banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 16 Apr 2024, 14:20

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 06 Dec 2001, 20:59 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Sad cu iznijeti neke meni dosta interesantne stvari vezane za Keopsovu piramidu ali pravilnije ime joj je Velika Piramida.

Velika Piramida najveca je i najteza gradjevina na Zemlji. Trideset puta je veca od Empire State Buildinga, i moze se vidjeti s Mjeseca. - Cesta sirine 2.5 m i debljine 10 cm, koja bi spajala San Francisko s New Yorkom, mogla bi se smjestiti u unutrasnjost Velike Piramide. - Ovo remek-djelo graditeljstva bez sumnje je najveci matematicki udzbenik kojeg poznajemo. Jer, ako visinu piramide (148 m) pomnozimo s 10 na devetu potenciju, dobijamo pribliznu vrijednost udaljenosti Zemlje od Sunca, a to su nasi astronomi uspjeli izracunati tek pocetkom ovog vijeka. - Ako visinu piramide kvadriramo, dobicemo vrijednost povrsine bocnih stranica. Duzina jedne stranice baze Velike Piramide iznosi 232,805 metara. Opseg baze je, dakle, 931,22 m. Ako taj broj podijelimo s dvostrukom visinom piramide kada je bila sagradjena (148,208 m), dobijamo do u nekoliko decimala tacnu vrijednost jedne od najvaznijih matematickih konstanti - LUDOLFOV broj "Pi" - 3,1416... - U starom Egiptu, jedinica mjere koja se koristila pri gradnji zvala se "sveti lakat", a njena vrijednost iznosila je 0,635666 metara. Taj broj pomnozen s 10 miliona gotovo savrseno odgovara vrijednosti poluprecnika Zemlje na polovima. "Sveti lakat" bio je podijenjen na 25 "palaca", stoga duzina palca iznosi 25,4264 milimetra. Pomnozimo li tu vrijednost sa 100 milijardi, dobijemo priblizno tacnu vrijednost putanje koju u svom kretanju oko Sunca prodje Zemlja u jednom danu. - Velika Piramida u Gizi najtacnije je orijentisana gradjevina na svijetu, obzirom na smjer sjever-jug. Prema najnovijim mjerenjima, sjeverna strana piramide odstupa od pravca sjever-jug za 2 minute i 18 sekundi, a juzna za 1 minutu i 57 sekundi. Medjutim, odstupanja nisu greske graditelja, vec posljedica pomicanja africkog kontinenta. - Velika Piramida sagradjena je tacno u sredistu kopnene mase Zemlje. Uzevsi u obzir ukupnu povrsinu svih kontinenata i povrsinu koju zauzima Velika Piramida, te stoga i potencijalno mogucih 3 milijarde mjesta na kojima je mogla biti sagradjena, sanse za tu "slucajnost" iznose tocno, brojkama i slovima - 1 : 3.000.000.000 (tri milijarde)! - Meridijan na kojem je sagradjena Velika Piramida presijeca najvise kopnene a najmanje morske povrsine, te dijeli kopnenu masu Zemlje na dva jednaka dijela. Takodje i paralela na kojoj se ona nalazi presijeca najvise kopna i najmanje mora. - Nista sto se tice plana gradnje Velike Piramide nije prepusteno slucaju - njena zapremina pomnozena s vrijednoscu gustine kamenih blokova od kojih je sagradjena, daje srednju vrijednost gustine Zemljine kugle! A odnos zapremine Velike Piramide i Zemlje iznosi tacno 1 : 10 na petnaestu potenciju! - Vanjski (zastitni) omotac Velike Piramide cinilo je 144.000 blokova kamena vapnenca. Bili su debljine 2,5 m, tezine 20 tona i sjajno polirani, stoga se njihova bljesteca bjelina mogla vidjeti cak s izraelskih planina udaljenih stotine kilometara. Jedan podatak o spomenutim blokovima; u XIII. st. podrucje Gizeha pogodio je jak potres, pa su neki od blokova pali na tlo. Arapi, kakvi vec jesu, odmah su prepoznali vrijednost prekrasnih bijelih ploca, te ih za svaki slucaj poskidali sve do jedne. Nedugo zatim, u Kairu su palace i dzamije osvanule ljepse no ikad, zahvaljujuci novom kamenom ruhu, a najljepsa je, naravno, bila dzamija sultana Hasana. Takodje su i gradski oci grada El Kaheraha bacili oko na bijele kamene blokove, te njima odlucili presvuci cijeli novi dio grada, ukljucujuci i bogomolje. Tako su i napravili, pa zahvaljujuci njima i njihovim kolegama iz Kaira, Velika Piramida od tada ne izgleda previse svecano. Koliko su graditelji Velike Piramide dobro poznavali majku Zemlju, govori i sljedece: - Prosjecna visina svih kopnenih tacaka koja iznosi 148 metara (nivo mora je najniza a vrh Himalaya najvisa) moze se izracunati jedino preciznim mjerenjima vrsenim pomocu satelita, te kompjuterskom obradom dobijenih podataka. Upravo toliko visoka je Velika Piramida... - Sve cetiri strane piramide jednako su konkavne (savijene prema unutra), sto se, posmatrajuci sa zemlje ne moze primijetiti. To je otkriveno 1940. godine kada je pilot, fotografisuci Veliku Piramidu iz aviona, prilikom izrade fotografija zapazio uleknuca. Mjerenja laserskim instrumentima izvrsena nedavno, pokazala su sljedece - proracunski savrseno, namjerno izvedena uleknuca daju dvostruku vrijednost savijenosti zemljine kugle!

_________________
Blagosloven neka je onaj koji nema šta reći, a ipak ćuti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 06 Dec 2001, 20:59 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Velika Piramida: Akumulator i pretvarivac energije

Tokom svog boravka u Egiptu, jednog se dana engleski izumitelj Sir W. Siemans odlucio popeti, zajedno sa svojim arapskim vodicem, na sam vrh Velike Piramide. Stigavsi na odrediste, primijetio je nesto neobicno - svaki put kada bi podigao ruke i rasirio prste, zacuo bi pucketajuci zvuk. Kada bi podigao samo kaziprst, osjetio je neugodno bockanje. (Interesantno je napomenuti da slicnu senzaciju osjecaju sudionici prilikom laboratorijskih eksperimenata u svrhu ispitivanja njihovih izvanosjetilnih sposobnosti). Prinoseci nekoliko puta ustima bocu vina koju je ponio sa sobom, Siemans je svaki puta osjetio lagani elektricni udar. Izumitelj po vokaciji, Siemans je morao otici korak dalje - omotao je bocu vlaznim novinskim papirom i pretvorio je u primitivan elektricni akumulator (zapravo je dobio "Leidensku bocu"). Podigao je bocu iznad glave, okrenuo je grlicem prema dolje, i u tom trenutku iz boce je pocelo iskriti, buduci je ova nakupila vrlo jak staticki elektricitet. Tada je nehotice boca - akumulatorom dotakao svog vodica i bio je to sok, kao da ga je pogodila munja. Jadni se Arap, urlicuci od uzasa, stropostao duz cijele strane piramide i otisao ravno k Alahu. Ovaj dogadjaj podsjeca na biblijsku pricu o Zavjetnom Kovcegu kojeg je napravio Mojsije uz pomoc Izraelaca (Izlazak, poglavlja 26 i 27). Cesta su misljenja da je Zavjetni Kovceg zapravo bio akumulator, toliko snazan da je mogao ubiti covjeka ako ga ovaj dotakne. Takodjer, nemali je broj naucnika koji vjeruju da Velika Piramida nije samo akumulator energije, vec i njen pretvarac. Znamo da se bilo koji objekt u kojem vibrira energija ponasa kao rezonator. Energija je fokusirana u odredjenoj tacki tog objekta bez obzira je li on supalj ili pun. Iz tog se moze zakljuciti da je Velika Piramida ogroman rezonantni prostor koji poput neke divovske lece moze fokusirati energiju odredjene frekvencije i snage, a koja dolazi iz svemira. Da piramida posjeduje svoje vlastito zracenje, dokazuje i ovaj eksperiment. Pomocu radiestezijskih raslji dokazano je da postoji energetski vrtlog koji nastaje na vrhu piramide, a siri se i dijametralno i u vis. Pokus je jednostavan - piramidu visine 8 cm stavimo ispod jedne od tri kartonske kutije. Rasljar ce, mada ne znajuci ispod koje se kutije nalazi piramida, nepogresivo odrediti gdje se ona nalazi, buduci da raslje reaguju na njeno zracenje. Ovaj je eksperiment proveden u mnogim laboratorijama sirom svijeta, a rasljari su svaki put tacno odredili kutiju koja je skrivala piramidu.

Jacanje psihicke snage

Danas vec postoji mnogo ljudi koji su se uvjerili da piramida pozitivno djeluje na jacanje psihicke snage, a izmedju ostalog i stimulativno djeluju prilikom meditacije. Mnogi od meditanata koji piramidu koriste u tu svrhu, postigli su povisena stanja svijesti brze nego prije upotrebe piramide. U prilog njihovim tvrdnjama govori i sadrzaj poznatog staroegipatskog "Anuovog papirusa". U tekstu se navodi da "snagom piramide moze biti probudjen Bog koji spava u dusi svakog covjeka". Taj se papirus danas cuva u British Museum-u, a njegov tekst izvorno predstavlja koncept smrti i ponovnog rodjenja u svezi s Velikom Piramidom. Poznatiji pod nazivom "Egipatska knjiga mrtvih", taj manuskript nastao je oko 1500 god. prije Hrista. Prevodioci tog teksta nisu u potpunosti sigurni u njegovo znacenje, ali svi se slazu da se radi o ritualnom tekstu koji vodi dusu umrlog u Zemlju Bogova.

_________________
Blagosloven neka je onaj koji nema šta reći, a ipak ćuti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 06 Dec 2001, 20:59 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Biblija govori o Velikoj Piramidi

Interesantno je kako Biblija upucuje na Veliku Piramidu.
Izaija 19:19-20 :
"U to ce vrijeme biti oltar JHVH usred zemlje Misirske, i spomenik JHVH na medji njezinoj; i bice znak i svjedocanstvo JHVH nad vojskama, u zemlji Misirskoj. Kad stanu vikati ka JHVH na nasilnike, on ce im poslati spasitelja i kneza i izbavice ih".

Potrebno je obratiti paznju na rijeci "oltar" i "spomenik" koji ce nastati u Egiptu. Na prvi pogled njihov je buduci polozaj kontradiktoran - bit ce istovremeno i na "granici" i u "sredini" Egipta. Medjutim, u starom Egiptu postojala je granica koja je dijelila Donji Egipat (delta) i Gornji Egipat (jug). Velika Piramida nalazi se na granici Donjeg i Gornjeg Egipta, a istovremeno se nalazi i u sredistu Egipta, posmatrajuci Donji i Gornji kao zemlju u cjelini. Veliku Piramidu ponekad nazivamo i "Velika Piramida u Gizehu". Gizeh znaci "granica", sto govori u prilog spomenutom polozaju Velike Piramide. Piramida je oltar koji svjedoci...ali ne u smislu prinosenja zrtve. Joshua 22:26 - Pripremimo se i napravimo oltar, ne za zrtvu paljenicu niti za zrtvu nasu. Neka bude svjedok izmedju nas, tebe i generacija koje dolaze."
Postoji interesantna koincidencija. U hebrejskom jeziku svako slovo ima numericku vrijednost. Stoga, svaka rijec ima numeričku vrijednost zbira svih slova koja je cine. U tekstu o Piramidi (Isaiah 19:19,20) numericka vrijednost svih slova iznosi 5449. To je visina Velike Piramide izrazena u inchima.

Imam ja jos interesantnog materijala o ovome pa ako nekoga interesuje neka kaze pa cu postaviti. A i ako neko drugi ima nesto interesantno da doda o ovome neka pise.

_________________
MATRIX HAS YOU

<font size=-1>[ Poruku promijenio/la: Vader dana 06.12.2001. 21:03 ]</font>


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 16 Dec 2001, 13:34 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Dijagonale Keopsove i Kefrenove pramide su na istoj osi, severoistok-jugozapad, a jedna dijagonala Mikerinove piramide je paralelana. Ako se produzi druga dijagonala Mikerinove piramide u pravcu severozapad, ona ce preseci osu dijagonala prve dve u odredjenoj tacki X. Geometrijski centar Sfinge, nalazi se u produzenju juznog zida Kefrenove piramide. Ukoliko se osovina Sfinge poduzi malo vise prema zapadu, primetice se da sece produzetak piramida tacno u onoj istoj tacki X. A ako uporedimo dimenzije Velike piramide sa strukturom molekula DNK, dolazimo do jos frapantnije misterije koja potvrdjuje teoriju da je ova piramida zapravo riznica naucnih saznanja drevnog Egipta. Naime, molekul DNK lici na spiralno uvrnute lestve od konopca, gde se bocne strane sastoje od ostataka secera (dezoksiriboza) i fosforne kiseline, a "precke" od azotastih baza: timina, adenina, citozina i guanina (skraceno AA T, A, C, G). Ugao pod kojim se vezuju za lanac DNK varira: kod timina iznosi 50 stepeni, kod adenina 51, kod citozina 52, a kod guanina 54 stepena. I evo prvog cuda: prosecni ugao pod kojim se vezuju azotaste baze bio bi 51 45 , a kod Keopsove piramide ugao nagiba bocnih strana iznosi 51 51 ! Drugo cudo: odnos duzine veze citozin - guanin (1,08 nanometara) prema duzini timin - adenin (1,11 nanometara), jednak je 0,973. A rub Keopsove piramide odnosi se prema duzini strane osnove kao 0,946! Ocigledno isto. Treca neobicna podudarnost: odnos precnika molekula DNK (2 nm) prema duzini koraka spirale (3,4 nm) bio bi 0,588. Ako podelimo apotemu bocne strane Keopsove piramide dijagonalom osnove, dobijamo 0, 568 - gotovo istu vrednost! Cetvrto: ugao uspona spirale DNK iznosi 26 , a ugao nagiba glavne galerije na Keopsovoj piramidi - takodje 26! Peto: u koraku spirale DNK (34 angstrema) smesteno je 10 nukleotidnih parova, cije je medjusobno rastojanje 3,4 angstrema ili 1/10 koraka. Keopsova piramida ni tu ne zaostaje! Njena visina je 146 metara, a ulaz u piramidu nalazi se na visini od 14 metara - takodje jedna desetina!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 30 Jan 2002, 12:52 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 04 Nov 2001, 01:00
Postovi: 190
Lokacija: Danska
Piramida je cool..

"Fingerprints of The gods" .

Zanimljiva u odredjenim djelovima zaista ima svoj smisao ...

Pozdrav drugari.....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Feb 2002, 23:46 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 08 Feb 2002, 01:00
Postovi: 50
Lokacija: RS
Keopsovs se piramida sastoji od 2,3 miliona golemih kamenih blokova što ih je trebalo izdvojiti iz živog kamena,izbrusiti,prevesti i na gradilištu na milimetar tačno prisloniti jedan uz drugi.Kakve podatke imaš o gradnji piramide ?Herodot koji je godine 450.pne. putovao po Egiptu,zabilježio je da je kroz 20 g. svake godine 100 000 ljudi bilo tri mjeseca zaposleno na gradnji piramide.Tu nije uračunato 10 g. utrošenih za pripreme i za gradnju ceste kojom se prevozilo kamenje.
Paul Rieppel je izjavio da na samoj piramidi nije moglo istovremeno biti zaposleno više od 6000-8000 radnika.
Kakve podatke imaš o ovome ?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 01 Mar 2002, 09:45 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
<!-- BBCode Quote Start --><TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font size=-1>Citat:</font><HR></TD></TR><TR><TD><FONT SIZE=-1><BLOCKQUOTE> Kakve podatke imaš o gradnji piramide ?</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR></TABLE><!-- BBCode Quote End -->

Ono što imam je već postavljeno ovde. Ja lično ne znam kako su građene piramide kao što to ne znaju ni oni koji samo to istražuju. Oni imaju nekakve teorije ali sve su to - teorije. Iz nekih razloga mene uopšte ne bi iznenadilo da su piramide građene uz pomoć nekih paranormalnih metoda, metoda koje većini današnjih ljudi nisu poznate i za koje većina ni ne vjeruje da su moguće.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 01 Mar 2002, 11:09 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 04 Nov 2001, 01:00
Postovi: 190
Lokacija: Danska
Sjetio sam se ako nije ponavljanje da ima vrlo lijepa knjiga na tu i ostale teme koja se zove Fingerprints Of The Gods..

.... meni je to padalo na pamet paranormalno ma koliko apsurdno izgledalo .......
.........mozak tadasnjih ljudi je bio skoro duplo bogatiji sivom masom od dansnjeg m..
......ako slucajno imas pristup knjigama nacices sliku skulpture princeze i na kojoj se zaista to moze i primjetiti.....
...pitanje je samo koje mogucnosti je mentalne pruzala ta siva masa .....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 01 Mar 2002, 12:10 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Nije stvar u sivoj masi mozga. Ne vjerujem da je tadašnja konfiguracija mozga bila drugačija od današnje ali i ako jeste to nije razlog što su oni imali paranormalne sposobnosti. Svi ljudi ih imaju i danas ali to su sve duhovne sposobnosti koje su ljudi izgubili kroz živote na Zemlji jer su odstupili od duhovnosti kao što su krtici zakržljale oči jer je stalno pod zemljom u mraku. Bukvalno tako su i ljudi zakržljali što se tiče tih duhovnih sposobnosti od kojih su samo neke: telekineza, telepatija, levitiranje, teleportacija, gledanje duhovnim okom, astralna projekcija itd. Svi ljudi sve ove mogućnosti imaju ali ih treba probuditi kroz duhovni rad.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 01 Mar 2002, 14:54 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 04 Nov 2001, 01:00
Postovi: 190
Lokacija: Danska
..vidis ja vjerujem da razvitak mozga znaci i razvoj odredjenih mentalnih sposobnosti i poljedica je diektna svjesnog uticaja covjeka nacinom zivota kao osnovnim pokretacem evolucije na svim poljima.....

.. koliko god bilo apsurdno ,korijan duhovnog razvoja se nalazi u ogranicenom materijalnom postojanju ..
..zato se u nekim knjigama ovaj svjet i zove svjet akcije, ali necemo o knjigama /lektira ............

...pozdrav.....




<font size=-1>[ Poruku promijenio/la: Ex-Almanah dana 01.03.2002. 15:00 ]</font>


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 01 Mar 2002, 15:57 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 08 Feb 2002, 01:00
Postovi: 50
Lokacija: RS
Dana 01.03.2002. 09:45, Vader je napisao:
Ono što imam je već postavljeno ovde. Ja lično ne znam kako su građene piramide kao što to ne znaju ni oni koji samo to istražuju. Oni imaju nekakve teorije ali sve su to - teorije.
____________________________________________
Ja sam te pitao za teorije a, ne dali lično znaš kako su građene.
Tako npr. Ermann tvrdi da Egipćani nisu uopšte koristili nikakva tehnička pomoćna srestva već da je kamenje podizano snagom ljuskih ruku.
Herodot je naveo da je kamenje podizano sa stepenica na stepenicu pomoću nekog uređaja za dizanje, ali se tačno nesjećam kako ga je opisao.
Diodor govori o kosini postavljenoj okomito na jednu stranu piramide.
Autori drugi stručnih knjiga prihvatili su ideju o kosini koja je poput brske ceste obilazila sirovu gradnju piramide.Ta bi kosina nasuta pod uglom
20 stepeni morala biti dugačka 750 m i sastojati se od 7,5 miliona kubnih metara zamlje.
Nesjećam se dali si iznjo ovaj podatak da težina piramide pomnožena sa 10 na petu navodno odgovara težini čitave zemlje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 02 Mar 2002, 09:03 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Čuo sam za neke od teorija gradnje piramida koje si ti pomenuo. Ne znam ništa specijalno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Jan 2003, 19:36 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Sa jednog sajta
____________________________


Tko, kada, kako i zašto? Ovo su najčešća pitanja koja se postavljaju oko piramida, građevina koje nas ostavljaju bez daha svojom impozantnom arhitekturom i velom tajni koji ih okružuje. Građene su diljem svijeta i svemira, barem ovoga za sada dohvatljivog. Naime, osim što se piramide mogu sresti na Zemlji, nedavnim istraživanjima Marsa, otkrivene su građevine nalik piramidama i na crvenom planetu. Tko je ostavio tragove izvan Zemlje ostaje tajna iako ništa veća od one koja prati piramide na Zemlji.

Piramide su građene u Egiptu, Kini, Japanu, Europi, Južnoj i Sjevernoj Americi i Australiji. Mnogi autori skloni ishitrenima zaključcima govore o zajedničkom centru gradnje piramida. Valja uočiti da ljudi bez obzira na prostornu i vremensku udaljenost, za slične probleme pronalaze i slična rješenja.

Način građenja je pak priča za sebe. Jesu li građene uz napor tisuća ljudi i pomoću primitivnih alatki ili smo imali pomoć sa zvijezda? Jesu li korištene neke sile zasada nepoznate čovjeku? Sve ovo ostavljam za neku drugu stranicu. Čini mi se samo, da je gradnja ipak nadahnuta nekim većim idealom od vladarske prisile.

Ono zbog čega su piramide izazivale osobitu pozornost u ljudi jesu tajne oko raznih energija i sila oko i u piramidama. Možda se odgonetka tajne krije u samom imenu. Mnogo se toga što se smatralo praznovjerjem pradavnih civilizacija uspostavilo istinitim novim otkrićima suvremene fizike. Prema tim novim spoznajama potvrđuju se drevna misterijska učenja i okultna tradicija čovječanstva, gdje svemir postaje gibanje i odnos raznih energija koje izviru iz zajedničkog izvora, iz jednog jedinstvenog polja sila. Sve su stvari, prema novom konceptu, neodvojivo povezane, neodvojive od cjeline:sve je živo, život postoji na raznim nivoima svijesti, svijest, energija i materija su jedno te isto. U tom novom ozračju dolazi do buđenja istine imena piramide.

Prema grčkom: pyros=vatra, amyd=središte, piramida znači - u središtu vatre, instrument koji stavlja tri elementa: vodu, zrak i zemlju u samo središte svega: u vatru. Po antičkom učenju vatra je univerzalna energija, medij i snaga koji daje život svim stvarima i bićima. A u egipatskom papirusu Any govori se da Bog spava u svakom čovjeku i da može biti probuđen snagom piramide.

U tome i jest prava svrha piramide, kao mjesta gdje se ljudska svijest zbližuje s božanskom naravi rezonirajući vibracije viših stanja svijesti.

Piramida je materijalizacija jedne idealne arhetipske forme. Geometrijski oblik piramide kod kojeg se masa vertikalno uzdiže prema jednom vrhu predočuje povezanost svih oblika materije s jednim zajedničkim izvorom. Svaki vanjski oblik neodvojivo je povezan s odgovarajućom razinom svijesti i energijom koju ta svijest nosi.

Geometrija piramide ukazuje na to da je građena s predumišljajem tako da predstavlja vezu statičke i dinamičke geometrije (statička geometrija ne treba brojeve fi i pi). Pod faraonove grobnice je idealni pravokutnik i sadrži sve podatke potrebne za konstrukciju logaritamske spirale i Fibonnacijeve serije.

Logaritamska spirala je krivulja, funkcija broja fi i slika je dinamičke prirode. Kroz svaku piramidu očituje se neka konstanta koja ovisi o namjeni piramide. Ta konstanta je indeks loma valova poremećaja nulte točke vakuuma (skalarnih valova o kojima je govorio Nikola Tesla pri ideji bežičnog prijenosa energije). Za Keopsovu piramidu on iznosi 1,618 i predstavlja čuveni Zlatni rez. Velika piramida nije bez razloga najveća jer njen oblik materijalizira broj 1,618(fi), odnos dviju veličina: većeg dijela prema manjem kao i većeg prema cjelini sastavljenoj od ta dva dijela. U stvari taj je broj beskonačne prirode kao i broj pi koji se također nalazi u obliku piramide. Tako se samo uvjetno može govoriti o podjeli cjeline. Budući da je broj 1,618 beskonačan, to govori da odvajanje dijelova od cjeline teče u beskraj pa se dio nikad ne odvaja od svog izvora kao ni pojedini dijelovi međusobno jedni od drugih. Sve su stvari tako neraskidivo povezane jer se samo prividno udaljavaju od svoje prirode kao i sami od sebe. Uvijek postoji medij u kojemu sve stvari plutaju čineći rijeku koja vječno teče svom ušću koji je ujedno i izvor. Ta sila privlačenja svih stvari svom izvoru se upravo očituje u piramidama a tajanstvena je samo po tome što joj ne znamo pravu prirodu. Nosimo je u sebi i po njoj jesmo, možemo je zvati i polje svijesti, more energije. Energija ne može nastati ni nestati i niti jedna teorija ne donosi odgovor na pitanje što energija u stvari jest. Jeli energija svijest, ali što je svijest? Jedino se za sada zna da energija izvire iz jednog polja i predstavlja poremećaje tog polja, kao mirno jezero koje se uzburka. Valovi tih poremećaja predstavljaju nove svijetove relativnih odnosa. Svijetovi nastaju gibanjima tih valova tako da postoji beskrajno mnogo mogućih svijetova. Iz fizike je poznato da se valovi mogu međusobno preklapati i rastavljati i sastavljati, pa ni ova naša sadašnja predodžba svijeta nije konačna:svakim trenom rastvaramo i stvaramo sebi realnost u koju vjerujemo. Piramida postaje singularna točka, točka loma vremena i prostora, mjesto gdje se svijetovi sastaju na putu svome izvoru.

Ideja graditelja je bila da se sagradi generator energije koja će u ljudima buditi svijest i spoznaju. Naime, stari narodi su intuitivno shvaćali istinsku bit svega, koju danas otkriva moderna znanost. Jer je svejedno, krenemo li lijevo ili desno, kada se na kraju vraćamo odakle smo i krenuli-od nas samih. Energija koja izvire iz jednog izvora je u stvari svijest, živo biće na raznim nivoima svjesnosti odnosno životnosti. Svaki pokret, svaka misao rezonira određeni val i nivo energije oko sebe. Piramida svojim oblikom, vječnim arhetipom stremljenja svega svom počelu širi oko sebe ideju povratka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 27 Jan 2003, 02:13 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 03 Jan 2003, 01:59
Postovi: 63
Koristan sajt za zainteresovane o piramidama

http://www.guardians.net/egypt/pyramids.htm


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs