banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 16 Apr 2024, 16:35

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 12 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 13 Avg 2002, 15:00 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 04 Feb 2002, 01:00
Postovi: 76
Da li vam se ikada dogodilo da u društvu ili na nekom usamljenom mjestu, sa odličnim programom ili bez njega, uz dobru muziku i čašu vina počnete onako usput voditi dijalog ili slušate neko predavanje u kom ste očekivali da čujete nešto pametno? I onda odjednom čujete stvari koje kad bi prihvatili zapitali bi ste se kako ste uopšte mogli živjeti do sada, kako ste uopšte mogli da dišete ili kako vam je uopšte pošlo za rukom da zaraste rana bez tog znanja koje vam se pruža. Možda vam se desilo da ne prihvatite tu ideju koja vam je servirana, pa odjednom počnete prepoznavati najveće osobine fanatika: iticanje njihovih "istina", dogma, nepoštovanje onih koji se ne slažu sa njima, strastvena i iracionalna ljubomora prema određenim stvarima koje brani, agresivno pričanje kao da se radi o životu ili smrti, težnja da se načela njihove organizacije primjenjuju ne samo na ovoj planeti nego u čitavom Sunčevom sistemu, težnja da druge preobrate na njihovu stranu. Fanatički zakon: sviđaju mi se osobe koje otvoreno kažu šta misle pod uslovom da misle kao i ja. Poznajem određene metode za tjeranje fanatika koje nisu baš popularne, no nadam se da ćete mi vi pružiti dosta orginalnih ideja.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 16 Avg 2002, 11:39 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Pa kad razmislim mislim da nisam nailazio na takve iz više razloga.

Jesam uživo (dakle ne računajući forume) pričao sa pripadnicima nekih vjerskih zajednica koji su propovijedali ono u šta vjeruju ali nisu bili baš agresivni. Doduše jedan adventista se jeste jednom vidno naljutio kad je čuo u šta ja vjerujem ali nije bilo mnogo strašno :), samo par modrica i ogrebotina na obe strane :D :D

Citiraj:
strastvena i iracionalna ljubomora prema određenim stvarima koje brani, agresivno pričanje kao da se radi o životu ili smrti


Ovo je interesantno i nadasve tačno ali znaš li zašto su takvi?

Citiraj:
Fanatički zakon: sviđaju mi se osobe koje otvoreno kažu šta misle pod uslovom da misle kao i ja.


:D

Citiraj:
Poznajem određene metode za tjeranje fanatika koje nisu baš popularne


Koje su to metode?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 16 Avg 2002, 12:48 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 04 Jan 2002, 01:00
Postovi: 441
Lokacija: Banjaluka
Vader je napisao:
Doduše jedan adventista se jeste jednom vidno naljutio kad je čuo u šta ja vjerujem


:lol: :lol:

Mogu misliti samo u sta ti to vjerujes!!??
Koje su to nebeske ili bozanske sile, bogovi, bude ili jehove???
No ljutish!!!
:wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 16 Avg 2002, 13:13 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 04 Feb 2002, 01:00
Postovi: 76
Zašto su fanatici takvi: zato što su nesvjesno reaktivni.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 16 Avg 2002, 13:37 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Rosy je napisao:
Mogu misliti samo u sta ti to vjerujes!!??
Koje su to nebeske ili bozanske sile, bogovi, bude ili jehove???

Ma nije stvar u tome, vjerujemo mi u istog Boga nego je stvar u različitim tumačenjima nekih dijelova Svetog Pisma. Standardno :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 16 Avg 2002, 19:51 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 04 Jan 2002, 01:00
Postovi: 441
Lokacija: Banjaluka
Vader je napisao:
Ma nije stvar u tome, vjerujemo mi u istog Boga nego je stvar u različitim tumačenjima nekih dijelova Svetog Pisma. Standardno :)


Ma svako ima pravo da vjeruje u sta hoce, da tumaci sta hoce..samo ne treba druge ubjedjivati da je samo njegovo misljenje ispravno, a ostalo iskrivljeno, da je samo on odabran, a drugi zaslijepljeni...

Ti sto tako tumace na druge nacine....svasta oni pricaju...ja odmah zatvorim vrata, kad mi pozvone..dijele neke knjige z a prosvjetljivanje, da otvore narodu oci .....
Ma strasno...

Nema zivota od tumacenje Svetog pisma.....na raznorazne nacine...
Koja je korist toga??? :D
Mlacenje prazne slame....
Postujem tradiciju, i porijeklo, narod mora da vjeruje u nesto OK...ali ipak treba biti realan ! :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 16 Avg 2002, 21:32 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Jan 2002, 01:00
Postovi: 1552
Lokacija: Banja Luka
Dobro, da ne ponavljam, slažem se s Rosy.

U vezi odbijanja fanatika, hm, šta ako su to Bin Ladenovi talibani? :D Mislim, ima raznih fanatika, neki su opasni, a neki samo dosadni. Ovi naši, što se bave vrbovanjem za sekte, oni traže osobe slabe volje. Jer se na njih da lako uticati, i lako se njima manipuliše. Ukoliko pokažete da imate dovoljno jaku volju, da vas se ne može zavlačiti, oni će odustati. Sad, ne mislim na bahato demonstriranje jačine volje i šta ja znam, jer to je krajnost. Dovoljno je samo da jasno stavite do znanja da vas to ne interesuje. Pogled direktno u oči, i jasno izgovoreno: 'ne zanima me' ih o'lade. Poneki ne skonta isprve :D , ali vi ustrajte, neće vas dugo gnjaviti.

P.S. I zatvaranje vrata je djelotvorno. ;)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 16 Avg 2002, 22:04 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Rosy je napisao:
Ti sto tako tumace na druge nacine....svasta oni pricaju...

A kako znaš da svi pričaju gluposti? Kako bi prepoznala one koji govore istinu? Šta ako od mnogih neko i govori ono što jeste i kako jeste a ti ga ne prepoznaš zbog predubjeđenja da svi pričaju gluposti? Kako bi prepoznala? Čime se vodiš u suđenju o tome kad neko priča o tim stvarima?

Ovo su dobra pitanja za razmišljanje svima nama

Npr. tako su fariseji odbacivali sve što se njima nije sviđalo pa tako u odbacivanju odbacili i razapeli Isusa Hrista.

Citiraj:
Nema zivota od tumacenje Svetog pisma.....na raznorazne nacine...


Ova rečenica ima smisla samo uz ovaj drugi dio ;)

Citiraj:
Koja je korist toga???


Pa u svakom slučaju ima koristi čak i uz ne baš ispravna tumačenja. Količina koristi zavisi od predanosti, čitanja bez predrasuda, spoznajama koje se usput dobijaju...

Citiraj:
Postujem tradiciju


E vidiš tradicija je vrlo opasna stvar.
I drugi su se pitali da li trebamo slijediti nešto što je staro (tradicija) samo zato što je to staro i tradicija a ako to ustvari nije dobro? Ovo je jako dobro pitanje i bilo bi dobro da o njemu svi porazmisle, naročito Srbi.

Citiraj:
narod mora da vjeruje u nesto OK


Ne mora narod da vjeruje u 'nešto' jer to nije OK. Pa to se i vidi na nama. Narod sada baš i vjeruje u 'nešto' ali je stanje sve gore jer to 'nešto' nije OK. Ne može se vjerovati u bilo šta. Narod vjeruje da je čist od grijeha kad se polije vodom (to oni zovu krštenje), kad slavi slavu, kad okadi kuću, kad ide u crkvu a ovamo svi muljaju, lažu, kradu, psuju sve pa i Boga, ne čitaju ni Sveto Pismo što je najžalosnije i najnelogičnije a ovamo ih crkva (tradicija) uči da to može tako i narod u to vjeruje. To je ono vjerovanje u 'nešto'. Ako je po vjerovanju u to 'nešto' i po građenju crkava mi bi trebali da smo duhovan i blagosloven narod a sušta smo suprotnost toga. Znači sistem koji se radi ne valja, treba nešto mijenjati. Ali onima koji bi mogli mijenjati to ne odgovara jer je njima ovakav sistem super :(

Znate, ima jedan divan stih u Svetom Pismu u prorocima koji bi mogao da se odnosi na Srbe (a vjerujem da se odnosi, između mnogih drugih) koji kaže:

"Jer koji vode taj narod, oni ga zavode, a koje vode, oni su propali" (Izaija)

Ovo je da se čovjek smije zbog istinitosti stiha napisanog prije par hiljada godina i istovremeno da plače opet zbog istinitosti stiha.

Citiraj:
narod mora da vjeruje u nesto OK...ali ipak treba biti realan !


Šta znači ovo "ali treba biti realan"? Šta je realno?

Rosy nemoj da pomisliš da te nešto kritikujem, taman posla, jednostavno sam nešto bio u fazonu da ovo prokomentarišem. Naime maloprije sam pričao sa nekim o ovim stvarima pa sam pod utiscima...
Stanje nije dobro, posebno za Srbe. Srbi su na rubu provalije gdje ih dlaka dijeli ili od toga da im bude super, da budu blagosloveni i da se sve sredi u pozitivnom smislu ili da prođu jako loše, možda loše kako niko nije prošao. Isto važi i za Ameriku. Ali kako sad stvari stoje...nije dobro :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 16 Avg 2002, 22:10 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
blue je napisao:
Ukoliko pokažete da imate dovoljno jaku volju, da vas se ne može zavlačiti, oni će odustati. Sad, ne mislim na bahato demonstriranje jačine volje i šta ja znam, jer to je krajnost. Dovoljno je samo da jasno stavite do znanja da vas to ne interesuje. Pogled direktno u oči, i jasno izgovoreno: 'ne zanima me' ih o'lade.

Slažem se, to je to


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 16 Avg 2002, 23:47 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 04 Jan 2002, 01:00
Postovi: 441
Lokacija: Banjaluka
Vader je napisao:
[A kako znaš da svi pričaju gluposti? Kako bi prepoznala one koji govore istinu? Šta ako od mnogih neko i govori ono što jeste i kako jeste a ti ga ne prepoznaš zbog predubjeđenja da svi pričaju gluposti? Kako bi prepoznala?


Hm , ne zatvaram oci pred raznim shvatanjima, ali imam dovoljno razuma da procjenim koje je OK ....koje nije...koje se uklapa u moja shvatanja i poimanja.

Citiraj:
Čime se vodiš u suđenju o tome kad neko priča o tim stvarima?


Pa vodilja su mi moja postojeca znanja o tome, moji stavovi...nisam tabula rasa pa da me neko nafiluje svojim poimanjem i da ja kazem OK je to ja cu to da prihvatim..taman posla da je tako :lol:

Korist Svetog pisma...
Hm, da ne shvati neko da omalovazam, jesam citala, neke djelove i analizirala cak za sebe..U redu je biti nacitan, znati pronaci sebe u svemu i pronaci u Svetom pismu nesto sto ce ti koristiti, da shvatis nesto pameto to u ostalom daje i univerzalnost i njeno svevremensko trajanje toj knjizi.
Ali ja kazem da nema zivota od neprestanog tupljenja o tome.....treba raditi korisne stvari u zivotu, biti savremen , a ne gledati da li je to propisano u Svetom pismu pa onda samo raditi po tom nahodjenju .
Zivot je kratak ..a osim toga pun problema ..pozitivnih i negativnih stvari na kojima covjek treba raditi i boriti se...

Tradicija...
Ima dobrih stvari...koje treba postovati...jer to i determinise nase postojanje u neku ruku...ali ima i stvari koje nesumnjivo treba prilagoditi vremenu zivljenja...

Citiraj:
Rosy nemoj da pomisliš da te nešto kritikujem, taman posla, jednostavno sam nešto bio u fazonu da ovo prokomentarišem.


Taman posla....svako ima svooj stav ...ti i ja s e slozimo dosta rijetko ..nije to iznenadjujuce :lol:
Pozdrav :wink:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Avg 2002, 01:15 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.
damir1979 je napisao:
Da li vam ....
... no nadam se da ćete mi vi pružiti dosta orginalnih ideja.


Ne znam da li je ovo neki upitnik, ali znam jednog forumasa koji je do detalja opisan, nisi ni dio izostavio..
Ali ja to ne bi nazvao fanatizmom ..

treba li pogadjati ?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Avg 2002, 01:18 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.
Vader je napisao:
Ma nije stvar u tome, vjerujemo mi u istog Boga nego je stvar u različitim tumačenjima nekih dijelova Svetog Pisma. Standardno :)


Ja nisam procitao Sveto Pismo, kad budem imao vremena procitacu ga, ali vjeruj mi... zivim svoj zivot VRLO KVALITETNO i SPOZNAO sam mnoge stvari a Sveto Pismo nisam ni otvorio .
Znaci ne tumacim ga uopste


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 12 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs