banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 20 Apr 2024, 09:55

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 126 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 13 Feb 2011, 15:57 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23485
Zanimljvi članak o svim našim jezicima. Šta su drugo mogli Ameri, ili da gledaju na ovaj način ili da svoj jezik promjene u američki jezik :)

Citiraj:
Američke diplomate su još leta 2009. godine utvrdile da srpski, hrvatski, bošnjački i crnogorski nisu četiri posebna jezika, već samo dijalekti jednog, odnosno regionalne verzije srpskohrvatskog jezika, piše zagrebački Jutarnji list.

Sve je počelo kada je pre dve godine Glavni inspektorat američkog državnog sekretara napravio interni dokument pod nazivom "Balkanska jezička problematika". U tom spisu, Harold V. Gajzel, tadašnji zamenik glavnog inspektora, izveštava o poseti američkim ambasadama u BiH, Hrvatskoj, Crnoj Gori i Srbiji, kada su od službenika čuli "zabrinutosti vezane uz praksu da se bošnjački, hrvatski i srpski tretiraju kao tri posebna jezika". Službenici su izvestili inspektora da je, zapravo, reč o dijalektima jednog jezika.



Inspektori su tada zaključili da bi bilo dobro kada bi se prihvatio taj stav i kada bi se ta tri jezika tretirala kao tri regionalne varijante srpskohrvatskog. Tumačeći svoju odluku, inspektori su naveli da su novonastali jezici, odnosno nova imena za postojeće dijalekte, povezani s državama nastalim posle raspada Jugoslavije.



"Uprkos novim imenima, ove regionalne varijante ostaju lingvistički u osnovi iste, s neznatnim varijacijama, uključujući korišćenje ćirilice u srpskom", piše u dokumentu.



Inspektori su smatrali da se te varijacije mogu lako razumeti uz kratkotrajne vežbe, te da je nepotrebno da službenik koji se već obučio za, na primer, hrvatski jezik, mora da prođe ceo kurs bošnjačkog kao da je reč o različitom jeziku. Konačno, zaključuju u dokumentu, "svi veći američki univerziteti s uhodanim programima slovenskih jezika, uključujući Harvard i UCLA (Univerzitet Kalifornije u Los Anđelesu), tretiraju ove dijalekte kao jedan jezik".



Inspektori su smatrali da bi ovakvim "uvođenjem" srpskohrvatskog jezika znatno uštedeli na obuci službenika, ali i da bi pružili opipljiv dokaz američke podrške za jačanje saradnje među narodima bivše Jugoslavije.

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Feb 2011, 16:03 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Citiraj:
Američke diplomate su još leta 2009. godine utvrdile da srpski, hrvatski, bošnjački i crnogorski nisu četiri posebna jezika, već samo dijalekti jednog, odnosno regionalne verzije srpskohrvatskog jezika

Naravno.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Feb 2011, 16:37 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23485
Dok god tražimo i ističemo ono po čemu se razlikujemo, a ne ono po čemu smo slični, ništa drugo se ne može očekivati ni u budućnosti.
Da je drugačije, davno bi se ovdje formirala nacija zasnovana na jeziku i kulturi, a ne na vjeroispovjesti, geografskom području, narječju, količini kiseonika u vazduhu, ...

Pokušali su komunisti nešto, ali su zakasnili par vjekova :)

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Feb 2011, 16:39 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
Možda nisu četiri posebna jezika već jedan ali srpski, i samo taj koji se zove srpski razumijem, također razumijem i druge narode koji govore srpski.

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Feb 2011, 19:36 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 02 Dec 2007, 01:43
Postovi: 2164
Lokacija: Banjaluka
E sad su nam te američke diplomate otvorile oči, da nema njih mi ne bi znali ni kako se zovemo.
Znam ja šta je Amerikancima, krivo im je što znamo više jezika od njih :lol:

_________________
Bla, bla, bla...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Feb 2011, 20:18 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
већ је била тема о оној хрватици која је то изјавила па је узбуркала хрватску јавност..
ако сте икад гледали суђење некоме у хагу онај преводилац увијек каже имате неки документ на БЕ-ХА-ЕСУ или ти га на босанском или бошњачком (?), хрватском и српском..

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Feb 2011, 02:00 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Sep 2005, 08:11
Postovi: 3226
Lokacija: Banja Luka
bosanskom!

_________________
Umjetnost je ono sto neko kaze da je umjetnost! :painting:
Freak_on_a_leasH je napisao:
...svima vam treba odvalit jednu konceptualnu samarcinu da se vratite tamo gdje vam je mjesto.....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Feb 2011, 02:24 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31207
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Konačno, zaključuju u dokumentu, "svi veći američki univerziteti s uhodanim programima slovenskih jezika, uključujući Harvard i UCLA (Univerzitet Kalifornije u Los Anđelesu), tretiraju ove dijalekte kao jedan jezik".


O, mamu im američku. Ni jednom svršenom studentu sa ovih prestižnih fakulteta, a koji studiraju BHS u nekom njihovom izdanju država Srbija ne bi smjela priznati te diplome.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Feb 2011, 05:44 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 03 Jun 2004, 13:47
Postovi: 918
Lokacija: Banja Luka, Bosna i Hercegovina
bas ce se zabrinuti zbog toga.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Feb 2011, 07:45 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
LemiGO je napisao:
E sad su nam te američke diplomate otvorile oči, da nema njih mi ne bi znali ni kako se zovemo.
Znam ja šta je Amerikancima, krivo im je što znamo više jezika od njih :lol:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

+1

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Feb 2011, 08:12 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 25 Okt 2006, 13:07
Postovi: 295
Interesantna je fenomen da se ovim zadatkom bave politicari a ne lingvisti. :wink:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Feb 2011, 08:19 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2008, 14:05
Postovi: 5168
daamir je napisao:
Interesantna je fenomen da se ovim zadatkom bave politicari a ne lingvisti. :wink:

bezveze.
ovo je vazda bio jedan jezik i bit ce.
ovo je vazda bio jedan narod i bit ce.
njih 100... beru i svoj dzep...


sreo Vasa Kisa popa, hodzu i fratra i pita ih:
- Je li Bog jedan?
- Jeste.
- Pa sta radite onda vas trojica tu?

_________________
Bio jednom jedan djecak, u ocevoj kuci, nad rijekom, koji je sanjao zlatne snove, jer nista nije znao o zivotu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Feb 2011, 09:55 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
cicak je napisao:
bezveze.
ovo je vazda bio jedan jezik i bit ce.
ovo je vazda bio jedan narod i bit ce.

Pa to mi Srbi cijelo vrijeme govorimo,
To je srpski jezik, a Hrvati i muslimani su
pokatoličeni, odnosno islamizirani Srbi,
dakle, jedan narod :wink:

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Feb 2011, 11:11 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 25 Okt 2006, 13:07
Postovi: 295
Bit cu slobodan da na ovu temu ispricam jedan istinit dogadjaj koji se desio u jednoj BL porodici:

Malo dijete, gledajuci televizor pocelo je da prihvata hrvatske rijeci (kat, kazaliste, mladez, bog, kruh, ...). Roditelji su bezuspjesno ispravljali dijete, ipak je moc medija velika, dok se jednom prilikom ponosni otac nije isfurao i rekao: "hrvatski mediji se nece vise gledati u ovoj obitelji"

:D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Feb 2011, 11:16 
Obitelji!! :lol:


Vrh
  
 
PostPoslato: 14 Feb 2011, 11:25 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2008, 14:05
Postovi: 5168
daamir je napisao:
Bit cu slobodan da na ovu temu ispricam jedan istinit dogadjaj koji se desio u jednoj BL porodici:

Malo dijete, gledajuci televizor pocelo je da prihvata hrvatske rijeci (kat, kazaliste, mladez, bog, kruh, ...). Roditelji su bezuspjesno ispravljali dijete, ipak je moc medija velika, dok se jednom prilikom ponosni otac nije isfurao i rekao: "hrvatski mediji se nece vise gledati u ovoj obitelji"

:D

a sta ce onda da gleda?
PINK? VIKOM? OBN? smajlikojipovracaisvemusegadi

_________________
Bio jednom jedan djecak, u ocevoj kuci, nad rijekom, koji je sanjao zlatne snove, jer nista nije znao o zivotu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Feb 2011, 11:28 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Dijete ne treba da gleda ništa na tv-u! Dijete treba uzeti za kapuricu i nogom u dupe - marš igraj se napolju! :lol:

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Feb 2011, 11:29 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39411
Lokacija: Месечева икра
Obitelj je riječ sa korjenom u staroslavenskom jeziku od glagola obitavati,nije hrvatska riječ.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Feb 2011, 11:38 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2008, 16:27
Postovi: 17340
filozof sa vrbasa je napisao:
Citiraj:
Konačno, zaključuju u dokumentu, "svi veći američki univerziteti s uhodanim programima slovenskih jezika, uključujući Harvard i UCLA (Univerzitet Kalifornije u Los Anđelesu), tretiraju ove dijalekte kao jedan jezik".

O, mamu im američku. Ni jednom svršenom studentu sa ovih prestižnih fakulteta, a koji studiraju BHS u nekom njihovom izdanju država Srbija ne bi smjela priznati te diplome.

E, nek si im ti reko čije diplome da priznavaju a čije ne.

A što se tiče ove teme pa pola je hrvatskih termina u stvari ispravni termini, kojih smo se mi odrekli, u naletu nacionalnog duha...I u tome je naša krivica. A da svi ti termini potiču iz jednog "master" jezika koji je srpski, to je poznato.

_________________
Rape train has no brakes

Sa korita Ivanova


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Feb 2011, 11:40 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2008, 14:05
Postovi: 5168
_zoka je napisao:
Obitelj je riječ sa korjenom u staroslavenskom jeziku od glagola obitavati,nije hrvatska riječ.

stoji. ali isto stoji da se koristi uglavnom na teritoriji RH. navika je zla muka...
da, i sve potjece od ameba.

_________________
Bio jednom jedan djecak, u ocevoj kuci, nad rijekom, koji je sanjao zlatne snove, jer nista nije znao o zivotu.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 126 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs