banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 11:07

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Lazo Delić
PostPoslato: 04 Dec 2009, 02:19 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2009, 13:37
Postovi: 1342
Lokacija: u ambisu suštine
Citiraj:
Pokojni gospodin Lazo Delic je raspolago je velikom imovinom
i imanjem(samo nekoliko kuca u Gospodskoj ulici itd).Desi se
konfiskacija. Njegovi cobani postadose opstinari. i ponudise
gospodinu Lazi Delicu zaposlenje koje on nije odbio. ali
da ga plate zrnima psenice. Tako da na prvo sahovsko polje
stave 4 zrna psenice pa na sljedece 8 pa tako dalje oni to
prihvatise, sutradan kada im je neko izracunao da svjetska
zetva nemoze mu obezbjedit platu cudo se cudise. Iz revolta
je postao boem, jer se nikad nije slagao sa ideologijom koja
je otimala od ljudi I glorifikovala cobane I polusvijet I
nije zelio dodira sa drustvenom zajednicomI bio je
velicanstven u svemu tome I druzi s sa svojom sjenom psima I
mackama koje su uvjek pratioci te vrste ljudi. to mogo samo
jake prirode Aristokrate.Nosi je kabanicu kisnu koje su
nosili radnici bile su teske kao dzumle I vezao je spagom
koja je koja je metar visila I uvjek je u njoj bio ljeti I
zimi licno sam pricao sa doticnim gospodinom jer mi je
djelovao kao neki lik iz bajke koje sam u to vrijme citao.

..........................
Lazo Delic je zavrsio nekoliko fakulteta.
Na njegovom imanju je izgradjen i novi i stari Jelsingrad.
Dio Trapista je takodje njegov bio.
Cesto je dolazio da jede u Expres, tu smo ga uglavnom
sretali kao djeca.


(http://www.cafekajak.com/Forum/forum.pl?msg=1921)

Citiraj:


LAZO DELIC


Lazo Delic je bio banjalucka ziva legenda, sa onim stapom i sa onom kosom i djelovao je po malo zastrasujuce, sa torbom i svojim pogledom onako uprtim negdje tamo ravno. Prolazeci kraj njega ili on kraj mene cesto sam pomisljao ..., da mi je samo znati o cemu on to ... bas tog trenutka razmislja. Pricalo se o njemu, ali sto jest, jest, da ja ipak priupitam moju majku Muniru, zivu legendu.

Hvala bogu poce ona ovako :"Ma sve je to poumiralo moj sine pa i Lazo, a kako ga necu znati, jos kad sam isla u osnovnu skolu, a on meni i mojoj prijateljici, da da idemo ispod njegovih jabuka i da sebi nakupimo. Kuca niska, ali podugacka, tacno se nalazila iza "Pivnice" u Gospodskoj ulici ili tacnije preko puta birtije "Grmec".

Imao je sestru Maru koja je bila udata za Borovnicom. Imao je Lazo i svoje privatno selo. Da je njegovo vlasnistvo pola Gospodske ulice mnogi su znali ali za privatno selo ...malo `ko.. Od familije je imao brata Jovu koji je zivio sa zenom Desom a brat mu Jovo bio advokat (u ono vrijeme advokat se zvao "fiskal"). Jedno vrijeme je bio i ozenjen, ali ta jadnica je radila samo oko kuce. Kod njega su dolazila djeca na one dopunske iz matematike, jer on je stvarno i pored toga sto je predavao matematiku, bio pravi poznavalac svoga zanata ...

Imao je Lazo svoj imidz po cemu je bio prepoznatljiv, nosio je oko pasa lanac sa katancem, od kojeg se malo kad rastajao... Zena sa kojom se na selu druzio je takodje posjedovala svoje selo, bila je kci od isto tako poznatog i priznatog banjaluckog advokata ..... znalo se da je volio neku ,ali .......mozda je to bio onaj njegov pogled tamo "Negdje u daljini pogled mu se gubi". Da neki pojedinci nisu culi od nekih starijih, `ko je Lazo Delic, tacno bi mu ono po nasem "udjelio sadaku", ali posto je bilo od uha do uha, boga mi i oni poput Milkana Gojica (u ono vrijeme imucan ), imali su i te kakav respekt prema nasem "profesoru".



(http://www.skibyusa.com/index.php?optio ... &Itemid=64)

Zna li jos neko nesto o Lazi, znamenitom Banjalucaninu?

_________________
i teletabisi su ljudi :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Lazo Delić
PostPoslato: 04 Dec 2009, 07:22 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Jun 2006, 15:21
Postovi: 3835
E jbg...ovo s sahom je poznato ali na nekim drugim prostorima, u drugom vremenu i s nekim drugim ljudima. Tako da mi se cini da ja za ovaj slucaj to izmisljeno tj. prepisano.

_________________
Растветали яблони и груши,
Поплыли туманы над рекой.
Выходила на берег Катюша,
На высокий берег на крутой.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Lazo Delić
PostPoslato: 04 Dec 2009, 08:29 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2009, 10:14
Postovi: 4338
Lokacija: Bojica Han
GL
Monogo je prica vezano za Lazu jedno je sigurno bio je bogati trgovac po nekim pricama zavrsio je studije na Sorboni. Komunisti mu oduzese sve sem kuce u trapistima pred kraj zivota druzio se i pricao je samo sa psima govorio je da je vise ljudskosti u njima nego u ljudima. Pred kucom je imao kapiju bez ograde i ako bi neko prisao kuci pored kapije nije htio da ga primi dok se ne vrati nazad i udje kroz kapiju kako bog zapovjeda. Imam jos par prica o Lazi neki drugi put

_________________
ideologijom i religijom se bavi sirotinja moj maho


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Lazo Delić
PostPoslato: 04 Dec 2009, 14:39 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Naravno. Ovo je prica o pronalazacu saha. Kad je car trazio da plati covjeku koji je pronasao sah, on je trazio da mu bude placeno na ovaj nacin. Da li je ovaj Lazo naucio taj stos kad je cuo o njemu ili je prica izmisljena ne znam, ali chinjenica je da je ovo o zrnima psenice staro vijekovima.

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Lazo Delić
PostPoslato: 04 Dec 2009, 20:54 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jun 2009, 21:25
Postovi: 90
Zna li ko od kada je on toliko bogat.Toliko imanje nije mogao zaraditi a nije nigdje ni radio.Odakle mu toliki kapital ?
Znamo da su Muslimanima pljackali i oduzimali zemlju i davali drugima .Jeli i on ili njegovi roditelji dobili imanje na guzove.
Imali kakvih podataka o tome?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Lazo Delić
PostPoslato: 04 Dec 2009, 21:39 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 06 Maj 2008, 08:58
Postovi: 26
Slučajno sam naišla na ovu temu.
Sjećam se Gospodina Laze Delića.
I kod mene je izazivao strahopoštovanje.
Kružile su neobične priče a njegov izgled je
kod nas djece pokretao maštu.
I svima koji postavljaju neprimjerena pitanja
u vezi sa tim čovjekom poručujem neka se jave
kada budu u stanju da svoju misao izgovore na
5 stranih jezika.
Koliko se sjećam kod Laze je išlo dosta učenika
na časove.Bilo bi zanimljivo kada bi se neko od
njih javio jer je kružila zanimljiva priča o njegovim
pedagoškim metodama.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Lazo Delić
PostPoslato: 04 Dec 2009, 21:46 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 06 Maj 2008, 08:58
Postovi: 26
I još da dodam naravno njegove kućice više nema
ali ogromno stablo još uvijek stoji ( oštećeno
udarom groma prije 2 godine) i prkosi vremenu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Lazo Delić
PostPoslato: 04 Dec 2009, 21:54 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2009, 13:37
Postovi: 1342
Lokacija: u ambisu suštine
larisax je napisao:
I još da dodam naravno njegove kućice više nema
ali ogromno stablo još uvijek stoji ( oštećeno
udarom groma prije 2 godine) i prkosi vremenu.


jest, evo ga: viewtopic.php?f=70&t=36856&p=961917#p961917
to me i inspirisalo da pokrenem ovu temu.

_________________
i teletabisi su ljudi :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Lazo Delić
PostPoslato: 06 Dec 2009, 20:48 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Okt 2006, 17:20
Postovi: 5201
Lokacija: u senci svog omiljenog drveta
antik je napisao:
Zna li ko od kada je on toliko bogat.Toliko imanje nije mogao zaraditi a nije nigdje ni radio.Odakle mu toliki kapital ?
Znamo da su Muslimanima pljackali i oduzimali zemlju i davali drugima .Jeli i on ili njegovi roditelji dobili imanje na guzove.
Imali kakvih podataka o tome?


Kretena nikad dosta. PO tome su komunisti samo muslimanima oduzimali zemlju. Ma daj pobgu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Lazo Delić
PostPoslato: 08 Dec 2009, 14:38 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Mar 2009, 21:45
Postovi: 692
Лазија Делић, бањалучанин, није имао никакве имовине у господској улици. Тај беспознајни мит о некаквом Лази је прича из рукава Бањалучана који су како би то Лазија рекао "шљегли међу зидове солитера радничког социализма". Лазо Делић је живјео у насељу Буџак, на данашњој локацији између Таса и жељезничке пруге. Када се попнеш на надвожњак за ортопедију погледај низводно и видјећеш и данас велику липу, додуше поломљене гране, која је некада стајала испред куће Лазе Делића. Није био претјерано школован, али је имао жицу за математику. Одатле и она да зна Лазо математику као да се школовао на Сорбони. Није био националиста и није био противник комунизма. Онолико колико му је одузето од стране одбора за национализацију није утицало да му поремети егзистенцију, али сам по себи и много раније нагињао је ексцентричности. Ексцентричности као бунту и некој врсти културне револуције учмалог развоја градске средине. Посебно је цјенио једног младића који је данас старији господин, а који је исто као и Лазо заслужио да му бањалучани скидају капу у много чему. Ради се наравно о Ђорђу Ракићу званом Ђоко Кинг или само Кингаш.
Та природна смјена генерација и давна 1976. година када је умро Лазо Делић није посебно обиљежила живот у граду на Врбасу. Осим чињенице да је те 1976. године, статистички гледано, просјечан лични доходак био највећи у задњих двије хиљаде година гледајући од данас. Ондје, гдје је стао Лазо наставио је Кингаш. Ђоко и данас попут претходника носи круну ексцентричности улицама града Бањалуке изазивајући саблажњење код надри-грађана и потпуно разумјевање код градске раје.
Бањалука чува суптилност успомене на Лазију Делића. Само, група људи из доконости руши стубве истинске величине и Лазиног односа према средини-људима које је вољео до смрти!

_________________
Once you're grown up, you can never come back!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Lazo Delić
PostPoslato: 02 Feb 2012, 00:20 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 02 Feb 2012, 00:02
Postovi: 1
Odrasla sam u Gospodskoj ulici uz Lazu Delića i Maru Borovnicu, Mari sam svako jutro kupovala Politiku i citala naslove, jer je ona bila slijepa. Vodili smo je na groblje, hranili joj ovna kojeg je drzala u nasem dvoristu gdje je sad Zanatski centar. Marin muz je bio prvi arhitekta u Banjoj Luci. Mara i Stojan Borovnica su imali posinka Niku koji je tragicno zavrsio. Mara i njen brat Lazo nisu imali djece, Lazo kad god bi dosao da obidje sestru Maru nama djeci je u slasticarni Ninon kupovao sladolede i placao iz kesice u kojoj je sicu nosio. Lazina zena je bila Velana zivjeli su u baraci kod Jelsingrada i tu nas je Lazo castio palentom. O njima sve znam i lijepa su to sjecanja. Lazo i Mara su imali brata Jovu koji je imao kcerku Desu, koja je bila nasa prva komsinica, jer je bila suvlasnik kuce u Gospodskoj br. 16.

Hvala svima koji ih se sjecaju. Citala sam nekakve knjige o Gospodskoj ali nije to to.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Lazo Delić
PostPoslato: 04 Sep 2015, 12:03 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2010, 15:48
Postovi: 2079
Lokacija: Dystopia
Slucajno naidjoh na temu, sjecam se da mi je baka pricala dok je radila u Ekspresu, kako kad on dodje na rucak u momentu se oko njega stvori 10-ak studenata. I isto kaze da je nosio fenjer po danu, i kad ga pitaju za sta mu sluzi, on bi rekao da trazi covjeka, ali ga ne moze naci. :)

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Lazo Delić
PostPoslato: 04 Sep 2015, 13:04 
OffLine
Bič božji
Bič božji

Pridružio se: 17 Jun 2010, 18:47
Postovi: 12643
Lokacija: BANJA LUKA R.SRPSKA
Dosta je mitova o tom covjeku, tesko je znati sta je tacno, price kazu da je pored Beganovica bio najveci zemljoposjednik na lijevoj obali Vrbasa, a tu pricu oko prolaska kroz kapiju sam i ja cuo dosta puta...

_________________
ZATO ŠTO JE NAŠ I ZATO ŠTO JE JEDINI...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 11 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs