banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 11:23

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 56 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 29 Mar 2011, 20:53 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Okt 2010, 20:23
Postovi: 895
Preuzeto sa Wikipedije
Citiraj:
Mobing (work abuse ili employee abuse) je engleski izraz za zlostavljanje na radnom mjestu. Mobing je specifični oblik ponašanja na radnom mjestu, kojim jedna osoba ili skupina njih sustavno psihički (moralno) zlostavlja i ponižava drugu osobu, s ciljem ugrožavanja njezina ugleda, časti, ljudskog dostojanstva i integriteta, sve do eliminacije s radnog mjesta. Zlostavljana je osoba bespomoćna, u nemogućnosti je da se obrani. Takve se aktivnosti odvijaju najmanje jednom tjedno, tijekom najmanje šest mjeseci.


Citiraj:
Osećate da ne možete da dođete do reči od kolega i nadređenih, stalno Vas prekidaju u razgovoru, odbijaju se i verbalni i neverbalni kontakti, izbegavaju se pogledi....(napad na mogućnost adekvatnog komuniciranja)

Izolovani ste, niko Vam se ne obraća, svi oko Vas se ponašaju kao da ne postojite, premeštaju Vas daleko od ostalih kolega i rukovodioca, niste pozvani na zajedničke sastanke, niste pozvani da učestvujete na zajedničkim proslavama....(napad na mogućnost održavanja socijalnih odnosa)

Čuli ste neki trač o sebi koji je daleko od istine, kolege Vam se smeju iza leđa... (napad na ličnu reputaciju)

Stalno Vas vređaju i prigovaraju Vam, kontrolišu svaki Vaš pokret, pod kaznom ste non-stop...Ne daju Vam zadatke, odneli su Vam kompjuter i telefon, zatrpavaju Vas zadacima za čije rešavanje niste školovani...(napad na kvalitet profesionalnog rada)

Niste dobili slobodne dane a ni godišnji odmor ? Neko preti da će Vas prebiti ili nauditi na drugi način? Seksualno Vas zlostavljaju ? (Napad na zdravlje)

Ako ste se pronašli u nekoj od ovih rečenica, na žalost, Vi jeste žrtva mobinga .

Moberi u stvari teže da prikriju nemoć u nekoj drugoj sferi svog života (najčešće privatnog, tj. u braku ili porodici), formirajući oko sebe grupu u kojoj dokazuju svoju moć i važnost.

Nastavak teksta ovdje.

Iskustva - čuli, vidjeli, doživjeli?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Mar 2011, 21:10 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2008, 21:55
Postovi: 3179
Bilo oduvjek i biće. Na žalost, ugrađeno je u ljudsku prirodu, a bogami i životinjsku. To je način da se u grupi dođe do toga ko će da bude alfa mužjak ili ženka, dakle, ona(j) ko odlučuje o svemu.
Počinje od malih nogu, od vrtića, nastavlja se u školi, poslu, u društvu... Ranije (u mračno, socijalističko doba) se to rješavalo tako što bi bully-ja (onog ko zlostavlja, mentalno ili fizički) isprašio stariji brat, drug ili otac povrijeđene strane, a pošto danas "niko ne sme da bije" djecu, ni svoju niti tuđu, dolazimo do paradoksa da se žrtva dovodi u bezizlaznu situaciju: ili da trpi i izgubi dostojanstvo u potpunosti, ili da izvrši samoubistvo, ili da se dočepa oružja pa da napravi masakr gdje strada i ko treba i ko ne treba. U stvari, ne treba niko da strada, ali se ne čini ništa da bi se to spriječilo.
Na poslu, među odraslim ljudima je isto zato što su navikli ili da tlače ili da budu tlačeni. Živio feudalizam prerušen u kapitalizam!
Što bi se reklo: "Zaiskali ste, evo vam ga!"

_________________
Lično više volim strat,
jer mi leži takav vrat...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Mar 2011, 21:47 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Ukoliko te nadredjeni bezrazlozno maltretira lijek je otkaz ili ucjena njegovog lika&djela. Pa ko duze izdrzi. Ako maltretiranje dolazi od 'kolega' najbolje je to ignorisati jer uvijek se gleda ko govori, a ne sta se prica. A maca uvijek dodje na svoje. :)

To iz mene zbori preko decenije iskustva ;)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Mar 2011, 22:28 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2008, 21:55
Postovi: 3179
The_new_Statesman je napisao:
Ukoliko te nadredjeni bezrazlozno maltretira lijek je otkaz ili ucjena njegovog lika&djela. Pa ko duze izdrzi. Ako maltretiranje dolazi od 'kolega' najbolje je to ignorisati jer uvijek se gleda ko govori, a ne sta se prica. A maca uvijek dodje na svoje. :)

To iz mene zbori preko decenije iskustva ;)


Lijepo sročeno i istinito, ali funkcioniše samo u uređenim društvima gdje vladaju zakon, profesionalizam i poštenje po definiciji. Ali, ako nemaš sreće pa si osuđen da tavoriš u nepotizmu, neprofesionalizmu, među neradnicima koji vlastiti nerad sakrivaju tračevima o onima koji pošteno rade (i time ih ugrožavaju), onda...
Što reče Goebels: "Laž koja se ponovi hiljadu puta, postaje istina."
Slažem se sa tobom da je najbolje ignorisati svaki pokušaj maltretiranja od strane kolege ili šefa, ali samo u početku, dok ne skupiš dovoljno jak materijal za protivudar. A tad, nek mu je bog na pomoći, ako se ponovi više puta.

_________________
Lično više volim strat,
jer mi leži takav vrat...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Mar 2011, 23:00 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Okt 2010, 20:23
Postovi: 895
Iz ove perspektive i ja imam slično mišljenje. Kad si mlada ovčica među vukovima, nije lako.
Npr.elekronsko bankarstvo vs virman, to je bilo špansko selo za sve a ja sam u tome vidjela uštedu novca i prvenstveno vremena. Moja tadašnja šefica je imala izgovor da to ne radi kako treba (nije znala) i da se virmani moraju pisati ručno i svako jutro da se ide po izvode.Kad sam se konačno izborila za to svima nam je bilo lakše, ali tad je sve počelo...

Sad kad se sjetim svega, ne osjećam ništa osim sažaljenja prema njoj i sličnima.
I dalje sam ovčica, ali sad imam zube i ne bojim se vukova :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Mar 2011, 07:06 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Dobro si ti prosla. Jer kako se sada po ovako lijepom vremenu sefica moze izvuci na sat, dva u grad? Po ruznom je slala tebe, ne? ;) Btw. nije ni Zapad imun na ovakve pojave. Ima i ovde ujki, striceva i necaka.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Mar 2011, 19:00 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Okt 2010, 20:23
Postovi: 895
Profil mobera
Citiraj:
Mobberi su osobe s poremećajem ličnosti. Manje su sposobne, ali su moćne osobe bez kapaciteta za ljubav, radost, igru, kreativnost, davanje i dijeljenje. Njima se lako pridružuju drugi slabi u strahu da ne postanu žrtve. Često se zlostavljači zapravo osjećaju inferiorno, a mobbingom prikrivaju nemoć u nekoj drugoj sferi svojeg života (najčešće privatnog, tj. u braku ili obitelji).

Citiraj:
Tako je i u slučaju profesora fizičke kulture Mladena Sabljaka, koji se 15 godina borio za svoje radno mjesto u jednoj ekonomskoj školi u Zagrebu. Kako bi ga se eliminiralo s radnog mjesta, kako tvrdi, smještalo mu se da je na satu ošamario učenicu (na dan kada, tvrdi, uopće nije bila u školi), da vrijeđa učenika te da je osoba neprimjerenog ponašanja s elementima seksualnog uznemiravanja. Kako bi ga se prikazalo kao osobu nepodobnu za rad s djecom, išlo se, kaže on, toliko daleko da se među učenicima provodila anketa o tome koliko vremena provode na WC-u za vrijeme nastavnog sata TZK-a!
Ništa mu se od "problematičnog ponašanja" nije moglo dokazati, pa je 2008. godine dobio otkaz zbog dva "neodrađena" sata. Jedan od tih satova trebao je biti prekovremeni za što je trebao biti izdan nalog, a s drugog su učenici pobjegli. Zanimljivo je, tvrdi Sabljak, što je na njegovo mjesto dva dana nakon otkaza došao sin tadašnjeg pomoćnika ministra Uprave za inspekcijske poslove, a danas savjetnika ministra.

Njegov "grijeh" je, kaže Sabljak, što se još 1996. usprotivio protuzakonitoj odluci školskog odbora da se za organizaciju maturalaca koristi samo jedna turističke agencija, a što je bilo u suprotnosti s naputkom MZOŠ-a. Odluka je bila poništena. A desetak godina kasnije prosvjetna inspekcija je utvrdila da je riječ o sukobu interesa i zlouporabi položaja, na što je trebao reagirati poslodavac, jer se i tada putovalo s agencijom koja je bila u vlasništvu profesora iz škole.

Užase koje je trpio na radnom mjestu opisao u knjizi Sumrak hrvatskog školstva, a svoju je priču potkrijepio opširnom dokumentacijom. Bitku za pravdu i istinu vodi na sudu kako bi dokazao da je otkaz bio neopravdan i da je bio izložen mobbingu.

"Nisam bježao na bolovanje. Zadnjih 10, 12 godina išao sam na posao s grčem u želucu jer nisam znao što me čeka", kaže Mladen Sabljak, koji u međuvremenu nije uspio naći posao u struci.

Uvijek je zaposlenje bila najvažnija stavka u životu svakog čovjeka, danas pogotovo. Koja je donja granica kad je u pitanju dostojanstvo, koliko treba istrpiti da bi se sačuvalo radno mjesto, vrijedi li ono toliko?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Mar 2011, 22:37 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
BMary je napisao:
Uvijek je zaposlenje bila najvažnija stavka u životu svakog čovjeka

Nije.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Mar 2011, 08:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Slažem se sa Vaderom.

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Mar 2011, 09:06 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Imao sam priliku iskusiti mobing na svojoj koži od strane šefa kompleksaša par exelans. Bilo je jako neugodno....došao sam na posao, ponedeljak ujutro (a mrzim ponedeljak), nisam bio ni popio kafu (strašno sam nadrkan prije kafe) a on došao da liječi komplekse....dva dana mu je zujalo u ušima od praska šamarčine da ne spominjem blamažu pred 10 ljudi kad je poljubio patos :lol: Jedva sam se izvukao otkaza :confused3:

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Mar 2011, 09:14 
Nema veze koje u pitanju kada mi dopi*di, instiktivno reagujem i ne mogu da sutim i trpim...


Vrh
  
 
PostPoslato: 31 Mar 2011, 09:55 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Okt 2004, 13:13
Postovi: 250
Doživljavala ga na svojoj koži i to par godina, sve dok nisam prelomila u svojoj glavi i postavila se onako kako sam odavno trebala.
To što je neko mogao psihički da me (slobodno mogu reći) maltretira leži u mom kućnom odgoju i vaspitanju: "ćuti i poštuj starijeg - ne pričaj i ne pravi se pametna, ima tu ljudi koji su pametniji od tebe jer rade preko 20 godina, kako ti da znaš šta treba i kako treba - sa svima fino, izađi u susret, nemoj da se zamjeriš ljudima...".

Bilo je gadno biti u sukobu sa samim sobom i onim moralnim načelima sa kojim si odrastao, ali kad je "doćeralo cara do duvara" rekla sam "*bem li vam mamu svima" i pokazala zube.

Bilo je dana kad mi se nije ustajalo iz kreveta, crpilo mi je snagu, samo mi je bilo do toga da dođe kraj radog vremna i da odem kući da spavam "jer sam umorna". Bezvoljna, sumorna, histerična i nepristupačna za ljude koje volim i do kojih mi je stalo.. strašno!

A, znam i za slučaj gdje poslodavac ne štedi svoje radnike ni najmanje.
Javno ih ponižava na sastancima, pred ostalim kolegama.
Psuje im sve živo i mrtvo, namjerno baci kosku s nekom izmišljenom pričom "rekla ova o tebi" i gleda kako se kolju, pa onda nekome "skine od plate" i tako.. užas.
I ljudi to trpe.

A i ja se pitam "zar je to toliko vrijedno živaca, zdravlja, suza, snage..života"?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Mar 2011, 10:20 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Okt 2010, 20:23
Postovi: 895
@nepokoreni nije to mobing, i ko te pita što ne voliš ponedjeljak i što nisi popio kafu :D
Lako je vama muškarcima sve riješite šakama pa poslije odete na pivo 8)
Vader je napisao:
BMary je napisao:
Uvijek je zaposlenje bila najvažnija stavka u životu svakog čovjeka

Nije.

Daljac je napisao:
Slažem se sa Vaderom.

Zavisi sa koje pozicije gledate na to, kao suprug, roditelj, ljubavnik, dijete...
Moje mišljenje možda polazi od toga da želim biti samostalna i da niko ne mora da se brine za mene, da ne spominjem to da se ja moram brinuti za druge. Kako to da ostvarim ako ne zarađujem?

Bilo bi lijepo kad bi se od ljubavi moglo živjeti, ali ne može. Još nisam čula da je neko utišao gladno dijete rekavši mu VOLIM TE...

Hrana je osnovna životna potreba koja se ne dobija već kupuje - za pare. Neko do njih dođe lako neko teško, koliko je to teško što treba istrpiti da se zadovolje osnovne potrebe? Je li vrijedan pun frižider maltretiranja na poslu?
Ima ona izreka "Bolje jedan kruh u hladu nego dva na suncu" uvijek sam se pitala odakle taj jedan u hladu?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Mar 2011, 10:26 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Kako nije mobing kad ti iskompleksirani konj koji nije oženjen u 40toj dolazi se derati i urlati zato što mu je sav svijet kriv i to ne samo na mene, a što se ponedeljka i kafe tiče znam da nema veze samo je ubo pravi momenat da dobije odgovarajuću terapiju.
BTW drao se i na žene poslije, što mrzim inače, pa sam mu rekao ako imaš problema dođi pa se deri na nekog malko jačeg.
Žalosno je da se to dešava i svi vide al se svi prave mutavi, gluvi i ćoravi.

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Mar 2011, 10:37 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Okt 2010, 20:23
Postovi: 895
Taman htjela da te pitam za tog šefa, da mu pomognem sa kompleksima... :D :lol: ali ne podnosim viku i galamu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Mar 2011, 10:40 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Ovom ni Bog ne može da pomogne vjeruj mi, kad ga je pravio izgleda da mu je zafalilo materijala, u svakom pogledu :roll:

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Mar 2011, 12:29 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
nepokoreni je napisao:
Imao sam priliku iskusiti mobing na svojoj koži od strane šefa kompleksaša par exelans. Bilo je jako neugodno....došao sam na posao, ponedeljak ujutro (a mrzim ponedeljak), nisam bio ni popio kafu (strašno sam nadrkan prije kafe) a on došao da liječi komplekse....dva dana mu je zujalo u ušima od praska šamarčine da ne spominjem blamažu pred 10 ljudi kad je poljubio patos :lol: Jedva sam se izvukao otkaza :confused3:

Dobro si prošao. :wink:
Inače, odgovarao bi po više tačaka.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Mar 2011, 12:35 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2008, 14:05
Postovi: 5168
nepokoreni je napisao:
Imao sam priliku iskusiti mobing na svojoj koži od strane šefa kompleksaša par exelans. Bilo je jako neugodno....došao sam na posao, ponedeljak ujutro (a mrzim ponedeljak), nisam bio ni popio kafu (strašno sam nadrkan prije kafe) a on došao da liječi komplekse....dva dana mu je zujalo u ušima od praska šamarčine da ne spominjem blamažu pred 10 ljudi kad je poljubio patos :lol: Jedva sam se izvukao otkaza :confused3:

e neka si... vala ponekad i direktor zasluzi isti taki...

_________________
Bio jednom jedan djecak, u ocevoj kuci, nad rijekom, koji je sanjao zlatne snove, jer nista nije znao o zivotu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Mar 2011, 12:44 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Tiha voda brijeg roni. Kolega koji me naHpao je prebačen podaleko od moje zgrade, tako da... strpljen spašen. :D

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Mar 2011, 13:03 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Citiraj:
Dobro si prošao.
Inače, odgovarao bi po više tačaka.


Sreća pa ga direktor nije baš mirisao pa se sve smirilo, izvukao se uz mali ukor :roll:

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 56 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 17 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs