banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 22:34

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 2601 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124 ... 131  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 19 Okt 2017, 18:00 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2011, 00:56
Postovi: 5164
Pazi, to da li neko želi da živi riječ Hristovu je sasvim lična stvar, posao sveštenstva i vjernih jeste da tu riječ prenesu i ništa više.
Ja tebi mogu dati dobronamjeran savjet, da li ćeš poslušati ili ne to je već tvoja lična stvar, razumiješ?

_________________
Spoiler:
Nije bitno koliko znaš,imaš ili možeš.Bitno je koliko si spreman da to što znaš,imaš ili možeš podijeliš sa onima koji ne znaju,nemaju ili ne mogu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Okt 2017, 18:02 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 20 Apr 2017, 09:17
Postovi: 331
Nece popovi nikad na vlast, narocito ne sada kad im ide dobro. Sto je veca bijeda u narodu, to su njihovi dzepovi puniji. Koliko ljudi ocajnicki trazi spas u bogu i svako ostavi neku kintu na ikonu. Razumijem da treba crkve urediti, popraviti, izgraditi ali nikad necu shvatiti da popu treba luksuzno auto od 20-70000 maraka. Boze sacuvaj.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Okt 2017, 22:32 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Dobar tekst "buke" koji govori o uticaju religije na drustvo u cjelini > http://www.6yka.com/blogovi/blog/23238/ ... je-problem

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Okt 2017, 06:17 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15263
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Da,i tako unazad 2000 godina.
I šta ćemo sad......zabraniti ne možemo a ovako ne ide.
Buka po običaju nije dala odgovor.

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Okt 2017, 08:51 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 01 Okt 2009, 00:14
Postovi: 1076
Ne daješ podršku organizovanoj religiji ako nisi vjernik - ne krstiš dijete samo da bi "bilo kršteno i da ne štrči", ne budeš dio licemjerja i poštovanja protkola nečeg što te ne zanima i u čemu ne želiš učestvovati.

Mic po mic, i ubrzo ne bi bilo sramota biti nekršten, ne vjerovati i slično, jer je realna brojka ljudi koja "tako-tako" vjeruju "da postoji nešto", koji se uopšte ne slažu sa organizacijom religije ali vjeruju u nešto, je ogroman, ne bih da dajem neke smjele procjene, ali sigurno oko polovina ne bi bila pri organizaciji, da nije toliki pritisak sredine.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Okt 2017, 08:57 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Mar 2012, 19:05
Postovi: 633
Ma kakav pritisak sredine?!
Više je to stva običaja i tradicije, i njenog shvatanja. Koliko ima vjernika, vidi se u crkvama. Neko jutro na službi u crkvi na Hisetama samo tri popa.
Krštenje i svadbe su jedino šta ljudi očekuju, a i to je više zbog fešte.
Na slavama su sad muzika i keterinzi, nigdje veze sa vjerom, niti plebs ima pojma šta to znači...Bitno da se krka, na to smo svedeni. I popovi se uklopili u šemu, pa šta ćeš.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Okt 2017, 09:01 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 01 Okt 2009, 00:14
Postovi: 1076
Evo čikam te da pokušaš reći okolini da nećeš krstiti dijete, ili još hrabije - da ćeš tražiti iščlanjenje iz crkve (jer su te učlanili protiv tvoj volje kad si imao 1 godinu), pa javi kako si prošao :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Okt 2017, 09:27 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Mar 2012, 19:05
Postovi: 633
Ne razumijem zašto bih izlazio iz crkve? Meni je pravoslavlje dio tradicije i imam lijepa sjećanja još od djeda i babe na te narodne običaje.
Ja nisam nikakav poseban vjernik, ali ni ne osjećam pritisak zbog nekih običaja. Ta krštenja, svadbe, slave i ostale fešte pod "organizacijom" crkve su još ono
malo što nas veže kao ljude. Da nema takvih događanja, niti bismo sretali rodbinu, niti bismo znali ko smo i odakle smo. De mi molim te reci da se tvoja porodica "spontano" okuplja barem kvartalno na nekom druženju? Mislim na širu porodicu


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Okt 2017, 09:49 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Mar 2007, 02:36
Postovi: 919
Lokacija: Banja Luka - Woking
Ni je ne razumijem zasto bih izlazio iz crkve, jer su mi roditelji ostavili to kao izbor, i to jako poštujem. Krstio sam se svojom voljom u dvadeset i nekoj godini. Tako sam i svoje djete ostavio da samo odluci. Nije nasa religija agresivna. To sto su nasi ljudi primitivni seljaci, koji bi svakome objasnjavali kako treba zivjeti, to je druga prica i nema veze sa religijom.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Okt 2017, 09:52 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 01 Okt 2009, 00:14
Postovi: 1076
Moraš se prvo sinhronizovati sam sa sobom, da bi ti moje pitanje imalo smisla.


Citiraj:
Na slavama su sad muzika i keterinzi, nigdje veze sa vjerom, niti plebs ima pojma šta to znači...Bitno da se krka, na to smo svedeni. I popovi se uklopili u šemu, pa šta ćeš.

= nema vjere ni njenog uticaja, nebitna je...

Citiraj:
Ta krštenja, svadbe, slave i ostale fešte pod "organizacijom" crkve su još ono
malo što nas veže kao ljude. Da nema takvih događanja, niti bismo sretali rodbinu, niti bismo znali ko smo i odakle smo.


= bitno je bitno, itekako bitno!

Šta je to onda nego pritisak?

Glede pitanja, čija se to robina šira okuplja kvartalno, to jeste tako redovno? Poznajem samo jednu porodicu, i rodjendani su povod. Moji se okupljaju takodje u širom sastavu na vanvjerskim dogadjajima (bez povoda, čisto da se družimo) 2-3x godišnje.

Nisam rekao da izadješ, nego da probaš nekome reći takvo nešto, pa ćeš vrlo brzo vidjeti kako "nema pritiska ni bitnog uticaja vjere na živote i odlučivanje i slobode izbora".

Organizovane religije nastoje da kontrolišu sve pore razmišljanja i djelovanja, u svoju korist dakako.
Tako su istorijske činjenice da su kroz vjerkove kontrolisali nauku i obrazovanje, i forsirala se pokornost, nepropitivanje i ubijanje bilo kakvog razmišljanja koje nije niz dlaku, a sve ruku pod ruku sa državom, kojoj je trebala masa koja puno ne pita, koja plaća redovno namete, a kad zatreba idu davati živote i dijelove tijela za "više ciljeve" države. Tada je crkva bila daleko važniji instrument nego danas.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Okt 2017, 09:59 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Citiraj:
http://www.6yka.com/blogovi/blog/23238/ ... je-problem


Ja čitala sve do "Utjecala je i utiče" i "Mojsije/Musao".
Sve rečeno.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Okt 2017, 11:02 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Mar 2012, 19:05
Postovi: 633
Naravno da je bila važniji, to niko ne spori. Ja bih čak dodao da je možda u pojedinim vremenima bila i jedini faktor koji je održala narod u ovom današnjem obliku. Zato joj i treba oprostiti sva današnja zastranjivanja popova. Daleko od toga da je to kako se ponašaju u redu, ali ne treba prema njima suditi čitavoj crkvi. Monasi su i danas sjajan primjer praktikovanja vjere, i duhovan i svjetovan.
A što se tiče pritisaka , ja kao i ti pretpostavljam, imam u rodbini porodica koje baš i ne drže do tih običaja, niti se vjenčali u crkvi, niti krstili djecu, pa im to niko niti prebacuje niti zamjera, vjera je lična stvar.
Tako da se kod njih okupljaš na rođendanima, a mi ostali imamo povoda mnogo više :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Okt 2017, 15:31 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4033
:)
Neki ljudi se okrecu prema religiji iz licnih dubljih razloga
(zivotni problemi, nesrece i haos kojima smo cesto izlozeni) te pokusaja da odgovore na pitanja: sta je smisao zivota, sta je dobro a sta zlo, kuda ici.
Ponasanje crkve ili drugih vjerskih institucija ljude cesto ne interesuje koliko dubina i smisao religijskog pouka i zivota u skladu sa time.

Naravno, sasvim je drugo pitanje, crkva, popovi, svestenici, hodze...i drugi njihovo ponasanje, uticaj i rad.
Da li su oni tu zbog nas ili njih? Ako su zbog nas onda pitanje jesu li na nasoj strani? :)

Koliko je meni poznato nazarecanin nije bio u pokretu "nesvrstanih"! :)
Doduse zivio je u vrijeme kad nije bilo crkve ali istim se poslom bavio - covjekom.

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Dec 2017, 17:44 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
sta znace onim katolicima na siciliji, nosnje kao u pripadnika KKK, kada su procesije, oni na pocetku sto nose kip marije su obuceni kao oni?

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Jan 2018, 01:18 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Zasto pravoslavni sveštenik služi pomen ustašama u Dubrovniku :confused2:
https://m.youtube.com/watch?v=tmXLepWvdFY

Ekipa RTRS-a u Dubrovniku- šta je istina o parastosu na ostrvu Daksa?
https://m.youtube.com/watch?v=H0uDuqnGlzE

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Jan 2018, 01:21 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Slika

Mozda je budista.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Jan 2018, 11:09 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 02 Dec 2010, 18:19
Postovi: 4664
Svastike u svastici.

_________________
MANGA


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Feb 2018, 18:03 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Papa Franjo: Bolje biti ateist, nego licemjeran vjernik
Hina

23.02.2017. 15:59 >16:01 23

Papa Franjo: Bolje biti ateist, nego licemjeran vjernik Izvor: REUTERS/Ettore Ferrari
Papa Franjo ponovno je kritizirao neke članove vlastite Crkve u četvrtak, sugerirajući da je bolje biti ateist nego jedan od "mnogih" katolika koji kako je rekao žive licemjernim dvostrukim životom.

U improviziranim komentarima za vrijeme privatne jutarnje mise u svojoj rezidenciji rekao je: "Skandal je govoriti jedno a činiti drugo. To je dvostruki život". "Ima onih koji kažu 'ja sam veliki katolik, uvijek idem na misu, pripadam toj i toj organizaciji'", rekao je čelnik Katoličke crkve koja obuhvaća 1,2 milijardu članova, prema transkriptu vatikanskoga radija.

Rekao je da bi neki od tih ljudi također trebali reći "moj život nije kršćanski, ne plaćam zaposlenicima primjerene plaće, iskorištavam ljude, vodim nezakonite poslove, perem novac, (vodim) dvostruki život". "Ima puno katolika koji se tako ponašaju i izazivaju skandale. Koliko puta smo čuli da ljudi kažu 'ako je takva osoba katolik, bolje je biti ateist'", rekao je papa Franjo.

Od svog izbora 2013, Franjo je često govorio katolicima, i svećenicima i laicima, da prakticiraju ono što im vjera propovijeda. U svojim često spontanim propovijedima on je seksualna zlostavljanja djece koje čine svećenici usporedio sa 'sotonističkim misama', govorio da su katolici u mafiji sami sebe ekskomunicirali, a svoje vlastite kardinale upozoravao da se ne ponašaju kao da su 'prinčevi'. Manje od dva mjeseca nakon izbora, Franjo je rekao da bi kršćani trebali vidjeti ateiste kao dobre ljude ako čine dobre stvari.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Feb 2018, 18:50 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
[video]https://www.youtube.com/watch?v=q4Ofc79CJk4[/video]

Kad su ovde rusene dzamije to je kulturcid, a kad su Bugari rusili u miru to je EU.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Feb 2018, 17:29 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Pa realno gledajuci ne mozes porediti rusenje bilo kog objekta u ratu ili miru :)
Kao sto nije isto srusiti neciju kucu zbog nacionalnosti u ratu ili srusiti je u miru jer nema gradjevinsku dozvolu ili ne ispunjava urbanisticke standarde, tako je isto i sa religijskim objektima. Koji si ti ono fax zavrsio file :)

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 2601 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124 ... 131  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 12 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs