banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 11 Maj 2024, 10:17

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Avg 2001, 09:08 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jul 2001, 01:00
Postovi: 315
Lokacija: Sarajevo
Nedavno je od raka umrla jedna zena koju sam licno poznavao. Njena smrt je znacila izbavljenje od muka koje je trpila ona i njena porodica. To me je podsjetilo da je nedavno u Holandiji dozvoljena eutanazija - ubistvo iz milosrdja. Sta vi mislite o tome ? Da ili ne i zasto ?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Avg 2001, 14:56 
Mozda eutanazija ne bi bila potrebna kada bi "bogovi u bijelom" prestali umjetno produzavati zivot.Time mislim na sve one koji godinama leze u komi,koji su neizljecivo bolesni ali ih doktori priljuce na razne aparate i nepotrebno im produzavaju muke.Eutanazija nije losa stvar kada se naprave zakoni kojima bi se iskljucila mogucnost zloupotrebe.To bi trebao svako za sebe da odluci u vrijema kada je zdrav i "normalan". Na kraju krajeva mi kucnim ljubimcima isto uskracujemo muke ali neki (crkva) smatraju da to ljudima nije potrebno.
Ja licno ,za sebe,kazem DA.

Pozdrav Stern


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Avg 2001, 17:29 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Avg 2001, 01:00
Postovi: 1070
Aktivno pomaganje pri umiranju ili bolje reci
skracivanje muka je u mnogim zemljama strogo
kaznjivo.Ali ako covjek razmisli da osoba
koju voli i do koje joj je stalo ima rak ili
neku neizljecivu bolest gdje je smrt 100%
sigurna e onda covjek nikad ne gubi nadu.
Ali najteze je gledati bolesnog roditelja kako pati i iz dana u dan umire,a ti si bespomocan da pomognes,e to najvise boli.
Tako nesto se meni desilo 99.Moj otac je bio jako bolestan(rak jetre)i poslednji put kada sam ga vidio bio je sasvim u redu,tj.imao je
potpunu kontrolu nad sobom.U pet sati u jutro nazvao sam bolnicu i oni su mi saopcili da je stari u komi.Kada sam dosao tamo prvo sto sam pogledao bijo je monitor na kojem se jasno vidjelo daje tlak mrtvacki i da su otkucaji srca sve sporiji i sporiji.
Jedin sto ga odrzavalo bio je respirator koi
sam u tom momentu bio licno spreman daga iskljucim.Umro je na mojim rukama u 13.30
26.03.1999.
Ni danas nemogu da udjem u bolnicu jer prvo cega se sjetim je soba 309 i doktor koi me izgurava iz sobe,kao da ja nikad nisam vidio
mrtve.
Zato moje je misljenje dase skracivanje muka mora legalizovati.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 27 Avg 2001, 16:17 
Slican dozivljaj je bio i kod mene. Otac mi je sredinom 1998. obolio od tumora na mozgu (cetiri komada, agresivni, zlocudni, neizljecivi, brzog rasta). Nakon neuspjele operacije i zracenja, doktori su digli ruke od njega. Mama i ja smo ga odveli kuci, da zadnje mjesece provede u svom rodnom kraju (BL) i u svojoj kuci. Meni je bilo tesko odrediti od kog trenutka njegov zivot vise nije bio vrijedan zivota, jer je u roku od tri mjeseca otkazivala jedna funkcija za drugom. Covjek uvijek gaji tracak nade, pocinje da se nada nekakvom cudu, moli se Bogu i svacemu sto mu padne na pamet, ali kad pacijent izgubi snagu da se bori protiv takve opake bolesti, onda je sve gotovo. Moj tata je zadnju sedmicu pred smrt takoreci vegetirao i njegovo srce je prestalo da kuca u 2:30 ujutro. Ne mozete ni zamisliti kakvi su ti zadnji trenuci, taj ropot i krkljanje pluca, ta promjena boje koze, izraza lica...
Nakon svega mogu reci da ja ne bih imala snagu da pritisnem na to ominozno dugme, koje odlucuje o prestanku i gasenju jednog zivota, jer je do posljednjeg njegovog daha u meni postojala nada...


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Avg 2001, 10:07 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Avg 2001, 01:00
Postovi: 1070
MOJA ISKRENA SUCUT.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 31 Avg 2001, 13:28 
Hvala,
ipak nas nesto povezuje Muamere, iako iz drugih tvojih postova vidim da ne pripadamo "istom" krugu, ali svejedno. O politici i religiji se dovoljno zestoko diskutuje pod drugim naslovima.

Ja cesto imam osjecaj da je tata prisutan, iako ne pripadam osobama, koje su posebno religiozne ili vjeruju u eutanaziju (zivot poslije smrti). Moram da ispricam jedan dozivljaj, koji se dogodio u ljeto `99.
Boravili smo u BL u nasoj kuci, dan je bio sasvim obican, pomalo radan, jer se radila "generalka" (BL je po mom misljenju dosta zagadjena). Prolazeci kroz hodnik, onako zanesena poslom, imala sam osjecaj da sam krajickom oka vidjela tatin lik u ogledalu. Bio je to samo djelic sekunde, ali tako stvaran. Izgledalo je kao da tata stoji u dnevnoj sobi (a u toj sobi je i izdahnuo). Taj dozivljaj se meni duboko urezao u pamcenje, nikad nisam dozivjela nesto slicno tome. Kako sebi objasniti tu pojavu? Da li se radilo o mentalnoj projekciji? Ne vjerujem, jer znam da tad nisam razmisljala o njemu, ali kako trezveno objasniti taj fenomen?


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 31 Avg 2001, 13:56 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Avg 2001, 01:00
Postovi: 1070
Nebrini toga ce biti uvijek,jer otac je dio tebe tvog zivota.I ja cesto cujem glasmog oca kako me zove i uvjek kad mi se nesto tako
desi bude mi drago.Ocevi su nas fizicki napustili,ali oni zauvjek ostaju u nama,nasim mislima i srcima.Zato budi sretna sto ti se to desava jer ceti to dati samo snagu i volju da dalje radis ono sto bi i tvoj otac htio.

Puno pozdrava Muamer


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Sep 2001, 16:16 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 26 Sep 2001, 01:00
Postovi: 3
Lokacija: Banjaluka
Momci , zeznuta tema za diskusiju ali ako je zeznuta nije nista manje zanimljiva.
Moje misljenje je da su ljudi prilicno licemjerni pa svim pitanjima pa i po pitanju ove nase teme.Evo i zasto.Ubiti nekog iz milosrdja ,skratiti mu muke.... to je grijeh, to ne valja, ali staviti nekog (pomogucnosti neduznog) na elektricnu stolicu, e to se vec zove pravda.E sad stvarno mislim da ljudima koji svoju agoniju jedva pondnose a ovi "humanitarci" u bijelom im je jos i produzuju a sve to pod ime "etike" ... to nije bas ok, jer ... pa znamo svi koliko hrabrosti treba da covijek digne ruku sma na sebe, a onda to je i u suprotnosti sa brojnim vjerskim ubjedjenjima, e sad zamislite covijeka kog nesto kao rak iznutra polako "jede", i on zeli da umre sto se sigurno desava, ali ... smrt sporo dolazi.U takvom slucaju eutanazija bi bila pravo milosrdje , ali opet, poznajuci podlost i pokvarenost ljudskog roda , pade mi na pamet pitanje" sta mislite koliko bi ubistava bilo nekako proglaseno eutanazijom, i koliko bi neduznih ljudi dobilo "eutanaziju" a da su potpuno zdravi. Zaista vjerujem da bi toga bilo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 06 Sep 2003, 15:54 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Jan 2003, 12:54
Postovi: 379
Lokacija: Banja Boston Luka
oket,slucajevi slicni,a sta ako nekom iz
istog razloga,da ne pati pozalis smrt
kako se osjecati poslije,kada ona dodje

_________________
Cheers


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 06 Sep 2003, 17:33 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Feb 2002, 01:00
Postovi: 4990
Lokacija: B.Luka
Rebbecka, osecati se milostivo i plemenito, osecati se nesebicno.

_________________
Nature has fixed no limits on our hopes.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 06 Sep 2003, 22:04 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 19 Avg 2002, 14:41
Postovi: 49
Cula sam da je u Holandiji odobrena eutanazija i bas je lijepo sto ste se sjetili pokrenuti ovu temu, meni to ne bi nikada palo na pamet. Ja eutanaziju odobravam.Zasto da ne, ako se neko pati zasto ga i dalje muciti. Po kratkom postupku. Mozda zvucim surovo ali takav je zivot i mi toga moramo biti svjesni.
Gost :"Kada je crkva bilo sta odobrila sto bi nekom olaksalo patnju. Drze se toga da je Isus Hrist bio na mukama i ako je on mogao da se pati i muci zasto ne bi i mi obicni smrtnici".

Reinkarnacija u pravu si da je hrabrost dici ruku na sebe, ali je to isto i jedna vrsta kukavicluka.Ali ako je covek svjestan bezizlane situacije i ako zna da nece ozdraviti tu je kraj. Onda treba ili eutanazija od strane strucnjaka ili ako toga vec nema onda da digne sam ruku na sebe. Opet cu ja oko crkve,oni to osudjuju jer popovi ne dolaze ljudima na sahranu da ocitaju opelo ako je on izvrsio samoubistvo.Znas li sta njima znace pare koje gube u tom slucaju jer je poznato da su popovi najveci lopovi.

_________________
Slika
da li neko video mali cica-macu?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Sep 2003, 19:22 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 05 Sep 2003, 18:39
Postovi: 5
Ovo je, naime, doslovni prevod riječi eutanazija (grč. eu - dobra, thanatos - smrt). Mada se u medicinskoj praksi spominju još dva pojma: ortotanazija - što bi u prevodu značilo "umiranje u uspravnom stavu", i antidijastanazija - "borba protiv razvlačenja smrti". Takozvana pasivna eutanazija, pored izgladnjivanja i dehidracije, podrazumijeva isključenje aparata za održavanje života, zaustavljanje liječenja, neupotrebljavanje aparata za reanimaciju u kojem slučaju pacijent čije je srce stalo umire. Najčešći oblik pasivne eutanazije je povećavanje doze morfija, kojom se kontrolise bol, ali otežava disanje, što dovodi do ranije smrti.

Najveći protivnici su, naravno, religijske zajednice, organizacije koje podržavaju zaštitu života i veliki broj doktora koji se boje da bi se eutanazija mogla oteti kontroli. Najveći strah kod ovih doktora leži u činjenici da bi pacijenti mogli na ovakav korak biti natjerani od strane članova porodice kojima bi postali teret.


Prema evropskoj Konvenciji o ljudskim pravima, pravo na život najvažnije je pravo, bez kojeg su sva ostala besmislena. Ono je ugroženo ne samo ubistvom već i svakom silom koja bi kao krajnji ishod imala okončanje života. Ilegalno je oduzeti život, ali i činiti korake koji su u suprotnosti sa njegovim očuvanjem. Pravo na život ne može se interpretirati u negativnom smislu - prava na smrt nema.


"Asolutno ću poštovati ljudski život od samog početka. I ni pod prijetnjom neću dopustiti da se iskoriste moja medicinska znanja suprotno zakonima humanosti" (Hipokratova zakletva)


Dosta ljudi ne zna sta znaci rec eutanazija,njima je taj pojam stran.Kada im objasnite i pitate da li odobravate pogledaju vas kao da ste im rekli da imate sidu. Ljudi su dosta skuceni po tom pitanju.

Ja eutanaziju odobravam!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Sep 2003, 22:53 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2003, 16:07
Postovi: 2030
Lokacija: Banjaluka
zadatak ljekara jeste da ublazi umiruce bolove i olaksava muke, ali da ne odmaze (Hipokratova zakletva)...

nisam za eutanaziju tipa: "iscupamo kabal respriatora", vec za blagu eutanaziju, humanu i po meni sasvim opravdanu!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Sep 2003, 09:42 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Feb 2002, 01:00
Postovi: 4990
Lokacija: B.Luka
Mislim da bi dobro bilo uvesti nekakvu vrstu pristanka od strane oboljelog, dok je jos u stanju da donosi odluke.Mozda bi se to trebalo uvesti kao obaveza svakog gradjana, naravno tek po odredjenom starosnom dobu, kad bi bili dovoljno zreli da donesemo takvu odluku.Tako bi se izbegla zloupotreba, ili bar znatno smanjila.
Mislim da bi to bilo sretno resenje.
:-?

_________________
Nature has fixed no limits on our hopes.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Majestic-12 [Bot] i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs