banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 14:30

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 30 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 20 Feb 2018, 00:58 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Hocu da napravim neku malu knjigovodstvenu aplikaciju, cisto da se moze voditi racuna o tome sta je na inventaru, ko je sta kupio i tako to...
Kako se nikad nisam bakcao sa ovim, pomoc bi mi dobro dosla.

SQL uslovno receno znam, radilo se nesto sitno na faksu, tako da cu se tu snaci.
Ono sto mi je problem je kako to povezati sa front end aplikacijom i kako to sve distribuirati?
Na ovom sam polju totalni laik, tako da imajte strpljenja...

Ajde da pocnemo.
Ciljana platforma je Windows 10.
E sad, da li mi je bolje/lakse/jednostavnije ovo raditi u VS sa C#, ili ici na Qt i C++?

Znaci, trebao bih uzeti MySQL ili MS SQL Server i napraviti tu bazu koja me interesuje. Nju onda povezem sa svojom aplikacijom koja je dalje kontrolise.
Kako to sve distribuirati do krajnjeg korisnika? Kako bekapovati bazu?

Dajte mi par smjernica, pa cu poslije valjda lako sam...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Feb 2018, 08:53 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Jul 2009, 10:16
Postovi: 12660
Lokacija: Treći kamen od Sunca
ajoj druze, dug put je pred tobom (i puno JavaScripta :) )

prije svega, ako radis to radi neke isplativosti odmah da ti kazem da od toga nema nista. imas more knjigovodstvenih aplikacija koje se prodaju za sicu, svi su vec to razradili u najsitnije detalje.

ako hoces da ucis, onda ok.

dalje, ne znam koliko si u toku, al desktop aplikacije odavno izumiru (ili ako ne izumiru onda imaju dosta smanjenu primjenu), sve se gura na web aplikacije. znaci prijedlog ti je neka REST arhitektura za komunikaciju bekenda i frontenda. za frontend nesto JavaScript+HTML orjentisano, mozda jQuery za pocetak, ili ako hoces da budes bas u trendu onda Angular ili React. sve to gurnes na neki platform-as-a-service recimo Heroku i dostupan si preko web-a.
ako bas hoces desktop aplikaciju onda imas Electron frejmvork sa kojim mozes praviti desktop aplikaciju koristeci isto JavaScript tehnologije za frontend (React/Angular).


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Feb 2018, 15:33 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Ma nije to nista komercijalno. Cisto sam htio vidjeti kako idu ove stvari...
Kako se distribuira baza? Ja na svom racunaru imam MS SQL Server. Da li i klijent mora imati MS SQL Server ili kako to sljaka vec?

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Feb 2018, 15:36 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2004, 12:09
Postovi: 10379
Nemoj se ljutiti, ali ako ti pitaš mora li klijent imati SQL SERVER lokalno, poprilično si ti daleko čak i od početka...

Još jednom, no hard feelings, ovo je dobronamjerno.

_________________
Viva Elena, Viva Nicolae!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Feb 2018, 16:23 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Pitam, zato sto sam vidio da je moguce neku jednostavnu bazu upakovati u sam program. Odnosno vidio sam da se baza moze direkt u Visual Studiu napraviti i da se onda program ne mora povezivati sa bazom...
Onda me interesovalo, da li je moguce da tu neku slozeniju bazu koju bih napravio distribuiram zajedno sa programom u jednom exe fajlu ili nekom installeru, bez da moram posebno instalirati server.

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Feb 2018, 16:55 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Kad si spomenuo knjigovodstveni program, ja sam koristio jedan i komplet je uradjen u MS Access, takodje jos jedan program za upravljanje podacima bio je uradjen u istom. Sramota me da od ms office jedino Access ne kontam.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Feb 2018, 18:13 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Ne mora biti knjigovodstveni program, to sam uzeo za primjer zato sto je jednostavno. Moze biti i obicni inventar ili knjiga recepata.
Hocu cisto malo da probam, da vidim kako to ide i na sta to lici, jer se nikad nisam zanimao ovim stvarima.

Probao sam napraviti neku malu bazicu sa par tabela i interfejs za nju u C#. Visual Studio napravi i installer tako da je bas ugodna distribucija.
Baza je kombinovana sa programom, tako da nije bilo potrebe da instaliram SQL Server, ali nisam uspio skontati da li se moze takva baza bekapovati.

Na faksu smo pravili i klasicne baze na serveru, pa njih povezivali sa interfejsima, ali nikad nisam morao distribuirati gotovo rjesenje.
Posto se nisam rodio naucen, ponovicu pitanje odozgo. Da li je neophodno da se instalira zasebno citav MS SQL Server da bih mogao vrtiti bazu na nekom drugom racunaru?
Da li postoji mogucnost nekog lightweight servera koji se upakuje u installer? Krajnji korisnik nema potrebu za citavim SQL Serverom, buduci da nece razvijati bazu niti ista cackati u ovom scenariju.
Bilo bi idealno kad bi sve mogao upakovati u jedan installer, pa da korisnik samo nekoliko puta klikne na Next i ima sve konfigurisano...

Usput, kako se moze imati veca kontrola nad installerom u Visual Studiu? Ovo sto sam ja probao bilo je sve automatski...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Feb 2018, 10:58 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2004, 12:09
Postovi: 10379
super_koza je napisao:
Ne mora biti knjigovodstveni program, to sam uzeo za primjer zato sto je jednostavno. Moze biti i obicni inventar ili knjiga recepata.
Hocu cisto malo da probam, da vidim kako to ide i na sta to lici, jer se nikad nisam zanimao ovim stvarima.

Probao sam napraviti neku malu bazicu sa par tabela i interfejs za nju u C#. Visual Studio napravi i installer tako da je bas ugodna distribucija.
Baza je kombinovana sa programom, tako da nije bilo potrebe da instaliram SQL Server, ali nisam uspio skontati da li se moze takva baza bekapovati.

Na faksu smo pravili i klasicne baze na serveru, pa njih povezivali sa interfejsima, ali nikad nisam morao distribuirati gotovo rjesenje.
Posto se nisam rodio naucen, ponovicu pitanje odozgo. Da li je neophodno da se instalira zasebno citav MS SQL Server da bih mogao vrtiti bazu na nekom drugom racunaru?
Da li postoji mogucnost nekog lightweight servera koji se upakuje u installer? Krajnji korisnik nema potrebu za citavim SQL Serverom, buduci da nece razvijati bazu niti ista cackati u ovom scenariju.
Bilo bi idealno kad bi sve mogao upakovati u jedan installer, pa da korisnik samo nekoliko puta klikne na Next i ima sve konfigurisano...

Usput, kako se moze imati veca kontrola nad installerom u Visual Studiu? Ovo sto sam ja probao bilo je sve automatski...


Aj da ipak pokušam.

Ako pričamo o "pravoj bazi", ona mora da se vrti na "pravom" RDBMS serveru, i tu nema ni lijevo ni desno. Baza se vrti na toj mašini, i svaki klijent, radna stanica, kako god, pristupa konkurentno toj bazi, na tom serveru. Otud ona tvoja priča o interfejsima, itd.
Ako će svaki korisnik imati svoju bazu, onda je to nešto osamnaesto. Onda može npr da ti posluži i SQlite, koji je na tragu tvog nekog pitanja, i koji se vrti lokalno, i u pitanju je flat struktura.
U tom scenariju se može sve upakovati u instaler. Ali to nije klijent server arhitektura. Ako nekim zapisima pristupa samo jedan klijent, a pritome nema nikakvih naprednijih funkcija, pa to ti može završiti i VB + Access, npr.
Upakovati distribuciju klijentske aplikacije, da instaler sve podesi, a kači se na remote server, malo teže. Uvijek ćeš negdje morati nešto dodatno ručno upisati, ako ništa, onda autentifikaciju.

_________________
Viva Elena, Viva Nicolae!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Feb 2018, 12:32 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 24 Feb 2018, 12:24
Postovi: 1
Zdravo,
Ja sam slicno nesto napravio u ms accessu. Evidencija ulaza i izlaza u skladistu. Izvjestaji, stanje sa materijalom itd...
Nakon kreiranja baze ona se splituje na frontend i backend. Front stavis na sve racunare koji trebaju pristup bazi a backend negdje na server ili bilo koji pc koji glumi server. npr seroana d particija racunara rac01. Na klijentima se podesi putanja do baze npr \\rac01\d\baza.accdb.
Vazno je da svi korisnici u isto vrijeme mogu citati i pisati u bazu...
Ovo je ukratko, cisto da se kaze da moze i u accessu.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Feb 2018, 14:27 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jun 2010, 16:23
Postovi: 3551
Lokacija: Kad kreneš od Boske ka mljekari
Ja sam nesto slicno radio u javi daaavno bas. Vodila se evidencija o zaposlenima, inventaru, izdatim racunima, kupcima, dobavljacima i svasta nesto. Svaki zaposleni je imao svoje kredencijale za pristup aplikaciji sa ogranicenim permisijama, tj. bile su tu i korisnicke uloge. Bas sam se ucio na tome. Svega sam nagruvao bio u nju. Za komunikaciju sa bazom je JDBC bio koristen. Igrao sam se sa nitima. Tada sam prvi put pazio na organizaciju koda. Kodirao sam po sablonu DTO, DAO i poslije skontao da je to sve najslicnije MVC pattern-u. :D
Desktop aplikacija je direkt komunicirala sa mysql bazom i tada nisam znao za caching. :) Sjecam se da u apstraktnoj DAO klasi koja je naslijedjivana bila se usisavala xml konfig datoteka u kojoj se podesava koji tip base je resurs i njeni kredencijali, tj. moglo se cuvati sve to i u fajl sistemu.
To sam lupao dobrih mjesec dana.

_________________
Ako si najbolji u sobi u pogresnoj si sobi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Mar 2018, 17:33 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Dajte mi preporuku za SQL server. MS SQL se placa, a i mislim da je bespotrebno glomazan za ovu moju igrariju.
Neki koje sam nasao su:
- MariaDB
- MongoDB
- MySQL
- PostgreSQL
- SQLite

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Mar 2018, 17:39 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jun 2010, 16:23
Postovi: 3551
Lokacija: Kad kreneš od Boske ka mljekari
Ma cuvaj to u fajl sistemu serijalizovano.

_________________
Ako si najbolji u sobi u pogresnoj si sobi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Mar 2018, 17:41 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Aman ljudi, hocu da vidim malo kako se sa bazama manipulise... :D

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Mar 2018, 17:53 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jun 2010, 16:23
Postovi: 3551
Lokacija: Kad kreneš od Boske ka mljekari
Mysql onda :D

_________________
Ako si najbolji u sobi u pogresnoj si sobi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Mar 2018, 18:32 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Fala fala :)

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Mar 2018, 22:08 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2009, 18:07
Postovi: 6745
Lokacija: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Digni MySQL i napravi ispis i upis preko PHPa, onda mozes to koristiti preko web-browser sve, mozes malo se igrati i sa Ajax taman da to lici na nesto. Imas i gomilu framework na netu, pogotovo za php recimo gdje ti je ovo malo olaksano, pa probaj i tako.

Sto se tice bekapovanja, mozes preko phpmyadmin on ti recimo dodje u xampp paketu za windows ili na linuxu:

mysqldump -u USERNAME -p'PASSWORD' DBNAME > baza.sql

Al kao sto MB rece, daleko si bas, guglaj sad :P


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Mar 2018, 18:54 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Ajd napravio sam da ovo čudo liči na nešto.

Interesuje me sledeća stvar: Ako imam neki artikl sa cijenom X i hoću da promijenim tu cijenu u Y, kako mogu to da uradim bez da promijenim sve račune u kojima imam ovaj artikl sa cijenom X?

Jedina ideja koju imam je da stari artikl sa cijenom X označim kao obrisan ili star i napravim novi takav, samo sa cijenom Y. Stari ili obrisani artikli se ne pojavljuju u pretragama i to je to. Postoji li neko elegantnije rješenje?

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Mar 2018, 20:17 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jul 2009, 13:22
Postovi: 5018
Lokacija: Banja Luka
MySQL je relaciona baza podataka. Iskoristi relacije. Napravi tabelu cijena proizvoda u kojoj ce svaki prozvod imati ime, cijenu i najvaznije univerzalni ident. Tako da u drugim tabelama mozes dodati relaciju i ako je potrebna cijena u toj tabeli, stavljas ident cijene proizvoda, koji ce upucivati na cijenu u drugoj tabeli. Takodje u aplikacijama sa kojima generises racun se referises na ident cijene proizvoda. Na taj nacin ti je dovoljno da uradis samo UPDATE na cijenu prema identu i na svim mjestima ti cijena promjenjena.

super_koza je napisao:
Aman ljudi, hocu da vidim malo kako se sa bazama manipulise... :D

Ako ovo hoces, najbolje je da instaliras MySQL Workbench. Uz pomoc Workbencha ces najlakse skontati, jer imas korisnicke interfejse za dizajn i administraciju baze. Mnogo dobra stvar je sto ti na kraju svake promjene prikaze query koji si generisao kroz interfejs.

_________________
Eins, zwei, eins, zwei build an empire, very Prussian!
Exhaust gasses go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Mar 2018, 20:51 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Nisi ti mene dobro skontao. To što si opisao je kako sada ovo moje šljaka i to mi ne odgovara,

Vidi šta je problem.
Ja imam proizvode A sa cijenom X. Ti kupiš od mene jedan komad, tu se tabela za prodaju ažurira i ima unos da si ti kupio jedan proizvod A.
Sad ja promijenim proizvode A da imaju cijenu Y.
Dodje Marko i kupi jedan proizvod A po cijeni Y.

Ako samo apdejtujem cijenu proizvoda A, onda će mi u obe prodaje cijene biti Y. Ja hoću da tvoja prodaja i dalje pokazuje cijenu X, a Markova Y.

Evo dijagram šeme koju trenutno koristim:
Slika

Ovo sa inventarom slobodno zanemarite. To mi služi da mogu imati različite artikle koji potiču od iste sirovine.
Na primjer, nudim crvena i plava auta po različitim cijenama, a imam 100 auta koja nisu ofarbana...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Mar 2018, 20:53 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Evo jedno jednostavnije objašnjenje.

Kupiš knjigu za 4 KM, ali mi je ne platiš odmah, već ćeš kasnije platiti.
Ta knjiga poskupi na 5 KM i ti kupiš još jednu, isto na odloženo plaćanje.

Ako svuda ažuriram cijene, ispade da mi duguješ 10 KM, umjesto 9 KM.

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 30 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs