banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 23:43

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 60 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 09 Apr 2014, 00:38 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31205
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
BANJALUKA - Antički narodi su imali izreku 'Ukoliko nešto nije dobro za sve ljude, onda uopšte nije dobro'. U Africi, to se kratko i jasno kaže - 'Ubuntu', a mlada Banjalučanka Maja Risović otkriva kako će koncept svijeta bez novca stići i na Balkan.
‘’Kada sam bio mlad, vjerovao sam da je novac najvažnija stvar u životu. Sada, kada sam ostario – to znam’’, rekao je jednom prilikom Oskar Vajld.
‘’Zaista, onaj ko kaže da je novac sporedna stvar ga očigledno ima u izobilju. Mrzimo ga i krivimo za većinu nesreća čovječanstva, a ipak ne možemo da zamislimo kako bismo funkcionisali bez njega. Majkl Telinger može, i ne samo da može već i radi na stvaranju svijeta bez novca, a u tome mu pomaže i Banjalučanka Maja Risović.
Ona je za Dnevno.rs otkrila kako joj to polazi za rukom.
Kada je igrom slučaja pročitala priču o Ubuntu zajednici u Africi, Maja je osjetila želju da se uključi u rad ove komune:
‘’Otišla sam tamo jer nikada nisam osjećala da zaista pripadam bilo gdje. Premda sam živjela u različitim državama i upoznala kroz život veliki broj ljudi, uvijek sam osjećala da mi nešto fali. Kada sam pročitala tekst o Ubuntu zajednici, osjetila sam da me nešto "zove" da im se pridružim. Mada nisam znala šta me čeka, znala sam da je to pravi korak. Nisam se prevarila, po prvi put sam među ljudima koji me razmiju vole baš ovakvu ‘’ počinje priču Maja za Dnevno.rs.
Tvorac Ubuntu zajednice je Majkl Telinger, pisac iz Južne Afrike, koji kaže da mu je cilj društvo u kome će se članovi međusobno voljeti umjesto da se plaše jedni drugih. U takvoj zajednici ljudi koriste svoje talente za dobrobit komune. Krenuo je sa jednom malom zajednicom, sa ciljem da je učini nezavisnom od novca, a da zatim taj koncept proširi na obližnje selo, a u idealnom slučaju i na čitav svijet.
‘’To selo je malo, ima oko 4.000 stanovnika, a puno potencijala za našu ideju. Plan nam je da ljude edukujemo o poljoprivredi, stočarstvu, stolarstvu, građevini... sve dok ih ne osposobimo da rade jedni za druge, bez novca ‘’, kaže Maja.
Kako objašnjava, ukoliko nisu u mogućnosti da nešto naprave sami, razmijenjuju sopstvene proizvode za to što im je potrebno.
‘’Mislim da je moguće da jedna mala zajednica funkcioniše na ovaj način. Sa dobrim poznavanjem poljoprivrede i stočarstva, zajednica može da bude potpuno samostalna u pogledu hrane. Odjeću takođe možete praviti sami, a vodu dobijati iz bunara. Život bez struje je moguć, ali nema potrebe za tim – moguće je napraviti solarne panele, i razne druge sprave za proizbodnju struje uz pomoć kojih bismo bili nezavisni od ostatka sveta ‘’, priča Maja, koja doprinosi ovoj zajednici svojim znanjem o uzgoju povrća.
Mlada Banjalučanka se u svojoj zajednici bavi organskom proizvodnjom povrća.
‘’Osnivači nisu puno znali o permakulturi i organskoj proizvodnji, pa sam ja došla da im pomognem i krenem sa sadnjom i pripremom zemlje ‘’ ističe Maja, jedna od trenutno sedam volontera.
Ima ih iz cijelog svijeta, različitih godina i obrazovanja, ali sa istim stavom – svijet bez novca jeste moguć:
‘’Kada sam tek došla u komunu bila sam uplašena. Nisam bila sigurna da ću moći da se naviknem na život u kome sam konstantno okružena ljudima, sa jako malo privatnosti. Grdno sam se prevarila! Život u komuni nam je u prirodi, uostalom do nedavno su naši preci živjeli u zajednicama, jedina je razlika u tome što su te zajednice bile porodične, dok je ova prijateljska ‘’objašnjava ona.
Opisuje jedan običan dan u komuni:
‘’Svi ustajemo najkasnije u 8, a u 9 časova održavamo sastanak na kome dogovaramo zadatke za dan pred nama. Nakon sastanka se svi razbježe na poslove, u 13 sati je ručak, nakon čega slijedi pauza od jednog sata, zatim se nastavlja rad do 19 časova, kada je vrijeme večere. Niko nije prisiljen da radi ono što ne voli. Dakle, ako baš ne voliš da pereš posuđe, ne moraš. U krajnjoj liniji, ako ti se ne radi čitav dan, nisi ni na to prisiljen, niti će ti neko to zamjeriti. Međutim, kako smo u zajednici u kojoj zavisimo jedni od drugih, imaš motivaciju da daš sve od sebe zato što posmatraš kako ljudi rade za zajedničku dobrobit i želiš da im se odužiš’’, otkriva Maja.
Kao i u svakoj zajednici, sukobi su neminovni, ali u ovom slučaju nisu ozbiljni:
‘’Naravno da će napetih situacija biti. Mi smo sedmoro ljudi iz različitih država, kultura, staleža i različitih godina, a svi smo pod istim krovom. Najviše je tenzija bilo zbog kulturoloških razlika. Recimo, Holanđani su vrlo otvoreni i čim primate neki problem žele da razgovaraju o njemu odmah, dok su Englezi jako zatvoreni i radije će ćutati i trpiti umjesto da kažu šta im smeta. Naučila sam da je za život u zajednici komunikacija najbitnija. Niko ti neće čitati misli, zbog toga je jako bitno reći šta ti smeta, a zajednica će se potruditi da ti izađe u susret. Iz nekog razloga naša zajednica privlači mnoge ljude, da li zbog harmonije i ljubavi koja teče između nas, iako smo tako različiti, svi se jako volimo i slažemo – objašnjava Maja o svojim iskustvima, koja smatra da je ovaj koncept moguće ostvariti u čitavom svijetu.
Ova neobična žena priznaje da je po prvi put u životu, zaista srećna.
‘’Budim se sa osmijehom i iskačem iz kreveta čim otvorim oči umjesto da se razvlačim po krevetu. Prestala sam da pušim i da pijem alkohol i kafu. Nemam više problema sa spavanjem i nisam nervozna. Najbitnije od svega je to što osjećam da sam zdrava. Ovde mi ništa ne nedostaje. Ja vjerujem da sve lijekove i kozmetiku možemo dobiti iz prirode i da je to kvalitetnije od onoga što kupujemo. Da ilustrujem to, ispričaću vam situaciju iz komune: Jako sam izgorijela na suncu. Prijatelj iz komune je vidio da se mučim i uzeo list aloa vere, pocijepao ga i namazao mi ga po ramenima. Opekotine su mi praktično prošle istog dana. Dakle, ništa mi iz ovog „našeg” svijeta ne fali, osim interneta ‘’ zaključuje kroz smijeh mlada Banjalučanka, koja se uskoro vraća u svoj rodni grad gdje planira da upozna ljude sa Ubuntu zajednicom ne bi li i sama osnovala jednu sličnu komunu na Balkanu.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=bXxf2wXowEs[/youtube]
Slika
http://www.nezavisne.com/novosti/drustv ... 39352.html

Dobar je ovo koncept, biti od koristi zajednici i društvu, a ništa ne tražiti zauzvrat, tim putem nastojim ići, ali biti član neke zajednice koja podsjeća na rodovska uređenja mi je nekako praistorijski.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Apr 2014, 05:54 
Neka, hvala...


Vrh
  
 
PostPoslato: 09 Apr 2014, 10:45 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2002, 16:13
Postovi: 2214
Lokacija: Lopare/Banjaluka
Zaboravili su da napomenu da se zivot bez novca placa 20 dolara dnevno.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Apr 2014, 10:53 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jan 2006, 22:41
Postovi: 2006
Lokacija: Izmedju zemlje i neba
I da se koriste i tableti i laptopi i sva ostala elektronika za koje treba puno novca da bi se kupilo


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Apr 2014, 10:54 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2002, 01:00
Postovi: 29500
Lokacija: Banjaluka
Kako ce doci bez para iz Juzne Afrike do BL, pjeske? :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Apr 2014, 10:56 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Dec 2005, 19:08
Postovi: 1936
Lokacija: ciudad de BL
Moze joj se,ko i studirati u Londonu npr caca joj je Mirko Risovic...
http://www.ekapija.com/website/bih/page ... -mojMarket

_________________
-Liam, someone on the phone for you... -Oh fucks sake... Tryin to write this fucking tune, man.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Apr 2014, 11:03 
Ispade i ovo kur*osvir (™)...


Vrh
  
 
PostPoslato: 09 Apr 2014, 11:05 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Feb 2013, 15:24
Postovi: 6469
Nikad nisam bio ljubitelj ovakvih ideja.

Nas savremeni svijet sa kreditima, kamatama, nesigurnim poslovima mi je ipak malo bolja alternativa od ovog gore.

insp_CaLLahan je napisao:
Moze joj se,ko i studirati u Londonu npr caca joj je Mirko Risovic...
http://www.ekapija.com/website/bih/page ... -mojMarket


Aaa, e ovo je vec zanimljivije. 8)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Apr 2014, 11:06 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2004, 12:09
Postovi: 10379
Ko mi objasni bilo kakvu teoriju po kojoj sledece 2 recenice nisu u logickoj koliziji, ima bure pive :

"Antički narodi su imali izreku 'Ukoliko nešto nije dobro za sve ljude, onda uopšte nije dobro"

"Mislim da je moguće da jedna mala zajednica funkcioniše na ovaj način".

Ove wannabe anarhiste, oslobodjenih umova, bi maltretiro pustanjem Karleuse na earphones dok bubnjici ne iskoce.

_________________
Viva Elena, Viva Nicolae!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Apr 2014, 11:07 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
увијек су та дјеца цвијећа била дјеца богатуна

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Apr 2014, 11:08 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Feb 2013, 15:24
Postovi: 6469
Ma ljudi, prica u startu zavrsena nakon sto je CaLLahan postavio ovaj link.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Apr 2014, 12:25 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11345
Lokacija: PL / BL
MuskoBre je napisao:
Ove wannabe anarhiste, oslobodjenih umova, bi maltretiro pustanjem Karleuse na earphones dok bubnjici ne iskoce.


Ja bih to posl'o na Sibir da krče šumu. Sviranje qrcu...

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Apr 2014, 13:22 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Ako je zensko ja bih imao drugacije zamili od ovih vasih, ima ovde i forumasa, nismo svi ljudi kao vas dvojica :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Apr 2014, 13:41 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 10 Nov 2011, 18:38
Postovi: 2746
I ja bih kenja o kako se moze zivjeti bez icega da sam kao sto neko vec napisa "studirao" u londonu godinama,da mi je caca jak ko zemlja i da sam razmazeno deriste kao doticna osoba-debil!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Apr 2014, 13:45 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2004, 12:09
Postovi: 10379
Hertzog je napisao:
Ako je zensko ja bih imao drugacije zamili od ovih vasih, ima ovde i forumasa, nismo svi ljudi kao vas dvojica :D


Ima i varijanta b, ali je mnogo okrutnija od varijante a. Ima veze sa nepokorenim i vicevima.

_________________
Viva Elena, Viva Nicolae!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Apr 2014, 14:01 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Mar 2008, 16:35
Postovi: 9721
Lokacija: Banjaluka kod Bukvaleka
Joj tragedije :(
Dobre su ove ideologije zdravog zivota, ja sam svog prethodnog cuku ucio da ne jede, i taman kada sam ga naucio - on umre.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Apr 2014, 14:39 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Jul 2009, 10:16
Postovi: 12660
Lokacija: Treći kamen od Sunca
Lako je ne imati para kad imas para


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Apr 2014, 15:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
Kakve veze ima sto ima para? Tim bolje sto je pokazala koliko je prizemna i sto moze skromno zivjeti iako ima sve uslove da sjedi u VIP separeu :evil3: u Mistiku ili sta je vec aktuelno kod nas, i da se bahato razbacuje parama.. Zasto fulate citav smisao ovog teksta zbog cinjenice cija je cerka?! Ja prva ne bih imala hrabrost da zivim takvim nacinom zivota, njoj skidam kapu.

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Apr 2014, 15:21 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 16 Jun 2011, 12:04
Postovi: 7792
Lokacija: Mejdan
ajkula je napisao:
Kakve veze ima sto ima para? Tim bolje sto je pokazala koliko je prizemna i sto moze skromno zivjeti iako ima sve uslove da sjedi u VIP separeu :evil3: u Mistiku ili sta je vec aktuelno kod nas, i da se bahato razbacuje parama.. Zasto fulate citav smisao ovog teksta zbog cinjenice cija je cerka?! Ja prva ne bih imala hrabrost da zivim takvim nacinom zivota, njoj skidam kapu.

Meščini da ona plaća 20$ dnevno za boravak u toj komuni, plus avionska karta... nije malo. Za nekog to može biti razbacivanje parama isto kao i separei u lokalima koji su aktuelni kod nas. To malo kvari ideju komune kao takve koju pokušavaju prikazati.

S druge strane, njena ideja za osnivanje nečeg ovakvog kod nas je win win situacija ako odabere BL ili okolinu :D
Ljudi će plaćati da budu ovdje, a dobićemo i besplatnu reklamu! Genijalno.

A čija je kćerka - ne interesuje me. Ako je njoj tako dobro i ako joj odgovara takav život onda OK. Samo, i nije morala ići u Afriku. I ovdje ima onih koji žive bez prebijene pare. Nažalost. Pa je mogla s' njima. Al' nije Afrika...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Apr 2014, 15:54 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 10 Nov 2011, 18:38
Postovi: 2746
ajkula je napisao:
Kakve veze ima sto ima para? Tim bolje sto je pokazala koliko je prizemna i sto moze skromno zivjeti iako ima sve uslove da sjedi u VIP separeu :evil3: u Mistiku ili sta je vec aktuelno kod nas, i da se bahato razbacuje parama.. Zasto fulate citav smisao ovog teksta zbog cinjenice cija je cerka?! Ja prva ne bih imala hrabrost da zivim takvim nacinom zivota, njoj skidam kapu.

ima veze i te kako!
razmazeno deriste (sto i jeste) ne zna vise sta bi od sebe i sad ovo skontal da je kuli da je IN!
procice je i ova faza pa ce oni koji podrzavaju nju u ovoj prici ispasti smijesni kao i uvijek oni koji se na prvu liojepe na ove gluposti (npr ona prijedorcanka sto je stajala na trgu)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 60 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 28 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs