banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 13:23

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 229 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 28 Sep 2011, 17:53 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Avg 2009, 19:25
Postovi: 3711
Ma jok, ja sam čak i mršavan, samo se na forumu pravim debeo. Ovo smotan ostaje... :D

_________________
Ljubomorne dushe mogu da ga pushe! Alky je unikat zoka je dooplikat :P <3 !


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Sep 2011, 18:48 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
_зока je napisao:
Da,nolajferi poput nas bi imali priliku da barem nakratko osjete draž ženskog dodira....

Što jest' jest' :lol: :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Apr 2015, 23:27 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31204
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Slika

Ko iskreno i strasno ljubi Istinu, Slobodu i Otadžbinu, slobodan je i neustrašiv kao Bog, a prezren i gladan kao pas, riječi su Petra Kočića iz socijalno-političke satire "Jazavac pred sudom", isklesane na spomeniku velikog pisca u centru Banjaluke. Napravili smo anonimnu anketu među studentima koji studiraju u Banjaluci, a ključno pitanje glasilo je "Šta piše na spomeniku Petra Kočića u istoimenom parku u centru Banjaluke?".
Odgovor na više od pola popunjenih listića za ovu anketu, urađenu na trenutno aktuelnim Studentskim sportskim igrama, koje se održavaju u Studentskom centru, na 10 minuta hoda od spomenika, bio je: "Ne znam", "Nemam pojma", "Ne mogu se sjetiti" - negdje s obaveznim smajlijem, negdje bez, te kosa crta. Studenti koji su odgovorili tako rođeni su u intervalu od 1988. do 1994. godine i uglavnom nisu iz Banjaluke, gdje je bez poznavanja odgovora na ovo pitanje nekada bilo sramno završiti osnovnu školu.
Studente koji nisu školu pohađali u Banjaluci možemo nekako i opravdati što ne znaju odgovor na ovo pitanje - nisu imali efikasne metode. Trećina ispitanih rođena je u ovom gradu i iako se većina njih sjetila početnih riječi - niko nije odgovorio tačno.
"Onaj ko iskreno i strasno ljubi slobodu i otadžbinu, slobodan je i neustrašiv kao vuk... joj, mogu li da provjerim na Googleu", pita studentica Pravnog fakulteta, rođena u Banjaluci 1990. godine, čije se četiri drugarice takođe ne mogu sjetiti svih riječi.
Student Ekonomskog fakulteta rođen u Banjaluci 1994. godine sjajno se snašao i na pitanje šta piše na spomeniku Petra Kočića odgovorio: "Petar Kočić".
"Nisam upućen. Mislim da nije isforsirana pažnja tog spomenika i da se ne vodi računa o njemu", odgovorio je student PMF-a iz Trebinja, rođen 1992. godine.
U prvom razredu srednje Elektrotehničke škole svojevremeno predavao je istoriju profesor s nadimkom Lombardo. Nadimak je dobio zbog identične frizure sa jednim italijanskim fudbalerom. Kod Lombarda na času učenik koji nije znao šta piše na spomeniku Petra Kočića morao je trčeći da ode do spomenika, pročita, vrati se te napamet izgovori šta piše. Zbog blizine parka i škole bio je to efikasan način da za cijeli život zapamtite Kočićeve misli. Dakle, ono što se kod Lombarda moralo znati u svaka doba dana i noći, 55% ispitanih studenata odgovorilo je da pojma nema, a 40% odgovorilo je netačno.
Anketu je popunila i djevojka rođena u Podgorici 1995. godine, brucoš na Fakultetu fizičkog vaspitanja. Tek je prije nekoliko mjeseci stigla u Banjaluku, ne zna ni gdje je spomenuti spomenik. Drugarica pored nje, iz Banjaluke, iako ne zna šta piše, zna za park, zna za spomenik i da nešto piše, a zna i da treća drugarica koja nije tu sigurno zna šta to misteriozno tamo piše. Zove je telefonom, brucoškinja iz Podgorice upisuje odgovor koji treća drugarica diktira, ali nedostaju dvije riječi - nije dobro čula. Utom u ispomoć stiže nepoznata studentkinja psihologije iz Rogatice, koja je prateći Studentske sportske igre slučajno čula razgovor, te je pomogla u vezi s riječima "prezren" i "gladan" i dobijamo prvi uspješno popunjen listić. Pored ovog, koji je takav ispao uz muku i trud djevojaka, dobili smo još samo jedan tačan odgovor, što ne čini ni pet procenata ispitanih. Student PMF-a, rođen u Mrkonjić Gradu, odgovorio je tačno.
Jedna studentkinja nakon što smo joj prišli pitala je da li anketu radimo zbog Zmaja od Šipova jer je on, navodno, u "Parovima" spominjao riječi Petra Kočića uklesane u spomenik. Ovom prilikom njoj i ostalima odgovorićemo: anketu nismo radili ni zbog Zmaja, ni zbog Lombarda, već zbog toga jer je Petar Kočić imenice Istina, Sloboda i Otadžbina pisao velikim početnim slovom. Zašto je to radio, zbog čega, zbog koga - prosudite sami.

Petar Kočić, srpski pjesnik, pisac i narodni tribun, zbog patriotskog pisanja više puta je robijao u Austrougarskoj monarhiji. Nakon izlaska iz jednog od austrougarskih kazamata, na izbornoj sjednici Skupštine u Krupi okupilo se više od 4.000 mahom mladih ljudi da ga dočekaju sa pjesmom i zastavama. Uživao je nesebičnu podršku mladosti i studentarije. Spomenik u Banjaluci podignut njemu u čast rad je vajara Antuna Augustinčića i Vanje Raduša iz 1932.

Slika

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Apr 2015, 05:03 
Ne bih ni ja znao, iskreno...

Ali to je vipe kriva moja nezaunteresovanost nego nesšto drugo...


Vrh
  
 
PostPoslato: 18 Apr 2015, 05:41 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 13 Jul 2010, 23:15
Postovi: 1414
Ovu recenicu je tesko zapamtiti iz prve, cak i kad se nauci tesko se pamti duze vrijeme.

_________________
He's not a man, he's a holy half-dead who has seen the underverse.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Apr 2015, 06:37 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9848
Lokacija: Далеко од раја
Mi smo to u osnovnoj školi svi morali znati. Ako pričaš o Kočiću, čim izgovoriš pomenutu rečenicu trećina posla je obavljeno. :)

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Apr 2015, 06:39 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15282
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Tamara vjerovatno zna napamet

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Apr 2015, 12:38 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Jun 2004, 14:58
Postovi: 1825
Lokacija: Vijena
filozof sa vrbasa je napisao:
Student PMF-a, rođen u Mrkonjić Gradu, odgovorio je tačno.


A ko bi reko ?! :P Mogu odmah da se kladim da je jedan iz moje Ex OS!

Vec 20 godina otkad sam je napustio, a znam koje rijeci pisu na spomeniku ispred skole sa njegovim imenom:

“U ropstvu se rodih,
u ropstvu živjeh,
u ropstvu, vajme, i umrijeh!”.


Eto pa ni danas nista nije drugacije, opet smo robovi, a najvise robujemo sopstvenoj neukosti. Prosto, nista mnogo nismo naucili od tad.

_________________
E pa Simeune, prijatelju moj, od danas me vise neces brijati..


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Mar 2018, 17:44 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31204
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
BANJALUKA - Uvođenje predmeta srpski jezik na sve fakultete u RS bi poboljšalo kulturu jezika i pismenost građana s obzirom na to da veliki broj studenata nema dovoljno znanja iz srpskog jezika, te po završetku studija izlazi sa fakulteta kao visokoobrazovan, a "nepismen" kadar, smatraju stručnjaci.

Ipak, zasad ne postoji zvanična inicijativa, iako se o tome priča u stručnim krugovima i postoji potreba za većom pismenošću studenata.

Aleksandra Savić, predsjednica Udruženja lektora RS, kaže da je neophodno uvesti srpski jezik na fakultete.

"Velika je nepismenost, postoji manjak jezičke kulture kod nas zato što se jezik ne izučava dovoljno i ne posvećuje mu se dovoljno pažnje. Osnovali smo Udruženje budući da je situacija alarmantna kada je jezik u pitanju", rekla je Savićeva.

Istakla je da učenici poslije završene osnovne škole, u kojoj se jezik donekle i obrađuje, dolaze u srednje škole, gdje se više pažnje posvećuje književnosti, a manje jeziku, koji se kasnije pomalo zaboravlja jer se više okreće struci.

"Uvođenje ovog predmeta na fakultete može popraviti znanje. Nije to nešto što nije učeno prije pa da se ne može savladati. Samo nekoliko časova srpskog jezika na fakultetima bi pomoglo da se osvježi znanje. Mislim da većina nakon završenog fakulteta izađe nepismena, ali uvijek ima i studenata koji tome posvećuju pažnju", rekla je Savićeva za "Nezavisne".

Dodala je da se zapostavljanjem jezika šteti samom sebi i svom narodu, te da se prethodnih godina dosta govorilo o uvođenju ovog predmeta i da oni kao Udruženje nemaju kapacitet da pokrenu inicijativu za uvođenje srpskog jezika na fakultete, ali čim to neko pokrene, oni će podržati.

Dragomir Kozomara, docent na Filološkom fakultetu Univerziteta u Banjaluci, Katedre za srbistiku, rekao je da je bilo razgovora o inicijativi da se srpski jezik uvede na sve fakultete.

"Ukoliko se ne može uvesti na sve fakultete, onda prvenstveno na one koji su pedagoškog usmjerenja, dakle na one koji školuju nastavnike, kao što su nastavnici fizike, biologije i drugi", rekao je Kozomara.

Istakao je da je opšta situacija, što se jezika tiče, prilično loša i nepovoljna na našem prostoru, te da korijeni ne leže samo na fakultetima, nego i u srednjim školama, gdje nastavni plan zanemaruje jezik u odnosu na književnost.

"Najveći dio studenata koji upišu fakultet je nepismen, to je činjenica. Predmet srpskog jezika na fakultetu može popraviti znanje pojedinca, ali to zavisi isključivo od njega samog koliko je zainteresovan da nauči", kaže Kozomara.

Dodao je da danas nakon završenih fakulteta ima nepismenih koji izlaze sa njega, te da to nije veliki broj, ali da ih ima.

Dario Stanković, portparol Univerziteta u Banjaluci, rekao je da zasad nije upućena inicijativa za uvođenje predmeta srpski jezik i književnost na fakultete u sklopu Univerziteta u Banjaluci.

"Ukoliko postoji potreba za uvođenjem ovog predmeta ili bilo kojeg drugog, nastavno-naučna vijeća fakulteta dužna su da upute prijedlog Senatu UNIBL", rekao je Stanković i dodao da se na osnovu prijedloga izjašnjava Senat Univerziteta.

Zdravko Zlokapa, dekan Fakulteta političkih nauka u Banjaluci, rekao je da bi uvođenje srpskog jezika na sve fakultete poboljšalo jezičku kulturu, te da je na nekim fakultetima to izuzetno potrebno, jer je pismenost jedan od sastavnih dijelova pojedinih profesija.

Da bi iz perspektive studenta i studentskog predstavnika uvođenje srpskog jezika na fakultete bila dobra opcija, smatra i Suzana Obradović, sekretar Studentskog parlamenta Univerziteta u Banjaluci.

"Studenti nemaju dovoljno znanja iz srpskog jezika, jer on nije dovoljno zastupljen ni u srednjim školama, a kada dođu na fakultet više ga uopšte i ne uče. Taj nedostatak se lako može uočiti kada studenti pišu seminarske radove", rekla je Obradovićeva.


Ovo je glupo, ako neko nauci da pravilno izgovara neku rijec, zaboravice je cim se odmakne od fakulteta, ali podrzavam u osnovnoj i srednjoj, manje knjizevnosti, a vise gramatike i pravopisa.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Mar 2018, 18:04 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Meni je bezveze imati srpski na faksu. Sta ce se izucavati sto nije radjeno u srednjoj. Mi smo presli sve od gramatike i pravopisa. Jedino jos knjizevnost da izucavamo...

Vidio sam da su se jezicari jako obradovali. Dobice radna mjesta i to je dobro, ali zasto da se meni ukidaju strucni predmeti da bih ucio jezik, ako nisam lingvista? Podrzavam jedino opciju izbornog predmeta, ostalo su gluposti...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Mar 2018, 18:04 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11345
Lokacija: PL / BL
@Fikret
Upravo nas književnost najbrže uči gramatiku i pravopis.

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Mar 2018, 18:22 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Dec 2007, 18:06
Postovi: 2526
Knjizevnost, odnosno čitanje književnih dijela, je najefiksniji način za klasično opismenjavanje. Književnost (pogotovo poezija) je najsavršeniji način upotrebe jezika. U tom smislu, ima neke logike u tome da se jezik prvo, u osnovnoj školi, pretežno uči kroz gramatička i pravopisna pravila, a kasnije, u srednjoj školi, kroz intenzivan kontakt sa književnošću. Gramatička i pravopisna pravila su veoma široko polje i zahtijevaju ne neke izolovane vježbe, primjere, pravila, šablone...nego stalni "trening", tj. pasionirano čitanje lektorisanog štiva.
To kako ko piše je najbolji pokazatelj toga koliko i šta ko čita.

S druge strane, treba uzeti u obzir da smo prošli, i još uvijek prolazimo, kroz pravu tehnološku revoluciju koja je zahvatila sve pore života, pa tako i ovaj dio, književnost, jezik, i sam pojam pismenosti.

_________________
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Ovo je POST.


Poslednji put menjao skitnica dana 02 Mar 2018, 18:26, izmenjena 2 puta

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Mar 2018, 18:24 
Slika


skitnica je napisao:
Knjizevnost, odnosno čitanje književnih dijela, je najefiksniji način za klasično opismenjavanje

Slazem se sa ovim. Ja ne pisem mozda savrseno, ali sto sam naucio to sam naucio citajuci knjige. Ona rospijetina is osnovne skole me nije mogla nauciti nista, znala je samo keca ili dvicu u dnevnik upisati.


mirdza je napisao:
gramatiku i pravopis.

Nisam siguran, ali mislim da "gramatici i pravopisu" bi trebalo biti ispravno, neka me neko ispravi ako i ja grijesim. Preformulisano bi bilo ispravno "gramatiku i pravopis najbrze naucimo kroz knjizevnost".


Vrh
  
 
PostPoslato: 02 Mar 2018, 19:16 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11345
Lokacija: PL / BL
Jbg, gasterbajter sam :lol:
I sam sam neko vrijeme razmišljao kako je ispravno :oops:

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Mar 2018, 19:21 
To sam prvo i pretpostavio. I ja bih zaboravio pola rijeci/pravila da regularno pricam neki nematernji jezik.


Vrh
  
 
PostPoslato: 02 Mar 2018, 20:03 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39411
Lokacija: Месечева икра
Može i ovako kako je mirdža napisao.

Послато са Lenovo K33a48 уз помоћ Тапатока

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Mar 2018, 20:15 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jul 2012, 11:29
Postovi: 5275
Lokacija: banja luka
Iskreno mi je glupo da jedan od predmeta na fakultetu bude srpski jezik. Bolje mi je rjesenje da srpski jezik bude obavezan ispit na prijemnom na svakom fakultetu.

_________________
It ́s better to die on your feet than live on your knees.
Opet je gužva pred kontejnerom...
Imbecili i debili ogroman je zbir, moj glas danas odlazi u manastir
I grieve in stereo, the stereo sounds strange, I know that if you hide, it doesn't go away


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Mar 2018, 20:53 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4064
A.J.V.A.R. je napisao:
Iskreno mi je glupo da jedan od predmeta na fakultetu bude srpski jezik. Bolje mi je rjesenje da srpski jezik bude obavezan ispit na prijemnom na svakom fakultetu.


Slazem se ima vise smisla.

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Mar 2018, 20:58 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Ako neko nije naucio srpski jezik za 13 godina osnovnog i srednjeg skolovanja, gdje se intenzivno predavalo, nece ni za 4 godine fakulteta sa jednim casom sedmicno.
Imam osjecaj da su skontali da imamo previse profesora, pa kao hajde da uradimo nesto sa njima...

Opet kazem, podrzavam ideju da to bude izborni predmet, kao i strani jezici. Nevjerovatna je glupost izbacivati obavezne strucne predmete, da bi se ubacio srpski jezik...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Mar 2018, 21:08 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2011, 06:54
Postovi: 5030
Lokacija: Gradiška
A možda je dio problema i do nastavnika i profesora srpskog jezika u osnovnoj i srednjoj školi...

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 229 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 17 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs