banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 21:44

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 12 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Sep 2001, 10:39 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jul 2001, 01:00
Postovi: 315
Lokacija: Sarajevo
Sta mislite o tome ? Za ili protiv ? Kakve ce to donijeti posljedice ?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Sep 2001, 14:04 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 22 Jul 2001, 01:00
Postovi: 50
Lokacija: Banjaluka, Republika Srpska
Hm... genetski inzinjering...
Odlicna tema, o kojoj se moze (i treba) mnogo reci.
S jedne strane imamo mogucnost da izbjegnemo, islijecimo ili na kraju iskorijenimo sve neisljecive bolesti..., tu je, naravno, i pomoc bracnim parovima koji ne mogu da imaju djece - karta na koju igraju svi ljekari i naucnici u odbrani od raznoraznih organizacija i udruzenja koja ih optuzuju...
Sa druge strane vjerotavno ce se desiti da imamo armije i armije profesionalnih - savrsenih - terminator - predator - sta - ja vec - znam vojnika, sto i nije bas najhumanija strana genetskog inzinjeringa...

Nemam pojma... ja sam u principu protiv toga jer je nemoguce izbjeci sve vidove zloupotrebe, a ima ih mnogo, mnogo...

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 03 Okt 2001, 17:11 
Hari,
ako nisi primjetio:imas obozaveteljku :grin:
Prati te u korak.Enigma, nemoj tako ocigledno
,polako.


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Okt 2001, 12:57 
Ima on jos i vise obozavateljki, ali toj temi nije mjesto ovdje. Sad mi je dosla ideja, otvoricemo harijev fan-club!


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Mar 2002, 20:03 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Jan 2002, 01:00
Postovi: 1552
Lokacija: Banja Luka
Genetski inžinjering je izvikana tehnologija. Nema tu ništa pametno ni korisno. Pod genetskim inžinjeringom se podrazumijeva manipulisanje genima u cilju dobijanja organizma sa odgovarajućim osobinama. Pod organizam mislim na ljude, životinje i biljke, izraz možda nije najbolje odabran. Tema je dosta mutna, tehnologija još u povoju pa su ljudi pustili mašti na volju.
Znate li koji se metod primjenjuje u tom genetskom inžinjeringu?
To izgleda otprilike ovako: uzme se jajna ćelija krave (npr.), izvadi joj se nukleus (jezgro) u kome se nalazi DNK. Onda se uzme DNK čovjeka (npr.) i ista se ispuca u jajnu ćeliju krave. Bukvalno se ispuca, postoje pištolji za to. Onda se doktori mogu moliti Bogu da je njihov hitac pogodio cilj. DNK se u tom procesu često kida i završi tamo gdje ne bi trebalo. Ne znam da li je korištena ljudska DNK u ovim eksperimentima, ali me ne bi iznenadilo. Radi se o dosta primitivnoj metodi. Ne mogu doktori stvoriti novi život, oni samo pokušavaju da isprogramiraju jajnu ćeliju da izraste u nešto. Dakle, koriste već postojeći materijal koji modifikuju. Stvar je u tome što oni pojma nemaju šta rade. Rezultati tih eksperimenata su često zastrašujući. Životinje koje su začete na ovaj način uglavnom umiru ne rodivši se. Ako se rode, njihov razvoj je nenormalan. Njihove tjelesne f-je su poremećene, nisu sposobne za život i ne doživljavaju starost. Genetski modifikovana hrana izaziva zdravstvene tegobe. Kod genetski modifikovane hrane naučnici pokušavaju da stvore biljke koje će same da uništavaju štetočine. Te biljke, ukoliko uopšte mogu da rastu, su često štetne po sva živa bića, što je razumljivo.
Možda će vremenom naučnici naučiti ono što je potrebno da stvaraju živa bića sa osobinama koje žele. Postavlja se pitanje svrhe tih napora. Bogate korporacije daju velike novce za ta istraživanja. Njihov interes je povećanje njihovog bogatstva, a ne omogućavanje da neplodni parovi imaju djecu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Mar 2002, 01:34 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2002, 01:00
Postovi: 418
Lokacija: BL
Moje misljenje je slijedece:
Nauka nezadrzivim korakom grabi naprijed. Mislim da se kroz nauku (kroz genetiku konkretno) covjek zeli ostvariti svoj davnosnji san postati Stvoriteljem. Neki su septicni u vezi ovoga i drze se po strani, dok drugi potajno finansiraju tajne projekte ocekujuci visemilionsku dobit. Da li je kloniranje covjeka dobro ili ne? Kloniranje je dobro sto se tice misli ocuvanja covjekovog zdravlja i zivota. Sa moralnog stanovista klonirani ljudi takodje postaju osobe tako da je kloniranje radi organa = ubistvo. Sa aspekta narusavanja prirodne ravnoteze je isto tako lose jer naravno svi zele da maksimalno produze svoj zemaljski zivot, ne shvatajuci da tako narusavaju prirodni balans, tako da dolazi do prenaseljenosti, a samim tim i do mnogih problema (ekonomski, ekoloski, socijalni...) Prirodna selekcija je jako bitan segment koji se kloniranjem narusava, jer zakon prirode glasi:"Samo najjaci opstaju", te se tako stvara mjesto za nove mladje, zdravije generacije. A takodje, i Mengele je radio neke pokuse koji su preteca kloniranja... Ovo samo govori o izopacenosti umova koji to rade. Oni misle da rade pravu stvar, a kao i obicno nisu svjesni posljedica (sjetimo se samo do cega je dovelo naizgled bezazleno otkrice atoma i njegovog cijepanja i spajanja). Ko` bi rekao da ce tako mala stvar bitno promjeniti zivote svih stanovnika ove planete? Sad na gore ili na bolje to je individualna stvar...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Mar 2002, 09:22 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Jan 2002, 01:00
Postovi: 1552
Lokacija: Banja Luka
Zamislite ovakvu sliku:
Tehnologija kloniranja je uznapredovala. Naučnici su u stanju da proizvedu šta god hoće. Roditelji dođu i naruče dijete sa odgovarajućim karakteristikama. (jeste li gledali Gataku?) Kloniranje vrše internacionalne korporacije jer su one ulagale sredstva u istraživanje kloniranja i njihovi naučnici su otkrili sve potrebne tehnike. Njihov izum je zaštićen autorskim pravima. Niko osim njih ne može legalno da upotrijebi tu tehniku, osim ako nema njihov pristanak. Vidite kako se slična stvar dešava danas sa lijekovima protiv side. Oni se čak skuplje prodaju u Afričkim zemljama. Kakvu samo nejednakost među ljudima bi to proizvelo. Ljudi sa dovoljno novca bi mogli da zamijene svaki organ osim mozga što bi dovelo da znatno dužeg života. Onaj ko ima dovoljno novca bi mogao da izliječi bilo koju bolest, jednostavno se zamijene oštećeni organi. Korporacije bi mogle da same sebi uzgoje radnike. Korporacija bi im bila i otac i mati. To bi za jednu korporaciju značilo značajnu uštedu. Mnogo je bolje proizvesti čovjeka sa odgovarajućim karakteristikama nego tražiti odgovarajuću osobu. Takav proizveden čovjek bi bio napravljen tako da zavisi od korporacije da bi se osigurala vjernost.
Ko to ima pravo da određuje kako će druga osoba da izgleda? Dođe roditelj i kaže: hoću dječaka smeđih očiju, plave kose, sportistu. Ne može to. Ne može se proizvoditi ljudska rasa. Ljudi su skloni zloupotrebama, šta ako se roditelj kasnije predomisli. Neću dječaka hoću djevojčicu. Dijete je proizvedeno samo da bi zadovoljilo očekivanja roditelja. Ima u njemu DNK roditelja, ali ima i ko zna čije još. I onda, taj dječak ne zadovolji očekivanja roditelja. Da li nezadovoljni roditelj onda vrati feleričnu robu i traži novo dijete ili povrat novca. Ako već može da dobije dijete po svojim očekivanjima, zašto da ne isprobava dok ne uvidi šta je ono šta želi.
Ljudi nisu ni približno dorasli proizvodnji ljudi. Pod ovim ne mislim na tehnološku doraslost, mada ne vjerujem ni u nju, previše toga mi ne znamo. Mislim na psihičku i moralnu doraslost.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 30 Mar 2002, 15:00 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Feb 2002, 01:00
Postovi: 2223
Lokacija: Banjaluka
To ima svojih prednosti(naravno kada bi bilo koristeno u humane svrhe-lijecenje),medjutim istorija pokazuje suprotno.Sta god je covjek smislio,do kojeg god je otkrica dosao,nasao mu je i mogucnost destruktivne primjene.

I umjesto da su pronalasci sluzili boljem zivotu ljudi najcesce su upotrebljeni za unistavanje.To narusava i prirodnu selekciju.Zanima me samo "kud plovi ovaj brod" i do kakvog ce haosa dovesti necija glad za novcem.Kloniranje je mocno oruzje,a izopaceni umovi ce naci sijaset nacina da ga zloupotrebe!



<font size=-1>[ Poruku promijenio/la: ventilator dana 30.03.2002. 15:04 ]</font>


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Dec 2002, 12:37 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 02 Jul 2002, 21:11
Postovi: 448
Lokacija: Banja Luka
Americka firma "Klonejd", iza koje stoji sekta Raelijanci, saopstila je par
dana pred istek 2002. godine da je rodjena prva klonirana beba. Vest o
kloniranju ljudskog bica, iako jos naucno nepotvrdjena, izazvala je
negativne reakcije u svetu, ukljucujuci i Vatikana. Mnoge zemlje najavile
su donosenje zakona o zabrani kloniranja ljudskih bica.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Dec 2002, 13:51 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 17 Apr 2002, 01:00
Postovi: 558
Lokacija: Banjaluka
Evo sta je otprilike na tu temu rekao moj profesor rimskog prava (istina nema bas veze sa predmetom ali... dosli smo do toga preko statusnog prava zene u Rimu :) ) Necu vam duziti, iznjecu vam samo najbitnije. Naime, zna se da se covjek ne moze klonirati iz muske vec samo iz zenske celije sto dovodi u pitnje biolosku potrebu muskarca za produzenje vrste. Da li ste ikad tako razmisljali o tome? :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 31 Dec 2002, 12:37 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Beba-klon i u Beogradu!
Italijanski lekar i svetski stručnjak za trudnoće i začeća Severino Antinori je potvrdio londonskom listu "Independent On Sunday" da će tokom januara u Beogradu biti rođeno klonirano dete. Začeće i trudnoća su izvedeni pod njegovom kontrolom i Antinori kaže da su već počele pripreme za porođaj. Druge detalje italijanski lekar nije otkrio. Antinori kaže da će posle Beograda uslediti dva druga "klonirana" porođaja u dve druge zemlje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 31 Dec 2002, 16:12 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2002, 20:27
Postovi: 2244
Tako je to kad se ljudi igraju Boga.

_________________
Маран Ата


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 12 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs