim da je homoseksualnost tama (samo pomislim) pitam se onda kako ce nas nasa svjetlost spasiti a ipak odvesti u evropu :o


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Nov 2003, 20:47 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Nov 2003, 17:05
Postovi: 165
Lokacija: N44 45.99912 E17 10.99872
hi rio

Obrati paznju na to da sam ja postavio temu Homosexualnosti, prije nego sto si je ti pomenuo u svom komentaru.

Ovo navodim kao cinjenicu da razmisljamo o ovim problematikama u istom pravcu.

Citiraj:
zapad nije mali i siromasan. zapad je velik i bogat!
zato je njegova tama...ogromna. tako velika za nas mali sjaj.imamo li mi toliko sjaja da bar sebe zastitimo?


Rekao bih da ni mi nismo najsjajniji shto se tiche nekih stvari.
Slazem se takodje da je moj prvi komentar na ovu temu bio mozda i prvishe optimistichan.

No moje je mishljenje generalno o toj stvari i dalje da je priblizavanje zapadu neophodno?

slazes se?



napomena -cudi me zashto je mali broj ucesnika na ovoj temi-

_________________
Science has failed our mother earth
spirit moves through all things.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Nov 2003, 09:23 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 11 Mar 2002, 01:00
Postovi: 652
Lokacija: Banja Luka
Hajde onda da se priključim i ja. :D
Doduše, svoje stavove po ovom pitanju sam na više mjesta jasno izrazio (pa nisam želio da to ponavljam) ali ipak ću barem koju riječ reći i ovdje.
Zapad naravno ima dobrih stvari i to nekih koje nama hronično nedostaju.
Prije svega to je praktičnost, racionalnost, čvrsta uređenost i disciplina.
Ima toga još, naravno, ali ove osobine nama najviše nedostaju. I zato trebamo da učimo od koga kako i koliko više možemo.
Međutim, sam temelj i postavke načina života na Zapadu ništa ne valjaju, a pogotovo je neodrživ princip na kojem se Evropska Unija "ujedinjuje", a to je puki (prije svega ekonomski) interes. Nema goreg i trulijeg temelja za izgradnju zajedničkog doma, pogotovo za uređenje života tolikog broja tako raznolikih ljudi na tolikom prostoru. Ako ostane na tome (interesu).
Koliko je zdrav brak iz interesa (nikoliko) toliko može biti zdravo i udruživanje naroda na toj osnovi. Jer kao što se u braku udružuju osobe koje su različite, ali imaju nešto bitno zajedničko što ih povezuje i čine to da bi im zajednički život bio ljepši i ispunjeniji, tako bi trebalo da bude i sa narodima.
Za takvo nešto potrebna je duhovnost i za to su najodgovorniji duhovnici i dušebrižnici.
Zdrav brak znači da su dovoljno zreli da svojom posebnošću ne remete onog drugog i da saviju rogove i prilagode se onom drugom, ali istovremeno da dovoljno ostanu svoji tako da to obogaćuje i zajednicu i njih same, pa je tako i sa udruživanjem naroda radi zajedničkog života da bi svima bilo bolje, a ne da to znači faktičko (ali na fini način) porobljavanje nekoga da bi manjina gazdovala i to uživala.

Pogledajmo samo jedan prost primjer Evropske "dobrohotnosti", ali i našeg sljepila. Poznata je stvar i niko je ne skriva da strani kapital u naše krajeve privlači prije svega jeftina radna snaga. Jeftina radna snaga postoji samo u siromašnim državama gdje je standard relativno nizak (ili su barem "potrebe" veće od prihoda), i ja ne znam kojem slijepcu može da ne bude jasno da ulagačima uopšte nije u interesu (opet taj interes) da na našim prostorima bude blagostanje, jer u tom slučaju ne postoji više ni jeftina radna snaga jer ako je standard kod nas isti ili približan kao kod njih, onda je naša radna snaga skuplja od njihove još za troškove transporta.
Međutim u situaciji kakva je sada (i kakva "dobrohotnim" ulagačima sasvim odgovara) čak i sa popriličnim troškovima transporta njima se isplati da im radi naša radna snaga. Njihov cilj je samo zakonodavstvo prilagoditi svom (jer im to treba), oblikovati svijest ljudi da bude približna njihovoj (način života, životne potrebe i "životne potrebe"), izgraditi što bolju infrastrukturu pogotovo transportnu (jer to njima pojeftinjuje stvari i u eksploataciji prirodnih bogatstava i radne snage), ali gušenjem domaće i od njih nezavisne privrede te stalnom nesigurnošću i drugim faktorima učiniti da je stanovništvo ovdje faktički porobljeno i stalno na ivici siromaštva ili barem da je dovoljno nezadovoljno svojim standardom da bi stalno trčalo za boljim, koje im naravno samo oni mogu servirati.
Ali da ne zalazim dalje, ovo je samo ilustracija. Jednom riječju bolesno, i nedugoročno razmišljanje, protivno Bogu i ljudima. Stoga je potrebno da se prije propasti ovakvog koncepta Ujedinjene Evrope (koji je neminovan) mi osvijestimo, i da radimo na nečemu što je mnogo bolje i trajnije, i čemu će se Evropa, odnosno onaj njen mudriji dio u svoje vrijeme pridružiti (a ne obrnuto).
Međutim, moglo bi se desiti da stvari idu sasvim neočekivanim tokom, i da Božiji promisao dijelom iskoristi čak i ideju Evropske Unije za ono što će poslije biti. Ipak je on veliki umjetnik u pretvaranju negativnog u pozitivno i izvlačenju dobrog i iz najpokvarenijih spletaka. :D
Pa živi bili pa vidjeli. Važno je samo da ljudi na ovim prostorima prestanu da se oslanjaju na štap koji će se slomiti i na kraju zabosti njima u ruku i da barem počnu da traže ono pravo. A ko zaista traži taj i nađe.

_________________
UIOSDSAHA


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Nov 2003, 11:11 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 30 Jul 2003, 09:40
Postovi: 608
Lokacija: Banjaluka, BiH
pozdrav...boni!

Citiraj:
Obrati paznju na to da sam ja postavio temu Homosexualnosti, prije nego sto si je ti pomenuo u svom komentaru.


primjetio sam...drago mi je.

Citiraj:
No moje je mishljenje generalno o toj stvari i dalje da je priblizavanje zapadu neophodno?

slazes se?


ne!
plasim se, jednostavno receno, da cemo izgubiti mnogo toga sto nas krasi i sto ima neprocjenjivu vrijednost.
a zbog cega sve to?
mislim da bi platili preveliku cjenu....izgubili mnogo a dobili malo.

slazem se sa aharonom.... u cjelosti.

Citiraj:
napomena -cudi me zashto je mali broj ucesnika na ovoj temi-


i mene :o


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Nov 2003, 11:45 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 12:43
Postovi: 3807
Lokacija: The Happy Hill
Citiraj:
plasim se, jednostavno receno, da cemo izgubiti mnogo toga sto nas krasi i sto ima neprocjenjivu vrijednost.

Nazalost strahovi su izgleda, sasvim opravdani...
stvarno donosi dosta dobrih stvari ali koliko smo mi spremni i za jednu losu???
neko je pomenuo homseksualnost... takve i slicne pojave igleda bas stizu sa tom "civilizacijom"!!! to ne volim! patrijarhalni odgoj je jedna od ovih riovih vrijednosti!!!
pozdrav i nek nam je sa srecom!

btw. kad sam procitao temu pomislio sam da se radi o odlasku na "privremeni" rad na zapad! :lol: mozda to ljude "odbija od teme... :wink: mozda...

_________________
По зими, киши, сунцу, снегу или кошави...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Nov 2003, 14:26 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.
Volio bih da neko napishe te 'loshe' stvari zapada od kojih vas par zazire.. pa da prodiskutujemo o svakoj ponaosob..

Homsexualnost pomenu neko .... eto nismo 'na zapadu' a imamo pedera.. znaci ne mozemo to izbjeci. Mislite da ih ima manje nego na zapadu? Varate se, samo se za manje njih zna... jer nemaju ljudi hrabrosti priznati.
A pokrivanje ociju nikud ne vodi.

_________________
Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Nov 2003, 15:11 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Slažem se sa Riom, aharonom i bigmanom, ni mene ne privlači ideja "ulaska" u Evropu u kotekstu u kom se ovde o tome misli.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Nov 2003, 15:22 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 11 Mar 2002, 01:00
Postovi: 652
Lokacija: Banja Luka
Miško.
Mislim da sam bio vrlo konkretan. Ako si zaista za diskusiju, već imaš sasvim dovoljno materijala. Prije svega mislim na priču o jeftinoj radnoj snazi itd.
Pa ipak rekao bih da se kod nas dvojice jednostavno radi o različitim životnim pogledima i prioritetima. Možda tebi Zapad odgovara. Meni ne, a očito da nisam jedini. I nije to "nas par" nego je to mišljenje mnogih, ali mnogi takođe i ne vide niakakvu drugu mogućnost da se izvuku iz sadašnje situacije, pa gutaju ono što im se servira svaki dan.
Očito ne videći šta se iza brda valja.
A još je Gebels rekao: "Stotinu puta izrečena lažpostaje istina."
Tako je i sa neophodnošću priključivanja ovim i ovakvim "evroatlantskim integracijama" u kojima je ljudima predstavljen spas za sve i svašta. To niko dosada nije dovodio u pitanje. Evo neko ipak dovodi i ja se s tim slažem.

A što se homoseksualaca tiče o tome na za to otvorenoj (a ovoj dosta srodnoj) temi.

_________________
UIOSDSAHA


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Nov 2003, 15:51 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.
aharon je napisao:
Miško.
Mislim da sam bio vrlo konkretan. Ako si zaista za diskusiju, već imaš sasvim dovoljno materijala. Prije svega mislim na priču o jeftinoj radnoj snazi itd.


Tvoj citav post sam poceo da citam i zavrsio kad si poceo da spominjes duhovnost i tu odustao... znas i zasto .
Ponovo sam se vratio i procitao ostalo ..

To sto pricas za 'jeftinu radnu snagu' i 'siromasne zemlje' je daleko od istine jer vidi se da nisi upucen. To je zakon trzista, jer svako kupuje gdje je jeftinije. Svicarci kupuju u Italiji jer je tamo jeftinije a to ne zato sto hoce da italijanska privreda napreduje.
Ako neko hoce da jeftinije prodje docice u nasu zemlju podici fabriku, zaposliti 1000 radnika. Radnicke porodice bice nahranjene i strani investitor ce imati jeftiniju robu i svi zadovoljni.
Ali kod stranog investitora treba raditi a ne kafenisati 50% radnog vremena i trachati na firmin telefon..
To je ono sto nekim neodgovoara.
A ti kaze 'treba se osvjestimo i radimo nesto'. i svi to pricaju ali se nista ne desava a rat je zavrsio prije 8 godina .... i sta ces ? sjediti i moliti se Bogu da se nesto promjeni ??
Narod u BiH nije na ivici siromastva vec je bjedan i gladan !!!
Ali nista, sjedicemo pricacemo kako je zapad losh, psovacemo od muke, jadati se jedni drugima i uvijek ce neko drugi biti kriv... a?

_________________
Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Nov 2003, 15:53 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.
Vader je napisao:
Slažem se sa Riom, aharonom i bigmanom, ni mene ne privlači ideja "ulaska" u Evropu u kotekstu u kom se ovde o tome misli.


Oki, interesuje me koji kontekst vama odgovara a koji ne ?
Zasto ne odluciti sta uzeti a sta ostaviti ?

Zato sto su ljudi pokvareni i potkupljivi, prokleti i pohlepni ....
Nista drugaciji nisu zapadnjaci od balkanaca..

_________________
Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Nov 2003, 19:58 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 12 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3131
Lokacija: Kod roditelja
Sada, napišite koje su to dobre stvari koje će nam donijeti članstvo u EU/NATO.
Ja ne znam ni jednu.
Evropska zajednica je veliki mit u našem slučaju. Može li BH postati pravna država, koja poštuje ljudska prava, ekonomski stabilna, bez članstva u EU?
Zašto su Švajcarska, Norveška tako "glupe", pa odbijaju članstvo u EU?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Nov 2003, 20:02 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.
Not now, John! je napisao:
Sada, napišite koje su to dobre stvari koje će nam donijeti članstvo u EU/NATO.


Nato i EU nisu iste stvari...
EU - smanjenje granica, omogucavanje kretanja ljudi i roba.

Not now, John! je napisao:
Može li BH postati pravna država, koja poštuje ljudska prava, ekonomski stabilna, bez članstva u EU?


Moze ali pod stranom "kandzijom" posto sami sebe ne mozemo popraviti nikako ...

Not now, John! je napisao:
Zašto su Švajcarska, Norveška tako "glupe", pa odbijaju članstvo u EU?


Zato sto imaju veci standard i bogatije su drzave od drzava EU i kad bi usle morale bi da spuste svoje standarde. Jednostavno ?
A i BiH ima vece standarde ?

_________________
Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 21 Nov 2003, 09:01 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 11 Mar 2002, 01:00
Postovi: 652
Lokacija: Banja Luka
Miško
Teško je tebi objasniti išta kada i sam aksiomatski prihvataš ono što nam se godinama potura. Ali pokušaću. Tržišna ekonomija je veoma, veoma klimava konstrukcija i održava se još uvijek samo krajnjim naporima onih kojima takvo stanje stvari odgovara. Ali počinje da puca po šavovima, i još kratko vrijeme može da izdrži.
I što je najvažnije, sve manje može da obezbijedi materijalno blagostanje i a pogotovo bilo kakvu sigurnost čak i u ekonomski najrazvijenijim zemljama, a kamo li o faktički porobljenim njihovim satelitima i ovisnicima. O duhovnom stanju da ne govorimo.
A sve zato što je taj način privređivanja zasnovan na stalnom ekonomskom rastu, a to je čak i vještački jednostavno nemoguće. Bar na duže staze.
Takođe zasniva se na bukvalno na lijepo upakovanoj pljački, jer se za praktično istu upotrebnu vrijednost ljudima novac uzima mnogo puta. Npr. umjesto da se (što je tehnološki apsolutno moguće) proizvede televizor koji može da traje bar 20 godina, namjerno se prave televizori sa vrlo ograničenom pouzdanošću, jer je stalni rast nemoguće održati ako istom kupcu ne uvališ televizor za 3 - 5 godina (pa opet za još koju...), obradivši mu svijest (marketingom=čista psihološka magija) da mu je baš takav prijeko potreban, i namjerno se manipuliše i taktizira sa tehnološkim dostignućima da bi se izbacilo što više generacija uređaja koji su "bolji" i smim tim privlačni za kupovinu.
I najcrnje je od svega što se ta i druge potpuno nenormalne stvari plasiraju kao normalne i većina ih kao takve i guta.
Takođe, svjedoci smo da se većina novca danas vrti ne u ekonomskoj bazi (proizvodnji), nego u svima onima koji im sjede za grbačom, počev od marketing i sales managera pa do silnih održavanja i usluga koje realno ne doprinose nikakvu novu vrijednost nego samo služe održavanju postojećeg stanja.
Jednom riječju, najviše je prodavača magle. Kako su u laži kratke noge, to jednostavno ne može da traje dugo, i jedini način da se to održava jesu konflikti u svijetu koji uništavajući materijalna dobra na nekom prostoru, bivaju ventil i dodatni impuls za rast i puko održavanje stanja kakvo je danas. Ali ne zadugo.

Ono o čemu ovdje govorim nije da se treba sjediti skrštenih ruku, a pogotovo ne kafendisati 50 % radnog vremena, nego naprotiv, od Zapada primijeniti sva pozitivna iskustva u smislu organizacije, racionalnosti i odgovornosti prije svega, ali praviti nešto drugo i na sasvim drugim osnovama koje će moći da opstane kada se ono počne raspadati.

Moguće da će biti nužno da se neko vrijeme ide ka Zapadu (i to ima svoje zašto), ali već sada treba znati da je to privremeno i da treba odmah početi sa izgradnjom nečeg drugog. Ne zasnovanog na pukom interesu i "u se nase poda se" filozofiji, nego realnoj dobrobiti svih članova društva podjednako, a ne manjine na grbači većine (samo ušminkano i upakovano da je većina barem podmirena, ali manjina ih dere i zavrće kako stigne).
Cilj onih kojima odgovara ovakvo stanje nije zaista sretan siguran i zadovoljan pojedinac, nego podmiren. Bukvalno kao stoka, s tim što se suočavaju sa problemom što ljudi ipak imaju razum pa se trude da ga (prije svega masmedijima) zatome i skrenu pažnju na bezvezne stvari, da se "ne bi Vlasi dosjetili".
Ali ima Bog koji to vidi. :D

_________________
UIOSDSAHA


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 21 Nov 2003, 09:18 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 30 Jul 2003, 09:40
Postovi: 608
Lokacija: Banjaluka, BiH
pozdrav svima...posebno misku jer je za sada cini mi se usamljen po ovom pitanju na forumu. nadam se da ce dobiti podrsku pa da udjemo u bogatiju raspravu.

pokusacu odgovoriti...


misk0 je napisao:
Oki, interesuje me koji kontekst vama odgovara a koji ne ?
Zasto ne odluciti sta uzeti a sta ostaviti ?


nismo u poziciji da odlucujemo misko...
jer nudi nam se citav paket. nemozemo reci ovo hocemo a ovo necemo.
ono sto parlament evropske unije odluci to moramo prihvatiti da bi bili u evropskoj uniji.

kad smo spominjali homoseksualnost ja znam da toga ima u svakoj zemlji i u svakom narodu. to samo po sebi nema mnogo veze sa zapadom, ali ima filozofija koja kaze da treba sve tolerisati.

covjek iz helsinskog odbora za ljudska prava doslovno kaze "ako neprihvatimo nacela tolerancije nemozemo uci u evropu".
ja sam ubjedjen da se netreba sve tolerisati.
nesmije se zlo tretirati kao i dobro, a to ljudi koji vode drzave na zapadu upravo cine. stavljaju sve pod isti kos.

drustvo koje tolerise bolest meni netreba.
drustvo koje podrzava bolest meni netreba.

ja jednostavno nisam u potrazi za bogatim drustvom ili drustvom opste tolerancije vec za drustvom istine pravde i ljubavi.
sa zlom nema kompromisa!

filozofija tolerancije je samo jedan od primjera loseg sto mi moramo prihvatiti ako budemo ulazili u evropu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 21 Nov 2003, 11:03 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 12 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3131
Lokacija: Kod roditelja
misk0 je napisao:
...

Suština je u tome da neke zemlje imaju rukovodstvo koje razmišlja o tome šta će im donijeti članstvo u EU, a neke (kao što je naša) nemaju.
Šta će se desiti sa našom zemljom? Pa nešto slično kao i sa Hrvatskom, ali višestruko gore. Sva preduzeća, fabrike će biti u vlasništvu stranaca.
Vojska je već morala da desetkuje svoje naoružanje i da kupi američko da bi dugoročno morala da kupuje i municiju za to naoružanje.
Ovo je priča o neokolonijalizaciji.
U svakom slučaju gubi se suverenitet.
Nemoj mi pričati da ćemo ući u EU, a nećemo U NATO... Živi bili, pa vidjeli.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 21 Nov 2003, 11:28 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 12:43
Postovi: 3807
Lokacija: The Happy Hill
misk0 je napisao:
Volio bih da neko napishe te 'loshe' stvari zapada od kojih vas par zazire.. pa da prodiskutujemo o svakoj ponaosob..

Homsexualnost pomenu neko .... eto nismo 'na zapadu' a imamo pedera.. znaci ne mozemo to izbjeci. Mislite da ih ima manje nego na zapadu? Varate se, samo se za manje njih zna... jer nemaju ljudi hrabrosti priznati.
A pokrivanje ociju nikud ne vodi.


Pa nesto ne pamtim neku gay-paradu na ovim prostorima osima ako nisam dobro upucen...???

drugo eksploatacija jeftine radne snage ce tek da "proradi" otvaranjem granica...
problem je sto trenutno niko ne zeli iskreno da pomogne ovde, tj da ulozi neki kapital, a da to nije EU!
nisam za EU,iako je to ljudi(rio,vader,aharon...) NUZNO ZLO!
to ce biti ali, koliko dobro po nas, vidjecemo, nazalost i osjetiti ... :( :( :(

_________________
По зими, киши, сунцу, снегу или кошави...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 21 Nov 2003, 11:54 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 11 Mar 2002, 01:00
Postovi: 652
Lokacija: Banja Luka
Gay parada je prošle godine pokušana ali vrlo neslavno završila u Beogradu (učesnici fizički napadnuti). Milicija je jedva spasila učesnike od revolta građana Beograda.
Utoliko je Beograd zdravije i bolje mjesto za život od Njujorka koji se takvim paradama diči. Naravno ne zbog fizičkog razračunavanja nego zbog odlučnog suprotstavljanja njihovom bezobrazluku i provokaciji.

_________________
UIOSDSAHA


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 21 Nov 2003, 12:01 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.
aharon je napisao:
Miško
Teško je tebi objasniti....

Ali ne zadugo.


Aharonu zivim u realnom svijetu i nista vishe ... ne vjerujem u Boga i ne cekam da On uradi za mene nesto vec sam pokusavam.
Prvo ona pricha o ekonomiji, slazem se da kad sagledas stvari tehnologija troshi 'narodne' pare ali pokusaj zaustaviti razvoj iste ?
TV koji kupis prije 20 i ovaj sad su nebo i zemlja odnosno 2 proizvoda koji samo nose isto ime i istu namjenu. Mozemo pricati i o drugim aspektima kao tehnologija u medicini, transportu, komunikacijama. Jednostavno mislim da nije moguce zaustaviti napredak i izmisljati svoj svijet.
Isto tako kapitalizam i ekonomski zakoni u svijetu su trajali i traju duze od 'naseg' komunizma koji govoreci 'svi smo jednaki' narusava prirodnu strukturu poretka gdje NISU svi jednaki.
Ratovi i sukobi izmedju ljudi nisu nastali u 21om vijeku vec su postojali hiljadama godina unazad od postojanja ljudske rase. To je jedna od karakteristika 'homo sapiens'-a i ti si jedan pripadnik te vrste.
Ali ako ti mislis da si drugaciji...

A dokle ? Sta ce se desiti ?

aharon je napisao:
Ono o čemu ovdje govorim nije da se treba sjediti skrštenih ruku, a pogotovo ne kafendisati 50 % radnog vremena, nego naprotiv, od Zapada primijeniti sva pozitivna iskustva u smislu organizacije, racionalnosti i odgovornosti prije svega,


Sa ovim se slazem i to i ja zelim i koliko se sjecam u prethodnom postu sam to naveo. Ne moramo uzeti SVE, vec ono sto mozemo da primjenimo jer neke stvari nece proci u nasoj sredini ma koliko dobre bile. Jednostavno mentalitet tog naroda ne moze prihvatiti neke obaveze i ponasati se tako.

aharon je napisao:
ali praviti nešto drugo i na sasvim drugim osnovama koje će moći da opstane kada se ono počne raspadati.


A kako to kontas izvesti ?

aharon je napisao:
Cilj onih kojima odgovara ovakvo stanje nije zaista sretan siguran i zadovoljan pojedinac, nego podmiren. Bukvalno kao stoka, s tim što se suočavaju sa problemom što ljudi ipak imaju razum pa se trude da ga (prije svega masmedijima) zatome i skrenu pažnju na bezvezne stvari, da se "ne bi Vlasi dosjetili".


Mislim da je nemoguce bar do sad nikome nije poslo za rukom napraviti SVE ZADOVOLJNIMA. Ispravi me ako grijesim.
aharon je napisao:
Ali ima Bog koji to vidi. :D

To je samo opravdanje i nada....

_________________
Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku.


Poslednji put menjao misk0 dana 21 Nov 2003, 12:14, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1081 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 55  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs