banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 19:53

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 229 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 13 Dec 2010, 19:05 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
- Glavni zaključak je bio da građani imaju ono što je naša koleginica Sanja Petrović-Todosijević nazvala „angažovano neznanje" - kaže Dubravka Stojanović. - Naša pitanja bila su napravljena tako da bi svako sa osnovnom školom morao tačno na njih da odgovori. Ali odgovori koje su građani davali su pokazali da današnje političke potrebe i procene građana utiču na to da oni zaborave ono što su sigurno znali i da „prekomponuju" prošlost. Na primer: bilo je pitanje ko su bili saveznici Srbije na Solunskom frontu. Većina građana nije zaokružila Francusku i Englesku, jer danas vlada neki animozitet prema tim državama, već su na taj front „ubacili" Ruse i Grke, naše današnje saveznike, kojih u tim bitkama nije bilo. To znači veliku podložnost manipulacijama, a to je opasno za svako društvo.

Citiraj:
Koji je redosled boja na srpskoj trobojci? (Spontano dati odgovori:)
Crvena, plava, bela 56
Plava, bela, crvena 16
Crvena, bela, plava 12
Plava, crvena, bela 7
Bela, plava, crvena 2
Bela, crvena, plava 1
Ne zna 7

:o :o :o :o
http://www.pressonline.rs/sr/vesti/u_fokusu/story/143797/Polovina+Srba+ne+zna+kako+izgleda+srpska+zastava!.html

Prije nego što raspalite po ovoj temi pogledajte rezultate istraživanja i obavezno navedite šta vas je šokiralo i u kojoj mjeri. Šta je uzrok tome?

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Dec 2010, 20:12 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
ПРЕС.
ја не могу повјероват у ово о застави па да ме јебеш..

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Dec 2010, 20:13 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2010, 08:22
Postovi: 24782
To je neko iz inata tako odgovarao :)
Smijurija od istrazivanja...

_________________
Знају ли вам дједови да сте израсли у љубитеље нациста?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Dec 2010, 20:14 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Nije Press sprovodio anketu. To za zastavu je poražavajuće 46% od hiljadu građana sa završenom osnovnom školom.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Dec 2010, 07:56 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Mar 2010, 22:49
Postovi: 1005
Ne cudi me nimalo.Kad sam citao rezultate zadnjeg popisa stanovnistva u Srbiji sve mi je bilo jasno.Po tom popisu je oko 56 % stanovnistva aktivno i pasivno nepismeno.Dakle to su oni koji nemaju niti jedan razred osnovne skole ,pa nekoliko razreda imaju ..i tako sve do onih koji imaju osnovnu skolu i poneki razred srednje.U Hrvatskoj je gotovo isto.Ta je cifra oko 52 %.Prije neki mjesec je jedan zagrebacki dnevni list naparavio anketu medju zastupnicima u saboru.Ogromna vecina nije znala tekst hrvatske himne !?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Dec 2010, 10:11 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
To što mnogi ne znaju kako zastava izgleda nema nikave veze sa nepismenošću. Ima veze sa sasvim drugim stvarima. Nisam začuđen rezultatima.
Skoro sam siguran da je bar 99% ljudi u bivšoj SFRJ znalo kako izgleda zastava te države.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Dec 2010, 10:24 
Ne znam ja dosta stvari koje su naveli, ali me ni ne interesuju...

Citiraj:
Kada je osnovan prvi srpski univerzitet?
Da li su Srbi nosili šajkaču u srednjem veku?
Koliko je džamija bilo u Beogradu u vreme kneza Miloša?


Vrh
  
 
PostPoslato: 14 Dec 2010, 10:41 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 21 Dec 2004, 20:02
Postovi: 5501
Ni ja nisam zacudjena rezultatima. Sta se sve desavalo na nasim prostorima, nije ni cudo da je ljudima postalo svejedno kakve im je boje zastava i kojim redosledom. Ljudi se bore za opstanak, ko vise razmislja o zastavama. Zbog zastava su se vodile krvave bitke koje su bile bespotrebne i kojih mozda ne bi ni bilo da nije bilo zastava i boja.
Ni ja ne znam koliko zvjezdica ima na bosanskoj zastavi, ne zato sto sam nepismena nego cisto zato jer me NE INTERESUJE.

I ne razumijem zasto neko ima potrebu da se obiljezi zastavom drzave od glave do pete, od kape do carapa. :-?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Dec 2010, 10:52 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Mar 2010, 22:49
Postovi: 1005
Naravno.U pitanju je kombinacija neznanja i svejednosti.Odnosno to govori koliko ljudi shvataju ozbiljno ove tzv. države.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Dec 2010, 11:00 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 21 Dec 2004, 20:02
Postovi: 5501
Ajd sto se shvataju drzave ozbiljno, ali kad se ozbiljno shvate 'vjestacke tvorevine' kao sto su zastave nekih sportskih klubova, pa se ne mozes mirno i normalno prosetati sa crveno-bijelom zastavom kroz teritoriju crno-bijele zastave (i obrnuto) , bez da te neko ne nakautira u glavu, to vec onda postaje problem psihe, i to je cisti primjer ispiranja mozgova. Jedna mala razlika u boji moze da kosta glave. Kako onda da se ne kolju dvije razlicite nacije ili religije. Zato najbolje sve u jedan tor natjerati, ako bas treba zastava, onda jednobojna i za sve ista..i mirna Bosna. :D :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Dec 2010, 11:13 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
veljko je napisao:
Naravno.U pitanju je kombinacija neznanja i svejednosti.Odnosno to govori koliko ljudi shvataju ozbiljno ove tzv. države.


Sta drzava meni pojedincu nudi da bih ju ja shvatila ozbiljno? Kvalitetno obrazovanje? Siguran posao? Spokojnu penziju? Buducnost mome djetetu? Posto se ona ne interesuje za mene necu ni ja za nju.

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Dec 2010, 11:31 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
tensSa je napisao:
Ne znam ja dosta stvari koje su naveli, ali me ni ne interesuju...

Takođe.
A i sa zastavom sam tanak :), ne zanima me posebno.

Žao mi je što se ne mogu sjetiti gdje sam pročitao jedan dobar tekst o zastavama, tekst koji nije govorio lijepo o njima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Dec 2010, 12:40 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Leona je napisao:
'vjestacke tvorevine' kao sto su zastave nekih sportskih klubova, pa se ne mozes mirno i normalno prosetati sa crveno-bijelom zastavom kroz teritoriju crno-bijele zastave (i obrnuto) , bez da te neko ne nakautira u glavu, to vec onda postaje problem psihe, i to je cisti primjer ispiranja mozgova

Upravo tako.

Sve što odvaja jedne ljude od drugih je negativno. Sve što čovjeku "pumpa" ego i nekakav ponos i zbog čega misli da je bolji od drugih je negativno.

Kako neki lijepo kažu ljudi se dijele samo na dobre i loše. Sve ostale podjele su vještačke, pa tako i podjele po nacijama. U svim svetim spisima se može vidjeti da ljude treba samo gledati kroz njihovu čovječnost i čistotu srca, a nacije ni vjerski pravci kojima neko pripada ne smiju odvajati jedne od drugih i ne smiju biti prizma kroz koju se gleda na ljude. Nažalost danas su svima stavljene naočale sa filtrima i kroz njih gledamo svijet, ljude, nacije, pri čemu nam političari i mediji farbaju te filtre na naočalima i tako kreiraju u nama mržnju i netrpeljivost prema jednima a nekakvu ljubav prema drugima, sve po volji i interesu naših manipulatora. Rođena braća se mogu posvađati ako neko ko je lukav to želi da uradi, a što je onda problem posvađati navijače koji ne-daj-bože navijaju za drugi klub i nose drugačija klupska obilježja, da ne kažem o svađi između pripadnika druge nacije i vjere. To nije nikakav problem. A kad se jednom to kolo pokrene i kada uhvati inerciju onda je to jako teško zaustaviti, jer će uvijek ići ona priča "...vi ste nama u prošlosti radili ovo i ono...vi počinili zločine ove i one sunce vam vaše..." i niko neće da stane i vidi koliko to nikome i ničemu ne doprinosi (osim manipulatorima iz pozadine) i nacionalistima koji nalaze neko bolesno zadovoljstvo u ispoljavanju mržnje prema drugima.


Po meni je mnogo veća sramota što ljudi ne poznaju svoje svete spise i što ne žive po njima nego to što ne poznaju svoju zastavu. Ovo prvo bi nas spajalo i činilo boljima a ovo drugo nas odvaja.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Dec 2010, 12:45 
Odlican post Vader, sustina onoga zbog cega ja ne zelim da udjem u podforum politika.


Vrh
  
 
PostPoslato: 14 Dec 2010, 12:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2008, 14:05
Postovi: 5168
tensSa je napisao:
Odlican post Vader, sustina onoga zbog cega ja ne zelim da udjem u podforum politika.

+1

_________________
Bio jednom jedan djecak, u ocevoj kuci, nad rijekom, koji je sanjao zlatne snove, jer nista nije znao o zivotu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Dec 2010, 12:52 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Mar 2006, 23:59
Postovi: 2100
Vader je napisao:
Po meni je mnogo veća sramota što ljudi ne poznaju svoje svete spise i što ne žive po njima nego to što ne poznaju svoju zastavu. Ovo prvo bi nas spajalo i činilo boljima a ovo drugo nas odvaja.

Pitam se sta bi ti uceni ljudi rekli o religiji?
U svakom slucaju, opet ti "sveti spisi" razdvajaju ljude po religijama, kojih ima dosta.

Lako je postavljati prosecnim ljudima neka bezvezna pitanja, pa onda napisati neki izvestaj na osnovu tog anketiranja.
Ankete, statistika... niko pametan to nece uzeti "zdravo za gotovo".

Meni je najveca sramota kada neko ne zna da se izrazava na maternjem jeziku. To je, po meni, najveci odraz nepismenosti.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Dec 2010, 13:13 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Ne razdvajaju "sveti spisi" ljude nego oni što ih tumače....Isto tako zastave ne razdvajaju i udaljavaju ljude,nego oni koji zastavama manipulišu.Ako misliš svojom glavom,poznaješ sebe i ne daš da ti drugi odlučuju put nema toga što će te udaljiti od ostalih ljudi.Osim možda njihove nečovječnosti. :?

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Dec 2010, 13:24 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 02 Dec 2007, 01:43
Postovi: 2164
Lokacija: Banjaluka
Pa šta ako ne znaju, poznato je da se kod nas uči na teži ili krvaviji način, samo problem je što se brzo zaboravlja, zar neko stvarno misli da će biti ikad drugačije.

_________________
Bla, bla, bla...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Dec 2010, 13:38 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Feb 2010, 22:03
Postovi: 3781
Lokacija: Awesometown, Togetherland, Betterworld... Sci-Fi RS :)
Ne znati kojih je boja zastava RS, nemogućnost pisanja ćirilice zbog prevelike upotrebe latinice...

Dajte ljudi to treba biti osnovno znanje u čovjeka na ovim prostorima??!
Ljudima ovdje fali KULTURE, i KUĆNOG ODGOJA!

_________________
''Srbin Srbinu Srbin est!'' - nepoznati
''MALOGRAĐANIN je oruđe sveopšteg razaranja'' - Konstantin Leontijev
Prezir dolazi kada sve shvatiš!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Dec 2010, 13:51 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Mar 2010, 22:49
Postovi: 1005
HugoLina je napisao:
Vader je napisao:
Po meni je mnogo veća sramota što ljudi ne poznaju svoje svete spise i što ne žive po njima nego to što ne poznaju svoju zastavu. Ovo prvo bi nas spajalo i činilo boljima a ovo drugo nas odvaja.

Pitam se sta bi ti uceni ljudi rekli o religiji?
U svakom slucaju, opet ti "sveti spisi" razdvajaju ljude po religijama, kojih ima dosta.

Lako je postavljati prosecnim ljudima neka bezvezna pitanja, pa onda napisati neki izvestaj na osnovu tog anketiranja.
Ankete, statistika... niko pametan to nece uzeti "zdravo za gotovo".

Meni je najveca sramota kada neko ne zna da se izrazava na maternjem jeziku. To je, po meni, najveci odraz nepismenosti.

To Hugi ,svaka ti dala.Pisana rijec nas je odrzala ,njojzi hvala .


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 229 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs