banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 03 Maj 2024, 11:11

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 05 Nov 2003, 15:04 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Okt 2003, 09:59
Postovi: 246
Lokacija: www.slobodnajugoslavija.com/forum
(this message was left blank)


Poslednji put menjao iks pe dana 25 Jan 2005, 19:38, izmenjena 3 puta

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: dopuna
PostPoslato: 05 Nov 2003, 15:08 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Okt 2003, 09:59
Postovi: 246
Lokacija: www.slobodnajugoslavija.com/forum
Zaboravih reci interesuje me prvenstveno misljenje Srba(i ostalih gradjanja) Republike Srpske.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Nov 2003, 19:32 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Slažem se sa zaključcima koje si iznio. Žalosno je što se dešavaju takve stvari.

Ljude ne treba dijeliti po nacionalnoj i vjerskoj pripadnosti već samo na dobre i loše (ili loše i manje loše :)).

Mada je najbolje nikako ne suditi drugima jer bi se neko mogao napraviti pametnjaković i reći "OK, ja sudim ljude na dobre i loše, Srbi su dobri a ostali su loši" ili "oni koji slušaju metal su dobri a ostali su loši" itd. jer ljudi imaju različite kriterije za određivanje šta je dobro a šta loše.
Najbolje bi bilo imati neki zajednički referentni sistem a vjerujem da su sveti spisi po tom pitanju najautoritativniji.

_________________
Blagosloven neka je onaj koji nema šta reći, a ipak ćuti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: ocekujem komentare
PostPoslato: 06 Nov 2003, 12:29 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Okt 2003, 09:59
Postovi: 246
Lokacija: www.slobodnajugoslavija.com/forum
Npr mene prvenstveno zanima mlada generacija koja je u rau bila suvise mlada da bi bila na frontu,a dovoljno odrasla da shvati neke stvari.(kaoi sto sam ja bio) :)
e sada kako ljudi iz RS osjecaju ko je kriv za njihovu propast?Kao neki prvobitni i logicni zakljucak namece se:Pa ustase i balije!
ali meni se cini da se vecina ljudi nije mrdnula od tog nivoa i da ne zeli ni da raspravlja o tome,jer TO se podrazumjeva,ugradjeno je u mitologiju srpskog naroda.Na stetu nas samih i ostalih naroda oko nas.Ne kayem da fanatici nisu krivi,ali nisu svi fanatici.nije da ih branim.

E sada da cujemo kako ljudi iz RS osjecaju ko je kriv za njihovu propast?
i dokle cemo mi iz rs da reagujemo emotivno na svaki pomen nepravoslavlja,na stetu kako pravoslavlja i nas samih?

Vadere ako ovo nije dobar forum,molim te prebaci ga,mozda religija ili politika?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Nov 2003, 15:55 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
srbinxp je napisao:
Npr mene prvenstveno zanima mlada generacija koja je u ratu bila suvise mlada da bi bila na frontu,a dovoljno odrasla da shvati neke stvari

Zadovoljavam prvi uslov ali za drugi ne garantujem.

Ko je kriv za našu propast? Ne znam na šta tačno misliš pod "propast" ali u suštini na šta god da misliš odgovor je - mi sami.

_________________
Blagosloven neka je onaj koji nema šta reći, a ipak ćuti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Nov 2003, 09:04 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 11 Mar 2002, 01:00
Postovi: 652
Lokacija: Banja Luka
Meni je drago da ima mladih ljudi sa zdravim postavkama stvari i to sam kod autora ove teme vidio još na temi koju je pokrenuo na forumu politika i na kojoj je pozivao na pomirenje braću Muslimane, tj. Bošnjake.
Moj pozdrav i poštovanje svima takvima, a poseban autoru teme.

Iako ne zadovoljavam uslove koje si naveo (bio sam dovoljno star da budem na frontu i bio sam), želim ovdje da kažem koju riječ.
Ja sam Srbin i ponosan sam na sve što je u Srba dobro (mada ponos nije prava riječ, ali ne mogu da nađem bolju), ali se stidim i prvi ću da se dignem na ono što u Srba ne valja.
Po uvjerenju sam 100 % Jugosloven, a još dublje čovjek, stanovnik planete Zemlje. Jer svi smo braća po Adamu.

Smatram da srodni narodi na jugoistoku Evrope koji govore istim ili sličnim jezikom nemaju perspektivu jedni bez drugih, i mnogo bi im mudrije bilo da se ponovo udruže (ali ovaj put na zdravim osnovama i na dobro svih). Ali ne kao što se Evropa "udružuje" niti treba trčkarati za tom Evropom, jer takvo udruživanje (na bazi interesa) nije zdravo, i samo je pretvoreno i prerušeno gutanje malih riba od velikih.
Rješenje za izmirenje nije ni u kakvim političkim sitemima niti u ovoj ili onoj naciji (što ti nešto spominješ Bosansku naciju), nego u podizanju duhovnog nivoa ljudi na zajedničkoj osnovi i djelovanju na opšte dobro a ni na čije zlo. Jer kao što si i sam iznio za to sjajan primjer, samo čovjek koji je zaista izgradio svoju vjeru (kroz koji god vjerski put to bilo) može da se i u najtežim i najkomplikovanijim situacijama postavi na najbolji način i da tome nema zamjerke niti štete ikome. Samo oni koji žive prema onom u što vjeruju mogu da budu nosioci preobražaja o kojem govorim, a da bi takvo što postalo što masovnija pojava neko mora to da povede, i to ličnim primjerom prije svega.

_________________
UIOSDSAHA


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Nov 2003, 17:21 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Okt 2003, 09:59
Postovi: 246
Lokacija: www.slobodnajugoslavija.com/forum
(this message was left blank)


Poslednji put menjao iks pe dana 25 Jan 2005, 19:40, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Nov 2003, 17:44 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Okt 2003, 09:59
Postovi: 246
Lokacija: www.slobodnajugoslavija.com/forum
aharon je napisao:
Meni je drago da ima mladih ljudi sa zdravim postavkama stvari i to sam kod autora ove teme vidio još na temi koju je pokrenuo na forumu politika i na kojoj je pozivao na pomirenje braću Muslimane, tj. Bošnjake.
Moj pozdrav i poštovanje svima takvima, a poseban autoru teme.

hvala,hvala 8)
aharon je napisao:

Iako ne zadovoljavam uslove koje si naveo (bio sam dovoljno star da budem na frontu i bio sam), želim ovdje da kažem koju riječ.
Ja sam Srbin i ponosan sam na sve što je u Srba dobro (mada ponos nije prava riječ, ali ne mogu da nađem bolju), ali se stidim i prvi ću da se dignem na ono što u Srba ne valja.
Po uvjerenju sam 100 % Jugosloven, a još dublje čovjek, stanovnik planete Zemlje. Jer svi smo braća po Adamu.

Smatram da srodni narodi na jugoistoku Evrope koji govore istim ili sličnim jezikom nemaju perspektivu jedni bez drugih, i mnogo bi im mudrije bilo da se ponovo udruže (ali ovaj put na zdravim osnovama i na dobro svih). Ali ne kao što se Evropa "udružuje" niti treba trčkarati za tom Evropom, jer takvo udruživanje (na bazi interesa) nije zdravo, i samo je pretvoreno i prerušeno gutanje malih riba od velikih.
Rješenje za izmirenje nije ni u kakvim političkim sitemima niti u ovoj ili onoj naciji (što ti nešto spominješ Bosansku naciju), nego u podizanju duhovnog nivoa ljudi na zajedničkoj osnovi i djelovanju na opšte dobro a ni na čije zlo. Jer kao što si i sam iznio za to sjajan primjer, samo čovjek koji je zaista izgradio svoju vjeru (kroz koji god vjerski put to bilo) može da se i u najtežim i najkomplikovanijim situacijama postavi na najbolji način i da tome nema zamjerke niti štete ikome. Samo oni koji žive prema onom u što vjeruju mogu da budu nosioci preobražaja o kojem govorim, a da bi takvo što postalo što masovnija pojava neko mora to da povede, i to ličnim primjerom prije svega.


to i ja podrzavam,ali znas ono:Niko nije cijelom svijetu ugodio.Zato bi to "opste dobro" trebalo da se kaze bar "minimalno zlo".
Jer svi su deklarativno za opste dobro,a cim treba malo misliti na svoje postupke,onda se ide po principu "posle nas potop" ili "i oni su nama"
Naravno da se covjek lijepo osjeca kada ucini dobro,pa cak i onome ko je njemu ucinio zlo.
A ljudi su takvi kad pocnes nekom cinit dobro ko ti je cinio zlo radije ce povjerovat da je to samo nacin da ga navuces pa da te posle(osobodjenog sumnje i zastite) lako unisti.I cesto ce te u tom tvom dobrom momentu unistiti.Ustvari,mozda i nece ali to o cemu ja pricam je taj moj neki strah.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Nov 2003, 09:30 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 11 Mar 2002, 01:00
Postovi: 652
Lokacija: Banja Luka
Strah nije dobar. Oprez je dobar.
Dobro treba činiti i neprijateljima, to je hrišćanski, i time ih voditi na dobro ako hoće da se osvijeste.
Da bi se krug nasilja i nepovjerenja prekinuo neko mora da počne i to od sebe. Ali istovremeno treba situaciju gledati onakvu kakva jeste, a ne uljepšanu (pogotovo ne na silu uljepšanu), jer osnovni preduslov da se nešto promijeni je sagledati stvari kakve jesu (koliko se to može) i prihvatiti ih takvima, a onda u njima (dakle postojećem stanju) tražiti puteve za promjenu. Kad se malo zagrebe noktom ispod površine takvi putevi se uvijek mogu naći.

_________________
UIOSDSAHA


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 15 Nov 2003, 16:41 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Okt 2003, 09:59
Postovi: 246
Lokacija: www.slobodnajugoslavija.com/forum
this message was off topic


Poslednji put menjao iks pe dana 25 Jan 2005, 19:43, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 16 Nov 2003, 19:53 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Okt 2003, 09:59
Postovi: 246
Lokacija: www.slobodnajugoslavija.com/forum
vec sam pisao na politici ali moram ovo da napisem i ovde:

izvor: http://www.rastko.org.yu/rastko-bl/isto ... a/6_3.html

"...Са овим сеобама проширило се знатно српско етничко подручје..."
izostavljeno

"Нема данас ниједне југословенске области, у којој није дошло до мешања становништва, а врло је мало братстава и породица у којима није било крвне заједнице."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Nov 2003, 10:40 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 11 Mar 2002, 01:00
Postovi: 652
Lokacija: Banja Luka
A šta bi tek bilo kada bi ljudi znali za reinkarnaciju (tj. kad bi je priznavali) i kada bi shvatili da su mnogo puta živjeli kao "inoslavni"? :D :D :D
Nije važno šta si bio, nego kako si to bio!
Ljudi zaista nikako da shvate da dobar temelj življenja ne može biti nacionalni ili religijski identitet (u smislu pripadnosti nekom religijskom učenju ili dogmatskom sistemu), nego da to može samo da bude jedna opeka u građevini ljudske duše, ali da temelj mora da bude mnogo mnogo dublji. Na Bogoljublju i čovjekoljublju.

_________________
UIOSDSAHA


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Nov 2003, 21:28 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Okt 2003, 09:59
Postovi: 246
Lokacija: www.slobodnajugoslavija.com/forum
aharon je napisao:
A šta bi tek bilo kada bi ljudi znali za reinkarnaciju (tj. kad bi je priznavali) i kada bi shvatili da su mnogo puta živjeli kao "inoslavni"? :D :D :D
Nije važno šta si bio, nego kako si to bio!
Ljudi zaista nikako da shvate da dobar temelj življenja ne može biti nacionalni ili religijski identitet (u smislu pripadnosti nekom religijskom učenju ili dogmatskom sistemu), nego da to može samo da bude jedna opeka u građevini ljudske duše, ali da temelj mora da bude mnogo mnogo dublji. Na Bogoljublju i čovjekoljublju.

E sad ne slazem se s tobom za reinkarnaciju,zar nije opste vaskrsenje nesto bolje.
E sad ajde nek se Bosno-Hercegovci dogovore cik o tome koja ce to cigla u koga da se ugradi.
Ajd da preselimo se na 3 kraja sveta a vam' dovedemo npr.budiste :lol:
Mozda uvesti obavezne ekskurzije za djecu sirom evrope da se malo skontaju da nije sve tako crno i da nisu svi katolici/muslimani antisrpski.
A ne 'vako ja sa 22 godine bio sam u Republici Srpskoj,NovomSadu,Beogradu,Nisu Zlatiboru,Valjevu,CrnojGori i jednom u Grckoj na 7 dana.A prije rata 2put jadran u CRO,1.Zagreb i to je to.
Pa sta ja znam o zivotu ljudi?ono sto citam na internetu :drinking:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Nov 2003, 23:08 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Okt 2003, 09:59
Postovi: 246
Lokacija: www.slobodnajugoslavija.com/forum
Vader je napisao:
srbinxp je napisao:
Npr mene prvenstveno zanima mlada generacija koja je u ratu bila suvise mlada da bi bila na frontu,a dovoljno odrasla da shvati neke stvari

Zadovoljavam prvi uslov ali za drugi ne garantujem.

Ko je kriv za našu propast? Ne znam na šta tačno misliš pod "propast" ali u suštini na šta god da misliš odgovor je - mi sami.


E sad valjda je krivica malo vise na pojedincima?
Nemoj rec da je neki posteni vojnik uvjeren u opravdanost rata kriv,a neki vodja koji nije razmisljo nego je iso protiv razuma nije kriv.

off topic was deleted (by iks pe)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs