banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 21:48

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 154 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Autoru Poruka
PostPoslato: 20 Sep 2018, 22:27 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2018, 17:52
Postovi: 465
Mimikrija ili nisi procitao ili ti nije jasno, pokusaj jos jednom.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Sep 2018, 07:50 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2008, 21:55
Postovi: 3179
@Hertz he pogodio u suštinu problema, a to je dizanje nataliteta. Država ovakvim postupcima sama sebi puca u nogu i otežava roditeljstvo svima.
Dječiji dodatak ne bi trebao biti tretiran kao socijalna pomoć zavisna od imovinskog cenzusa, već građansko pravo, imaš dijete, sljeduje ti toliko (bez obzira da li imaš prihode i koliki su).

_________________
Lično više volim strat,
jer mi leži takav vrat...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Sep 2018, 09:13 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Avg 2015, 10:35
Postovi: 2195
Lokacija: Nova Varoš BL
STRATOKASTEL je napisao:
@Hertz he pogodio u suštinu problema, a to je dizanje nataliteta. Država ovakvim postupcima sama sebi puca u nogu i otežava roditeljstvo svima.
Dječiji dodatak ne bi trebao biti tretiran kao socijalna pomoć zavisna od imovinskog cenzusa, već građansko pravo, imaš dijete, sljeduje ti toliko (bez obzira da li imaš prihode i koliki su).

+1...apsolutno....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Sep 2018, 10:02 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2009, 12:35
Postovi: 12325
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
Drzava je dobrano zakasnila sa pronatalitetnim mjerama, a i ovo sto sad pokusavaju je blagi ocaj. Nacija u izumiranju, nema nazad sad, gotovo je

_________________
Пао је у блато и осјетио цијев. Видио је фацу брадату и дрску.
Видио је смрт и чуо је ријечи, добродошли у Републику Српску!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Sep 2018, 10:43 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 09 Okt 2014, 22:29
Postovi: 641
Govna...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Sep 2018, 10:46 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Feb 2017, 23:20
Postovi: 2660
Na stranu što su oni vnago, ali koliko vas bi se odlučilo na više djece, zbog pomoći države?

_________________
vrag ti babu osedl'o


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Sep 2018, 10:51 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
Pa nije država zakasnila, nego su čudne mjere. Bez obzira na materijalno stanje, imaš pravo na pokušaje vještačke oplodnje. Svaka čast za to. Onda se na svu sreću rodi dijete i to ne jedno, nego troje. I petočlana porodica sa maloljetnom djecom i jednim minimalcem... nema pravo na pomoć.

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Sep 2018, 11:01 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2009, 12:35
Postovi: 12325
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
Kasno je druze, trebala bi svaka zena da radja po cetvoro, pa bi onda za 20 godina mozda izasli iz minusa. A to je nemoguce. Ne radja se dovoljno ni za prosto obnavljanje populacije, kamo li za neko povecanje.

_________________
Пао је у блато и осјетио цијев. Видио је фацу брадату и дрску.
Видио је смрт и чуо је ријечи, добродошли у Републику Српску!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Sep 2018, 11:17 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 01 Okt 2009, 00:14
Postovi: 1076
kutak je napisao:
Na stranu što su oni vnago, ali koliko vas bi se odlučilo na više djece, zbog pomoći države?


Je li retoričko, ako nije...
Onda bih odovorio da bi se mnogi odlučili, ali pod uslovom da država stvori atmosferu u kojoj se ne brineš šta ćeš sutra jesti, i da li će tvoja firma, ili firma u kojoj radiš dogodine postojati...

To je sad šire/indirektno gledano, a uže i na temu - kad bi država davala 150+ KM za svako dijete (a da se ostale varijable ne mijenjaju), garantujem ti da bi mnogo njih bilo puno odlučnije u realizaciji drugog i trećeg potomka... Dakle, govorim o nekoj imalo pristojnoj svoti sa kojom možeš pokriti barem neki dio troškova odgajanja djeteta, u vremenima gdje finansijska neizvjesnost igra ogromnu negativnu ulogu u broju potomstva.

Kad bi u tom scenariju svaka majka sa troje imala od države zagarantovanih 450+ KM (što je nekima mjesečna plata kod krvnika), nemaj dvojbe da ne samo da bi se odlučivali za više, već bi mogle biti i domaćice i pružiti puno kvalitetniji odgoj djece...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Sep 2018, 11:20 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Feb 2017, 23:20
Postovi: 2660
Ja sam ubijeđena da ne bi. O tom se radi.
Eno ti Njemačke ili Austrije. Ne vidim da se naši ljudi tamo zadaju po potomstvu. Ni naši, ni drugi.

_________________
vrag ti babu osedl'o


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Sep 2018, 11:20 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
Nije samo do tih mjera. Misliš da kada bi većina imala dobre plate i da dvoje rade u porodici, da bi mnogo više djece bilo? I zašto tjerati nekoga da pravi i rađa dijete ako neće. Neki neće ni da im platiš. Nekima treba i zabraniti da imaju djecu :)
To su dublji problemi. Taj "državni" podsticaj može malo da popravi sliku, ali ne da okrene toliko da bude baby boom. Posebno lokalno stanovništvo. Nedavno na RTRS-u pričali sa nekom stručnjakom iz te oblasti i on počeo pričati u procentima koliko to može uticati, da novčani podsticaj nije način koji rješava... i naravno da ga voditelj prekinuo i postavio neko glupo pitanje.
Možda nešto kao u Izraelu. oni koji hoće da štancaju djecu, njima obezbjediti uslove... pa neka ih copy&pate i preko deset. Možda čak i neki "solidarni porez" prema broju djece... ali opet, i od onih 10 više od pola će otići vani ako ovdje ne obezbjediš uslove. Treba tražiti od Njemačke, Austrije... da plaćaju dječiji dodatak ovdje :)

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Sep 2018, 12:00 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
A ako pogledaš siromašna društva, mnoge porodice imaju jako puno djece...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Sep 2018, 12:34 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 01 Okt 2009, 00:14
Postovi: 1076
kutak je napisao:
Ja sam ubijeđena da ne bi. O tom se radi.
Eno ti Njemačke ili Austrije. Ne vidim da se naši ljudi tamo zadaju po potomstvu. Ni naši, ni drugi.


Ne možeš tako gledati.

Njemačka daje 200 eura po djetetu, 3 djeteta znače 600 eura prihoda. Minimalac za osobu sa troje djece, nakon oporezivanja ostavlja 1200 eura keša. Dakle duplo manje od minimalca dobijaš ako ostaješ kući i skrbiš o djeci, što nije pretjerano primamljivo, jer nije neka muka naći posao na minimalcu ili ga prebaciti - a i dalje dobijaš iste novce na tu platu.

Ovo što sam ja teoretisao bi davalo iznos cijelog mininalca (450 KM za troje djece). Da ti država u De garantuje pun minimalac da samo brineš o djeci, misliš da ne bi naši ljudi pristali?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Sep 2018, 19:08 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Avg 2015, 10:35
Postovi: 2195
Lokacija: Nova Varoš BL
Kod tog nataliteta...dobro znate narodne umotvorine ...kad se pravi više djece...uvijek bilo.A tad nije postojala podrška institucija u povećanju nataliteta...al opet dobro...

Poslano sa mog 5023F koristeći Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 154 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 11 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs