banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 16:23

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 61 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Selo
PostPoslato: 21 Jun 2016, 07:07 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Selo.
Juce. Danas. Sutra.
Revitalizacija ili pustanje niz vodu.
Vas dozivljaj sela.

http://www.b92.net/biz/vesti/region.php ... id=1145832

Navalite :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Selo
PostPoslato: 21 Jun 2016, 07:35 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 17 Avg 2011, 13:21
Postovi: 6282
Ogroman potencijal.....nas izlaz...nazalost drzava nije kadra da isprati sa odgovarajucim uslovima i infrastrukturom......sutra bih se preselio


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Selo
PostPoslato: 21 Jun 2016, 08:07 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Jedini pomaci se desavaju kada nekom uticajnom ciki ili teti zatreba put, voda, struja do vikendice.
Pa eno dole u Drugovicima prave nadvoznjak iznad auto puta koji je ovako na prvu pozicioniran kako je pozicioniran samo zbog neke od desetak vikendica.

Stotine drugih kuca ko jebe.

Mozda grijesim dusu, ali...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Selo
PostPoslato: 21 Jun 2016, 08:19 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 30 Jun 2010, 17:18
Postovi: 4290
Jel to ono sto lokalni mjestani zovu Dedinje. Pa kad je mogao Mile i Sanader izlaz sa a puta mogu i oni nadvoznjak.

_________________
Ne kradi, vlast mrzi konkurenciju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Selo
PostPoslato: 21 Jun 2016, 08:34 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Dedinje, Beverly Hills itd.

Nadvoznjak je nephodan, ali je postavljen u pogresnom smjeru. Opet ponavljam, mozda grijesim i ne razumijem sta su inzinjeri zamislili.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Selo
PostPoslato: 21 Jun 2016, 08:47 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 30 Jun 2010, 17:18
Postovi: 4290
Nebih se iznenadio da su progurali u projekat nesto sto je u interesu par mocnika.
A i nebi bilo prvi put.

_________________
Ne kradi, vlast mrzi konkurenciju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Selo
PostPoslato: 21 Jun 2016, 09:36 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jun 2004, 23:49
Postovi: 647
Lokacija: BL
Nema zivota na selu,dzaba put dzaba sve.Pogledajte film tezina lanaca kad kaze da jedna relativno jaca poljoprivredna zemlja (Madjarska) je zatvorila gotovo sve vinograde od ulaska u eu sta tek onda kod nas ocekivati uz kasnjenje isplata za podsticaje.Vi razumete da eu trosi 30% budzeta za subvencije poljoprivredi i nisu raspolozeni da dijele taj kolac sa nama pogotovo sad kad nemaju izvoz na rusko trziste
Poljoprivreda je relativno neisplativ posao,a hladnjace,mlinovi to je vec druga prica

_________________
Shoot first,ask question later


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Selo
PostPoslato: 21 Jun 2016, 10:15 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
veteran 1987 je napisao:
Nebih se iznenadio da su progurali u projekat nesto sto je u interesu par mocnika.
A i nebi bilo prvi put.


Hmmmm, u blizini imam sigurno preko deset duluma zemlje. Mogao bih poraditi na popularizaciji tog naselja.

Nakon toga bi trebala skociti cijena, a i zivot na selu bi trebao postati privlacniji za one koji se dvoume.

Koleteralna steta je to sto ce postojece vile jedno vrijeme biti interesantne sitnim lopovima. Ali sta da se radi...


Mrcina, zasto bi se takmicili u industrijskoj poljoprivedi kada uz malo inovacije mozemo razviti lokalno orjentisnu bio proizvodnju? A to nije samo razvoj poljprivrede. Tu ima posla za sve. Od programera do varioca. Ne mora svako ko zivi na selu voziti traktor.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Selo
PostPoslato: 21 Jun 2016, 10:20 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 17 Jul 2011, 20:55
Postovi: 520
Struja, voda, kanalizacija, redovan prevoz do grada, skola, sportski teren, ambulanta, prodavnica.... i tako broj potencijalnih mjesta van grada dodje do 0.

Mladi?
99% ce ih sve uraditi samo da ne budu na selu. Vecina ih vrlo lako prihvata nadnicenje kod nekog gazde i zivot u 25 kvadrata i izblijedjeloj socijalistickoj zgradi, ali na selo ni govora.

Zene? Koja god je imala priliku otisla je sa sela i ne planira nazad, emancipacija je uradila svoje. Mladi momak tesko dobija priliku ako je sa sela, zene jednostavno nece takav zivot. Govorim o vecini. Njihovo pravo, njihov izbor.

Prolazio sam prije mjesec dana kroz Ljubinje. Kakav horor. A ono je cak i varos, na sta li tek lice sela okolo. I kad neko iz Ljubinja dodje u BL, ili istocno sarajevo (koje im je blize i sa kojim su povezaniji) logicno da ce sve uraditi da ostanu u gradu a na selo mozda tek u dalekoj starosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Selo
PostPoslato: 21 Jun 2016, 10:25 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Selo i grad treba urbanizovati. Prvo u glavi. Npr. iz kojeg razloga je poljoprivredna skola u gradu? Ili cak metalska?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Selo
PostPoslato: 21 Jun 2016, 10:42 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
WrDa je napisao:
Struja, voda, kanalizacija, redovan prevoz do grada, skola, sportski teren, ambulanta, prodavnica.... i

Slatina?

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Selo
PostPoslato: 21 Jun 2016, 10:54 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jun 2004, 23:49
Postovi: 647
Lokacija: BL
Tns kakva crna bio prizvodnja.To je trziste za bogate.Prva stvar proizvod ce biti zakrzljao jer ne dodajes fosfor (djubrivo) da fino naraste.Drugo ti moras puknut finu cjenu ako mislis zaraditi na tome,trece ti moras imati neki dokaz da je bas bez hemije ko ce ti vjerovat na rijec.Ja bi se na selo vratio jedino ako bi drzava/tracave komsije zazmirili na: a) tzv neplanska sjeca sume b) vadjenje uglja (ima u Motikama nalaziste uglja ali ne sme niko dirat) c) vadjenje pijeska iz rijeke 4) lov ribe strujom/bombom 5) dovodjenje Italijana u Bardacu (1 kamion rijetkih ptica vredi 50 000 evra) 6) kopanje zeolita
Da ima tu posla na selu,samo sto taj posao nikad nije legalan

_________________
Shoot first,ask question later


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Selo
PostPoslato: 21 Jun 2016, 10:56 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Ti bi se vratio na selo samo kad bi mogao krasti očigledno. Ne'a šta, pravo koristan član društva.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Selo
PostPoslato: 21 Jun 2016, 11:00 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15263
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Da postoji ispravan pristup razvoja sela i poljoprivrede od strane političkih elita nebismo bili tu gdje jesmo.
WrDa je napisao:
Struja, voda, kanalizacija, redovan prevoz do grada, skola, sportski teren, ambulanta, prodavnica.... i tako broj potencijalnih mjesta van grada dodje do 0.


Danas malo koje selo,barem ono u Lijevču,nema sve navedeno...ako ne u samom selu ,ono bar u susjednom + crkva :D
ali to nije uslov za revitalizaciju sela.
WrDa je napisao:

Mladi?
99% ce ih sve uraditi samo da ne budu na selu. Vecina ih vrlo lako prihvata nadnicenje kod nekog gazde i zivot u 25 kvadrata i izblijedjeloj socijalistickoj zgradi, ali na selo ni govora.


Griješiš..mnogo veći procenat je onih koji bi nadničenje i život od danas do sutra zamjenili sa sigurnim životom na selu,osnivanjem porodice i vlastitog biznisa
WrDa je napisao:

Zene? Koja god je imala priliku otisla je sa sela i ne planira nazad, emancipacija je uradila svoje. Mladi momak tesko dobija priliku ako je sa sela, zene jednostavno nece takav zivot. Govorim o vecini. Njihovo pravo, njihov izbor.

.
Ovdje si u pravu ali samo iz razloga koje sam naveo.

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Selo
PostPoslato: 21 Jun 2016, 11:16 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jun 2004, 23:49
Postovi: 647
Lokacija: BL
@_зока
Znaci trebali bi biti kao slovenija da ne smes ni sumom hodat izvan sumskih staza,a nedo bog da uberes gljivu jer to je prirodno bogatstvo vlasnisto drzave...Ugalj iz stanara smo dali kinezima i cak i novu opstinu formirali zbog njih,sad ce oni isplatit ulog za manje od 10god iako je svetski standard 25-35 godina.Druga stvar npr pijesak kod mene na selu to se vec radi samo sto radi lokalni gazda trgovine koji podmicuje `ljude u opstini Prnjavor` i njemu nema inspekcije,a pare od pijeska trpa sebi u dzep
O ozbiljnosti drzave dovoljno govori podatak da sumskog gazdinstvo mogu ucerat u fiskalni minus
Treca stvar retko naseljena mjesta npr glamoc,kupres,drvar taman da svako sjece drvece opet je premalo ljudi da mogu neku stetu napravit jer prirodna selekcija ce doci po svoje.Ljudi umru drvece jos vise naraste

_________________
Shoot first,ask question later


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Selo
PostPoslato: 21 Jun 2016, 11:25 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 26 Apr 2013, 13:31
Postovi: 266
besplatan WI FI,bez RTV takse,HBO paket na TV Totalu,niža poreska stopa,podsticaj za plastenički uzgoj konoplje


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Selo
PostPoslato: 21 Jun 2016, 11:37 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jun 2004, 23:49
Postovi: 647
Lokacija: BL
ne ne ne samo ugalj na crno,uz malo hemije neke derivate pravit kao od nafte i vesli klark voli ugalj ima dobru profitnu marginu cuo sam od turaka iz tz/lukavac/zivinice puno prica tipa tuca za ugalj
ali bas svi pricaju o tome,veca kolicina veca pohlepa tzv jagma

_________________
Shoot first,ask question later


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Selo
PostPoslato: 21 Jun 2016, 12:00 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2011, 06:54
Postovi: 5026
Lokacija: Gradiška
Ima i pozitivnih primjera,

Priča sa Manjače: Djedovina bolji izbor od gradske vreve

Citiraj:
Izumiranje sela i rast urbanih sredina česta su pojava u Bosni i Hercegovini. Genetski modifikovana hrana i jagode veličine kruške serviraju nam se na svakom koraku. Donosimo vam suprotnu priču o mladim ljudima koji su se odlučili za život na selu i proizvodnju zdrave hrane.


Iskreno se nadam da će ovakvih i sličnih priča biti ubuduće više... i sam sebe u neko dogledno vrijeme vidim daleko od grada, do tada će i žena malo popustiti :lol: ...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Selo
PostPoslato: 21 Jun 2016, 14:07 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Apr 2008, 01:45
Postovi: 26529
Lokacija: Banja Luka
mRCINa je napisao:
Nema zivota na selu,dzaba put dzaba sve.Pogledajte film tezina lanaca kad kaze da jedna relativno jaca poljoprivredna zemlja (Madjarska) je zatvorila gotovo sve vinograde od ulaska u eu sta tek onda kod nas ocekivati uz kasnjenje isplata za podsticaje.Vi razumete da eu trosi 30% budzeta za subvencije poljoprivredi i nisu raspolozeni da dijele taj kolac sa nama pogotovo sad kad nemaju izvoz na rusko trziste
Poljoprivreda je relativno neisplativ posao,a hladnjace,mlinovi to je vec druga prica


Nije tacno, velike sume se izdvajaju za ruralni razvoj drzava koje tek trebaju pristupiti EU, fondovi su ozbiljni, ali slabo se koriste.

_________________
Radonjic je kriv!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Selo
PostPoslato: 21 Jun 2016, 14:56 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15263
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
rakoon je napisao:
podsticaj za plastenički uzgoj konoplje
Pa da i tu granu polj.proizvodnje uništimo :D
skeva je napisao:

Nije tacno, velike sume se izdvajaju za ruralni razvoj drzava koje tek trebaju pristupiti EU, fondovi su ozbiljni, ali slabo se koriste.

Skeva,mani se političkih pamfleta-realnost je drugačija.Nisi bio u prilici da se uvjeriš kakva je sila u poljoprivredi bila nekadašnja Bugarska osamdesetih godina.Bugarski šleperi prepuni njihovog voća i povrća su krstarili našim cestama,robu su prodavali u čitavoj Evropi a znatne količine i kod nas.Evo šta je od toga ostalo a i njima je guzca bila zinula na EU fondove.

http://standard.rs/zeljko-cvijanovic-pr ... 1%81%D0%B0

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 61 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs