banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 23:06

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 19 Okt 2009, 20:04 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Maj 2003, 18:55
Postovi: 4706
Gotovo da nema dana, a da mi preko MSN-a ne stigne bar jedna poruka u kojoj pise da mogu besplatno preko tog i tog sajta da proverim ko me je sve blokirao (ko me mrzi ili je ljut na mene) jer za tako nesto ne postoji drugi nacin pa sam u vezi sa tim i otvorio ovu temu kako bih pokusao da svima vama objasnim sta se tu u stvari stvarno desava i u cemu je caka.

99.8% korisnika koji otvore neki sajt i zele da ostave svoje licne podatke (email adresu, sifru, ime, prezime i ostalo) kako bi dobili ono zbog cega su taj sajt i posetili ne citaju uslove tj. Agreement koji naravno moraju da prihvate kako bi mogli da se prijave (registruju). Time se sajtovi ogradjuju od odgovornosti za vase licne podatke kao i od toga sta ce sa njima dalje raditi (prodavati, cuvati ili bilo sta drugo).

Evo kako to izgleda... ulogujete se na MSN Messenger (Windows Live Messenger) i stigne vam poruka od nekog vaseg poznanika ili prijatelja sa vase liste:
Slika

Za one koji ne razumeju engleski na slici gore pise "Proveri ko te je blokirao". Posto vam je poruka stigla od osobe sa vase kontant liste, mislicete da je sve u redu i da vam to ona stvarno salje pa cete lepo otvoriti sajt jer naravno... svi mi zelimo iz nekog razloga da saznamo da li nas je neko blokirao jer ga duze vreme ne vidimo online...

Kada otvorite sajt imacete polje gde mozete da upisete vasu MSN adresu, a odmah ispod toga i sifru. Kada to uredno popunite i stisnete dugme da proveri ko vas je sve blokirao time ste u stvari uradili sledece.

Slika

Ovo je jedna stavka ugovora takvih sajtova:

Citiraj:
* bloc*ch*cke*im.c*m web site may send a promotional message to the users in your contact list.


U prevodu: "Sajt gde ste ostavili podatke za vas MSN nalog moze (ali to obicno znaci obavezno ce) slati reklamne poruke ljudima sa vase kontakt liste (bilo da su to poruke preko MSN-a ili preko Email-a).

Dakle... onog trenutka kada ste se ulogovali na jedan takav sajt, vi ste njima ostavili vasu email adresu i sifru koju oni cuvaju i koriste je da bi kasnije vasim prijateljima slali reklame koje ce dolaziti sa vaseg naloga, a sto je jos gore, oni od tog trenutka imaju i sve email adrese svih osoba sa vase liste tako da mogu sa njima da rade sta god pozele. A saznati ko vas je blokirao na MSN-u je nemoguce, niti jedan program to ne moze uraditi.

Time ste pokrenuli tzv. zacarni krug jer se takve poruke sire neverovatnom brzinom i veliki broj vasih prijatelja ce uraditi to isto jer su poruku sa linkom dobili upravo od vas (a pretpostavlja se da im vi necete slati nesto sto je lose i rizicno po njih).

Sama pomisao na to da takvi sajtovi sada imaju vas MSN nalog u rukama ne zvuci dobro... ali je tako kako je. Oni vam mogu promeniti sifru tako da mozete trajno ostati bez vaseg MSN naloga, mogu vam ugasiti nalog... a posto vecina korisnika koristi uglavnom jednu sifru za sve sajtove, mailove itd... razmislite samo koje sve mogucnosti za zloupotrebu postoje!

Gresku ste vec napravili... sta sada raditi?

Sajtovi su vec 'ukrali' sve email adrese sa vase kontakt liste i tu se ne moze nista... ali ono sto mozete i morate da uradite jeste da sto pre promenite vasu sifru za MSN kako ti isti sajtovi ne bi i dalje mogli da salju poruke preko vaseg naloga!

Otvorite sajt http://login.live.com/ i ulogujte se sa vasim podacima.

Slika

Kada se budete ulogovali na toj strani cete videti vase ime, email adresu, datum registracije, zemlju i ostale podatke vezane za vas nalog.

Ispod toga nalazi se deo gde mozete da promenite vasu sifru, sigurnosno pitanje i alternativnu email adresu koji izgleda ovako:

Slika

Klikom na link oznacen na slici dobijate sledece:
Slika

Tu sada trebate prvo upisati vasu trenutnu sifru, a zatim 2 puta upisati novu sifru. U koliko stiklirate "Make my password expire every 72 days" to znaci da vasa nova sifra trajati 72 dana i da cete nakon toga ponovo morati da je promeniti (radi vase sigurnosti).

Ono sto je bitno da naglasim vezano za sifru jeste da ona nikako i nikad ne bi smela da bude datum vaseg rodjenja, ime vase devojke ili decka, ime deteta ili nesto drugo sto je direktno vezano za vas i sto se moze vrlo lako pogoditi! Dobra sifra treba da sadrzi kombinaciju velikih i malih slova prosaranih brojevima! Klikom na Save vasa nova sifra ce biti aktivirana.

Pozeljno je da u koliko primetite da su sigurnosno pitanje ili alternativna email adresa drugaciji od onoga sto ste vi upisali odmah i njih promenite.

Sigurnosno pitanje je jako bitno i opet kao i vasa sifra ne bi smelo da bude nesto sto je karakteristicno za vas i sto se moze lako pogoditi!

Time ste sacuvali vas MSN nalog i sprecili sajtove kojima ste ostavili podatke da ih dalje zloupotrebljavaju. Bravo!

Sada se mozete ulogovati na vas MSN uz pomoc nove sifre i nastaviti dalje dopisivanje ali gledajte da vam se nesto slicno nikada vise ne desi!

U koliko smatrate da je provera osoba koje su vas blokirale vaznija od vaseg naloga i svih ljudi sa vase liste, onda je sve ovo gore napisano bilo uzalud... i tako nesto radite na sopstvenu odgovornost!

Preuzeto sa domaci.de foruma

_________________
http://www.codebluestudio.com


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Okt 2009, 20:27 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9281
Fino sto si se potrudio, samo ipak jeste moguce vidjeti ko te blokirao, sa Linuxa, ali javice se vec neko ko ima Linux da objasni...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Okt 2009, 23:55 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2002, 22:04
Postovi: 2127
Lokacija: Aiur
Pidgin ? :D
p.s. frenki taman sam se ponadao da si ti sve ovo napisao :D

_________________
Slika
Beckett: How come I never make friends like that?
McKay: You need to get out more.
Beckett: We're in another galaxy. How much more out can you get?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Okt 2009, 10:42 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2009, 23:48
Postovi: 79
Lokacija: Banja Luka
Takodje mozes preko "kopeto" messengerea :D ...Mada nisam bas siguran da li postoji za win ;)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Okt 2009, 15:35 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9281
Da, mislio sam na Pidgin.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Okt 2009, 15:46 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Ja koristim MSN 4.7 i koliko sam skontao neko ko koristi Yahoo messenger može mene dodati i komunicirati sa mnom. Međutim meni je javljeno da mi je poslan zahtjev, ali nisam ga dobio.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs