banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 17:24

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 321 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 19 Avg 2011, 16:13 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2008, 16:27
Postovi: 17340
Znači ti ćeš mi prestati "pomagati" tako što ćemo obojica nastaviti po starom?

_________________
Rape train has no brakes

Sa korita Ivanova


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Avg 2011, 16:13 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2011, 00:53
Postovi: 1620
Lokacija: дебља страна Елта кабела
skitnica je napisao:
Da, mora biti neki -izam. Samo-izmi postoje. :lol:
Marksizam, kapitalizam, komunizam, socijalizam, feudalizam, intelektualizam...nema dalje.

U marksizmu postoji novac. U marksizmu postoji vojska. U marksizmu postoje banke, ekonomija.
Marksizam je prevazidjen, isto kao i kapitalizam, zapravo jos vise.

Пази, ја се с тобом потпуно слажем. Али живот ме научио да будем old fashion man! (Ма како то звучало) :lol:
Понуди ми рјешење које није -изам и ја ти скидам капу! Оног момента кад почнеш другог увjеравати у то да си у праву, ти ствараш идеологију (-изам!) или религију (то већ није изам, али може да буде - буд-изам. хинду-изам... :D)

_________________
Правда за пОвлаку!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Avg 2011, 16:15 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2011, 00:53
Postovi: 1620
Lokacija: дебља страна Елта кабела
Džontra je napisao:
Znači ti ćeš mi prestati "pomagati" tako što ćemo obojica nastaviti po starom?

ОК, Федре... дирај Сократа... дирај... :lol:

_________________
Правда за пОвлаку!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Avg 2011, 16:25 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Dec 2007, 18:06
Postovi: 2526
jellyfish je napisao:
skitnica je napisao:
U marksizmu postoji novac. U marksizmu postoji vojska. U marksizmu postoje banke, ekonomija.
Marksizam je prevazidjen, isto kao i kapitalizam, zapravo jos vise.


Ocigledno nisi proucavala marksizam. Komunizam je zamisljen kao sistem bez novca, samo sto je u pocetku "trebao prelazni period u kom je bio novac" jer jednostavno sistem nije mogao funkcionisati bez novca. Dakle, pokazalo se da je bez robota i drukcije svijesti ljudi ta tvoja zamisao cista utopija, isto kao i marksizam i komunizam sto je 90 posto isto kao ta tvoja zamisao, nazovimo je "skitnicizam".
Danas je jedan covjek uveo takav sistem ali jos nije na globalnom nego na lokalnom nivou i vrsi eksperimente kako funkcionise, zove se "Venus project" pa malo procitaj. Ali za to trebaju na globalnom nivou biti ispunjena ona tri uslova koja sam napisao.


Ne, marksizam nikad nije usvojio ideju o ukidanju novca u komunizmu. Postojale su samo pojedinacna misljenja o tome.

Utopija? Sistem u kome zivimo je utopija. Neodrziv.

_________________
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Ovo je POST.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Avg 2011, 16:28 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
skitnica je napisao:
Utopija? Sistem u kome zivimo je utopija. Neodrziv.


Pa dobro, hajde onda reci vec jednom kako prakticno sprovesti drustvo bez novca sa danasnjom tehnologijom, danasnjom svijesti ljudi i danasnjom stopom nataliteta u svijetu?

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Avg 2011, 16:44 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Dec 2007, 18:06
Postovi: 2526
Osloboditi nauku i tehnologiju korporacijsko-monetarnih stega.
To je proces koji se vec dogadja. Uz paralelno jacanje otpora s druge strane. Ali "voda nosi sve..."
Sta mogu ja uciniti? Nekako to sve ubrzati...Pa moze svako u svom rejonu. Kako ono ide: Be the change you wont to see in the world. M.Gandhi

Danasnja tehnologija je na dovoljno visokom nivou za to.
Svijest ljudi ce se vrlo lako prilagoditi kvalitetnijem zivotu.
Sto se tice stope nataliteta, tu moze pomoci samo jaka i iskrena edukacija.

_________________
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Ovo je POST.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Avg 2011, 17:14 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2011, 00:53
Postovi: 1620
Lokacija: дебља страна Елта кабела
Да се разумијемо скитнице, моје и твоје виђење оног што је теоријска могућност свијета су мање-више идентичне. Свијет о којем ти говориш је свијет у којем бих ја волио да живим... Али...
Увијек има неко "али" што дјевојци срећу квари...
Citiraj:
Osloboditi nauku i tehnologiju korporacijsko-monetarnih stega.

Нажалост, тиме нестаје и наука. Наука се откад је свијета и вијека развијала само и искључиво из два разлога - да се пронађу што ефикаснији начини да убијамо једни друге, односно да зарадимо што више пара. Остави научнике да развијају технологије само за тапшање по рамену и ето нам опет пећина и раног каменог доба.

Citiraj:
Danasnja tehnologija je na dovoljno visokom nivou za to.
Svijest ljudi ce se vrlo lako prilagoditi kvalitetnijem zivotu.

Свијест људи нема везе с технологијом. Људи су стока. С технологијом или без ње. Људи ће се само прилагодити ситуацији у којој јучерашњи робови постају господари, а господари робови. И тако у круг. Док нас буде... Искориштавај или буди искориштен.
Ја ћу због тога добити чир на желуцу и од стреса и тврдоглавости умријети прије времена...али нећу дизати устанке да други гину да бих ја био Робеспјер... а знамо и како је он завршио. :(

_________________
Правда за пОвлаку!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Avg 2011, 17:46 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Dec 2007, 18:06
Postovi: 2526
Evil_Dead je napisao:
Нажалост, тиме нестаје и наука. Наука се откад је свијета и вијека развијала само и искључиво из два разлога - да се пронађу што ефикаснији начини да убијамо једни друге, односно да зарадимо што више пара. Остави научнике да развијају технологије само за тапшање по рамену и ето нам опет пећина и раног каменог доба.

To nije uzrok razvijanja nauke nego nacin njene osnovne primjene u bolesnom drustvu. Sva dostignuca koja se koriste za odrzavanje postojeceg stanja stvari, ili se zatiru, mogu da se iskoriste za dobrobit ljudi i kvalitet zivota. Covjek koji je naucnik po svojim afinitetima ce biti naucnik u pravom smislu tek po oslobodjenju od monetarno-korporacijskih stega.
Monetarno-korporacijske stege sputavaju nauku i usmjeravaju je ka odrzanju postojeceg stanja. Ali pomaci se desavaju.
Evil_Dead je napisao:
Свијест људи нема везе с технологијом. Људи су стока. С технологијом или без ње. Људи ће се само прилагодити ситуацији у којој јучерашњи робови постају господари, а господари робови. И тако у круг. Док нас буде... Искориштавај или буди искориштен.

Ljudi nisu stoka. Ljudi su takvi kao ti i ja. Nismo valjda ti i ja bolji? Tehnoloska dostignuca usmjerena na poboljsanje kvaliteta zivota bi i te kako doprinijela zdravlju, mentalnom i fizickom.

Evil_Dead je napisao:
Ја ћу због тога добити чир на желуцу и од стреса и тврдоглавости умријети прије времена...али нећу дизати устанке да други гину да бих ја био Робеспјер... а знамо и како је он завршио.

Jedan je Robespjer. Ne mozes ti biti on. Ti si ti.

_________________
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Ovo je POST.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Avg 2011, 17:58 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2011, 00:53
Postovi: 1620
Lokacija: дебља страна Елта кабела
Пази, Аристотел је говорио о знању и о techne, али као о строго менталним стварима. За Грке примјењивост открића је била непојмљива. Тек с хеленизмом то долази. У средњем вијеку замире, јер нема употребу (читај профит).
Кад се наука, савремена наука развија? С индустријском револуцијом! У сред капиталистичког поретка!
Русо је кривио цивилизацију (науку, технологију...) за сва зла у људском друштву. Хајдегер се одерао попујући о техници...
Није то баш тако црно-бијело како ти мислиш.
Једно је нада (коју и сам с тобом дијелим), а сасвим друго разумно отварање очију и гледање у оно што свијет јесте, а не што би могао а не морао бити.
Крупије дијели карте... пада 18... даље или стала?

_________________
Правда за пОвлаку!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Avg 2011, 18:06 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
ovo već prelazi u "sviranje kurcu" :roll:

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Avg 2011, 18:17 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39411
Lokacija: Месечева икра
Smoriše ovi filozofi vala....

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Avg 2011, 18:24 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2008, 16:27
Postovi: 17340
Smorše do zla boga...

_________________
Rape train has no brakes

Sa korita Ivanova


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Avg 2011, 18:47 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Feb 2010, 23:08
Postovi: 5276
Sto, bas su grozni?

_________________
Pametniji prestanite popuštati vidite dokle nas je to dovelo.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Avg 2011, 18:52 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Dec 2007, 18:06
Postovi: 2526
@Džontra
@old fashion men
@_zoka

Nadam se da ne mislite na mene. :lol:
Ma jok! :lol:

@Evil_Dead

Jeste u kapitalizmu doslo do najveceg naucnog i tehnoloskog BUM-a. I tacno je da se u kapitalizmu sva naucna dostignuca pokusavaju iskoristiti u profitne svrhe zarad dobrobiti, ne znam, 0.1 procenata stanovnistva i agonije ostalih. Isto tako je tacno da su stvari u nauci i tehnologiji dobrim dijelom izmakle monetarno-korporacijskoj paradigmi dok istovremeno kapitalizam dospijeva u corsokak. Mozda bi taj razvitak N i T mogao da se posmatra kao bumerang za kapitalizam.
Realno, gasenjem monetarno-korporacijskog sistema ne da nece nego ne moze se ugasiti nauka i tehnologija. Moze se samo razbuktati, ako ne iz entuzijazma (u koji sam ubijedjena), a ono iz nuzde. Ona je vec na nivou koji je sam po sebi vrhunski. Ona je na nivou koji je nezaustavljiv.

_________________
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Ovo je POST.


Poslednji put menjao skitnica dana 19 Avg 2011, 18:53, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Avg 2011, 18:53 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2008, 16:27
Postovi: 17340
Ja lično mislim na filozofe, sve i jednog....uključujući i ozbiljne interpretatore istih...

_________________
Rape train has no brakes

Sa korita Ivanova


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Avg 2011, 22:12 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
jellyfish je napisao:
Pa dobro, hajde onda reci vec jednom kako prakticno sprovesti drustvo bez novca sa danasnjom tehnologijom, danasnjom svijesti ljudi i danasnjom stopom nataliteta u svijetu?

Ova svijet ljudi je najveci problem. Ostalo bi se lako rijesilo, vrlo lako. I nije tacno da je za sistem bez novca potrebno da rade roboti. Mogu sasvim lijepo da rade i ljudi. I radice. A i roboti (vec ih i sada ima u raznim djelatnostima).

Za ono sto si rekao da bi trebalo 1000 godina da se svijest ljudi dovede na potrebni nivo to je mozda tacno ako bi se posmatralo kojom brzinom se ta svijest razvija, ali sta ako se ubrzani razvoj svijesti desi nasilno u kratkom buducem periodu pa ko to bude mogao da podnese i da rado zivi u novom sistemu njemu ce biti dobro a ko ne bude mogao vec mu se mozak okrene njemu nece biti tako dobro? Sta ako bude tako nesto? Sta ako se ne moze vise cekati na to da svi ljudi dozive vece nivoe svijesti? Sta ako je dovoljno da samo nekolicina ima te nivoe svijesti pa da promjene krenu preko njih a ostali ce se samo hvatati za taj novi talas, ako to mogu i zele, a ostali nek' se snalaze kako znaju u pokusaju da odrze stari sistem koji se nepovratno rusi?

Mogao bih ja da napisem kako bi to okvirno funkcionisalo bez novca ali kasno mi je sad da pisem a i nezgrapno mi je da na mobilnom telefonu pisem vece tekstove.

_________________
Blagosloven neka je onaj koji nema šta reći, a ipak ćuti.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Avg 2011, 00:27 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Dec 2007, 18:06
Postovi: 2526
Mislim da je taj problem svijesti vise neka fama. Jedan od "djavola od papira", "Babaroga ispod kreveta".

Prema nekom mom (svakako ogranicenom) iskustvu:
Interesantno je da su klasicni odgovori pojedinaca na ovu temu (zivot bez novca, nauka i tehnologija u sluzbi covjeka i sve sto uz to ide...) otprilike: Ja bih evo sad volio/ljela da zivim u takvom svijetu. I pomogao/la bih da se stvori. Pa to bi bilo divno. Ali to je nemoguce. Pogledaj ljude oko sebe. Oni nisu spremni za tako nesto.

Kako to da svima to zvuci divno i svi bi pristali na to, a nemoguce je? Izmedju ostalog i zato sto smo vaspitani od malih nogu da budemo neprijatelji jedni drugima, bolje receno suparnici, rivali, takmaci. Tako nas iskreno dobronamjerni ljudi u porodici i skoli vaspitavaju pripremajuci nas za sistem trzista, lobisticke (dakle koruptivne) demokratije, nasilja i laznog sjaja.

_________________
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Ovo je POST.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Avg 2011, 21:18 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Skitnice, predlazem da se pridruzis ovoj grupi "odabranih" :P :

http://www.blic.rs/Vesti/Svet/272516/On ... apitalizam

Ne rugam se, samo se malo salim. :)

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Avg 2011, 22:13 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Dec 2007, 18:06
Postovi: 2526
FFFala, Fala. :D

Najjace od svega je to sto zena zauzvrat drzi seanse psiholoskog savjetovanja. To je najjaca karika u cijeloj stvari. Bez toga prica ne bi bila zaokruzena.

_________________
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Ovo je POST.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Avg 2011, 22:41 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
skitnica je napisao:
FFFala, Fala. :D

Najjace od svega je to sto zena zauzvrat drzi seanse psiholoskog savjetovanja. To je najjaca karika u cijeloj stvari. Bez toga prica ne bi bila zaokruzena.


A sta sa ostalim clanovima grupe :P
(Ovaj iz pecine i ostali?)

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 321 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 14 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs