banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 19:07

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 47 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: porodicne grobnice
PostPoslato: 26 Maj 2008, 18:12 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Sep 2004, 11:42
Postovi: 2355
Lokacija: Mejdan, kod Flavea na gajbi
u poslednje vreme sam se malo cesce vrzmala po grobljima i ono sto mi je privuklo paznju su porodicne grobnice.
ok, svako selo ima svoje obicaje, ali mene su nekako ucili da smo nastali od zemlje pa da se zemlji i vracamo.
navikla sam da se mrtvi sahranjuju u zemlju. i kada godinama gledas tako nesto,to ti postane i normalno.

i onda ... spazih te porodicne grobnice.
na koji fazon to funkcionise???
ok, lesevi su, valjda, u hermeticki zatvorenim sanducima, to mi je jasno. ali ako su hermeticki zatvoreni, znaci li to da su i vakumirani??? jer kada se taj sanduk zatvori ipak ostane dovoljno vazduha koji ce izazvati truljenje ...
imaju li ti metalni sanduci one famozne "prozorcice"?

kako uopste izgledaju te grobnice? da li je to samo jedna prostorija ili ... ???
kontam da su sa strana police. ali, iskreno receno ... malo mi je jezivo i morbidno sve to. te grobnice dozivljavam kao neke privatne podrume, gde se mrtvi, eto, slazu na te police. stvarno zastrasujuce.

nisam nikada bila niti videla neku sahranu gde su les polozili u porodicnu grobnicu.
jel´ moze neko da mi objasni kako to uopste izgleda???


eh, da, ako je ovo prikladnije za religiju, molim moda da prebaci to tamo.
tnx

_________________
DA, JA SAM SEXUALNO ISFRUSTRIRANA OSOBA!!!
verliebt in berlin


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Maj 2008, 18:28 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Jul 2007, 23:45
Postovi: 726
Lokacija: trapped in the space-time comatorium
Kao prvo, kako ti je palo na pamet da se "vrzmas" po grobljima. Koliko jedna osoba mora zaostati u razvoju da bi se na taj nacin zabavljala. Zar ti je toliko zivot zabavan da svoje slobodno vrijeme moras provoditi na grobljima. I, ako je to stvarno tako, na obostranu zalost, pokusaj naci drugi hobi umjesto proucavanja sanduka. Posto si toliko poremecena, predlazem da iz prve ruke otkrijes tu veliku misteriju.

P.S. Get a LIFE!!!

_________________
pa dobro je...sta?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Maj 2008, 18:38 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
Da, police su i to od betona. Ubace sanduk u predviđeno mjesto a zatim ga uzidaju, bukvalno ciglama i malterom. (Nemoj da neko pomisli da mi je hobi motanje po grobljima, vidio sam ovo kad je bila sahrana pokojnog dede)

Kad smo već kod toga, imamo li krematorijum u gradu? :D

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Maj 2008, 18:43 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Sep 2004, 11:42
Postovi: 2355
Lokacija: Mejdan, kod Flavea na gajbi
Comatorium je napisao:
Kao prvo, kako ti je palo na pamet da se "vrzmas" po grobljima. Koliko jedna osoba mora zaostati u razvoju da bi se na taj nacin zabavljala. Zar ti je toliko zivot zabavan da svoje slobodno vrijeme moras provoditi na grobljima. I, ako je to stvarno tako, na obostranu zalost, pokusaj naci drugi hobi umjesto proucavanja sanduka. Posto si toliko poremecena, predlazem da iz prve ruke otkrijes tu veliku misteriju.

P.S. Get a LIFE!!!

pitanje je postavljeno ljudima koji znaju nesto o tome.
moje "vrzmanje" po grobljima je licna stvar. ko ce ga znati, mozda radim neki seminarski vezano za obicaje sahranjivanja, mozda sam samo znatizeljna, a mozda mi je to hobi. a mozda se bavim prodajom organa, ko ce ga znati. :D :D :D

predlazem ti da se pridrzavas svoje terapije, a prideve poput "poremecena" i "zaostala u razvoju" ostavi za svoje dvoriste i svoju porodicu. :wink:
nema potrebe da se zamaras mojim zivotom, mojim slobodnim vremenom, mojim hobijem ... :wink:


Citiraj:
P.S. Get a WIFE!!!

:D :D :D

_________________
DA, JA SAM SEXUALNO ISFRUSTRIRANA OSOBA!!!
verliebt in berlin


Poslednji put menjao stigmata dana 26 Maj 2008, 19:25, izmenjena 2 puta

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Maj 2008, 18:46 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Sep 2004, 11:42
Postovi: 2355
Lokacija: Mejdan, kod Flavea na gajbi
Warrior of the Light je napisao:
Da, police su i to od betona. Ubace sanduk u predviđeno mjesto a zatim ga uzidaju, bukvalno ciglama i malterom.

Kad smo već kod toga, imamo li krematorijum u gradu? :D

krematorijum vec postoji u bl.


reci mi da li porodica bude prisutna kada oni to zidaju, i da li je to odmah posle polaganja sanduka u grobnicu???

_________________
DA, JA SAM SEXUALNO ISFRUSTRIRANA OSOBA!!!
verliebt in berlin


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Maj 2008, 18:52 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jun 2004, 12:32
Postovi: 5054
Lokacija: Kafana " Rolly i pijani piton"
Warrior of the Light je napisao:
Da, police su i to od betona. Ubace sanduk u predviđeno mjesto a zatim ga uzidaju, bukvalno ciglama i malterom. (Nemoj da neko pomisli da mi je hobi motanje po grobljima, vidio sam ovo kad je bila sahrana pokojnog dede)

Kad smo već kod toga, imamo li krematorijum u gradu? :D


nemamo.. nije ovo Nju Jork, ovo je Banjaluka, i još uvijek možemo svi stati u zemlju određene površine :lol:

Dobra je ta fora s prahom..

ali, OT : ne znam stigmata, nisam nikad vidjela... ali, razmišljala sam ponekad kako je tamo dole, imam osjećaj da je jako hladno ( da li je to bitno ili ne kad si mrtav,-a, ja ne znam :lol: ),... ali hladno, vlažno, mračno i zagušljivo mora biti.. što se tiče porodičnih, ja sam kontala da je to bolje i ljepše ako imaš nekog svog pored sebe, pa nebitno kako te "uzidaju" ( da li je i ovo bitno kad si mrtav, ja ne znam :lol: , ajmo pitati nekog :confused3: :confused2: )

btw, tema je super, gothic & morbid, samo nastavite, :evil3:

_________________
Šekspir je ukrotio svoju goropadnicu, ali mene još niko nije !


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Maj 2008, 19:03 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Sep 2004, 11:42
Postovi: 2355
Lokacija: Mejdan, kod Flavea na gajbi
XIX century je napisao:
... što se tiče porodičnih, ja sam kontala da je to bolje i ljepše ako imaš nekog svog pored sebe ...

cuj, nekog svog mozes imati pored sebe i u zemlji, znaci grob do groba, sanduk do sanduka, ako je to bitno. za to nisu potrebne porodicne grobnice.

_________________
DA, JA SAM SEXUALNO ISFRUSTRIRANA OSOBA!!!
verliebt in berlin


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Maj 2008, 19:05 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jun 2004, 12:32
Postovi: 5054
Lokacija: Kafana " Rolly i pijani piton"
stigmata je napisao:
XIX century je napisao:
... što se tiče porodičnih, ja sam kontala da je to bolje i ljepše ako imaš nekog svog pored sebe ...

cuj, nekog svog mozes imati pored sebe i u zemlji, znaci grob do groba, sanduk do sanduka, ako je to bitno. za to nisu potrebne porodicne grobnice.


ahhh... a koliko njih staje u tu porodičnu grobnicu ( jel se oni to slažu ko drva ... u ti bem ! :confused2: :confused3: :confused4:

_________________
Šekspir je ukrotio svoju goropadnicu, ali mene još niko nije !


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Maj 2008, 19:13 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Sep 2004, 11:42
Postovi: 2355
Lokacija: Mejdan, kod Flavea na gajbi
pa koliko sam uspela naci i dobiti par informacija ... postoje razlicite velicine i za razlicit broj leseva.
ispravite me ako gresim.

_________________
DA, JA SAM SEXUALNO ISFRUSTRIRANA OSOBA!!!
verliebt in berlin


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Maj 2008, 19:44 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jun 2004, 12:32
Postovi: 5054
Lokacija: Kafana " Rolly i pijani piton"
evo ove sam našla, vidjeću još šta ima po googlu

Slika

Slika

_________________
Šekspir je ukrotio svoju goropadnicu, ali mene još niko nije !


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Maj 2008, 20:44 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
A da nije pomdarstvo u pitanju jer su klasicni spomenici postali isti, pa ono, 'ajmo da se razlikujemo?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Maj 2008, 02:14 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 23 Okt 2003, 15:24
Postovi: 2195
Neko pomenu krematorijum. Ne znam, ne tvrdim da sam u pravu, ali ne bih zelio da tako zavrsim.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Maj 2008, 09:42 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Sep 2007, 17:50
Postovi: 588
Lokacija: Niskozemlje
Na groblju Sv. Marko imaju grobnice njih po 10 unutra, a grobovi stari po 40 godine i vise ... Pa sad nesto kontam koliko je to duboko kad 10 sanduka stane ?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Maj 2008, 10:45 
labret je napisao:
Na groblju Sv. Marko imaju grobnice njih po 10 unutra, a grobovi stari po 40 godine i vise ... Pa sad nesto kontam koliko je to duboko kad 10 sanduka stane ?

Dovoljno...


Vrh
  
 
PostPoslato: 27 Maj 2008, 16:14 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Sep 2004, 11:42
Postovi: 2355
Lokacija: Mejdan, kod Flavea na gajbi
The_new_Statesman je napisao:
A da nije pomdarstvo u pitanju jer su klasicni spomenici postali isti, pa ono, 'ajmo da se razlikujemo?

pa kontam i ja tako nesto, pokazatelj materijalnog statusa ... jer citala sam da su negde u srbiji u nekoj porodicnoj grobnici stavili ogroman lcd tv i klimu. :roll: :roll: :roll:
meni, licno, su ti obicaju grozni. na kraju krajeva i ti spomenici na groblju ... preterivanje. vise sam za neka skromnija obelezja groba ... poput nadgrobnih ploca na muslimanskim grobljima(ne znam tacno kako se zovu).

Citat iz članka: Kuća na groblju (O narodnom mauzoleju) je napisao:
Primer takvog zdanja može se videti na groblju u selu Vinča, gde su se dve porodice udružile da podignu mauzolej u obliku kuće, čiji prilaz i fasada imaju dimenzije i sve elemente kuće za stanovanje: metalnu ogradu sa vratima, stepenište sa tremom, vrata sa kvakama, prozore sa roletnama, nastrešnicu, oluk. Iluzija da je reč o kući u pravom smislu povećava činjenica što je ova 'večna kuća' podeljena na dva dela, na dva nezavisna stana, kao mnoge kuće i 'vikendice' izgrađene u novije vreme. U svakom od njih, ali pod istim krovom; 'stanuju' mrtvi dve susedne porodice, možda povezane nekim stepenom srodstva. Informaciju o vrsti zdanja daju samo krstovi na krovu i mesto na kome je ono podignuto, to jest groblje.
Enterijer narodnog mauzoleja uređen je i opremljen kao trpezarija ili gostinska soba, a u njemu se nalaze stvari donete iz kuće, koje su predhodno imale običnu profanu namenu. “Unutrašnjost gornje prostorije grobnice”, piše I. Kovačević, “ispunjava se raznovrsnim predmetima koji su na neki način vezani za pokojnika (njegove lične stvari ili predmeti koje je voleo) i predmetima koji će mu i u buduće 'služiti'. To mogu biti tranzistor, televizor, gramofon i ploče, novine, lekovi, ručni rad, kao i delovi nameštaja, stolovi, stolice, police sa posuđem, čašama, flašama, tepisi, zavese itd”. Ovaj inventar Kovačević je opisao na osnovu informacija o grobnicama u okolini Svilajnca, o kojima je početkom osamdesetih godina napravljen dokumentarni film (čuva se u Etnografskom muzeju u Beogradu). Zato on ističe da je “uređenje unutrašnjosti gornje prostorije kao prostora za stanovanje zastupljeno na grobljima u okolini Beograda, ali je daleko više istaknuto u selima okoline Svilajnca”



nego ... zna li neko, trunu li ti lesevi u porodicnim grobnicama???

_________________
DA, JA SAM SEXUALNO ISFRUSTRIRANA OSOBA!!!
verliebt in berlin


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Maj 2008, 16:36 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
Hehe, negdje u Srbiji u takvu "kuću" su se uselili cigani :lol:

A to s porodičnim grobnicama je više stvar racionalisanja prostora, 1 "plac" na groblju a puno grobnih mjesta, jeftinije je 8)

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Maj 2008, 18:10 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2005, 20:36
Postovi: 5337
Lokacija: Wien, Österreich
Cuo sam i ja da neki u Srbiji grade kako gore , tako i dole,cak i frizidere trpaju u grobnicu,valjda ako pokojnik ogladni, da glocne malko :lol:
Ova me prica podsjetila na onu predstavu:" Jesi li to dos'o da me vidis" , kad raspravljaju o tome ko ce gdje da bude sahranjen,te sin u jednom trenutku rece ocu
"nemoj tata vodje,nije lose mjesto,ali bojim se da neces imati vazduha"
"A sta mislis o ovom mjestu"
"To je najbolje,a i nekako je najsuncanije" :lol:
Ima i dio o tome kako nece dolje bez toljage,da ga ne tuce baba....
Pa dio o kremiranju kad djed rece da nece da se sa njim zaprzava corba... :lol:
Mislim da je to sve velika glupost,bacati tolike pare;grob-ok, mali spomenik-ok, sve vise od toga - bacanje para,zapravo seljakluk s ciljem da se pokaze koliko ko ima para,i "ciji je veci(mislim na spomenik).

_________________
democraticus artis crastis individibidualis artis crastis libertas


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Maj 2008, 20:15 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Moj djed je volio reci: Daj covjeku dok je ziv i postuj ga. A kad umre, dosta je i kamena ploca sa imenom.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Maj 2008, 23:11 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2006, 18:43
Postovi: 1951
Lokacija: Ancient Ruins
stigmata je napisao:
nego ... zna li neko, trunu li ti lesevi u porodicnim grobnicama???

Koliko znam da... nemoguće je da ne trunu. Ali su prvo u onim limenim sanducima bez prozora, pa onda u drvenom koji je odmah zatvoren, ne otvaraju ga na sahrani. Pretpostavljam da se porodične grobnice prave iz praktičnih razloga, da se to riješi jednostavnije i na vrijeme (znam da možda ružno zvučim ). Mislim da sam davno nekog od svojih pitala o tim grobnicama pošto mi je pradjed sahranjen u takvoj na Novom groblju, pa me zanimalo kako to izgleda unutra kad dodaju sanduke i što uopšte prave za više njih...

_________________
Where is the wonder where's the awe
Where are the sleepless nights I used to live for
Before the years take me
I wish to see the lost in me


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Maj 2008, 00:13 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2003, 16:07
Postovi: 2030
Lokacija: Banjaluka
prvo, ne mogu d a shavtim d aneko ko jima sigurno 20 i kusur godina nije do sada nikako bio na sahrani. Mislim Ok je sto si bila postedjen/a iskustava te vrste, ali opet na mnoge sahrane se ode iz postovanja, poznanastva, i sl. i ne mora to biti samo rod.

Licno, sam protiv mauzoleja po groblju, jer to je veeliko pretjerivanje, ali grobnice se prave iz razloga da se osoba ne sahranjuje direktno u zemlju. To je po meni vishe jedan gradski nacin zivota, koji odredjuje odluku za takvim necim.
Pripadnici islamske vjeroispovjesti jedino,smatraju d a se ljudi moraju sahraniti odmah u zemlju , jer su nastali od zemlje i stoga na njihovim grobljima nema nigdje grobnica. Sve ostale religije to ne posmatraju tako.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 47 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs