banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 26 Apr 2024, 10:38

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 709 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 36  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 07 Jun 2005, 21:58 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jun 2002, 19:36
Postovi: 3063
Lokacija: Location: Location: Location: Location: Location:
Mozda je tema vec bila, ali forum stalno dobija nove clanove, misljenja starih clanova se mjenjaju, pa da cujemo o ovome (mozda ponovo?):

Po meni, potpuno neopravdano. Zasto to radimo?

1.Nedovoljna informisanost o stetnosti mesa, prednostima vegetarijanstva, kao i o stetnim globalnim posljedicama vezanim za proizvodnju mesa.

2.Nedovoljno razvijena svijest o tome da je jedenje mesa oduzimanje necijeg zivota.

3.Hedonizam (Uzivanje u ukusu)

4. Linija manjeg otpora. (Puno je jednostavnije otici u bilo koju loklanu prodavnicu prehrambenih proizvoda, i kupiti "instant" hranu tipa parizer, salama, chajna kobasica, pashteta, nego se "muchiti" oko pripremanja vegetarijanskog obroka, ovo vazi za brze obroke, kao dorucak ili vecera "s nogu".)

1.Nedovoljna informisanost o stetnosti mesa, kao i o stetnim globalnim posljedicama vezanim za proizvodnju mesa.

Meso je stetno za ljudski organizam. Cesto je uzrok karcinoma, zacepljenja krvnih sudova (sto dovodi do infarkta), gojaznosti, problema sa pritiskom, a moguce je kontaminiranje stetnim materijama kojima se hrani tovna stoka. To su neke neosporive cinjenice. Ne zelim zalaziti u neistrazena polja koja govore o stetnosti mesa.

Cinjenica da je covjek po gradji zvakaceg aparata i crijeva biljojed, neosporivo stoji. (Neko ce se zakaciti za "ocnjake"... Da li ste probali trgati tim ocnjacima sirovo meso? Sretno...)

Meso je potpuno nepotrebno u ljudskoj ishrani, pored toga sto je stetno. (Price da Vegetarijanci ne mogu lako unijeti vitamin B12 kroz ishranu su pale u vodu... Ni osobe koje konzumiraju meso, ne mogu ga lako unijeti...)

Globalne stetne posljedice izazvane masovnog proizvodnjom mesa su nesagledive...

Ameri~ka stoka za klanje godi{nje pojede vi{e `itarica nego svi stanovnici Kine i Indije zajedno, koji u ishrani koriste uglavnom `itarice. Amerika ima danas oko 290 miliona stanovnika, a Kina i Indija preko dve milijarde (vi{e od tre}ine ~ove~anstva). Ovo nije rasipanje?

Postupak pretvaranja `itarica u meso u svakom slu~aju je preko mere rasipni~ki. Proizvodnja mesa, posmatrano sa energetske strane, jeste najlo{ije iskori{}avanje zemlji{ta. Da bi se ishranilo jedno gove~e, za godinu dana potreban je skoro ceo hektar obradive povr{ine. Posle godinu dana, od te `ivotinje se dobija oko 300 kilograma mesa za jelo. Da su na istoj povr{ini zasejane `itarice ili krompir, dobilo bi se 5.000 kg `itarica ili 40.000 kg krompira. Dakle, 16,5 puta vi{e hrane u vidu `itarica ili 133 puta vi{e hrane u vidu krompira!

Od svih `ivotinja za klanje, postupak pretvaranja biljnih proteina u `ivotinjske je najrasipniji kod goveda. Za 1 kilogram gove|eg mesa potrebno je 16 kilograma `itarica. Zna~i, zbog jednog kilograma nezdravog mesa, preostalih petnaest kilogratna najzdravije mogu}e hrane, to jest 94% vi{e `itarica, za ljude su izgubljeni!

Tovna stoka se hrani Monokkulturama.
Monokultura je jcdnogodi{nja biljka (hibrid razli~itih `itarica ili soje) koja uz pomo} hemijskih sredstava daje visoke prinose i koja se seje nekoliko godina uzastopno na istoj parceli, sve dotle dok se prinosi isplate, a zemlji{te zbog prevelike eksploatacije ne postane jalovo (neplodno jer se iscrpilo). Kod ovakvog na~ina proizvodnje ne vodi se racuna da se plodnost zemlji{ta obnavlja sejanjem druge biljne kulture (umesto monokulture) naredne godine, koja bi zeralji{tu povratila vitalnost. Velikim koncernima takav postupak, zbog gubljenja vremena i nemogusnosti postizanja velikih prinosa, nije isplativ. Vise im se isplati da iskrce novu Sumsku parcelu, Cije je zeraljiste po prirodi stvari vrlo bogato humusom (hranljivo prirodno djubrivo) i koje ce, kao takvo, nz dodatak hemijskih sredstava davati visoke prinose - dok se i ono ne iscrpi i ne pretvori u neplodno.

DA BI SE DOBIO JEDAN JEDINI HAMBURGER, 4-5 KVADRATNIH METARA TROPSKE SUME SE PRETVARA U PASNJAKE ILI POLJA ZA MONOKULTURE!!!

Pa vi sad vidite... Nasa planeta uz racionalnu raspodjelu novca, i prestanak prozivodnje mesa, u ovom trenutku ima kapacitet za prehranu oko 20 milijardi stanovnika, znaci, tri puta vise od sadasnjeg broja, a ne zaboravimo da milioni godisnje umiru od gladi! Jedenje mesa nije samo ubijanje zivotinja, vec i ljudi...






2.Nedovoljno razvijena svijest o tome da je jedenje mesa oduzimanje necijeg zivota.

Htjeli mi to priznati ili ne, zivotinji je oduzet zivot, da bi se ni zasitili (ne prezivjeli, vec samo zasitili!). Od malena nas uce da je to u redu. Bolje receno, ne uce nas, nego se to prihvata kao normalno. A da li je? Svako ko se malo dublje zamisli, shvatice da nije u redu oduzeti neciji zivot, radi naseg uzivanja. Meso je uzivanje, meso nije nuznost! (Izuzimam situaciju da sam na pustom ostrvu sa nekom zivotinjom, logicno je da cu je pojesti, da bih prezivio).
Zasto su macke i psi privilegovani, pa ih mazimo i pazimo, dok telad, prasad i pilice masovno ubijamo?
Reci cete da su inteligentniji? Da istina, ali to ne znaci da su vrijedniji od ostalih (da li je neki genije vrijedniji od prosjecnog covjeka? Kada bi jednog morali ostaviti na zivotu, koji bi to moralni sud odredio ko ce zivjeti a ko umrijeti?).
Ne ubijamo ih jer nisu rentabilni. Od prosjecne macke mozes dobiti mozda kilogram-dva mesa, a troskovi ishrane bi te izasli sigurno 40-50 KM... A ko bi stavio malu macu u tanjir? :) Da ne sirim pricu (u kini jedu pse i sl.) poenta je u tome da je svaki zivot neprocjenjivo vrijedan, i da ga nemam pravo ugasiti, sem ako smo egzistencijalno ugrozeni, ili ako taj zivot ne zeli sam da se ugasi, sto je stvar licnog izbora i slobode.
Svaki dan vidimo odrasle pse kao se igraju, veselo trche, uzivaju druzeci se jedni sa drugima. Da ne govorimo o kucicima i macicima. kada gledate te divne prizore, siguran sam da ne pomislite kako bi se telad iz klaonice sa jednakim uzivanjem igrala sa ostalom teladi. Ali ne, neko zeli da uziva u mesu, i ona moraju pod noz...

3.Hedonizam. (Uzivanje u ukusu)

Kada se dobro razmisli, ovo je u stvari jedini razlog zbog kojeg jedemo meso. Jer uzivamo u njegovom ukusu. I ne zelimo ga se odreci, zbog neceg manje ukusnog, i komplikovanijeg za pripremanje.



Meni je prije zvucalo smijesno biti vegetarijanac. Sada to smatram logicnim progresom u razvoju jedne licnosti.

Vasi pogledi na ubijanje zivotinja radi zadovoljstva.

_________________
The wounds of war run deep, cutting across generations. But there is always the hope of healing, so long as there are souls among us whose hearts are more full of love than hate.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Jun 2005, 22:19 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 21 Dec 2004, 20:02
Postovi: 5501
Znas sta ja mislim?! Mislim da nam je sad potreban Mr. X. On je profesor sto se tice ove teme.. :D :oops: Ajmo ga dozvati...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Jun 2005, 22:45 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 12 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3131
Lokacija: Kod roditelja
monstrum je napisao:
...

Sad lijepo uzmi neku knjigu biologije za osnovnu školu, pa nađi gdje piše da je čovjek biljojed, a ne svejed.

_________________
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Jun 2005, 22:45 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Jan 2003, 15:09
Postovi: 4060
Lokacija: Tilburg, NL
Bolje mi njih, nego oni nas..

_________________
Always remember that you are unique, just like everyone else...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Jun 2005, 22:50 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Sep 2004, 17:56
Postovi: 2372
:oops: monstrume ti ga malo pretjera.

_________________
Now you're my whole life
Now you're my whole world


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Jun 2005, 23:56 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jun 2004, 11:40
Postovi: 4086
Lokacija: Stone(d) Street - Mejdan BL -Republica De Tropico
Ko je vegetarijanac,neka je.Svaka cast.Ali ja volim da opletem po mesu redovno sto jest,jest. :D

_________________
If you can`t find something TO LIVE for...
Slika
...you best find something TO DIE for!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Jun 2005, 10:46 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jun 2002, 19:36
Postovi: 3063
Lokacija: Location: Location: Location: Location: Location:
Not now, John! je napisao:
monstrum je napisao:
...

Sad lijepo uzmi neku knjigu biologije za osnovnu školu, pa nađi gdje piše da je čovjek biljojed, a ne svejed.


duzina covjecijeg crijevnog trakta je 9 metara. Svi biljojedi imaju crijeva 4-5 puta duza od sopstvenog tijela. Kod mesozdera je crijevni trakt duzi od tijela 2 do 3 puta. Cist racun - covjek bi smio imati crijeva duzine 5.4 m, da bi se mogao smatrati mesozderom ( 1.80 x 3)
Zubi... Mesozderi imaju oshtre zube za kidanje plijena. Takodje, imaju kandze, a mi imamo ovo malo jada od noktiju. Time smo eliminisali mogucnost da smo iskljucivi mesozderi.
Kiselina u ljudskom zeludcu je oko 8 puta slabija od kiseline u zeludcu mesozdera. Ljudski digestivni trakt sadrzi fermente i enzime koji su prilagodjeni za razgradnju biljne, a ne zivotinjske hrane. Zato nam cesto meso ili riba "lose legnu".
Da li smo svastojedi? Da, ali tek kad dobro pripremimo meso, skuvamo ga ili ispecemo... Da li zivotinje svastojedi "pripremaju" meso? Ne bih rekao... Kada bi ti pojeo svjeze meso (onako kako ga u prirodi jedu zivotinje), da li bi i onda tvrdio da si svastojed? Ispovracao bi se i dobro namucio. Kada bi pojeo svjeze voce ili povrce, u najvecem broju slucajeva, ne bi ti se nista lose desilo. Uostalom, neka je covjek i svastojed, tj. neka ljudsko tijelo podrzava oba tipa ishrane, da li ti je to dovoljno opravdanje da oduzimas zivote zbog ishrane? Mi smo najrazumnija bica, a ubijamo druga bica bez potrebe...

Blackhand... Mudro, nema shta! Ostalo je toliko malo predatora, da je to smijesno. A i oni radije jedu druge zivotinje, nego neukusno ljudsko meso.

Helena... nastojao sam iznositi samo neosporive cinjenice. Postoji jos brdo stvari koje govore protiv mesa, ali nisu 100% provjerene...

Vegetarijanstvo nije stvar "licnog izbora". Ne biti vegetarijanac jeste narusavanje tudjeg prava. Krsimo pravo zivotinje na zivot.

Ko ima vremena, moze skinuti ovaj spot od 6 MB, na kom su prikazane zivotinje na kojima se eksperimentise.
http://www.victoryrecords.com/Videos/MO ... ruggle.mov

_________________
The wounds of war run deep, cutting across generations. But there is always the hope of healing, so long as there are souls among us whose hearts are more full of love than hate.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Jun 2005, 12:31 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 12 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3131
Lokacija: Kod roditelja
monstrum je napisao:
...

Shvatam ja tebe, monstrume. Mlad si, želiš da učiniš nešto veliko i navučeš se na vegetarijansku propagandu i ona ti ispere mozak.
Vegetarijanstvo i veganstvo je stvar ličnog izbora. Imam prijatelje vegetarijance koji ne jedu meso, ne iz političkih razloga kao ti, već zato što ga ne vole. Što je još bolje, nikome ne nameću svoj način ishrane, niti govore kako nevegetarijanci uništavaju planetarne resurse i ubijaju životinje bez razloga.
Čovjek je svejed, dakle probavni sistem mu je prilagođen za hranu i životinjskog i biljnog porijekla. To ćeš naći u svim udžbenicima biologije od osnovne škole pa na dalje i na svim naučnim sajtovima. Jedino na sajtovima poput treehuggers.com, friendofanimals.org piše drugačije.
monstrum je napisao:
da li ti je to dovoljno opravdanje da oduzimas zivote zbog ishrane?

Ako je čovjek svejed, zašto se mora pravdati što jede meso!? Ishrana nema veze sa moralom. Način ubijanja - ima. To je već druga tema.
Ta priča kako su vegetarijanci zdraviji zato što ne jedu meso je čista propaganda. Vegetarijanci su zdraviji zato što moraju da stogo prate koliko kojih namirnica su unijeli, da se ne bi razboljeli zbog nedostatka neke esencijalne namirnice. I čovjek koji jede meso može da bude jednako zdrav ukoliko pazi šta jede. To što ljudi jedu previše mesa i junk food nije razlog da se jedenje mesa proglasi za nešto nemoralno, zaostalo i nezdravo.
Potraži malo po Internetu nalaze naučnika koji kažu da velika razlika u veličini mozga kod australopiteka i homo erektusa upravo posljedica prelaska sa isključivo biljne prehrane na meso, jer mozak koristi 40% sve energije koja se unese hranom. Dakle, upravo je mesna prehrana omogućila ključni evolucijski korak za čovjeka.
Ako čovjek nema pravo da ubija životinje radi ishrane, onda nema pravo ni da ih iskorištava na bilo koji način. Ako hoćeš baš da budeš dosljedan, riješi se kožnih odjeće i obuće, nemoj da piješ mlijeko i jedeš mliječne proizvode i, naravno, nemoj da jedeš med.
Na kraju, otkud ti pravo da ubijaš biljke radi ishrane? To što biljka ne vrišti kad je ubijaš ne znači da imaš pravo da joj oduzmeš život da bi se najeo.
Mi smo ipak najinteligentnija vrsta i trebalo bi da sintetišemo hranu u fabrikama, a ne da uništavamo biljni i životinjski svijet.

_________________
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Jun 2005, 13:07 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Not now, John! je napisao:
To što biljka ne vrišti kad je ubijaš

Zapravo: to što mi ne čujemo biljku da vrišti....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Jun 2005, 13:26 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jun 2002, 19:36
Postovi: 3063
Lokacija: Location: Location: Location: Location: Location:
Not now, John! :
"Ako čovjek nema pravo da ubija životinje radi ishrane, onda nema pravo ni da ih iskorištava na bilo koji način. Ako hoćeš baš da budeš dosljedan, riješi se kožnih odjeće i obuće, nemoj da piješ mlijeko i jedeš mliječne proizvode i, naravno, nemoj da jedeš med. "

Ko kaze da necu postati vegan? Polako... Dok razvijem neke kulinarske sposobnosti :)

Za "ubijanje" biljke .
Prvo: biljke nemaju CNS i ne mogu osjecati bol. To je cinjinica koja se ne moze zaobici. Je li neko uspostavio razuman kontakt sa biljkom? Ako se ikada dokaze da i biljke imaju nesto slicno umu, prestacu jesti biljke. Do tada...

Drugo: biljke koje se koriste u ishrani su jednogodisnje, u trenutku kada ih uberemo, one su vec mrtve, umrle prirodnom smrcu. Kako ubiti nesto sto je mrtvo?

Trece: ako je neko bas tolika dobrica, onda neka bude fruktarijanac (jede plodove koje biljka odbacuje od sebe - primjer - stablo jabuke odbaci jabuku...)

Da osobe koje jedu meso mogu biti jednako zdrave kao vegetarijanci, s tim se mogu sloziti. Ne bas jednako zdravi, ali priblizno zdravi. Dokaz su ljudi koji doguraju stotu, a u ishrani su koristili meso.

"Mi smo ipak najinteligentnija vrsta i trebalo bi da sintetišemo hranu u fabrikama, a ne da uništavamo biljni i životinjski svijet. "
S ovim se potpuno slazem.

"Ako je čovjek svejed, zašto se mora pravdati što jede meso!? Ishrana nema veze sa moralom. "
Ovo sto cu reci jeste sf, ali je prilicno dobra usporedba s onim sto mi icnimo zivotinjama.
Zamisli da iz svemira dodje neka rasa superiornija od ljudi. Toliko superiornija, koliko smo mi superiorniji od zivotinja. I da su svastojedi, pa pocnu jesti ljude. Da li bi to bilo u redu? (Znam da ima nedostatke - ako su supoeriorniji, onda mogu sintetisati hranu, miroljubivi su, ne ubijaju... Ali, zar mi ne cinimo upravo to sto bi "oni" cinili nama, zar mi to ne cinimo zivotinjama? Toliko smo napredovali u svim oblastima nauke i proizvodnje, mozemo zivjeti bez mesa, a jos uvjek ubijamo zivotinje kao sto smo to cinili prije nekoliko hiljada godina, kada nismo imali izbora.)

Not now, John! :
"Vegetarijanstvo i veganstvo je stvar ličnog izbora. Imam prijatelje vegetarijance koji ne jedu meso, ne iz političkih razloga kao ti, već zato što ga ne vole. Što je još bolje, nikome ne nameću svoj način ishrane, niti govore kako nevegetarijanci uništavaju planetarne resurse i ubijaju životinje bez razloga. "

Cuj, ja necu nikome govoriti da je lose konzumirati alkohol, cigarete i narkotike. Sam sebi pravis zlo. Smetace mi ako neko pusi u mojoj blizini, i to cu mu reci. Ne zelim da i mene truje. Iako znam da je to lose, necu ugroziti niciju slobodu zibora, niti mu popovati kako treba prestati sa alkoholom i cigaretama... No, zivotinje nemaju izbora, zar ne? Ko je pitao svinju, zeli li da je zakolju i pojedu? Zato i smatram za ispravno, ne da namecem svoj nacin ishrane, nego da jednostavno pruzim ljudima uvid u drugu, mracniju stranu konzumiranja mesa.
Ja sam vegetarijanac iz ljubavi prema ljudima, i zivotinjama. Veliki dio planete propada zbog proizvodnje mesa. Je li to u redu? Da li gresim kada ljudima to zelim reci?

_________________
The wounds of war run deep, cutting across generations. But there is always the hope of healing, so long as there are souls among us whose hearts are more full of love than hate.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Jun 2005, 13:33 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jun 2004, 11:40
Postovi: 4086
Lokacija: Stone(d) Street - Mejdan BL -Republica De Tropico
monstrum je napisao:
...Ako se ikada dokaze da i biljke imaju nesto slicno umu, prestacu jesti biljke...


A ako neko nekad uspostavi taj famozni kontakt sa biljkama,reci mi sta ces onda da jedes???Jednostavno ces da umres ili...???
Mislim da niko od nas (hvala bogu) nije dozivio onu pravu "zivotinjsku" glad.Ne vjerujem da bi neko bio vegetarijanac kad bi se nasao u takvoj situaciji.

_________________
If you can`t find something TO LIVE for...
Slika
...you best find something TO DIE for!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Jun 2005, 13:48 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 12 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3131
Lokacija: Kod roditelja
monstrum je napisao:
Prvo: biljke nemaju CNS i ne mogu osjecati bol. To je cinjinica koja se ne moze zaobici. Je li neko uspostavio razuman kontakt sa biljkom? Ako se ikada dokaze da i biljke imaju nesto slicno umu, prestacu jesti biljke. Do tada...

Samo zato što biljke nemaju CNS, ne znači da nemaju neki drugi mehanizam kojim osjećaju bol. Neke primitivne životinje, takođe nemaju CNS.

monstrum je napisao:
Trece: ako je neko bas tolika dobrica, onda neka bude fruktarijanac (jede plodove koje biljka odbacuje od sebe - primjer - stablo jabuke odbaci jabuku...)

Ne odbacuje biljka plodove, da bi ih čovjek jeo, već da bi sjemenka imala dovoljno hrane dok ne izraste u biljku. To je mehanizam razmnožavanja. Otkud "fruktarijancima" pravo da prisvajaju nešto što je biljka namijenila za svoje potomke?

monstrum je napisao:
Da osobe koje jedu meso mogu biti jednako zdrave kao vegetarijanci, s tim se mogu sloziti. Ne bas jednako zdravi, ali priblizno zdravi. Dokaz su ljudi koji doguraju stotu, a u ishrani su koristili meso.

Ma mogu biti i zdraviji. Probaj da jedeš samo biljnu hranu koja ti je dostupna, bez da paziš da li si dovoljno unio željeza, ovog vitamina, onog vitamina.

monstrum je napisao:
Ovo sto cu reci jeste sf, ali je prilicno dobra usporedba s onim sto mi icnimo zivotinjama.
Zamisli da iz svemira dodje neka rasa superiornija od ljudi. Toliko superiornija, koliko smo mi superiorniji od zivotinja. I da su svastojedi, pa pocnu jesti ljude. Da li bi to bilo u redu?

Bilo bi sasvim uredu. Samo što se ljudi ne bi složili sa tim i odmah bi se pobunili i na sve načine pokušali da spasu svoju vrstu.
Ne vidim da ovca/koza/krava pokušava da pobjegne kada je ostaviš da pase. Možda joj odgovara ovakav tretman od strane čovjeka?

monstrum je napisao:
No, zivotinje nemaju izbora, zar ne? Ko je pitao svinju, zeli li da je zakolju i pojedu? Zato i smatram za ispravno, ne da namecem svoj nacin ishrane, nego da jednostavno pruzim ljudima uvid u drugu, mracniju stranu konzumiranja mesa.

Imaju. Imaju vremena na pretek da skuju planove kako da se oslobode čovjekove tiranije... ali ne vidim da to čine.

monstrum je napisao:
Ja sam vegetarijanac iz ljubavi prema ljudima, i zivotinjama. Veliki dio planete propada zbog proizvodnje mesa. Je li to u redu? Da li gresim kada ljudima to zelim reci?

Zemlja ne propada zbog proizvodnje mesa, već zbog toga što se ljudi množe preko mjere, a ljudi moraju nešto da jedu.

_________________
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Jun 2005, 13:57 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
monstrum je napisao:
biljke nemaju CNS i ne mogu osjecati bol. To je cinjinica koja se ne moze zaobici. Je li neko uspostavio razuman kontakt sa biljkom? Ako se ikada dokaze da i biljke imaju nesto slicno umu, prestacu jesti biljke


Nemoj govoriti takve stvari jer bi ti se već sada moglo prezentovati nešto od toga. Nedavno je bila epizoda emisije "Na rubu znanosti" o Damahurcima gdje je bila reportaža i o njihovom biologu i onome što je on otkrio radeći sa biljkama. A postoji još takvih istraživanja. To je tek u povojima, ali dosadašnji rezultati su fascinantni i obaraju predrasude o biljkama jer se iz njih može vidjeti da biljke imaju određen oblik svijesti, intelekta, emocija. Različito reaguju na različite ljude, na različite situacije, na različitu muziku.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Jun 2005, 14:02 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jun 2004, 11:40
Postovi: 4086
Lokacija: Stone(d) Street - Mejdan BL -Republica De Tropico
Vader je napisao:
monstrum je napisao:
biljke nemaju CNS i ne mogu osjecati bol. To je cinjinica koja se ne moze zaobici. Je li neko uspostavio razuman kontakt sa biljkom? Ako se ikada dokaze da i biljke imaju nesto slicno umu, prestacu jesti biljke


Nemoj govoriti takve stvari jer bi ti se već sada moglo prezentovati nešto od toga. Nedavno je bila epizoda emisije "Na rubu znanosti" o Damahurcima gdje je bila reportaža i o njihovom biologu i onome što je on otkrio radeći sa biljkama. A postoji još takvih istraživanja. To je tek u povojima, ali dosadašnji rezultati su fascinantni i obaraju predrasude o biljkama jer se iz njih može vidjeti da biljke imaju određen oblik svijesti, intelekta, emocija. Različito reaguju na različite ljude, na različite situacije, na različitu muziku.


Ok Vader.Ajde neka je tacno to sto si napisao.Imas li neki prijedlog onda u vezi ljudske ishrane?Zivotinje i biljke imaju svijest,osjecaju bol....Sta onda da ljudi rade?Kako da se hranimo?Kako da prezivimo ne jeduci gore pomenua ziva bica?

_________________
If you can`t find something TO LIVE for...
Slika
...you best find something TO DIE for!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Jun 2005, 14:16 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Flavoure-Flave je napisao:
Kako da se hranimo?

Jedući biljke i životinje. Dok ne dođe do nekih većih promjena i spoznaja da trebamo raditi drugačije.

_________________
Blagosloven neka je onaj koji nema šta reći, a ipak ćuti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Jun 2005, 16:36 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Nov 2004, 15:21
Postovi: 697
Lokacija: Lijepa nasa.... Canada
Interesantna tema zaista. Ako gledamo po Monstrum-u, onda ne bi trebali ni da se hranimo necim zivim, samo kako cemo onda prezivjeti? Onako logicki (po nekoj mojoj logici :)) sve dok se te zivotinje i biljke uzgajaju za tu svrhu (mislim na farmama i to) mi radimo ispravno. Problem je da idemo i lovimo neke rijetke zivotinje ili jedemo neke rijetke biljke kojima prijeti izumiranje jer tada se narusava prirodna ravnoteza. To se sve zove prirodni lanac (food chain) ili tako nekako.

_________________
Yesterday is history, tomorrow is mystery. TODAY IS A GIFT!!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Jun 2005, 17:10 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Sep 2003, 21:58
Postovi: 6855
Lokacija: BL / UK
A sta da jedemo, ako necemo ni zivotinje ni biljke?
Ako ne jedemo zivotinje, onda ce one propadati. :D
Mocice se koristiti samo neke zivotinje (konj), za neke fizicke poslove, a ostali ce biti "trutovi"... Moraju i oni biti od neke koristi! :D
Oni bi tako ostali zivjeti, i kasnije KVRC... mrtva zivotinja... trula... neukusna...
Dzabe je samo jela hranu. :D :angel:


PS: Slazem se sa Not now, John-om.

_________________
There are ways of saying what you think that make people think what you're thinking is actually more thoughtful than you actually think it is.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Jun 2005, 18:26 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Maj 2005, 21:02
Postovi: 1572
Ako zivotinje ubijaju zivotijne radi jela, sto ne bi i ljudi ubijali zivotinje radi jela. Tako je priroda udesila, a to sto vegetarijanci uskracuju sebi hranu to je njihov problem... Kada zivotinje bude zalile nas (ljude) onda cemo mi zaliti njih. :D Da li si ikad vidio da je neka, napominjem gladna, zivotinja pustila covjeka da zivi i nije ga pojela, jer ako zivotinje stvarno imaju um (ne kazem da nemaju) onda bi smo sa njima vec prije nekoliko vijekova uspostavili kontakt...

Poruka: Sve sto je jestivo jedi, a ako si ti nekome ukusan i zeli da te pojede, to je tvoja sudbina... :) :P :D 8) :oops:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Jun 2005, 22:14 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jun 2002, 19:36
Postovi: 3063
Lokacija: Location: Location: Location: Location: Location:
Not now, John! :
Ne odbacuje biljka plodove, da bi ih čovjek jeo, već da bi sjemenka imala dovoljno hrane dok ne izraste u biljku. To je mehanizam razmnožavanja. Otkud "fruktarijancima" pravo da prisvajaju nešto što je biljka namijenila za svoje potomke?

Pa uzmes plod, pobacas sjemenke u zemlju, i pojedes ga :) ja u plodu krompira bas i nisam primjetio nekakve sjemenke... No, da uzmemo jabuku. Padne ispod krosnje. Posto tu vec postoji jedno drvo, nema sanse da ce se ona razviti. Pogotovo sto padne jos par stotina plodova. I sta onda, pustiti da to istruli? Dodje ptica i odnese... Da, i sta ta ptica uradi, premjesti jabuku, da bi se ona razvila u drvo? Bas... Ti plodovi su u 99 posto slucajeva osudjeni na smrt. Ostavimo dadesetak jabuka pod drvetom, i nismo ugrozili dalje razmnozavanje tog stabla...

Not now, John! :
Imaju. Imaju vremena na pretek da skuju planove kako da se oslobode čovjekove tiranije... ali ne vidim da to čine.

Pripisujes im neke osobine koje one jednostavno nemaju, niti ce vjerovatno ikada imati. Ne mozes porediti ljudski i zivotinjski um. Koliko su cesti slucajevi da se umno zaostale osobe udruze, skuju plan, i oslobode se iz ustanova?

Vader: ne vidim zbog cega da jedemo zivotinje, kada je ocigledno da su to svjesna bica, i kada se mozemo hraniti bez njihovih zrtava? Ako zaista tako mislis, pojedi svoju macku ili psa, i to je zivotinja...

Dove: kako moze biti ispravno, da te neko drzi u zatvoru (prostory od 2x2 metra) citav zivot, da bi te na kraju zaklao i pojeo? Te zivotinje nikada ne vide sunce, nikada ne dobiju priliku da se druze sa pripadnicima iste vrste, da se razmnozavaju, da osjete majcinsku ljubav... jednostavno, cjeli zivot im je jedi - seri. Ispravno?

Daphne:
Ako zivotinje ubijaju zivotijne radi jela, sto ne bi i ljudi ubijali zivotinje radi jela. Tako je priroda udesila, a to sto vegetarijanci uskracuju sebi hranu to je njihov problem...

Zato sto smo mi na visem stupnju svjesti, i trebali bi se shodno tome i razumnije ponasati. Muzjaci skacu na zenke u estrusu. Sta mislis da neki "muzjak" osjeti da si u estrusu, pa skoci na ulici na tebe ? :( |jel bi onda rekla da je to u redu, jer to i zivotinje cine? Ili, da neko ubije tvoju djecu i tebe, jer mu ugrozavas egzistenciju? (razmnozavanje tvoje porodice = manje hrane za njegovu porodicu)...
Po mnogim stvarima smo se izdigli iznad zivotinja, trebali bi tako i nastaviti...

Daphne:
Da li si ikad vidio da je neka, napominjem gladna, zivotinja pustila covjeka da zivi i nije ga pojela, jer ako zivotinje stvarno imaju um (ne kazem da nemaju) onda bi smo sa njima vec prije nekoliko vijekova uspostavili kontakt...

Vidjeno mnogo puta... Jer je covjek svjestan da ga ta zivotinja zeli ubiti, i bori se protiv toga (shakama, nekim tvrdim predmetom, cim stigne...) I zivotinja bi se borila za svoj zivot, ali kakve sanse ima, kada je ti omamis, i onda joj presjeces grkljan? A zasto bi te usotalom pustila da zivis? Njoj je cilj da ona prezivi, i to ubijanje je opravdano. Mi ubijamo zivotinje ne da bi prezivjeli, vec da bi uzivali u njihovom mesu.


Sta se moze reci nekome ko te ne moze, ili ne zeli chuti i razumjeti? Nista.
Meni je vrlo malo bilo potrebno, pa da shvatim da je jedenje mesa, nepravedno oduzimanje zivota. Ko zeli da shvati, shvatice. Zao mi je sto tako malo ljudi to shvata. Btw. Tesla je bio vegetarijanac, Mahatma Gandi,Albert Ajnstajn, Tomas Edison, Fridrih Nice, Lav Nikolajevic Tolstoj,Leonardo da Vinchi... Mislite da su takvi umovi bili u zabludi?

_________________
The wounds of war run deep, cutting across generations. But there is always the hope of healing, so long as there are souls among us whose hearts are more full of love than hate.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Jun 2005, 22:32 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 12 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3131
Lokacija: Kod roditelja
monstrum je napisao:
Zato sto smo mi na visem stupnju svjesti, i trebali bi se shodno tome i razumnije ponasati.

Pošto smo na višem stupnju razvoja, trebalo bi da definišemo čovjeka kao biljojeda, iako ga je priroda stvorila kao svejeda!?
monstrum je napisao:
Btw. Tesla je bio vegetarijanac, Mahatma Gandi,Albert Ajnstajn, Tomas Edison, Fridrih Nice, Lav Nikolajevic Tolstoj,Leonardo da Vinchi... Mislite da su takvi umovi bili u zabludi?

Što su oni sad neki veliki autoriteti na području biologije i nutricionizma, da bih ja postupio prema njihovom primjeru?
Da ti dam listu genija koji nisu bili vegetarijanci?

_________________
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 709 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 36  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 33 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs