banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Apr 2024, 00:03

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1081 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53 ... 55  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 04 Jan 2015, 23:50 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Pazi, veoma je bitna velicina trzista. EU trziste nije veliko kao americko iako brojcano ima vise kupaca.
U Americi firmi iz Majamija nije problem prodati nesto u Nevadi. Dok ces u Evropi krv propisati da nesto iz Austrije prodas u Spaniji. I obratno.

A da ne pricam o proizvodima na kojima pise Made in Romania, Bulgaria i sl :D

Ne sjecam se da sam ikada vidio bilo sta sa tom oznakom, a da nije neka industrijska paleta.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jan 2015, 04:33 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
Vendžou je grad negdje u Kini, ima 7 000 000 stanovnika, a poznat je po proizvodnji obuće, a o kakvom obimu proizvodnje se radi govori podatak da jedna fabrika, proizvede oko 10 000 pari na dan. Prosječna plata radnika je oko 120 evra i oni su srećni. Velikodušne gazde u krugu fabrike imaju višespratnice u kojima radnici besplatno žive, stan od dvije prostorije bez kupatila i po 10 ih obično stanuje, ali pojedini Kinezi se hvale da i sa takvim primanjem za 15-20 godina mogu kupiti pristojan stan, mogu misliti kakvog su kvaliteta, ali stanovi su zaista lijepi i komforni. Međutim, kako taj dokumentarac prikazuje Kinezi nisu zavidni, tako oni koji su uspjeli, dolaze u posjetu kod ovih i tješe ih kako će i oni jednoga dana isto to sebi moći priušiti. Sve je to uticalo na priliv stanovništva sa sela, pa se tako gomilaju u nehumanim uslovima i formiraju se se čitave četvrti puni bijede. Životnu sredinu su ozbiljno narušili, nikoga nije briga što rijeka od slinog đubreta jedva protiče. Neki radnici se bune zbog visine plate, a takve gazde prijete, a neki već rade na selidbi fabrika u Afriku, jer braća crnci su spremni da rade za još manje. Povlaštena kasta uživa, a nije mali broj, troše nemilice kupujući skupu zapadnu robu, domaće ne dolazi u obzir. Gradski život im je čudan, sve im se svodi na karaoke.

Ni s od socijalizma ili komunizma tu nema, a možda ga nikada nije ni bilo. Ukratko, zapad.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jan 2015, 10:08 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11352
Lokacija: PL / BL
Prošli vikend sam sjedio sa vlasnicima fabrike osvjetljenja iz moje okoline - veliki proizvodjač, jako mnogo izvoze. Pričaju kad su bili u Kini - drugi svijet i mentalitet. Sve se radi da se pokaže pred drugima, a vladajuća "kasta" više potroši za noć nego što neki zarade za godinu. Poznato? ;)

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jan 2015, 13:54 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
mislim da partiju generalno boli qrac, dok je god proizvodnja i trgovina na nivou, imucne porodice imaju po dvoje djece, bijeda minimum 5, ali kada svaki zaradi 30 evra mjesecno to je odlicno, ne znam odakle crpe tu zadovoljstinu zivotom

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jan 2015, 15:01 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11352
Lokacija: PL / BL
Ne, obični ljudi imaju po jedno dijete. Partija ne dozvoljava.

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jan 2015, 15:09 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
po direktivi, ali politicki komesari jos izgleda nisu usli u te favele

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Mar 2015, 04:02 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
Korupcija u Njemačkoj nije kažnjiva, možete počastiti političare, doktore, policajce, čuh na RTL, kako kažu iako je Njemačka potpisala UN povelju nikada je nije sprovela u djelo. Zabranjena je samo prodaja glasova na izborima.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Mar 2015, 14:34 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2005, 20:36
Postovi: 5338
Lokacija: Wien, Österreich
filozof sa vrbasa je napisao:
Korupcija u Njemačkoj nije kažnjiva, možete počastiti političare, doktore, policajce, čuh na RTL, kako kažu iako je Njemačka potpisala UN povelju nikada je nije sprovela u djelo. Zabranjena je samo prodaja glasova na izborima.

Dodji ovdje pa pokusaj nekoga pocastiti - pa kad ti odrezu kaznu - ti se pozovi na RTL, mozda ti oproste :roll: .
Ovdje se toliko pazi da ne dodje do korupcije ( mislim na normalne nivoe - na visokim nivoima ima bruka korupcije, mjeri se desetinama i stotinama miliona) da npr. ako dodje predstavnik neke farma firme i hoce nesto da ponudi, smije pokloniti nesto maksimalne vrijednosti 30 € a i za to mu moras izdati potvrdu da ti je poklonio. Putovanja, pokloni i zderanja na racun farma firmi su stvar daleke proslosti. :roll: . Ostave pacijenti ponekad 5-10 € za zajednicku kasu kod sestara, kad idu kuci, cokolada i to je to. Jedan kolega ( Rumun) ostavio stoju nakon sto mu se zena porodila, to bilo prije skoro 2 godine i jos se prica o tome. Ja sam im objasnio da je to kod nas na balkanu normalno, oni ne vjeruju.

_________________
democraticus artis crastis individibidualis artis crastis libertas


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Mar 2015, 14:43 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Da li su svi doktori, specijalisti, hirurzi... u Njemackoj/Austriji podjednako kvalitetni? Ako jesu, nista... Ako nisu... Kako izbjeci smotanijeg?
Pu pu daleko vam kuca svima. Citaj, dabogda vi meni imali sto vece plate i sto manje posla :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Mar 2015, 23:46 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2005, 20:36
Postovi: 5338
Lokacija: Wien, Österreich
Naravno da nisu svi jednako kvalitetni, ali postoji neki standrad kojeg svi moraju dostici da bi samostalno operisali.
A smotanijeg mozes mozda izbjeci time sto ces biti privatno osiguran, pa te onda mora operisati sef :wink: .

_________________
democraticus artis crastis individibidualis artis crastis libertas


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Mar 2015, 23:55 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
laoce je napisao:
filozof sa vrbasa je napisao:
Korupcija u Njemačkoj nije kažnjiva, možete počastiti političare, doktore, policajce, čuh na RTL, kako kažu iako je Njemačka potpisala UN povelju nikada je nije sprovela u djelo. Zabranjena je samo prodaja glasova na izborima.

Dodji ovdje pa pokusaj nekoga pocastiti - pa kad ti odrezu kaznu - ti se pozovi na RTL, mozda ti oproste :roll: .
Ovdje se toliko pazi da ne dodje do korupcije ( mislim na normalne nivoe - na visokim nivoima ima bruka korupcije, mjeri se desetinama i stotinama miliona) da npr. ako dodje predstavnik neke farma firme i hoce nesto da ponudi, smije pokloniti nesto maksimalne vrijednosti 30 € a i za to mu moras izdati potvrdu da ti je poklonio. Putovanja, pokloni i zderanja na racun farma firmi su stvar daleke proslosti. :roll: . Ostave pacijenti ponekad 5-10 € za zajednicku kasu kod sestara, kad idu kuci, cokolada i to je to. Jedan kolega ( Rumun) ostavio stoju nakon sto mu se zena porodila, to bilo prije skoro 2 godine i jos se prica o tome. Ja sam im objasnio da je to kod nas na balkanu normalno, oni ne vjeruju.


Имао сам и ја једно искуство са Швабом и то на неутралном терену гдје сам му понио неке понуде а он се плашио узети мислећи да га прате. Исто ми је објаснио то за до 30 €. На крају сам понуде оставио на рецепцији хотела. 8)

А Кинези, јебига, то је други свијет. Њих двоје у ресторану гурају једна колица у којима се налазе два тањира. Јебига, сви морају имати посао и шаку риже.

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Mar 2015, 16:29 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
laoce je napisao:
Naravno da nisu svi jednako kvalitetni, ali postoji neki standrad kojeg svi moraju dostici da bi samostalno operisali.
A smotanijeg mozes mozda izbjeci time sto ces biti privatno osiguran, pa te onda mora operisati sef :wink: .



Ali nije nuzno da ce sef ponuditi bolji tretman od Oberartz.a :D A za OA ne trebas biti privatno osiguran :P

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Mar 2015, 16:37 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2009, 10:14
Postovi: 4338
Lokacija: Bojica Han
a za strumferatza nemoras ni engleski znati da bi skontao da ne kontas :P

_________________
ideologijom i religijom se bavi sirotinja moj maho


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Mar 2015, 17:38 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Kontanje je precjenjeno danas :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Apr 2015, 23:48 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
HRVATICA (25) U NJEMAČKOJ 'Za godinu dana sam zaradila za novi Mercedes A klase'

Slika
Aleksandar Grlić / 034portal.hr
Autor: Portal Jutarnji.hr
Objavljeno: prije 5 h i 12 min
Marijana (25) je iz malog sela kraj Požege otišla raditi u Ingolstadt. Ovo je njezina priča o uspjehu.

- U obitelji su mi tata, stričevi i skoro svi u nekom sektoru građevine. U Požegi sam završila za građevinskog tehničara i onda u Zagrebu studij građevinarstva. U biti, nikad nisam imala ambiciju ostati u Hrvatskoj", ispričala je Marijana Ereiz (25) za 034portal.hr.

Mlada inženjerka građevinarstva iz Novog Sela pokraj Požege sreću je, naime, potražila u Ingolstadtu u Njemačkoj.

U godinu dana i dva mjeseca stekla je radno iskustvo kakvo nikad ne bi ostvarila u Hrvatskoj, radi milijunske projekte, vodi gradilište i kupila si je novi Mercedes A klase. Sad gleda kako da povuče i ostatak obitelj u Njemačku.

- Već za vrijeme studija sam se raspitivala koja je razlika između toga da idem na magisterij ili idem raditi "gore". Svi su mi rekli da studenti s trogodišnjim studijem bolje završavanju na tržištu. Magisterij završavaju oni koji hoće više uredske i istraživačke poslove poput statičara u građevini. Mene to nikad nije interesiralo, htjela sam na gradilište. Tata zna puno građevinskih tvrtki i rekao mi je na koja mjesta da šaljem životopis. Poslala sam ga na tri mjesta i u roku tri dana sam dobila od svih odgovor da dođem na razgovor. Prošla sam na sva tri mjesta. Međutim, dvije tvrtke su bile prevelike, preko 400 zaposlenika. Meni je to za početak bilo teško, odabrala sam tvrtku s 50-ak zaposlenika jer nemam iskustva. Praktički četiri mjeseca nakon faksa sam počela raditi - opisuje Marijana Ereiz kako je dobila svoj prvi posao kojim je prezadovoljna.

- Našla sam super šefa koji me razumije da sam tek izašla s fakulteta i da nemam dana iskustva, a opet sam dobila projekt vrijedan 15 milijuna eura. Radimo devet stambenih zgrada s podzemnom garažom, malo naselje u biti. Mi smo izvođači, ja radim pripremu gradilišta i vodim ga. Na njemu sada radi 30 ljudi, od toga 15 Hrvata koje sam dovela odavde. Iznad mene je samo moj šef koji me "bacio u vatru". Teško je, kao prvo žena sam i mlada, teško mi je zapovijedati nekom zidaru koji ima 30 godina iskustva, ali obavljam većinom papirologiju. Nalazim se sa statičarima i električarima dvaput tjedno. Svi me super prihvaćaju s obzirom na to da sam mlada i da ne znam super njemački jezik. Poštuju me, ne mogu vjerovati. Treba doći s 25 godina odavde, doći gore sam, zaposliti se i dobiti takav projekt - priča nam Marijana koja ni sama ne vjeruje kakav je posao dobila.

- Ne pada mi na pamet da se ikad vratim jer imam super posao koji nije stresan. Imam super plaću. Radna atmosfera je takva da su svi zadovoljni, radi se od 8 do 17 i to je to. Možeš ostati prekovremeno i to će ti biti plaćeno ili ćeš dobiti slobodne dane. Ja radije iskoristim dane tako da mogu više doći u Hrvatsku. U godinu i dva mjeseca sam skupila iskustvo koje ovdje ne bih nikad skupila. U domaćim tvrtkama bih vjerojatno kopirala papire i nosila ljudima kave. Trebala bih raditi deset godina da dobijem takvu odgovornost. Kad vidim pripravnike koji za 1600 kuna praktički ništa ne rade u struci, ne vraća mi se. U godinu dana sam si kupila Mercedes A klase. U Hrvatskoj bih ga imala možda za nekih 30 godina na kredit - kaže inženjerka.

- Kad sam ovdje bila na praksama, inženjeri su me doslovno učili kako krasti na gradilištu. Ovdje mi šef objašnjava kako mora sve biti ispravno, crno na bijelo. Nema nikakve zezancije jer je iza mene 100 ljudi koji imaju želju za što više projekata. Pogriješiš li jednom, nitko te više neće uzeti - priča Marijana o njemačkoj etici.

- Nedostaje mi samo balkanski društveni život. Nijemcima je društveni život nula, nema sjedenja 2-3 sata na kavama. To im je gubitak vremena i novca. Vikendom ima nekih događanja, ali gledam da se družim većinom u našim klubovima. Idem u München svaki drugi vikend. Tamo se družimo i svi držimo zajedno - Hrvati, Srbi, Bosanci, Makedonci. Na njemačke zabave idem slabo - povjerilase mlada građevinarka.

- Izbjegavajte naše poslodavce i velike gradove. U probnom roku radite za bilo koju plaću jer se u njemu što više dokazuje. Tako sam se i ja dokazivala šest mjeseci s minimalnom plaćom, nakon kojih sam dobila inženjersku plaću i ugovor za stalno. Naše poslodavce izbjegavajte jer iskorištavaju naš narod koji odlazi neupućen trbuhom za kruhom, ali ne zna što ih čeka. Rade za minimalnu satnicu od 7-8 eura bruto, što znači pet-šest eura neto. Za takvu plaću mogu praktički raditi ovdje. Iskorištavaju ih i tjeraju ljude da otvaraju obrt, ne dobivaju radnu dozvolu i onda ih ne plaćaju, zbog čega kasnije imaju problema s policijom - priča.

- Unajmljujem stan s bratom jer sam i njega povukla. On je tehničar u strojarstvu, a i tata mi je "gore", sad pokušavamo i mamu dovesti. Svakome bih to preporučila - zaključila je Marijana za 034portal.hr.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Apr 2015, 08:15 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2008, 16:27
Postovi: 17340
Ja ne znam koji je to mercedes....

_________________
Rape train has no brakes

Sa korita Ivanova


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Apr 2015, 12:40 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
kupicu ti ja jedan, kad sljedeci put budem isao u inostranstvo, u velicini 1:500

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Apr 2015, 12:43 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Feb 2013, 15:24
Postovi: 6469
Ma varka neka, lazi, pa to je ta propagandna masina.
Lijepo su rekli prije par dana da su uslovi za zivot mnogo bolji u Bjelorusiji, bas svega ima a cijene ekstra. Tamo se emigrira a ne u njemacku.

Kakav zapad, samo kradu cijeli svijet i na tome napravise drzavu. A jos i nas srbe ne vole!


Spoiler:
sarkazam i ironija off


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Apr 2015, 12:52 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15282
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Jel to znači da više nisi Bečka škola već Minska

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Apr 2015, 13:14 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Feb 2013, 15:24
Postovi: 6469
Ma ja sam kratkovid mene ubise lazna svjetla zapada sto mi rece jedan nas patriJota..
I 3 mjeseca nakon toga ode u Dizeldorf.
A onda na fejsbuku vidim da je posjetio Rusiju, pa ga pitam jesenas kako mu je bilo, jel se gotivio sa ljepsom polovinom.. kaze on meni onu staru dobro poznatu super je to za posjetiti, ali nebi ja nikad zivio tamo.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1081 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53 ... 55  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 51 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs