banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 00:41

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 146 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Непотизам
PostPoslato: 24 Apr 2009, 07:55 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Okt 2008, 14:27
Postovi: 4285
Lokacija: ту поред Ленке
Наравно да је ријеч о негативној друштвеној појави!
Тако да нема потребе да се згражавате и пишете коментаре типа "гдје ја живим?" или "ово има само код нас"... Од кад је свијета и вијека, од првобитне људске заједнице, преко племенске организације, у капитализму или комунизму, увијек је неко био власт и увијек је неко близак власти (по пријатељској или родбинској линији) био у бољој позицији од некога ко није био близак власти. Потпуно је нормално да ми волимо неког члана своје породице више него неку особу коју не познајемо... Проблем је што је непотизам лоша појава за друштво и државу!

Дакле, гдје све има непотизма (конкретни примјери) и како се борити против њега?

Фирма чији је један од власника син премијера РС је добила кредит од ИРБ. Вјерујем да је формално све у реду, да су они званично аплицирали и да дати кредит за пројекат формирања великог воћњака има економско оправдање. Али сумњам да тај кредит није "погуран" због чињенице ко је један од власника те фирме! Можда је тај кредит законски "чист", али питање је колико је "чист" са аспекта морала. Зашто та фирма није аплицирала за кредит у било којој другој банци, што баш у банци чији је власник Република Српска?

Мада има још доста примјера (од државног нивоа до нивоа мали фирми) који су пуно, пуно гори... Али да се и други мало укључе у расправу!

_________________
Shoole on tour
Новинар: Шта можете рећи о утакмици? Шеле: Могу да кажем само две речи: Звезда, Звезда и само Звезда!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Apr 2009, 08:44 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39411
Lokacija: Месечева икра
Nažalost jedini -izam koji kod nas uspijeva....... :( ,a primjera ima na svakom koraku.Kreneš od kućnog savjeta,pa nadalje.Nema društvenog segmenta gdje neko ne gura nekoga svoga.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Apr 2009, 10:07 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Okt 2008, 14:27
Postovi: 4285
Lokacija: ту поред Ленке
Ево још један конкретан примјер!

http://www.predsjednistvobih.ba/kab/Tem ... cid=12,4,1
Citiraj:
5. Данило Петровић, савјетник за спољну политику,


Савјетник за вањску политику Небојше Радмановића, члана Предсједништва БиХ из РС је Данило Петровић. Посебна прича су Данилове квалитете и квалификације, његово познавање вањске политике и способност да некога савјетује о томе (или неспособност). Проблем у свему томе је чињеница да је Данило Радмановићев зет!

http://www.dominfo5.com/index.php/casop ... 4-petrovic

_________________
Shoole on tour
Новинар: Шта можете рећи о утакмици? Шеле: Могу да кажем само две речи: Звезда, Звезда и само Звезда!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Apr 2009, 10:20 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9295
Cuo sam da je ona bila najbolji student na tatinom fakultetu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Apr 2009, 10:32 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Mar 2009, 23:07
Postovi: 763
Jel' ovo starija ili mladja?

_________________
In My Life, There Was So Much Anger
Still I Have No Regrets
Just Like You, I Was Such A Rebel
So Dance Your Own Dance, And Never Forget!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Apr 2009, 10:36 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9295
A zar ima dvije, nisam znao?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Apr 2009, 10:41 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 29 Apr 2006, 21:16
Postovi: 592
Lokacija: BL
shoole je napisao:
Ево још један конкретан примјер!
...
http://www.dominfo5.com/index.php/casop ... 4-petrovic


Citiraj:
Od početka sam imala predstavu o tome kako bi sve trebalo da izgleda, uključujući slike, knjige, zavjese, rasvjetu i ostalo. Pritom sam se sve vrijeme konsultovala sa Danilom, tako da smo zaista oboje zadovoljni", naglašava Borjana.


Trebala je još metar narandžastih, da se uklope u okolinu.

_________________
Н.У.С.К.Н.В.П.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Apr 2009, 10:42 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Mar 2009, 23:07
Postovi: 763
Jebiga, ja znam da je jedna studirala ekonomiju u Austriji pa propala... Ova kaže da je u Beogradu bila... A iz ovog intervjua se vidi da nije završila uopšte fakultet već neki Kopanjin kurs...

http://www.intermezzo.ba/latn/?page=32& ... ijest=9315

_________________
In My Life, There Was So Much Anger
Still I Have No Regrets
Just Like You, I Was Such A Rebel
So Dance Your Own Dance, And Never Forget!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Apr 2009, 12:02 
obe su mi komsinice, ova starija je ok, normalna sto se kaze, ali ova mladja je toliki snom da postaje jadna i smijesna, jer prevazilazi sve granice ukusa..

ali da se vratimo temi, mozete vi sad do sutra pljuvati po radmanovicu, dodiku i svim ostalim.. moze im se pa eto, a zasto se svi mi ne zapitamo da li be se vi da ste na njihovim mjestima tako ponasali.. haloooooo.... naravno da bi, sve do jednog forumasa.. i ja s vama... ako imam funkciju zasto ne bih pomogla bratu, sestri, ujaku da se zaposli, da uspije u necem ako imam mogucnosti i naravno ako je sve legalno.. druga je stvar ukoliko su prevare u pitanju.. ali zamisli sad, ti si ministar, i treba vam jedan ekonomista npr. od povjerenja a tebi je bas brat te struke i moze se nositi s poslom.. i sad vi meni recite da ga ne biste zaposlili..


Vrh
  
 
PostPoslato: 24 Apr 2009, 12:38 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Mar 2009, 23:07
Postovi: 763
Aha komšijske veze su te ugurale tu gdje jesi :lol: :lol: :lol:

_________________
In My Life, There Was So Much Anger
Still I Have No Regrets
Just Like You, I Was Such A Rebel
So Dance Your Own Dance, And Never Forget!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Apr 2009, 12:56 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2008, 14:05
Postovi: 5168
majlili je napisao:
obe su mi komsinice, ova starija je ok, normalna sto se kaze, ali ova mladja je toliki snom da postaje jadna i smijesna, jer prevazilazi sve granice ukusa..

ali da se vratimo temi, mozete vi sad do sutra pljuvati po radmanovicu, dodiku i svim ostalim.. moze im se pa eto, a zasto se svi mi ne zapitamo da li be se vi da ste na njihovim mjestima tako ponasali.. haloooooo.... naravno da bi, sve do jednog forumasa.. i ja s vama... ako imam funkciju zasto ne bih pomogla bratu, sestri, ujaku da se zaposli, da uspije u necem ako imam mogucnosti i naravno ako je sve legalno.. druga je stvar ukoliko su prevare u pitanju.. ali zamisli sad, ti si ministar, i treba vam jedan ekonomista npr. od povjerenja a tebi je bas brat te struke i moze se nositi s poslom.. i sad vi meni recite da ga ne biste zaposlili..


poenta je sto "takav brat" nije kvalifikoan da radi to za sta su ga zaposlili, niti je ekonista, niti je sposoban, niti je radnik. on je po zanimanju samo BRAT.

_________________
Bio jednom jedan djecak, u ocevoj kuci, nad rijekom, koji je sanjao zlatne snove, jer nista nije znao o zivotu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Apr 2009, 13:01 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Okt 2008, 14:27
Postovi: 4285
Lokacija: ту поред Ленке
majlili, не могу да вјерујем да можеш наћи било какву ријеч оправдања за овако нешто!

Као прво, нико не пљује по Радмановићу или Додику већ сам навео два конкретна примјера непотизма, без оштрих ријечи и увреда.
Шта ти значи "ako imam funkciju zasto ne bih pomogla bratu, sestri, ujaku da se zaposli, da uspije u necem ako imam mogucnosti i naravno ako je sve legalno"?
Радмановић је изабран на функцију да служи људима који су га изабрали, а не да задовољава захтјеве родбине или пријатеља. Шта сад, да му друга ћерка пожели да живи у Паризу, теби би било ОК да је он предложи за амбасадора БиХ у Француској иако никаквих квалификација нема за то мјесто?

Претпостављам да савјетнике сами себи бирају чланови Предсједништва БиХ, па сумњам да је овим прекршен неки закон. Али замисли да Радмановић предложи жену за шефа кабинета, ћерку за савјетника за информисање (цура је новинар по струци), кума за амбасадора у САД! Све ОК, човјек има право на то... а морал? стручност? интерес народа који га је изабрао?

_________________
Shoole on tour
Новинар: Шта можете рећи о утакмици? Шеле: Могу да кажем само две речи: Звезда, Звезда и само Звезда!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Apr 2009, 13:18 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 29 Apr 2006, 21:16
Postovi: 592
Lokacija: BL
shoole je napisao:
...
Претпостављам да савјетнике сами себи бирају чланови Предсједништва БиХ, па сумњам да је овим прекршен неки закон. Али замисли да Радмановић предложи жену за шефа кабинета, ћерку за савјетника за информисање (цура је новинар по струци), кума за амбасадора у САД! Све ОК, човјек има право на то... а морал? стручност? интерес народа који га је изабрао?


Nisam siguran (i ne poznam ljude), ali mi se po tekstu čini da ona nije novinar po struci, već da je završila gimnaziju i da je napustila ekonomski fakultet (čitaj propali student).
To što je pomoćnik urednika u Nezavisnim novinama samo potvrđuje ono što se odavno zna o tim novinama, da imaju rječcu viška u nazivu.
Ostalo šta si rekao apsolutno stoji.

_________________
Н.У.С.К.Н.В.П.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Apr 2009, 13:24 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Okt 2008, 14:27
Postovi: 4285
Lokacija: ту поред Ленке
Небитно за ову причу....
Нисам написао "дипломирани новинар", можеш радити деценијама као новинар и без факултета (таквих је већина била и прије рата у БЛ, а мислим и да је и сада).
Али да не идемо у офтопик...

_________________
Shoole on tour
Новинар: Шта можете рећи о утакмици? Шеле: Могу да кажем само две речи: Звезда, Звезда и само Звезда!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Apr 2009, 15:48 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Da razmotrimo kako je to rijeseno u naprednijim zemljama, mada se u nekim i od njih moze naci ovo. Rijeseno je tako da ima zakon da onaj ko je na vlasti ne moze raditi sta hoce.
Normalno je i prirodno da svako svoga progurava ako mu sistem dozvoljava da to moze. Medjutim ako postoji sistem da je zakon isti za sve onda ovo ne pali.
Ali ako je vlast sama sebi zakon kao sto je slucaj u vecini diktatorskih i komunistickih zemalja, onda je sasvim normalno da onaj ko je na vlasti (diktator) vise pomaze nekom svome nego nekom kog nikad nije vidio(narodu).
Znaci, osnovni problem je sto zakonom nije regulisano da za onoga na vrhu piramide vaze ista pravila kao i za onoga na dnu. To nije regulisano zakonom. Evo jedan banalan primjer: Ako milicija zaustavi dodu da vozi 180 na sat sta mislite da li ce postupiti isto kao kad ustavi obicnog smrtnika koji vozi recimo 150 na sat. Milicioner kad vidi kog je zaustavio izvinjavace se i otici kao popisan, ali kad bi vas zaustavio ponasao bi se kao da je bog. Znaci kad na tako malim primjerima postoje razlike u mjerilima za njega i za vas, sta je onda sa ovim vecim primjerima o kreditu 3000000, dok prosjecan covjek ne moze dobiti ni 1% od toga, odnosno 30000.
Znaci problem je u zakonu u kojem mjerila nisu ista za sve, a ne u Dodi, jer svako bi to radio da moze, a po ovom zakonu on moze.

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Apr 2009, 17:35 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9295
Ok majlili, naravno da bi postavio nekog od povjerenja i nastojao pomoci nekom bliznjem, ali definitivno bih uzeo u obzir koliko je taj neko sposoban da obavlja odredjen posao, pa taman da mi je rodjeni brat. Ako nista drugo onda barem zbog ovakvih prica.
Evo jedan najbanalniji primjer:
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Apr 2009, 19:31 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2008, 14:05
Postovi: 5168
e pa, jaro, taj mu, ipak, g.z. kcerku...

_________________
Bio jednom jedan djecak, u ocevoj kuci, nad rijekom, koji je sanjao zlatne snove, jer nista nije znao o zivotu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Apr 2009, 22:11 
ma ne branim ja radmanovica, cak sta vise jedan mi je od najkretenskijih politicara koje znam... niti branim ikog.. kao sto rekoh prije, svako bi od nas zaposljavao babe i striceve da mu se moze, a nisam rekla mimo zakona, procitajte ponovo, nego ako postoji mogucnost da nekog zaposlite normalno da cete to uciniti.. naglasila sam ako je sve legalno, procitajte moj post..

i da, social, nije me zaposlio ni radmanovic ni njemu slicni, ja sam se za svoj posao borila znanjem i usjela, mada znam da je tebi takav pojam stran ali vjeruj mi postoji... kod onih koji manje pricaju i pljuju druge kao ti a vise uce i rade..


Vrh
  
 
PostPoslato: 25 Apr 2009, 22:20 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Mar 2009, 23:07
Postovi: 763
majlili je napisao:
i da, social, nije me zaposlio ni radmanovic ni njemu slicni, ja sam se za svoj posao borila znanjem i usjela, mada znam da je tebi takav pojam stran ali vjeruj mi postoji... kod onih koji manje pricaju i pljuju druge kao ti a vise uce i rade..


U laži su kratke noge... Znamo mi koliki je tvoj intelektualni kapacitet...

_________________
In My Life, There Was So Much Anger
Still I Have No Regrets
Just Like You, I Was Such A Rebel
So Dance Your Own Dance, And Never Forget!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Apr 2009, 22:31 
samo se ti tjesi dragi... i bauljaj po dnu... :lol:


Vrh
  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 146 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 16 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs