banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 23:49

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 34 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: zastita potrosaca
PostPoslato: 30 Avg 2009, 17:32 
da budem iskrena, nisam puno trazila po arhivi, pa me upozorite ako je ova tema vec bila..

citala sam upravo ovaj txt

http://www.blic.rs/drustvo.php?id=108431

i ideja mi je bas super, a znam da to postoji i u svjetu, ujedno kad stignem volim pogledati i onu emisiju na hrt o zastiti potrosaca, gdje stvarno se covjek moze informisati o mnogim stvarima na koja ima pravo kao potrosac a da to i ne zna.
pa sam eto htjela da jedni druge upozorimo na neke stvari, informisemo, o takvim stvarima.
u hrvatskoj, ni jedan trgovac vam nema pravo napisati i reci da se roba kupljena na snizenju ne smije vratiti ili zamijeniti. ( to je kod nas u svakoj radnji uobicajeno ). vjerujem da je i kod nas negdje to propisano, potrazicu po zakonu pa cu napisati.. isto tako da vam za kupljenu robu ne vracaju novac vec samo drugu robu..
ne znam kako kod nas djeluje ta organizacija za zastitu potrosaca, i da li je uopste ima..


Vrh
  
 
 Tema posta: Re: zastita potrosaca
PostPoslato: 30 Avg 2009, 17:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Da. Cak i Hrvatska ne stiti potrosace, a mi smo gori i od Hrvatske koja je jedna od najgorih u Evropi. Ako smo gori i od Hrvatske koja je jedna od najgorih onda to dovoljno pokazuje stanje. Ne samo da bi se trebalo vratiti ako ne odgovara nesto, nego vratiti novac kao sto to rade u civilizovanim zemljama, pa cak i za mnoge internet narudzbe.
Drugo, sto su uvele ove dusmanske vlasti da se placa kazna ako se ne uzme racun. Cuo sam da je i u Italiji takva praksa, ali poznato je da u Italiji vladaju mafijasi kao kod nas pa zato. Inace u drugim zemljama nisam cuo da se mora izdavati racun, a pogotovo da je musterija odgovoran ako prodavac ne placa porez. To je nesto najodvratnije i najsuludije sto je ova vlast izmislila i zbog toga vise nikad nebi glasao za njih a odgovaram i druge. Cak namjerno necu da uzmem nikad racun i jedva bi docekao da mi trazi kaznu koju nebi platio i otisao u zatvor zbog toga. I kad bi tako svi radili kapacitet zatvora nebi bio dovoljan i ukinuli bi ovaj ljudozdersko mafijaski zakon. Naravno, do sad sam placao svaki porez posteno, ali kad sam vidio kako drzava dere one koji placaju da bi platili i za one koji ne placaju, sad bi se trudio da izbjegnem bilo koji porez. I kad god sam u prilici da sam izvan granice kupujem sve samo da bi manje pdv-a otislo derikozama. A to su sami krivi jer od postenog covjeka nenormalnim i nerazumnim nametima prave nepostenog. O gorivu i manipulacijama sa potrosacima da i negovorimo. Cijena prije godinu bila 2.3KM a pojeftinilo duplo u svijetu i vise znaci trebalo bi najvise biti 1.15KM, a oni uzimaju 1.70. Tako, dok je god mafija na vlasti treba i narod biti mafija i izbjegavati sve sto se moze. Ranije sam zagovarao da sve treba posteno placati kako bi drzava ojacala, ali sad zagovaram da se izbjegava sto god se moze. Jer kad oni ne zale nas, sto bi mi njih. Jos su debelo placeni za posao da te deru i kaznjavaju. Pa samo bi mazohista placao da ga kaznjavaju.

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: zastita potrosaca
PostPoslato: 30 Avg 2009, 18:25 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9296
Kod nas postoji "Plava sfera" kao NVO za zastitu potrosaca, ali koliko vidim bave se (kao i svaki NVO) svim i svacim da bi se odrzali. Koliko kontam imaju samo savjetodavnu ulogu, ne mozes se njima zaliti i ocekivati veliku pomoc. Bar sam ja takav dojam stekao. Ima i jos neko udruzenje za zastitu potrosaca, ali koliko vidim neki penzos to vodi pa ni to nije nesto veoma aktivno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: zastita potrosaca
PostPoslato: 30 Avg 2009, 19:01 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39411
Lokacija: Месечева икра
A ko će štititi trgovce od potrošača?Od ljudi koji su pazarili nešto za jednu marku i misle da imaju pravo da te j3bu uzduž i poprjeko?

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: zastita potrosaca
PostPoslato: 30 Avg 2009, 19:10 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 09 Feb 2008, 17:40
Postovi: 7402
_zoka je napisao:
A ko će štititi trgovce od potrošača?Od ljudi koji su pazarili nešto za jednu marku i misle da imaju pravo da te j3bu uzduž i poprjeko?


Potpis...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: zastita potrosaca
PostPoslato: 30 Avg 2009, 19:18 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Trgovcima bi bila potrebnija zastita od drzave koja im odera kozu i pohlepnih poreznika i vlasti, za potrosace cemo lako. Potrosaci placaju i drzavu i trgovca 8)

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: zastita potrosaca
PostPoslato: 30 Avg 2009, 20:02 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39411
Lokacija: Месечева икра
Najbolje sad da se država odrekne poreza i sl.Ostaje trgovcima poprilično samo našim gazdama ne možeš utuviti u glavu da to što su privatnici ne znači da mogu i on i ona da voze najnovijeg Mercedesa,a i djeci da kupe po novoga Pežoa za 18. rođendan......

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: zastita potrosaca
PostPoslato: 30 Avg 2009, 20:24 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Avg 2009, 21:20
Postovi: 1324
_zoka je napisao:
Najbolje sad da se država odrekne poreza i sl.Ostaje trgovcima poprilično samo našim gazdama ne možeš utuviti u glavu da to što su privatnici ne znači da mogu i on i ona da voze najnovijeg Mercedesa,a i djeci da kupe po novoga Pežoa za 18. rođendan......


u toj svoj priči na kraju najebe kupac :angry1:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: zastita potrosaca
PostPoslato: 30 Avg 2009, 20:37 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
_zoka je napisao:
Najbolje sad da se država odrekne poreza i sl.Ostaje trgovcima poprilično samo našim gazdama ne možeš utuviti u glavu da to što su privatnici ne znači da mogu i on i ona da voze najnovijeg Mercedesa,a i djeci da kupe po novoga Pežoa za 18. rođendan......


Ne treba da se odrekne, ali vidis sta rade. Pored pdv-a i 10 drugih poreza sad su uveli jos i 10 feninga na gorivo sto automatski povlaci sve cijene. A raspravljaju da povecaju i pdv. Nije problem placati porez drzavi koja nije lopovska, ali placati porez mafijasima za njihove luksuze i guposti i to iz dzepa potrosaca ozbiljno narusava potrosacka prava. Treba da se ide po zakonima prihoda i rashoda. Znaci koliko je prihod stanvnika da mu se toliko trazi. Kod nas je problem sto su zakoni i porezi Evropski i cak veci, a plate Kineske. Znaci, moraju se uskladiti neke stvari da bi se zastitio potrosac.
Ovakvom politikom se dolazi samo do sve veceg narusavanja prava potrosaca, jer cijene nemilosrdno rastu zarad viska koji odlazi u dzepove mafijasa iz potrosackog dzepa.

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: zastita potrosaca
PostPoslato: 30 Avg 2009, 22:34 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2005, 15:44
Postovi: 5938
BLAF77 je napisao:
Kod nas postoji "Plava sfera" kao NVO za zastitu potrosaca, ali koliko vidim bave se (kao i svaki NVO) svim i svacim da bi se odrzali. Koliko kontam imaju samo savjetodavnu ulogu, ne mozes se njima zaliti i ocekivati veliku pomoc. Bar sam ja takav dojam stekao. Ima i jos neko udruzenje za zastitu potrosaca, ali koliko vidim neki penzos to vodi pa ni to nije nesto veoma aktivno.

mislim da sam vec negdje pisala ali mi je lijeno traziti :)Plava sfera ima uglavnom savjetodavnu ulogu ali ces barem biti upucen na pravu adresu,ja sam proljetos imala problem sa (ne)vazecom garancijom za masinu za sudje i izborila se za svoje pravo,kostalo me i nerava i vremena ali je barem pravda zadovoljena,tim indijancima je poslana inspekcija,naplacena kazna,meni kvar otklonjen,zavrsili u novinama da im se narod smije i svima dobro :)
a s druge strane,nazalost sad radim i u trgovini pa mogu pricati i kao kupac i kao trgovac,ima momenata kad je kupac u pravu i kad se "postavis" na njegovo mjesto ali vise sile ti ne dozvoljavaju neke banalne stvari a isto tako kao sto Zoka rece,ima idiota koji bi te ubili za marku a bez ikakvog opravdanog razloga...
da,u svijetu mozes bez objasnjenja vratiti nesto sto je kupljeno koji dan ranije,pa cak i ako nemas racun u nekim radnjama ti dozvole(cuvemo vracanje poklona poslije Bozica :))ali isto tako ne mozes se sjetiti nakon 3 mj da vratis etiketu na majicu,da procitas knjigu ili koristis fotoaparat na godisnjem pa se predomislis i vratis :-?

_________________
"You got a dream... You gotta protect it. People can't do somethin' themselves, they wanna tell you you can't do it. If you want somethin', go get it.."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: zastita potrosaca
PostPoslato: 01 Sep 2009, 09:48 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Nov 2002, 20:11
Postovi: 4008
Lokacija: Banja Luka
Uf kakva tema....kakva rasprava....

Bas sam juce imao problem sa jednom gospodjom koja je meni trubila kako ne znam da radim (a inace sam trgovac)....da se razumjemo, ne kazem ja da kupac ne treba da ima prava ali ko onda u toj gabuli stiti trgovca....

Primjer:
Dolazi covjek jer mu se 3 puta pokvario mp3 player i on oce pare nazad...ok, ja bi mu dao pare nazad al moj direktor nece ni da cuje....nazovem direktora (koji je ujedno i sin od vlasnika) i on kaze da ne moze....covjek bijesni, galami i samo sto me nije natjerao da pojedem player, i izmedju ostalog oce on da vidi tog direktora....ja ga uputim u prijemnu kancelariju kod sekretarice....nakon 5 min zove mene direktor i kaze da mu vratim pare al po trenutnoj cijeni player koja je 69km a kupac ga je prije 3 mjeseca platio 89km....covjek opet drvlje i kamenje na mene i opet u kancelariju kod direktora....nakon 3 min meni javlja da covjeku vratim 89km koliko je i platio....
Zakljucak:
Trgovac ni kriv ni duzan ispada budala, i jos umalo batine da dobije....

A ovo je samo jedan od primjera a ima ih milion....problem kod ljudi je sto oni misle da trgovci nisu ljudi vec neke genetski modifikovana bica koja uvijek moraju da budu ljubazna i trpe sve i jednu uvredu....e pa greska je sto su i trgovci ljudi, nemaju nista genetski urodjenu, nisu nikakva podvrsta itd.....

Zastita potrosaca treba da postoji ali prvo da se pocne kontrolisat privatni sektor....da se pocnu privatnici dovodit u red pa ce ovo i doc samo od sebe...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: zastita potrosaca
PostPoslato: 01 Sep 2009, 09:58 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Po ovoj prici ispada sto si bezobrazniji imas vise prava. Prvo nije htio da cuje da mu vrati pare pa kad je ovaj pobjesnio vratio mu 69, pa kad je ovaj jos vise pobjesnio vratio mu 89. Znaci da je cutao nebi dobio nista.
Pouka: Jedini nacin da se izboris za svoja prava je da pokazes zube i po potrebi nekom razbijes njusku.
Zakljucak: Posto je trgovac na prvoj liniji odbrane onda prvi on najebe.
Zbog koga: Pa zbog gazde. Ali nije toliko zbog gazde nego zbog drzave koja nije uvela zakon da potrosaci mogu vratiti sto hoce.
Poruka svega: Da je drzava uvela zakon o zastiti potrosaca i da se moze sve vratiti, ti bi ovome agresivcu vratio pare, on se nebi derao i sve bi bilo u redu. Problem je sto drzava trnutno stiti gazde i lopove i onda ljudi reaguju a trgovci su prvi na udaru. Opet kazem da postoji zakon o zastiti potrosaca i trgovac bi bio zasticen jer bi vratio pare i niko ga nebi napadao. Znaci zakon o zastiti potrosaca da postoji stitio bi ujedno i trgovca i potrosaca, mislim radnika trgovca.

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: zastita potrosaca
PostPoslato: 01 Sep 2009, 10:20 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39411
Lokacija: Месечева икра
Postoje zakonske odredbe o povratu robe,a i u zakonu o fiskalnim kasama se kaže da je tragovac dužan da uz fiskalni račun izvrži zamjenu/povrat robe.
Citiraj:
Obveznik je dužan da na vidnom mjestu na prodajnom mjestu istakne obavještenje o:
a) obavezi izdavanja štampanog i pisanog fiskalnog i reklamiranog računa od strane obveznika,
b) obavezi uzimanja štampanog i pisanog fiskalnog i reklamiranog računa od strane klijenta,
v) pravu klijenta da kupljenu robu, odnosno izvršene usluge ne plati obvezniku ako mu obveznik ne izda štampani ili pisani fiskalni račun i
g) pravu klijenta da reklamiranu robu uzme natrag poslije isplate klijentu ako mu obveznik ne izda štampani ili pisani reklamirani račun
Druga je stvar što gazde ne dozvoljavaju taj isti povrat.Negdje ne dozvoljavaju ni zamjenu.
Još jedna stvar,50% ljudi koje dođu da traže zamjenu ili povrat,to radi bez ikakvog osnova.......Ili su vidjeli da to ima i jeftinije,nije to ono što su oni zamislili i sl.Meni se dešavalo da mi žene vraćaju pročitanu knjigu,kao dobile na poklon.....a na knjizi se jasno vidi da je čitana. :roll:

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: zastita potrosaca
PostPoslato: 01 Sep 2009, 15:53 
ne stigoh da prekopam zakone, ali moram potpisati 2 posta iznad.. i ja se nekad isfuram na prodavca a onda skontam jbt, pa nije njemu lako, ako ga jesi debilni gazda, i mora tako postupiti, da se ubijes.. ne volim ni kad me prodavac smara , ide za mnom kao priljepak i stalno ponavlja izvolite, a onda pomislim mozda ga gazda na to tjera, a jedino sto moze tim dobiti je da se isfuram sto mi dosadjuje i duva za vrat i ne dodjem vise..
to jeste, treba zastititi kupce, nauciti pameti gazde i vlasnike, a samim tim ce i prodavcima biti lakse.. najveca glupost mi je to sto robu za koju je izdat fiskalni racun ne mozes mijenjati a ni vratiti, to je tek problem !!!! pa to nigdje nema!!!

nekidan sam kupila neki kupaci muzu, i bila su sva ista modela, dezena, cijena, sve isto, ali jedan duzi od drugog za 3/4 cm, i kupim kraci, ali kako mu nije odgovarao, ja odem zamijeniti, i toliko mi je cura sto radi pravila problem, da sam se pokupila i otisla, nisam ni zamijenila a kupila sam isti dan. epilog je da necu vise nikad otici tamo, mozda njoj gazda ne dozvoljava zamjenu ili sta vec, mozda ona ne zna kako to u racunima rijesiti jer su razlicite sifre kako ona kaze, ali nebitno, tim su dobili da nikad vise nista tamo ne kupim..


Vrh
  
 
 Tema posta: Re: zastita potrosaca
PostPoslato: 24 Okt 2009, 11:49 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Ja stvarno ne vidim zasto postoji udruzenje potrosaca?!!! Kad se najave nove cijene oni samo kazu nije opravdano povecanje cijena, ne mogu se cijene tako povecavati i nista. Cijene se povecaju oni se umire i opet novo poskupljenje.
Opet nesto se najavi da ce poskupiti, oni se opet pobune, i opet poskupi i nista. Kao i da ne postoje.
Ja ne znam koga oni stite kad ih niko ne ferma ni 2 posto i ne vidim svrhu njihovog postojanja?

Evo najnovijeg primjera > http://lat.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=10934

or http://www.nezavisne.com/dogadjaji/vije ... orivo.html

and http://www.nezavisne.com/dogadjaji/vije ... osaci.html

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: zastita potrosaca
PostPoslato: 24 Okt 2009, 15:43 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39411
Lokacija: Месечева икра
jellyfish je napisao:
Ja stvarno ne vidim zasto postoji udruzenje potrosaca?!!! Kad se najave nove cijene oni samo kazu nije opravdano povecanje cijena, ne mogu se cijene tako povecavati i nista. Cijene se povecaju oni se umire i opet novo poskupljenje.
Opet nesto se najavi da ce poskupiti, oni se opet pobune, i opet poskupi i nista. Kao i da ne postoje.
Ja ne znam koga oni stite kad ih niko ne ferma ni 2 posto i ne vidim svrhu njihovog postojanja?

Evo najnovijeg primjera > http://lat.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=10934

or http://www.nezavisne.com/dogadjaji/vije ... orivo.html

and http://www.nezavisne.com/dogadjaji/vije ... osaci.html

Ne možeš očekivati od njih da se izbore za tvoja prava.Jednom mi je jedna žena pričala da,u Njemačkoj čini mi se,udruženje potrošača ima pravo da na ulazu u trgovinu istakne obavjest da je ta trgovina skuplja od ostalih.Kupci je onda zaobilaze i time regulišu cijene na tržištu,barem to pokušavaju.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: zastita potrosaca
PostPoslato: 20 Jan 2013, 12:39 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jan 2006, 22:41
Postovi: 2006
Lokacija: Izmedju zemlje i neba
Ima li igde neki kontakt ovog udruzenja pa da se covek moze pozaliti?
banalan primer kupovao sam neku prehranu i na proizvodu stoji -20%. Dodjem na kasu i oni nece da skinu. kaze do tako stoji ali mi ne dajemo popust. Hocu taj bezobrazluk da prijavim


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: zastita potrosaca
PostPoslato: 20 Jan 2013, 19:00 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
:lol: :lol: :lol:
A jesi našao kome ćeš se žaliti, pa oni postoje samo da bi postojali, više bi efekta imao da se požališ babi seri u nekom WC-u nego njim.
Ukoliko imaš ozbiljnu namjeru nekog da prijaviš i ganjaš, onda je tu republička tržišna inspekcija, pripremi i dokumentuj slučaj i pravac njima, zahtijevaj da pravilno zaprime i protokolišu tvoju prijavu i onda prati šta se dešava, možeš podnijeti i nadležnom sudu privatnu građansku tužbu itd.
Čuj udruženje za zaštitu potrošača :roll:

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: zastita potrosaca
PostPoslato: 21 Jan 2013, 01:26 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2002, 16:13
Postovi: 2214
Lokacija: Lopare/Banjaluka
ratkop je napisao:
Ima li igde neki kontakt ovog udruzenja pa da se covek moze pozaliti?
banalan primer kupovao sam neku prehranu i na proizvodu stoji -20%. Dodjem na kasu i oni nece da skinu. kaze do tako stoji ali mi ne dajemo popust. Hocu taj bezobrazluk da prijavim


Imas ovdje kontakt info...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: zastita potrosaca
PostPoslato: 21 Jan 2013, 10:14 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jan 2006, 22:41
Postovi: 2006
Lokacija: Izmedju zemlje i neba
kakve veze ima vodovod?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 34 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 27 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs