banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 05:34

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 27 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Ljudi
PostPoslato: 20 Jun 2013, 12:31 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jan 2013, 03:10
Postovi: 49
Kod nas ima emisija zove se - heroji i fenomeni. Tu u emisiji su bili ljudi koji su spasili druge ljude, recimo iz rijeke. Da li se tako nesto moze svrstati u herojsko djelo, ili je dovoljno da se to posmatra kao djelo vrijedno jednog ČOVJEKA. Jer spasiti drugog covjeka (pa i bilo koje drugo bice) ako mozes je samo dokaz da si covjek, obrnuto bi samo postupio samo necovjek, a ne neko ko nije heroj. (Uzmimo da se radi o situaciji gdje neki mladic skocio u rijeku bez opasnosti po njega, sto se i desavalo, ne sada da ga je cekala dole grupa morskih pasa dok je skakao sa mosta).
Elem, ljudi koji tako ne bi postupili za mene nisu vrijedni titule da se nazivaju ljudi, a ne da se stide sto nisu heroji. Bilo bi ljepse da se zove 'Čovjekovi' :)

_________________
''na sesiji kod Frojda vazio za dragog gosta''


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ljudi
PostPoslato: 22 Jun 2013, 10:47 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 28 Maj 2013, 20:35
Postovi: 2088
To ti je isto ona fora sa policajcima.
Sprecili coveka da skoci sa zgrade, na tv heroj,uhapsio lopova na licu mesta i time je mogao ugroziti svoju bezbednost-heroj.Nasao policajac par hiljada evra u torbi i zamisli vratio novac vlasniku-heroj.
Vatrogasci skinuli mače sa drveta i eto ih u dnevnoj hronici-heroji.
Ne bato to je tvoj posao ti si placen za to a i polagao si zakletvu i pritom si i covek sto znaci i da si humano bice.Ali mnogo je ljudi al covek je redak u tome je razlika i nazalost nasa svakodnevna ruzna slika da sve manje opravdavamo naziv reči "čovek".


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ljudi
PostPoslato: 22 Jun 2013, 12:47 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 02 Dec 2007, 01:43
Postovi: 2164
Lokacija: Banjaluka
Licno mislim da je sve to normalno, i da je sve to ljudski, jer sve sto rade ljudi je ljudski nije vanzemaljsko valjda, sve je to relativno jer dobro i zlo ne postoje, vec je stvar akcije i reakcije. Evo ja sad kad idem negdje i vidim nesto se nekom desava, zasto ja da rizikujem svoj zivot, eto biram da necu da reagujem i to je moj izbor, neko bira da reaguje i to je njegov izbor koji je legitiman, zar je grijeh cuvati vlastito dupe? Znaci stvar izbora, hocu necu.

_________________
Bla, bla, bla...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ljudi
PostPoslato: 22 Jun 2013, 13:32 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jan 2013, 03:10
Postovi: 49
LemiGO je napisao:
Licno mislim da je sve to normalno, i da je sve to ljudski, jer sve sto rade ljudi je ljudski nije vanzemaljsko valjda, sve je to relativno jer dobro i zlo ne postoje, vec je stvar akcije i reakcije. Evo ja sad kad idem negdje i vidim nesto se nekom desava, zasto ja da rizikujem svoj zivot, eto biram da necu da reagujem i to je moj izbor, neko bira da reaguje i to je njegov izbor koji je legitiman, zar je grijeh cuvati vlastito dupe? Znaci stvar izbora, hocu necu.

ima negdje sam cuo kao nesto, parafriziracu ... ptice zive u svijetu ptica i rade stvari sto rade i ostale ptice njenog roda, majmuni u svijeta majmuna i ne iskacu i svaki njegov postupak je postupak jednog majmuna i on cini majmunski i odrzava majmunski svijet, jedini covjek zivi u necovjecnom koji je stvorio ... sto je kao i paradoks ...

nego, znas kako, cujem cesto tu pricu o dobru i zlu, kao ne postoje, nema morala ... dobro i zlo postoje dakako, dobri i zli postupci, ja ako tebe prebijem i meni bude dobro sto sam to uradio, a znamo da ima ljudi koji se dobro osjecaju kada nekog prebiju, ne mogu sporiti to da sam tebi ucinio zlo ... sto u sustini govori da postoji neki univerzalni moral, koji kaze da je zlo nekom drugom ciniti zlo, da je to sve u sustini rdjav postupak, i da sebi nisam ucinio dobro kao sto sam na pocetku i mislio, jer ako tog trenutka dobijem savjest shvatio bih da se ne osjecam dobro ... normalno kada kazem univerzalni moral, ne mislim na neko dogmatsko crkveno poimanje istog tipa nemoj spavati pre braka ... nego iskljucivo na ''ne cini drugome ono sto ne zelis sebi'' sto bih cak svako iole razuman trebao da prihvati kao neko univerzalno moralno pravilo ...

u tom slucaju koji si ti naveo, fino sam na pocetku naglasio da ne uzimate u obzir to ako ugrozavate svoj zivot, to je vec teza tema i bilo bi dosta prepiranja na temi, po mom shvatanju u takvoj situaciji postupiti je herojsko djelo, jer rizikujes svoj zivot, i ako odlucis da neces, ne mogu te nazvati necovjekom, to ti sa svojom savjesti rascisti, pa kako ti ona potvrdi, bolje ce znati tvoja savjest sta je za tebe bolje nego ja ...

i da sam izbor moze biti los i dobar, to hocu necu ne iskljucuje dobro i zlo ...

_________________
''na sesiji kod Frojda vazio za dragog gosta''


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ljudi
PostPoslato: 22 Jun 2013, 14:13 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Čovjek živi u nečovječnom i to je paradoks? Zašto bi bilo paradoks? Možda bi ta izjava pila vode ako bi bila izrečena iz usta nekog sveca mada ni tada opet ne bi pila vode jer čovjek se ponaša upravo onako kako je svojstveno čovjeku. Mačke će uvijek zatrpavati svoje govance, majmuni se keziti sa drveća, a homo homini lupus est će biti dok postoji ijedan čovjek.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ljudi
PostPoslato: 22 Jun 2013, 14:59 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 02 Dec 2007, 01:43
Postovi: 2164
Lokacija: Banjaluka
Nemas pravo da sudis :D, posto si na tragu vjere, sudi i bice ti sudjeno. Posto si rekao da za tebe neki nisu ljudi, a sta su nisu macke. Meni je ovo licno ok zbog mogucnosti manipulisanja ljudima, kao sto rade religije i njihovi vracevi. U principu elite su stvorile moral kako ni kontrolisali bijedu, sve mi se vise cini da je tako.

_________________
Bla, bla, bla...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ljudi
PostPoslato: 22 Jun 2013, 15:23 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 14 Maj 2007, 17:57
Postovi: 2325
Ako gledamo da je čovjeku vjerovatno najači nagon za samoočuvanjem, svaki put kad čovjek preovlada taj nagon zbog drugog ljudskog bića, pogotovo nepoznatog, zašto to ne bi nazvali herojskim djelom?
I otkud ti ideja da je ikad lako i bezopasno za spasioca izvući davljenika iz rijeke ili mora?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ljudi
PostPoslato: 22 Jun 2013, 16:44 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jan 2013, 03:10
Postovi: 49
Ova tema nije sada neke filozofske prirode, pa da mi raspravljamo o tome da li je covjek covjek, jeste normalno i ne nije macka ... Kao sto ste svi culi za termin "nečovjek", to ne znaci da ta osoba nije čovjek kao ljudsko bice, nego samo loš čovjek (a to je vec duhovna ne materijalna kategorija) ... na to sam isao, zato sam na pocetku slovo č stavio kao veliko Č ... svi smo mi čovjek treba biti Čovjek, ono je samo bila opaska meni zanimljiva ...

_________________
''na sesiji kod Frojda vazio za dragog gosta''


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ljudi
PostPoslato: 22 Jun 2013, 16:47 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Pa to ga i čini čovjekom, niko nije neporočan, prema tome sve je ljudski, biti dobar i ne biti dobar. Mislim da nema tog zlikovca koji nekad u životu nije napravio neka dobra djela, možda drugima nevidljiva, ali ih je napravio, tako isto i neki naočigled dobar čovjek nije nekad napravio neko loše djelo.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ljudi
PostPoslato: 22 Jun 2013, 17:05 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jan 2013, 03:10
Postovi: 49
dobro ajd ustanovili smo da je i necovjek covjek i sta cemo sada :lol:

_________________
''na sesiji kod Frojda vazio za dragog gosta''


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ljudi
PostPoslato: 22 Jun 2013, 17:06 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Ništa, živjećemo i dalje. :D

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ljudi
PostPoslato: 22 Jun 2013, 17:20 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jan 2013, 03:10
Postovi: 49
Човек је човеку одувек био вук
А вук вуку никад човек јер не мења ћуд
За душмане и плен, вук је крволочна звер
А чопор је сав за једног и један за све

:D

_________________
''na sesiji kod Frojda vazio za dragog gosta''


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ljudi
PostPoslato: 05 Jan 2016, 20:16 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Nov 2008, 18:35
Postovi: 2892
Lokacija: još mAlo i tU smo
PRAVI HEROJI RATA Sarajevski rukometaš dao život za komšiju



Goran je bio pravi laf, pravedan čovek. Braneći slabijeg, jer je tako vaspitan, suprotstavio se ubici i zbog toga izgubio život.

Ovako priču o sarajevskom rukometašu Goranu Čengiću započinje njegov prijatelj i saigrač Gordan Žigić. Dok ceo Balkan zna za herojstvo Srđana Aleksića, za hrabrost i žrtvu Gorana Čengića mnogi nisu čuli.
Poticao iz ugledne sarajevske porodice: Goran Čengić
Foto: Wikipedia / Wikipedia Poticao iz ugledne sarajevske porodice: Goran Čengić
[pin on pinterest] [share it]

U junu 1992. godine, u sarajevskom naselju Grbavica, tada 46-godišnji Goran Čengić pokušao je da spase svog komšiju, profesora Husniju Ćerimagića. Njega je na stepeništu Goranove zgrade maltretirao ozloglašeni Veselin Vlahović Batko, poznatiji kao "Monstrum s Grbavice", koji danas služi kaznu od 42 godine zatvora za zločine nad civilima.

- Stari Husnija drhtao je od straha na stepeništu. Bio je samo u pidžami. Goran je otvorio vrata i povikao prema Batku da ostavi bolesnog čoveka na miru. Stao je pred njega i suprotstavio mu se - priseća se Gordan svedočenja nekih od Goranovih komšija.

Nažalost, "Monstrum s Grbavice" nije imao milosti. Pucao je i u Gorana i u Husniju i bacio njihova tela u podnožju Trebevića, planine jugoistočno od Sarajeva.
Monstrum sa Grbavice: Veselin Vlahović osuđen na 42 godine zbog ubistava
Foto: Tanjug/AP Monstrum sa Grbavice: Veselin Vlahović osuđen na 42 godine zbog ubistava
[pin on pinterest] [share it]

- Upucao je Gorana i bacio ga na nekakvo smetlište. Goran je bio jak momak, sportista. Nije se dao tako lako. Otrgao je deo košulje i zavio ranu. Umirao je dva dana, a onda se Batko vratio sutradan i dokrajčio ga - tužnim glasom priča Gordan Žigić za "Blic".

Goran Čengić bio je poznati sarajevski rukometaš. Igrao je za Bosnu, a s tim klubom je već kao 17-godišnjak osvojio Kup Jugoslavije. Za Gordana Žigića, njegov saigrač je bio više od odličnog rukometaša.
Sportisti i prijatelji: Goran u dresu Željezničara, Gordan Žigić čuči ispred njega
Foto: privatna arhiva / Privatna arhiva Sportisti i prijatelji: Goran u dresu Željezničara, Gordan Žigić čuči ispred njega
[pin on pinterest] [share it]

- To je bio jedan laf. Zvali smo ga romantičar, takva mu je bila duša. Goran je, pre svega, bio fenomenalan čovek. Počastvovan sam što sam ga poznavao i igrao s njim. Znate li vi koliko je hrabrosti potrebno da uradite ono što je on učinio? Goran se isticao svojim ljudskim osobinama. Ne govorim to zato što o mrtvima treba reći sve najbolje, već zato što je tako zaista i bilo. To se na kraju i pokazalo: izašao je da brani čoveka - kaže Žigić.

O Goranovom herojstvu govori se u filmu "Znam šta je ofsajd", ali i u dokumentarcu humanitarne organizacije "Gariwo" - „Pravednik sportskog duha“. Iako je do sada bilo nekoliko inicijativa gradskih odbornika da Sarajevo trajno obeleži uspomenu na Gorana, u tom gradu hrabri rukometaš još nema ni ulicu sa svojim imenom.

Kakav je Goran bio čovek

O tome kakav je čovek Goran Čengić bio najbolje govori jedna anegdota iz školskih dana, koju je ispričala njegova majka Nataša.

- Goran je jednoga dana došao kući iz škole i pitao me: "Majko, imamo li nekakav stari džemper? Došao je jedan drug u razred, primetio sam da mu je jako loša garderoba, vidim da ga je sramota." Rekoh mu: "Pa, dobro sine, hajde da ga dovedemo kod nas i obučemo kako dolikuje, ili da mu kupimo džemper", na šta mi je on odgovorio: "Ne dolazi u obzir, majko. Ja ne želim njega da povredim, nego ću da se malo obučem slično njemu, biće mu lakše."

Majka praunuka kraljice

Goran je poticao iz porodice koja je bila sve samo ne obična. Njegova majka Nataša Čengić Zimonjić praunuka je crnogorske kraljice Milene Petrović. Goranov otac Ferid Čengić ili Fićo, kako su ga zvali iz vremena dok se borio u partizanskim redovima, bio je prvi gradonačelnik Sarajeva posle Drugog svetskog rata, nakon čega je proveo sedam godina na Golom otoku jer je odbio naređenje Partije da uhapsi svoje prijatelje. Posebno mesto u njihovoj porodici zaslužuje Goranov rođak s majčine strane, beogradski ilegalac Stevan Zimonjić, koga su Nemci obesili samo tri dana pre oslobođenja Beograda. Po njemu je pravljen lik Tihog iz popularne serije "Otpisani", koga je glumio Voja Brajović.

Blic

_________________
koga to još ZANIMA


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ljudi
PostPoslato: 05 Jan 2016, 21:18 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Da je Mujo poginuo za Sulja za njega se ne bi znalo, da je Đuro poginuo za Uroša za njega se ne bi znalo, koja patetika i omalovažavanje svih onih koji su dali živote za bližnje, za sunarodnike, za ove i one koji su bili igrom slučaja iste nacionalnosti ili vjere kao heroj.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ljudi
PostPoslato: 05 Jan 2016, 21:21 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15263
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
jest vala........to je prvo što mi je palo na pamet.

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ljudi
PostPoslato: 05 Jan 2016, 21:34 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Nov 2008, 18:35
Postovi: 2892
Lokacija: još mAlo i tU smo
Ovo je jedna priča i nju kao takvu treba poštovati.

_________________
koga to još ZANIMA


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ljudi
PostPoslato: 05 Jan 2016, 22:11 
Ne da mi se citati ovo gore, ali ipak je trebalo tada skupiti jaja i biti covjek kada je bila ogromna nacionalna mrznja. Nije bas da je isto...


Vrh
  
 
 Tema posta: Re: Ljudi
PostPoslato: 05 Jan 2016, 22:20 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Nov 2008, 18:35
Postovi: 2892
Lokacija: još mAlo i tU smo
Da, zato komentari tipa patetike i omalovažavanj drugih koji su stradali na isti ili sličan način, nikako ne stoje.

_________________
koga to još ZANIMA


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ljudi
PostPoslato: 06 Jan 2016, 00:15 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
U čemu je razlika? Viši ćin samo zato što je dao život za Muslimana? Ovi koji su dali život za Čovjeka i nisu nešto posebno uradili?
Koja je razlika? Ako nema razlike hajmo navesti sve primjere... ili nijedan.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ljudi
PostPoslato: 09 Jan 2016, 04:24 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
[video]http://youtu.be/Xezn0ahzX7M?t=43[/video]

Ovo je neka njihova verzija Oštre nule, ali ljudi su prisutni na našim stratištima i prave performanse u Sa.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 27 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs