banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 24 Apr 2024, 23:33

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 82 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 27 Nov 2010, 18:58 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2002, 01:00
Postovi: 29501
Lokacija: Banjaluka
Citiraj:
На­из­глед ин­те­ре­сант­на и ко­мич­на пи­та­ња у су­шти­ни ве­о­ма су озбиљ­на, јер срп­ски шко­лар­ци већ не­ко вре­ме, као де­ла из лек­ти­ре уме­сто до­ма­ћих кла­си­ка, чи­та­ју мо­дер­на де­ла стра­них пи­са­ца. Не би то би­ло ни­шта спор­но, јер је ве­ћи део тих ро­ма­на за са­да из­бор­не при­ро­де, али про­блем је што се пре­ко но­ћи из­ба­цу­ју или се пред­ла­жу за из­ба­ци­ва­ње из про­гра­ма лек­ти­ре не­ки од нај­зна­чај­ни­јих срп­ских пи­са­ца и пе­сни­ка, по­пут Јо­ва­на Јо­ва­но­ви­ћа Зма­ја и пе­сме „Ка­жи ми ка­жи“, Алек­се Шан­ти­ћа и „О кла­сје мо­је“ или Ћо­пи­ће­вог „Ор­ло­ви ра­но ле­те“.

Мо­же ли вре­ме пре­га­зи­ти ро­ма­не на ко­ји­ма су ге­не­ра­ци­је од­ра­ста­ле и да ли те­жња на­шег школ­ства да, ка­да је реч о лек­ти­ри, иде у ко­рак са свет­ским књи­жев­ним трен­до­ви­ма мо­же до­не­ти бо­љи­так на­шим шко­лар­ци­ма?

У спи­ску лек­ти­ра за пе­ти раз­ред „Слу­жбе­ног гла­сни­ка“, ко­ји је ва­же­ћи од 2006. го­ди­не, из­ме­ђу оста­лих де­ла на­ла­зе се „Пр­ва бра­зда“ Ми­ло­ва­на Гли­ши­ћа, „Ка­пе­тан Џон Пиплфокс“ Ду­шка Ра­до­ви­ћа, „Ђач­ки ра­ста­нак“ Бран­ка Ра­ди­че­ви­ћа, али и „Бе­ли оч­њак“ Џе­ка Лон­до­на и „Шко­ла“ Ед­мон­да де Ами­чи­са.

За ше­сти раз­ред пред­ви­ђе­на су де­ла „Се­деф­на ру­жа“ Гро­зда­не Олу­јић, „Ве­че“ Ђу­ре Јак­ши­ћа, „Ја­блан“ Пе­тра Ко­чи­ћа, а као из­бор­на де­ла ше­ста­ци­ма ко­ји у про­се­ку има­ју 12 го­ди­на, по­ну­ђе­не су књи­ге „Ма­слач­ко­во ви­но“ чу­ве­ног СФ пи­сца за од­ра­сле Ре­ја Бред­бе­ри­ја, „Код ку­ће је нај­го­ре“ по­зна­тог изра­ел­ског са­ти­ри­ча­ра Ефра­и­ма Ки­шо­на и „Оче­ви и оци“ Сло­бо­да­на Се­ле­ни­ћа.

Је­дан од оми­ље­них и нај­зна­чај­ни­јих срп­ских деч­јих пи­са­ца Љу­би­во­је Ршу­мо­вић ка­же за „Прав­ду“ да је бе­сми­сле­но из­ба­ци­ва­ти на­ше кла­си­ке из лек­ти­ра и да је то но­ви удар на кул­ту­ру и обра­зо­ва­ње на­ра­шта­ја ове зе­мље.

– Пи­там се за­што се ро­ма­ни ко­ји су у трен­ду уво­де као лек­ти­ра? Ка­да сам био де­те во­ле­ли смо да чи­та­мо „Гро­фа Мон­те Кри­ста“ Алек­сан­дра Ди­ме или „Ви­не­туа“ Кар­ла Ма­ја и то је та­да за нас би­ло вр­ло ак­ту­ел­но и у трен­ду. Ипак, ни­ко ни­је ни по­ми­шљао да уве­де „Ви­не­туа“, а из­ба­ци Јан­ка Ве­се­ли­но­ви­ћа или Бран­ка Ћо­пи­ћа, а „Ха­ри По­тер“, ко­ји се са­да пред­ла­же као ал­тер­на­ти­ва на­шим кла­си­ци­ма, за ме­не је на ни­воу „Ви­не­туа“ – ка­же по­пу­лар­ни Ршум и до­да­је да је ова­кав ко­рак, за­пра­во, ве­ли­ка глу­пост та­ко­зва­не де­мо­крат­ске вла­сти и је­дан оп­шти гу­би­так вред­но­сти.

– Искрен да бу­дем, пла­шим се за ин­те­лек­ту­ал­ни раз­вој на­ше де­це и омла­ди­не ко­ја је већ уни­ште­на оним што до­ла­зи са те­ле­ви­зи­је, по­пут „Фар­ме“ или „Ве­ли­ког бра­та“ – ка­же Ршу­мо­вић.

Та­ко­ђе по­зна­ти пе­сник за де­цу До­бри­ца Ерић оштро је ре­а­го­вао на мо­гућ­ност за­ме­њи­ва­ња кла­си­ка срп­ске књи­жев­но­сти са ју­на­ком ро­ма­на Џо­а­не Ро­у­линг.

– То је пот­пу­но су­лу­до. Уба­ци­ва­ти Ха­ри­ја По­те­ра, а из­ба­ци­ва­ти Бран­ка Ћо­пи­ћа пра­ви је зло­чин по на­шу кул­ту­ру и де­цу. То је као ка­да би­сте из шко­ле де­ци из­ба­ци­ли ужи­ну, а уво­ди­ли им дро­гу – сли­ко­вит је био Ерић.

Ми­ло­рад Де­шић, про­фе­сор Фи­ло­ло­шког фа­кул­те­та, ка­же да кла­си­ци на­ше књи­жев­но­сти мо­ра­ју да бу­ду пред­мет ин­те­ре­со­ва­ња и про­у­ча­ва­ња срп­ских шко­ла­ра­ца и да де­ла стра­них мо­дер­них пи­са­ца не би сме­ла да по­ти­сну до­ма­ћа.

– Већ ду­же вре­ме при­ме­ћу­јем да је Бран­ко Ћо­пић, је­дан од на­ших нај­бо­љих пи­са­ца за де­цу и мла­де, сла­бо за­сту­пљен у школ­ској лек­ти­ри. Ње­го­ва „Је­же­ва ку­ћи­ца“ јед­на је од нај­леп­ших деч­јих по­е­ма свих вре­ме­на, а на­ша де­ца да­нас го­то­во да је и не зна­ју. Уче­ни­ци на ча­со­ви­ма срп­ског је­зи­ка и књи­жев­но­сти мо­ра­ју да бу­ду упо­зна­ти са кла­си­ци­ма на­ше књи­жев­но­сти и не сто­је те­зе да је не­што ви­ше или ма­ње мо­дер­но. Ве­ли­ко ин­те­ре­со­ва­ње и ме­диј­ска пом­па, ни­ка­да не мо­гу да зна­че да је не­ко књи­жев­но де­ло ујед­но и ква­ли­тет­но – ка­же Де­шић за­кљу­чив­ши да са­мо ква­ли­тет де­ла мо­же би­ти кри­те­ри­јум за увр­шта­ва­ње књи­ге у про­грам лек­ти­ре, без об­зи­ра да ли је реч о „Хај­дук Стан­ку“ или „Ха­ри­ју По­те­ру“.

Про­фе­сор­ка срп­ског је­зи­ка и књи­жев­но­сти Сне­жа­на Грн­ча­ров­ски ка­же за наш лист да не одо­бра­ва ни­ти оправ­да­ва ини­ци­ја­ти­ве да се кла­си­ци по­пут Ћо­пи­ћа или Шан­ти­ћа из­ба­це из школ­ске лек­ти­ре.

– Чи­ње­ни­ца је да су са­да­шње ге­не­ра­ци­је уче­ни­ка, ба­рем ве­ћи­на њих, при­лич­но не­за­ин­те­ре­со­ва­не за чи­та­ње, а по­себ­но школ­ске лек­ти­ре. Као про­фе­сор, тру­дим се да уче­ни­ке ани­ми­рам на пра­ви на­чин и за­ин­те­ре­су­јем за шти­во ко­је је у про­гра­му и не при­хва­там не­ке ар­гу­мен­те да су де­ла по­пут „Хај­дук Стан­ка“ или „Ор­ло­ви ра­но ле­те“ за­ста­ре­ла и да их је пре­га­зи­ло вре­ме. То су кла­си­ци на­ше књи­жев­но­сти, а ми, као про­свет­ни рад­ни­ци, ду­жни смо да их пре­не­се­мо ђа­ци­ма, од­но­сно да их упу­ти­мо на не­ке не­про­ла­зне вред­но­сти – сма­тра Грн­ча­ров­ски и до­да­је да не­ма ни­шта про­тив ро­ма­на по­пут „Ха­ри­ја По­те­ра“, а по­себ­но не про­тив „Го­спо­да­ра пр­сте­но­ва“.

– И са­ма сам ве­ли­ки по­што­ва­лац Тол­ки­на, али та де­ла ни­ка­ко не сме­ју да се уво­де у лек­ти­ре по це­ну из­ба­ци­ва­ња на­ших кла­си­ка – твр­ди про­фе­сор­ка Грн­ча­ров­ски.




http://www.pravda.rs/2010/11/22/izbacen ... ja-potera/

Nisam nasao temu nigdje pa se izvinjavam ako se negdje vec pisalo o ovome. Nije ni cudo da su danasnja djeca retardirana.. Ne mozes izbaciti "Orlovi rano lete" zbog malog kretencica koji leti na metli..


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Nov 2010, 19:09 
Citiraj:
Nisam nasao temu nigdje pa se izvinjavam ako se negdje vec pisalo o ovome. Nije ni cudo da su danasnja djeca retardirana.. Ne mozes izbaciti "Orlovi rano lete" zbog malog kretencica koji leti na metli..

x2


Vrh
  
 
PostPoslato: 27 Nov 2010, 19:19 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39421
Lokacija: Месечева икра
Ćopić više nije ideološki podoban....Ne možeš čitati o malim partizanima,a veličati "antifašističku borbu" JVuO.....

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Nov 2010, 19:59 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2002, 01:00
Postovi: 29501
Lokacija: Banjaluka
A eb ga, Copic je puno vise od toga.. A i ako mogu citati o djeci koja lete na metlama mogu i o partizanima u svakom slucaju ;)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Nov 2010, 20:21 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39421
Lokacija: Месечева икра
Ja sam za Ćopića,nisi me skontao :P

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Nov 2010, 20:22 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2002, 01:00
Postovi: 29501
Lokacija: Banjaluka
Ups, moja greska onda :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Nov 2010, 20:26 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Mar 2010, 22:49
Postovi: 1005
_zoka je napisao:
Ćopić više nije ideološki podoban....Ne možeš čitati o malim partizanima,a veličati "antifašističku borbu" JVuO.....

JvuO ??? Jesu li to oni što još uvijek misle da su pobijedili 1945 ,a u stvari su izgubili ali im to niko nije javio ? Nevjerojatno ,šta je bilo, bilo je,ali je najtragičnije da njihovi potomci još fantaziraju o tom ratu i individui pod kodnim imenom D.M. ušuškani u tople domove po Kanadi i Australiji ( imam takve u široj porodici i znam o čemu pričam).( sad će dežurne podguzne patriote da me napenale da sam komunjara..brrrr..)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Nov 2010, 20:28 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Feb 2010, 22:03
Postovi: 3781
Lokacija: Awesometown, Togetherland, Betterworld... Sci-Fi RS :)
:lol:
Malo je što djeca ispod 18 godina uopšte nikad i ništa ne čitaju (osim časopisa), idu u biblioteke samo zbog interneta i kafe dok kod kuće bleje u monitore, a prosvjeta sad misli da će ih HARIJEM POTEROM namamiti na taj uuuužasno dosadni hobi kao što je čitanje knjiga!

To što se svih sedam knjiga nalaze se u najznamenitijim engleskim i američkim školama i bibliotekama ne treba značiti da se odmah i ovdje trebaju prihvatiti kao lektire, pored toliko duhovnih i moralnih vrijednosti kojima su bogati Ćopićevi klasici. A i Ćopić je poželjan u ovo doba...

Samo nam fale još Edward i Bella...

_________________
''Srbin Srbinu Srbin est!'' - nepoznati
''MALOGRAĐANIN je oruđe sveopšteg razaranja'' - Konstantin Leontijev
Prezir dolazi kada sve shvatiš!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Nov 2010, 20:31 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Feb 2010, 22:03
Postovi: 3781
Lokacija: Awesometown, Togetherland, Betterworld... Sci-Fi RS :)
Halpert je napisao:
:lol:
To što se svih sedam knjiga nalaze se u najznamenitijim engleskim i američkim školama i bibliotekama ne treba značiti da se odmah i ovdje trebaju prihvatiti kao lektire, pored toliko duhovnih i moralnih vrijednosti kojima su bogati Ćopićevi klasici. A i Ćopić je poželjan u ovo doba...


Kada sam već spomenuo ovo, zašto našu djecu malo više ne zainteresujemo za stranu literaturu kad ih već domaća ne zanima?
Shakespeareov način razmišljanja se, za razliku od mnogih njegovih savremenika, ogleda i danas i ogledaće se u budućnosti dokad je svijeta i vijeka.

_________________
''Srbin Srbinu Srbin est!'' - nepoznati
''MALOGRAĐANIN je oruđe sveopšteg razaranja'' - Konstantin Leontijev
Prezir dolazi kada sve shvatiš!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Nov 2010, 20:32 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39421
Lokacija: Месечева икра
Gledam juče,došli mi prilagoćeni "Tri Musketara" i "Zov divljine"...Sa puno slika.... :?
Koliko treba djeci "olakšati" čitanje?Prave debile od djece...ali neka,lakše je glupim ljudima upravljati nego sa onima koji misle svojom glavom....

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Nov 2010, 20:40 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Feb 2010, 22:03
Postovi: 3781
Lokacija: Awesometown, Togetherland, Betterworld... Sci-Fi RS :)
_zoka je napisao:
Gledam juče,došli mi prilagoćeni "Tri Musketara" i "Zov divljine"...Sa puno slika.... :?
Koliko treba djeci "olakšati" čitanje?Prave debile od djece...ali neka,lakše je glupim ljudima upravljati nego sa onima koji misle svojom glavom....


Da, uproštavaju obrazovanje što više mogu da će se sve svesti na nivo kretena kao u Americi, ha ha ha :lol:
Razumite, naša djeca su pokvarena gadostima sa zapada jer ništa drugo ni nemaju.
Zašto više nema vojne obuke???

_________________
''Srbin Srbinu Srbin est!'' - nepoznati
''MALOGRAĐANIN je oruđe sveopšteg razaranja'' - Konstantin Leontijev
Prezir dolazi kada sve shvatiš!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Nov 2010, 21:05 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
veljko je napisao:
Jesu li to oni što još uvijek misle da su pobijedili 1945 ,a u stvari su izgubili ali im to niko nije javio ?

Vidi se šta je ko dobio i šta je ko izgubio, a ti sad uživaj u plodovima te pobjede kao što svi Srbi uživaju na cijeloj teritoriji partizanske tvorevine, a najljepše im je u Hrvatskoj, federaciji, kosovu, a čujem da im je i milina po izbjegličkim kampovima uživaju stečevine bratstva i jedinstva u pravom smislu te riječi :wink:

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Nov 2010, 22:55 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2008, 21:55
Postovi: 3179
Nije bitno šta se čita već koliko se čita, a to je sve manje i manje. Većina osnovaca i ne pročita ljudski deset knjiga za vrijeme osnovne (čast izuzecima), a i stariji čitaju samo SMS, a FB i Wikipedia su glavni izvori informacija. Što bi rekao moj drug Zoka (sa posla, ne sa foruma): "Do mojega!"

_________________
Lično više volim strat,
jer mi leži takav vrat...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Nov 2010, 23:40 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Mar 2010, 22:49
Postovi: 1005
eugene of savoy je napisao:
veljko je napisao:
Jesu li to oni što još uvijek misle da su pobijedili 1945 ,a u stvari su izgubili ali im to niko nije javio ?

Vidi se šta je ko dobio i šta je ko izgubio, a ti sad uživaj u plodovima te pobjede kao što svi Srbi uživaju na cijeloj teritoriji partizanske tvorevine, a najljepše im je u Hrvatskoj, federaciji, kosovu, a čujem da im je i milina po izbjegličkim kampovima uživaju stečevine bratstva i jedinstva u pravom smislu te riječi :wink:

Prica je puno dublja i ozbiljnija od puke frazeologije tipa komunisti ,chetnici ,partizani ,usrase, masoni ,vatikan ,kominterna ..bla ,bla,bla...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Nov 2010, 23:47 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
Жалост..
Ја сам плакао док сам читао Ниолетину Бурсаћа...
Чуј Хари Потер.. туга!

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Nov 2010, 00:11 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Sep 2003, 02:52
Postovi: 2538
Lokacija: Republika Srpska
Citiraj:
– Пи­там се за­што се ро­ма­ни ко­ји су у трен­ду уво­де као лек­ти­ра? Ка­да сам био де­те во­ле­ли смо да чи­та­мо „Гро­фа Мон­те Кри­ста“ Алек­сан­дра Ди­ме или „Ви­не­туа“ Кар­ла Ма­ја и то је та­да за нас би­ло вр­ло ак­ту­ел­но и у трен­ду. Ипак, ни­ко ни­је ни по­ми­шљао да уве­де „Ви­не­туа“, а из­ба­ци Јан­ка Ве­се­ли­но­ви­ћа или Бран­ка Ћо­пи­ћа, а „Ха­ри По­тер“, ко­ји се са­да пред­ла­же као ал­тер­на­ти­ва на­шим кла­си­ци­ма, за ме­не је на ни­воу „Ви­не­туа“ – ка­же по­пу­лар­ни Ршум и до­да­је да је ова­кав ко­рак, за­пра­во, ве­ли­ка глу­пост та­ко­зва­не де­мо­крат­ске вла­сти и је­дан оп­шти гу­би­так вред­но­сти.


sa ovim se uopste ne slazem. 'hari poter' je daleko ispod nivoa 'vinetua', a ona britanska kucka koja je to smece napisala knjizevno ne moze da prismrdi cak ni takvom diletantu kao sto je karl maj.
mislim, skola za vjesticarenje koja djecu pusta kuci za bozicne praznike :lol: :lol: ako je i za djecu, previse je.

medjutim, najveci problem nije to. najveci problem je, kao sto je neko gore spomenuo, sto je kultura citanja knjiga kod nas potpuno unistena. glavni problem je cinjenica da prosjecan srbin u zivotu nije procitao ozbiljniju knjigu, i da je vrlo ponosan zbog toga.

_________________
Zec: NEEEEEEE, RISE!
Ris: Ma ne remse!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Nov 2010, 00:24 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Mar 2010, 22:49
Postovi: 1005
Milanko Djeric je napisao:
Citiraj:
– Пи­там се за­што се ро­ма­ни ко­ји су у трен­ду уво­де као лек­ти­ра? Ка­да сам био де­те во­ле­ли смо да чи­та­мо „Гро­фа Мон­те Кри­ста“ Алек­сан­дра Ди­ме или „Ви­не­туа“ Кар­ла Ма­ја и то је та­да за нас би­ло вр­ло ак­ту­ел­но и у трен­ду. Ипак, ни­ко ни­је ни по­ми­шљао да уве­де „Ви­не­туа“, а из­ба­ци Јан­ка Ве­се­ли­но­ви­ћа или Бран­ка Ћо­пи­ћа, а „Ха­ри По­тер“, ко­ји се са­да пред­ла­же као ал­тер­на­ти­ва на­шим кла­си­ци­ма, за ме­не је на ни­воу „Ви­не­туа“ – ка­же по­пу­лар­ни Ршум и до­да­је да је ова­кав ко­рак, за­пра­во, ве­ли­ка глу­пост та­ко­зва­не де­мо­крат­ске вла­сти и је­дан оп­шти гу­би­так вред­но­сти.


sa ovim se uopste ne slazem. 'hari poter' je daleko ispod nivoa 'vinetua', a ona britanska kucka koja je to smece napisala knjizevno ne moze da prismrdi cak ni takvom diletantu kao sto je karl maj.
mislim, skola za vjesticarenje koja djecu pusta kuci za bozicne praznike :lol: :lol: ako je i za djecu, previse je.

medjutim, najveci problem nije to. najveci problem je, kao sto je neko gore spomenuo, sto je kultura citanja knjiga kod nas potpuno unistena. glavni problem je cinjenica da prosjecan srbin u zivotu nije procitao ozbiljniju knjigu, i da je vrlo ponosan zbog toga.

Sjećam se jedne ankete od prije 5 godina na području Srbije i CG.Kažu da je po toj anketi prosječan građanin Srbije i Crne Gore godišnje čitao 0,46 knjiga !? Ubilo se od čitanja.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Nov 2010, 00:34 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Sep 2003, 02:52
Postovi: 2538
Lokacija: Republika Srpska
Citiraj:
Sjećam se jedne ankete od prije 5 godina na području Srbije i CG.Kažu da je po toj anketi prosječan građanin Srbije i Crne Gore godišnje čitao 0,46 knjiga !? Ubilo se od čitanja.


upravo to. prvo se sa tim treba pozabaviti nekako, a poslije pricati o tome jel 'hari poter' il 'orlovi rano lete'.

_________________
Zec: NEEEEEEE, RISE!
Ris: Ma ne remse!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Nov 2010, 00:48 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Maj 2010, 22:34
Postovi: 1834
Lokacija: Ovdje-ondje, tuda-svuda!
Uh, o našoj lektiri možemo da raspravljamo dugo i nikad nećemo biti zadovoljni.

Problem postoji jer smo previše okrenuti ruskoj i francuskoj književnosti dok mnoge druge uopšte ne uzimamo u obzir. Na primjer, od svih hispano književnika, jedino smo radili Lorku, a recimo jednog Markesa nismo ni otvorili. Još je Gimnazija u pitanju.

Problem predstavljaju i sami profesori i njihova samovolja. Recimo, "Gorski vijenac" smo obrađivali do te mjere da sam znala oko 1000 stihova napamet, s pika, i da nije mogla da mi nađe stih a da ga ne znam pronaći u knjizi ako ga već nisam znala napamet; profanka pitala svakog ali svakog učenika u razredu da odgovara nešto iz njega. Nemojte me pogrešno razumjeti, obožavam "Gorski vijenac", ali što je previše-previše je. A zbog njega je "žrtvovala" neke druge stvari. Da ne spominjem da se gramatika radila oko jednu sedmicu u cijelom polugodištu.

Problem predstavlja i to što se čita cijeli opus samo jednog pisca i to se ponavlja. Zar je potrebno da čitamo i "Evgeniju Grande" i "Čiča-Gorioa"? Zar nije pametnije da se čita jedan od tih romana a ubaci nešto drugo?

Krleža je, recimo, jedan od nosilaca jugoslovenske književnosti. Za čitavu Gimnaziju, radili smo samo "Povratak Filipa Latinovića". A Crnjanski, Andrić i mnogi drugi se čitaju komplet.

Tako da propusta ima. I zašto ne ubaciti nešto, poput "Gospodara prstenova" da to malo osvježi? Knjiga jeste ipak odigrala veliku ulogu u modernoj književnosti. Ali sve u skladu sa godinama djece i tinejdžera koji to treba da pročitaju. Efraim Kišon u osnovnoj a djeca Antića nisu čitala??? I uopšte, on u osnovnoj??? Ili da bilo šta izbaci Ćopića iz dječije lektire?!? Ćopića!!! To je već van pameti.

Ali moram da priznam, baš volim knjige o Hariju Poteru. :D Ali sa Ćopićem se niko ne može mjeriti!

_________________
Najgora je napisao:
Smršaću kad umrem :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Nov 2010, 01:01 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2009, 10:14
Postovi: 4338
Lokacija: Bojica Han
tob onomad rekao Nasrudin Hodza

man`te se corava posla

_________________
ideologijom i religijom se bavi sirotinja moj maho


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 82 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 16 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs