banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 18:11

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 29 Nov 2011, 09:53 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Potpredsjednik Federacije BiH i predsjednik Glavnog odbora SDP-a BiH Svetozar Pudarić krajem oktobra ove godine pokrenuo je inicijativu za podizanje spomen obilježja građanima srpske nacionalnosti, kao i drugim žrtvama koje su tokom rata ubijene i bačene u jamu "Kazani" na Trebeviću kod Sarajeva.

Inicijativu je nedavno predao Gradskoj upravi, koja će nakon provedene procedure donijeti odluku o ovom spomen obilježju. Predlagač Pudarić se nada da će se istovremeno rasvijetliti sve okolnosti ove tamne mrlje u odbrani Sarajeva.

Ideja o podizanju spomen obilježja na Kazanima ubijenim građanima Sarajeva - nije od juče, kaže Svetozar Pudarić, dodajući da njegova sadašnja pozicija - potpredsjednika Federacije, daje autoritet institucije onom što on osjeća kao čovjek.

„Ne radi se o nečemu što je plod trenutne inspiracije, neke ad hok odluke sračunate na izazivanje bilo kakve kratkotrajne pažnje, vezane za bilo koju ličnost ili nešto, nego radi se o tome da su se stekli svi uvjeti da ja pokrenem tu inicijativu“, pojašnjava Pudarić.

Prema njegovim rečima, dosadašnja podrška inicijativi je dobra samim tim što nema javnog odbijanja ili osporavanja.

„Kad saberete ko i na koji način je dao podršku i ko se nije suprotstavio, onda vidite da je društvena svijest dostigla taj nivo danas i u Sarajevu i u Federaciji BiH i u Kantonu Sarajevo da o nekim stvarima i dešavanjima iz prošlog rata, koja su ranije izazivala prije svega emocionalne reakcije ili gdje su emocije zloupotrebljavane u političke svrhe, sazrela u toj mjeri da možemo vrlo sabrano i dogovorno razgovarati i o stvarima koje nas ne čine ponosnim koliko nas sama odbrana BiH možda čini ponosnim“, kaže sagovornik RSE.

Građani Sarajeva bačeni u jamu Kazani stradali su od ruke pripadnika 10. brdske brigade Armije Republike BiH, pod komandom Mušana Topalovića Cace. Još uvijek ne postoji zvaničan podatak o broju ubijenih.

Javna osuda svakog zločina neophodna

Prema dostupnim informacijama, iz jame su izvučeni posmrtni ostaci tridesetak osoba, od kojih je jedva trećina identifikovana. Podizanje spomenika nedužnim žrtvama biće čin javne osude.

„Želim da izvršimo ljudski čin saosjećanja i onu obavezu koju imamo – sjećanja na žrtve koje su pobili zločinci koji su tada nosili uniformu vojske koja je branila grad. I da se nikakvi zločinci ne mogu sakrivati iza desetina hiljada drugih koji su branili svoj grad, koji su branili antifašističke vrijednosti od navale fašizma devedesetih godina prošlog stoljeća. To je suštinska poruka koju mi moramo poslati. Kao što danas imate desetine ploča i obilježja nevinim žrtvama, na isti način mi smo dužni da obilježimo i one žrtve koje ne smijemo izbrisati - jer ukoliko ih budemo pokušavali izbrisati, kao što su dosad neki pokušavali raditi, mi dovodimo u pitanje i karakter same odbrane i BiH i Sarajeva. Ne može za mene biti heroj onaj ko je ušao u kuću Ristovića u Velešiće i pobio cijelu familiju. Ne može Sarajevo zaboraviti da se to desilo. Ne može heroj biti onaj ko je ubio dvoje djece snajperom dok su se igrala na Grbavici za vrijeme rata. I taj ne može biti heroj“, ističe Pudarić.

​​Ideju je podržala Kuća ljudskih prava izražavajući stav da je "agonija kroz koju BiH prolazi tokom poslijeratnih godina dijelom posljedica nespremnosti vlasti da se suoči sa istinom i odgovornošću vezano za ratna zbivanja".

„Ako ova inicijativa otvori taj proces, a ja se nadam da hoće, ako se ova podrška koja je dosad data pretvori u preispitivanje, ako rodi razgovor o prošlosti i rješavanje brojnih drugih, sada zatrpanih ili skrivenih, naizgled sitnih, a ustvari krupnih istina, onda i ova incijativa ima smisla. Ona nije ni jednokratna, niti treba da završi time što će ta ploča biti postavljena tamo. To neće umanjiti, niti promijeniti karakter rata u BiH. To neće umanjiti vrijednost borbe za očuvanje ZAVNOBiH-ovskog duha BiH. To ne umanjuje nimalo sve one koji su stali u redove odbrane BiH na osnovu Platforme Predsjedništva iz 1992. godine, a protiv etničke podjele, protiv izgradnje tri odvojena društva. I ko god pokušava da izvrši takvu vrstu zamjene teza je ustvari onaj koji je otpočetka zagovarao i etničku podjelu i tri odvojena društva i razgradnju BiH kakva postoji generacijama“, navodi se u saopštenju koje su povodom inicijative poslali javnosti.

U Kantonalnom sudu u Sarajevu u toku je, treće po redu, suđenje Samiru Bejtiću, bivšem pripadniku 10. brdske brigade, koji se tereti da je počinio ratni zločin protiv stanovništva, te pomagao u ubistvima počinjenim na lokalitetu Kazani tokom 1992. i 1993. godine u Sarajevu. Bejtiću je prvo izrečena kazna od 14 i po godina zatvora.

Za krivično djelo ubistvo, a ne zločin nad civilima, izrečene su presude i za 14 drugih pripadnika 10. brdske brigade - većini je konačna presuda izrečena 1996. godine u tadašnjem Višem sudu u Sarajevu.

Kazne zatvora su se kretala od 10 mjeseci do šest godina. Mušan Topalović zvani Caco, bivši komandant 10. brdske brigade Armije BiH, ubijen je u oktobru 1993. godine.

http://www.slobodnaevropa.org/content/z ... 04901.html

Ja sam zaprepašten količinom podsmijeha i zajebancije sa srpskim žrtvama, od strane onih koji su direktno ili indirektno odgovorni za njihovu smrt.

Lično mi je svejedno kojem će Bošnjaku, poturica pušiti qrac i radi čega, ali neke granice postoje i ovaj Pudarić ih prelazi.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Nov 2011, 16:59 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 05 Feb 2009, 01:45
Postovi: 4767
Lokacija: Saraj'vo
Mene najviše nervira što se ne može javno reći da su stradali Srbi. Zašto se uvijek mora dodati i drugim žrtvama s obzirom da su na Kazanima ubijani samo Srbi?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Nov 2011, 17:04 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
Pa to ti je Sarajevo, najfašističkij grad sa ove strane ekvatora.

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Nov 2011, 17:20 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Da se stvarno htjela pokazati dobra volja sa Federalne strane komisija za Sarajevo bi završila posao već davno i da se fino popišu žrtve i sa jedne i sa druge strane.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Nov 2011, 17:33 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 10 Maj 2011, 23:20
Postovi: 420
filozof sa vrbasa je napisao:
Da se stvarno htjela pokazati dobra volja sa Federalne strane komisija za Sarajevo bi završila posao već davno i da se fino popišu žrtve i sa jedne i sa druge strane.


Ma ja ba, bolje nikad nego ikad...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Nov 2011, 17:46 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
hercegovac27 je napisao:
Mene najviše nervira što se ne može javno reći da su stradali Srbi. Zašto se uvijek mora dodati i drugim žrtvama s obzirom da su na Kazanima ubijani samo Srbi?


Tu su takođe ubijani i imućni Jevreji.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Nov 2011, 18:34 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 05 Feb 2009, 01:45
Postovi: 4767
Lokacija: Saraj'vo
old fashion men je napisao:
Pa to ti je Sarajevo, najfašističkij grad sa ove strane ekvatora.


Mislim da ima i dosta gorih sredina kao što su npr. sve većinski albanske sredine na Kosovu gdje je stanje milion puta gore.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Mar 2013, 23:36 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Сарајево- Иницијатива за споменик Србима

Извор: Агенције






Потпредсједник Федерације БиХ Светозар Пударић покренуо је иницијативу за градњу споменика убијеним Сарајлијама српске националности.




Сарајево

Он је покренуо иницијативу за Србе у Сарајеву "који су убијени само зато што су се звали и презивали другачије".

Тридесетак људи убијено је на Казанима, дубокој јами која се налази на сарајевској олимпијској планини Требевић, близу линије фронта између Армије БиХ и Војске Републике Српске.

Злочине је наредио и починио један од ратних команданата Армије БиХ Мушан Топаловић Цацо.

Када су власти у Сарајеву схватиле да се бригада под Топаловићевом командом одметнула и да поред пљачке терорише и одводи из станова невине особе, одлучили су да га ухапсе. Девет војника и полицајаца погинуло је у акцији хапшења Топаловића, 26. октобра 1993. године.

Топаловић је ухапшен и убијен дан касније прилликом покушаја бјекства.

Број убијених Срба на Казанима до данас није званично утврђен. Из јаме су извађени остаци 29 особа, а идентификовано је свега десетак жртава.

Према изворима Хашког тужилаштва, у Сарајеву је укупно убијено 836 цивила српске националности ван ратних дејстава, док је према подацима сарајевске полиције убијено 110 особа.

Од 1994. до данас за злочине на Казанима, на казне до шест година затвора, осуђено је 14 војника Армије БиХ. Многи сматрају да су неке убице са Казана још слободне.

Потпредседник Федерације БиХ Светозар Пударић казао је да је иницирао изградњу споменика невино страдалим Србима на Требевићу.

Пударић је за сарајевски недјељник Слободна Босна рекао да је "то дуг жртвама, али и граду који је због тог злочина на неки начин био осрамоћен током опсаде".

Он сматра да је Сарајево спремно за горку пилулу суочавања са сопственим злочинима и злочинцима. И градоначелник Сарајева Алија Бехмен вјерује да постоји политичка воља, али и морална обавеза да се обиљежи мјесто страдања невиних жртава.

"Обиљежавање овог стратишта представља наш дуг према убијенима и њиховим породицама, као и доказ да истина нема алтернативу. Сарајево је увијек било мјесто поштовања и неретко љубави, а наша спремност да се сјетимо жртава и осудимо злочине је залог за нормалну, људску будућност", рекао је Бехмен.

http://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=83011

Razvukla mu se nešto ova incijativa.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Maj 2021, 20:37 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Grad Sarajevo objavio tender za podizanje spomenika na lokalitetu Kazani
V. K.
103
Kazani (Foto: I. Š./Klix.ba)

Gradska uprava Sarajeva objavila je danas na zvaničnoj stranici tendersku dokumentaciju za podizanje spomenika na lokalitetu Kazani.

Kako se navodi na stranici Gradske uprave, rok za dostavu ponuda za spomenik je 40 dana od dana objave, a krajnji rok za ove aktivnosti jeste 18. juni 2021. godine.
Idejno rješenje je osnov za pribavljanje urbanističke saglasnosti. Odabrano rješenje se po dobivanju urbanističke saglasnosti i saglasnosti komunalnih preduzeća razrađuje na nivo Glavnog projekta koji se povjerava autoru idejnog rješenja.

Po dobivanju građevinske dozvole može se pristupiti objavi tendera za izvođenje radova i u konačnici pristupiti realizaciji.


Gradonačelnica Karić: Odlučna sam da se na Kazanima postavi spomenik žrtvama

Prema tenderskoj dokumentaciji, konkursna komisija će nakon prikupljanja svih prijava pristupiti ocjenjivanju pristiglih radova. Kako se navodi u dokumentaciji, Komisija će dodijeliti nagrade za najbolje radove i to 2.500 KM za prvu nagradu, 1.000 KM za drugu i 500 KM za treću nagradu.

"Dodijeljena nagrada podrazumija otkup autorskog djela, odnosno nagrađeni radovi nakon sprovedenog konkursa i isplatom nagrada postaju isključivo vlasništvo Grada Sarajeva, radi korištenja za svrhu sa kojom je konkurs raspisan, za pribavljanje urbanističke saglasnosti, izradu tehničke dokumentacije i pribavljanje građevinske dozvole", ističe se u dokumentaciji.

Kada je riječ o kriterijima za ocjenjivanje radova, Komisija će ocjenjivati estetski kriterij što podrazumijeva vizuelne elemente rješenja i usklađenost formalno-estetskih parametara sa značajem spomenika, ekonomski kriterij kao i prostornu usklađenost s ambijentom te pogodnost konačnog rješenja za održavanje.

Podsjetimo, Grad Sarajevo je započeo aktivnosti za raspisivanje konkursa još u oktobru 2020. godine, a kako se navodi podizanje spomenika ima za cilj i skidanje "hipoteke" s pripadnika Armije RBiH, jer je za zločine na Kazanima pred Kantonalnim sudom u Sarajevu osuđeno 14 pojedinaca nakon što su bosanskohercegovačke vlasti 26. oktobra 1993. godine organizovale akciju "Trebević" kako bi se zaustavili ovi zločini i obračunalo se sa zločincima u svojim redovima (tokom akcije je poginulo devet policajaca koji su u njoj učestvovali).


:lol:

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Nov 2021, 18:44 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Kazani: Otkriveno spomen-obilježje za ubijene Srbe
Na lokaciji Kazani na Trebeviću danas je otkrivena spomen ploča ubijenim Sarajlijama. Njih su u toku rata ubili i bacili u jamu Kazani pripadnici 10. brdske brigade Armije R BiH odani Mušanu Topaloviću Caci.

BOSNA I HERCEGOVINA15.11.2021 | 14:26
Kazani: Otkriveno spomen-obilježje za ubijene Srbe
Spomenik su svečano otkrili potpredsjednik FBiH Milan Dunović, gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić i visoki predstavnik Kristijan Šmit.

Gradsko vijeće Grada Sarajeva ranije je prihvatilo prijedlog gradonačelnice Karić da ubuduće 9. novembar bude i zvanično Dan obilježavanja sjećanja na žrtve na Kazanima, kada je i počela ekshumacija njihovih posmrtnih ostataka.

Na kazanima su ubijeni:

Bošković (Spasoje) Nevenka, 1933 - 1992.

Bošković (Simo) Marko, 1929 - 1992.

Ćeranić (Mihajlo) Dragomir, 1943 - 1992.

Drašković (Branko) Mileva, 1936 . 1993.

Frankić-Brkljač (Vinko) Ranko, 1952 - 1993.

Jovanović (Vojo) Duško, 1954 - 1993.

Komljenac (Ilija) Marina, 1926 - 1993.

Komljenac (Adam) Radoslav, 1921. - 1993.

Lavriv (Mihaila) Ana, 1942 - 1993.

Lavriv (Stefan) Vasilj, 1933 - 1993.

Lemez (Neđo) Novka, 1950 - 1992.

Nikolić (Nikola) Ergin, 1966 - 1993.

Radosavljević (Boro) Branislav, 1952 - 1993.

Šalipur (Momčilo) Predrag, 1965. - 1993.

Šteta (Lutvo) Ago, 1942 - 1994.

Vučurović (Dobrivoje) Zoran, 1952 - 1992.

Žuža (Jefto) Stojan, 1933 - 1992.

Za ubistva Srba na kazanima osuđeno je 14 pripadnika 10. brdske brigade, dok je Mušan Topalović Caco ubijen prilikom pokušaja bjekstva u toku akcije "Trebević 93".

(Agencije Foto:SB)


Nemojte zvati spomenik ubijenim Srbima kad na njemu ne piše ništa.
A od objašnjenja "Mi smo se samo branili" diže mi se kosa na glavi.

"Mi smo se samo branili" može da posluži kao savršeno objašnjenje za sve zločine nad svima.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 13 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs