banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 01:13

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 129 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Autoru Poruka
PostPoslato: 14 Jan 2012, 13:40 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Popokatepetl je napisao:
Kad neko obećava nšto da bi dobio izbore, a kasnije ne ispuni većinu obećanog, logično je da će se birači žaliti,


A je li logicno da na sljedecim izborima opet izaberu istog, a nije ispunio obecanja vec dva izborna kruga i na koga su se zalili i protestovali, a opet ga biraju?

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jan 2012, 13:46 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Feb 2010, 23:08
Postovi: 5276
Pa sto glasas za tog istog?

_________________
Pametniji prestanite popuštati vidite dokle nas je to dovelo.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jan 2012, 13:50 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Avg 2002, 17:16
Postovi: 2344
Lokacija: Moskva
Popokatepetl je napisao:
Kad neko obećava nšto da bi dobio izbore, a kasnije ne ispuni većinu obećanog, logično je da će se birači žaliti, tako da je poređenje s Afrikom neprikladno.
A ako misliš da ništa nije trulo u sistemu u kojem su ljudi mogli dizati po nekoliko kredita odjednom a nisu u stanju ni jedan čestito da vraćaju (i banke to znaju i opet daju kredit), varaš se.


Ти се вараш ако мислиш да банке не могу да поврате своја средства.
Све они добију до последњог пфенинга затезних камата.
У тој причи су доњи жиранти.
Труло у систему је правосуђе, јер да оно ради имали би развијен хипотекарни систем и онда се не би гањали никакви жиранти, а потврде о власништву над имовином.

_________________
I don't like it's job !!!!!!!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jan 2012, 13:51 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Avg 2002, 17:16
Postovi: 2344
Lokacija: Moskva
Popokatepetl je napisao:
Kad neko obećava nšto da bi dobio izbore, a kasnije ne ispuni većinu obećanog, logično je da će se birači žaliti, tako da je poređenje s Afrikom neprikladno.
A ako misliš da ništa nije trulo u sistemu u kojem su ljudi mogli dizati po nekoliko kredita odjednom a nisu u stanju ni jedan čestito da vraćaju (i banke to znaju i opet daju kredit), varaš se.


Ти се вараш ако мислиш да банке не могу да поврате своја средства.
Све они добију до последњог пфенинга затезних камата.
У тој причи су доњи жиранти.
Труло у систему је правосуђе, јер да оно ради имали би развијен хипотекарни систем и онда се не би гањали никакви жиранти, а потврде о власништву над имовином.

_________________
I don't like it's job !!!!!!!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jan 2012, 13:51 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Whotanoob je napisao:
Pa sto glasas za tog istog?


Pa ne glasam ja, ali vecina glasa. A i da glasam, ja se ne bunim. Ako vec za nekog glasaju vecina, onda sto se bune poslije.

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jan 2012, 14:02 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Feb 2010, 23:08
Postovi: 5276
Ja vjerujem da bi ljudi znali odabarati. Dosta ih glasa zato sto ga stranacka pripadnost pogodnoj stranci drzi na poslu. Druge potkupe janjetinom, svinjetinom i drugim djikulicama, jer im je bitno da je nesto dzabane, a nemaju pojma da im je ustvari jako skupo.

_________________
Pametniji prestanite popuštati vidite dokle nas je to dovelo.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Feb 2012, 23:45 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Žiranti odahnuli, sada se dužnici hvataju za glavu


PREDRAG KLINCOV - 21.02.2012 14:30
BANJALUKA - Građani RS koji planiraju podizati kredite sa žirantnim obezbjeđenjem ubuduće će prije apliciranja za zajam morati da sklope ugovor sa jemcem i primjerak dostave banci uz već standardno traženu dokumentaciju.
To je propisano izmjenama Zakona o bankama, koje su stupile na snagu 1. decembra prošle godine, a koje će banke u RS, zbog utvrđenog prelaznog perioda za usklađivanje akata, morati početi primjenjivati najkasnije od 1. juna ove godine.
Finansijski analitičari ukazuju da će zahtijevani ugovor između dužnika i jemca smanjiti dosadašnje kreditne zloupotrebe na štetu žiranata, ali će, sa druge strane, dužnicima usložiti i poskupjeti podizanje zajma zbog potrebne notarske ovjere.
U praksi će stoga biti moguća i situacija da žirant od dužnika zahtijeva hipotekarno ili drugo obezbjeđenje svoje garancije za otplatu kredita.
Bankari ističu da će nove procedure stoga dugoročno uticati na smanjenje ponude dosadašnjih dominantnih kredita sa žirantnim obezbjeđenjem u korist zajmova s učešćem i sa drugim kolateralom.
Vladimir Rudić, ombudsman za bankarski sistem RS, ukazao je da nova legislativa ima za cilj povećanje zaštite korisnika finansijskih usluga, jer je protekli period pokazao mnoštvo devijacija na relaciji banka - korisnik kredita - jemac.
Kao ostale značajne novine zakona navodi to što će novčane obaveze iz kreditnog ugovora ubuduće morati biti određene ili odredive na način da je kreditni korisnik može lako izračunati. Tako su promjenjivi elementi u ugovoru definisani kao oni koji se zvanično objavljuju, poput referentne kamatne stope, indeksa potrošačkih cijena i drugih, na koje ne utiče jednostrana volja jedne od ugovornih strana.
"Dakle, u ugovorima više neće stajati odredba da korisnik svojim potpisom prihvata sve buduće izmjene i dopune akata banke u kojima oni regulišu razne naknade", naglašava Rudić.
On, takođe, navodi da će banka prije odobravanja kredita, sve strane u postupku morati upoznati s podacima prikupljenim prilikom ocjene kreditne sposobnosti klijenta, ukoliko se s tim složi osoba čiji se podaci objavljuju.
"Ako onaj ko je aplicirao za kredit ne želi dati saglasnost da banka jemca upozna s njegovom kreditnom istorijom, jemcu odmah treba da bude jasno da je riječ o nepouzdanom dužniku", kazao je Rudić.
Jovica Cvjetković, predsjednik Udruženja za zaštitu žiranata u BiH, ocijenio je da će nova zakonska rješenja biti vrlo korisna za buduće korisnike finansijskih usluga, a posebno jemce, koji će izbjeći zamke tuđih zloupotreba u koje su do sada upadali.
"Većina odredaba zakona dopunjena je iz već postojećih odluka Agencije za bankarstvo. Banke su morale postupati i po tim odlukama, ali je kod nas praksa pokazala da se podzakonski akti baš i ne poštuju, pa se to moralo pretočiti u zakonska rješenja sa propisanim visokim kaznama u slučaju nepoštivanja zakona", istakao je Cvjetković.
Milan Radović, član Upravnog odbora Udruženja banaka BiH i direktor Nove banke Banjaluka, izjavio je da je ta banka svojih 270 akata na nekoliko hiljada stranica uskladila s novim zakonom čija primjena počinje 1. marta.
"Banke su iznijele niz primjedaba na zakon, ali je on usvojen u formi u kakvoj jeste i mi nemamo druge nego da idemo u njegovu primjenu. Moguće je da će dodatne procedure odužiti postupak odobravanja kredita, dok će za korisnika kredita, naravno, biti skuplje ako prije toga kod notara bude morao ovjeravati ugovor sa žirantom", kazao je Radović.
On vjeruje da će usložnjene procedure vremenom primorati banke da postepeno iz ponude izbacuju kredite sa žirantskim obezbjeđenjem, umjesto kojih će od dužnika tražiti vlastito učešće u iznosu od 20 do 30 odsto.
Ombudsman okončao 15 postupaka
Ombudsman za bankarski sistem RS je od početka rada do kraja prošle godine zaprimio ukupno 56 prigovora i obavještenja u vezi s poslovanjem finansijskih organizacija, od čega se više od 90 odsto odnosi na postupanje banaka.
Prema prezentovanim podacima, ombudsman je završio 15 postupaka, od čega je bilo šest osnovanih prigovora korisnika, pet neosnovanih, u tri slučaja su podnosioci zahtjeva odustali od prigovora, dok je u jednom predmetu finansijska kuća odbila prijedlog korisnika za mirno posredovanje.
Najveći broj prigovora korisnika finansijskih usluga odnosio se na kreditne poslove, a najčešći predmet prigovora bio je način obračuna i promjene ugovorene kamatne stope na kredite u otplati, zatim neobavještavanje i neadekvatno obavještavanje korisnika o promjenama uslova u otplati kredita, pravilnost ugovaranja i određivanja zateznih kamata, te pitanja mjeničnog prava i određivanje naknada za prijevremenu otplatu kredita.
"Sve su to meritorna pitanja u kojima objektivno ne može doći do posredovanja, već će se morati rješavati sudskim putem s obzirom na to da se utvrđuje imovinsko-pravna šteta. Lično postupam po tim prigovorima, ali je opredjeljenje banaka da to prepusti sudovima", kazao je Rudić.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Mar 2014, 19:07 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Udruženje za zaštitu žiranata BiH formiraće advokatski tim da besplatno brani žirante, ali da bi to bilo učinjeno članovi treba da uredno plaćaju jednu marku članarine, izjavio je predsjednik Udruženja Jovica Cvjetković.
Cvjetković je danas rekao da po jednu KM mjesečno treba da plaća oko 50.000 žiranata.
On je podsjetio da je Udruženje zatražilo odgovore od Ministarstva finansija i Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske u vezi sa Balkan investment bankom, iz koje žiranti ne mogu da dobiju dokumentaciju potrebnu u sudskim sporovima.
Cvjetković je naglasio da je veliki pritisak u vezi sa ovim pitanjem od žiranata iz istočnih krajeva. "Oni ne mogu da dobiju kreditnu dokumentaciju da bi bili ravnopravni u sporu. Ne mogu se pozvati na odredbe ugovora zato što od te banke ne dobijaju informacije, a nova banka nije nadležna da daje podatke", naglasio je Cvjetković.
On je napomenuo da Udruženje ima 10 kancelarija, da je nedavno otvorena i u Doboju, a uskoro će i u Brčkom.
"Iz svih gradova BiH imamo pozive za otvaranje kancelarija. U Federaciji bi trebalo da idemo sa njihovim otvaranjem po kantonima", rekao je Cvjetković i dodao da u ovom Udruženju svi volontiraju.
Na području BiH ima više od 250.000 žiranata koji vraćaju tuđe kredite.

(Agencije)


450 000 nezaposlenih, a 250 000 prevarenih žiranata.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Maj 2015, 18:47 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Banjaluka: Starce deložiraju zbog kredita snaje
Slika
Porodica Robak iz banjalučkog naselja Lazarevo ostala je bez svog doma. Zbog jednog pogrešnog potpisa koji je doveo do duga od 60. 000 maraka, kuća pod hipotekom im je oduzeta.

Bili su žiranti za kredit snaji, koji ona nije plaćala, međutim oni to nisu saznali, dok nije bilo prekasno. Kažu da nikakav izvještaj od suda nisu dobili, niti su znali da su u dugovima. Samo im je u aprilu stiglo rješenje o deložaciji, koja je danas zakazana. Pošto se radi o starim i nemoćnim licima, Centar za socijalni rad dao je negativno mišljenje o deložaciji, međutim ni to nije pomoglo. Oni su danas smješteni u alternativni smještaj u kome će provesti narednih godinu dana.

“Mi smo potpisali, ja i baka, kao svjedoci snaji, i ništa ja o tom onda ne znam. Šta se to rješavalo. Ona valjda nije isplaćivala, nije bila zaposlena, nije imala…isplaćivala ali nije sve isplatila. I onda, meni sud nije poslao kakvo rješenje da me sasluša, da mi kaže, vaša kuća je zadužena”, rekao je Slavko Robak.

Slika

Advokat ovo dvoje nesrećnih staraca smatra da nije sve po zakonu.

“Ovdje se provodi izvršni postupak, iako je Centar za socijalni rad dao negativno mišljenje po pitanju provođenja ovog postupka obzirom da se radi o starim, nemoćnim ljudima koji imaju preko 65 godina života. Tako da, iako je Centar za socijalni rad dao negativno mišljenje, negativnu anamnezu, pristupilo se ovom izvršenju iako nisu ispunjeni svi zakonski uslovi”, smatra Dragan Stupar, advokat porodice Robak.

http://www.atvbl.com/banjaluka-starce-d ... ita-snaje/

Baš mi ih je žao, šta ljudi doživješe, na TV ih prikazaše kako sa zavežljajem ulaze u kamion sa stvarima.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 129 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs