banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 21:43

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 111 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Rudarenje
PostPoslato: 29 Apr 2018, 00:08 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
E, moram priznati grešku. Nisam pratio stanje posljednjih nekoliko mjeseci...

Večeras sam baš bio kod kolege i ispostavilo se da se težina ETH mijenja sa nekih -5%, što znači da je sve lakše i lakše kopati.
Ja kad sam gledao, bila je neka manijačka promjena u težini, tako da se nikako nije isplatilo.
Međutim, pitanje je do kad će tako biti, jer težina generalno raste.
Evo pogledajte ovdje grafikon rasta: https://www.coinwarz.com/difficulty-cha ... ulty-chart
Isprobajte nekoliko različitih vremenskih intervala...

Tada sam planirao ući u kopanje sa jednim rigom, ali sam odustao jer jednostavno nije bilo nikakve računice za mene tad.

Što se proračuna tiče, koristite mycryptobuddy i whattomine da nađete relevantne informacije.

Iskren da budem, nisam ušao u rudarenje, ali mislim da niste u pravu kad kažete da nemam ni bazično znanje.
Mislim da vrlo dobro razumijem kako sama tehnologija kriptovaluta funkcioniše, budući da sam i implementirao jedan vlastiti coin.

Ajde molim te me ispravi, čisto da vidim gdje griješim. Naravno, nisam ništa uzeo za zlo, jer čovjek uči dok je živ. Nastavljamo diskusiju... :)

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Rudarenje
PostPoslato: 29 Apr 2018, 00:44 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Jan 2009, 00:45
Postovi: 3814
Pazi u zadnje vrijeme ima dosta coina za kopanje. Nije samo eth vise sam na vrhu liste po isplativosti. Tu je sad recimo i monero, ravencoin itd itd. Sto opet dobro dodje za kopanje eth, ljudi se rasporedjuju na vise koina, manje rudara, manje snage na mrezi, manji diff, veca isplativost. Jos kad cijena ide gore onda se sve karte poklope.
Tako da je trenutna isplativost dobra, naravno uvijek je pozeljno da bude i bolja.
Al mislim da su prosla vremena od prosle godinekad je roi bio 3-4 mjeseca.



Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
...Ko pogodi cilj, promasio je sve ostalo...
Imal dje nedje Nedje?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Rudarenje
PostPoslato: 29 Apr 2018, 00:53 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Ovaj kolega je uzeo 12x RX580 i trenutno računa da će mu se isplatiti za 8-9 mjeseci kopajući ETH.

Imam kolegu koji ima čini mi se 36 kartica ili tako nešto i on kopa uvijek ono što je trenutno najisplativije od tih malih valuta. Dio prodaje, a dio ostavlja sebi u slučaju da im cijena drastično skoči. On je doduše ušao u priču sa jako jeftinim polovnim hardverom, tako da mu početno ulaganje nije bilo puno, a dobio je GTX1060 kartice tad...

Iskreno, iznenadila me ovolika projicirana isplativost, koju sam večeras vidio. Zadnji put kad sam gledao bilo je sve jako loše. Mycryptobuddy je pokazivao da se rig neće nikad isplatiti tad...

Ovaj drugi kolega mi je pomagao malo oko konfiguracije za rig i objašnjavao gdje se može koji dinar uštediti, tako da u tom momentu jednostavno nije bilo moguće biti pozitivan...

Vidjećemo kako će se stvari razvijati. :)

Još jedna stvar, ja i dalje ne vidim neku značajnu prednost kripto valuta u odnosu na elektronsko bankarstvo koje danas imamo. Mislim, vidim neke manje prednosti i mane, ali ne vidim zašto bi to trebala biti tehnologija budućnosti. Ako neko može i želio, volio bih da pročitam vaše mišljenje...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Rudarenje
PostPoslato: 29 Apr 2018, 01:15 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Jan 2009, 00:45
Postovi: 3814
Kako ne vidis. Neki dan transakcija LTC u iznosu od 90m$ izvrsena za 3 minute sa provizijom od citavih 0,6$. Zamisli sad to isto sa bankom.
A sto se tice isplativosti za tacno 72h se iskopa 0.05 eth sa 210Mh/s. Racunaj da je sad eth na oko 680$
Naravno ima i shitova koji su u jednom kratk roku isplativi pa ih kopas i mjenjas za nesto drugo. Sve u svemu kako sam rekao sad je dobro. Zajebano je bilo sad u martu jer je diff bio najveci a eth jako nisko sa cijenom.
U svakom slucaju i tad je bilo drugih novcica za kopanje, a vjerujem da ce i biti uvijek.
Recimo lik je izbacio miner za amd za novcice na lyra2z algou, al trenutno radi samo na linuxu i tu je isplativost pa nemalo duplo veca nego na eth. Rx570 ima isplativost kao 1080ti.
S druge strane izbacili su neki alat za 1080 i 1080ti sa kojim kopaju eth brzinom preko 50MH/s.


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
...Ko pogodi cilj, promasio je sve ostalo...
Imal dje nedje Nedje?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Rudarenje
PostPoslato: 29 Apr 2018, 09:52 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 18 Feb 2009, 13:55
Postovi: 591
@super_koza

Za pocetak, ne znas sta je difficulty, kako funkcionisu reward sistem za otvaranje blokova, te koje su ocigledne prednosti kriptovaluta u odnosu na sadasnje novcane tokove - za mene su to bazicne stvari.

Sto se tice (ne)isplativosti, kao i bilo koji drugi posao, ni mining nije 100% siguran. Da jeste, sad bi svi bili milioneri :). Trenutni ROI je ~12 mjeseci - mozes li ti navesti primjer legalnog posla sa brzim ROI?


Sent from my iPhone using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Rudarenje
PostPoslato: 29 Apr 2018, 10:45 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
E jebi ga sad mickey. Odakle ti da ne znam šta je težina, a ni kako funkcioniše sistem nagrađivanja.
Evo kažem ti opet, prošli semestar sam napravio vlastiti coin. Jel trebam dokazivati?
Ne kontam u čemu je problem...

Ne vidim koje su stvarne prednosti kripto valuta, ne u odnosu na papirni, već na elektronski novac.
Da li je prednost anonimnost? Ja mislim da nije, jer nemaš stvarnu anonimnost. Imaš samo pseudonimnost.
Da li je prednost jeftini troškovi transakcije? Trenutno jesu, zato što u proof of work, rudari zarađuju većim dijelom novim novčićima koje dobiju kao nagradu za verifikaciju bloka, a manjim dijelom od samih troškova transakcije. Sa druge strane, kako se bude prelazilo na proof of stake, tako neće biti rudarenja i novih novčića, te da bi se rad isplatio, moraće biti i troškovi transakcije veći.
Prednost kriptovaluta je ta što su potpuno decentralizovane, dakle na čitavom Internetu su. Ali to isto znači da svako ima uvid u sve i jednu transakciju. Budući da je sve decentralizovano, nema šanse uništiti sve podatke. Sa druge strane, iako je elektronski novac, kao na primjer MasterCard, smješten u nekim računarskim centrima banaka, isto tako nije smješten u jednom računarskom centru, jer bi bio tako previše ranjiv. Efektivno, nema baš neke šanse uništiti podatke iz MasterCard sistema...
Ako kripto valute zažive, države će sigurno potrčat da ih regulišu. Šta će se onda desiti? Da li će onda postojati pseudonimnost?

Što se tiče brzine povratka investicije, trgovina je jedan primjer kako možeš vratiti investiciju brže od 12 mjeseci. Kupi jeftino i isti dan prodaj skupo. ROI od 1 dana.

Kažem vam, kad sam ja računao isplativost tog riga za mene, čini mi se da bih nakon godinu dana otplatio rig i bio na nuli, prema računici da svaki mjesec iskopano prodajem. Otprilike u istom momentu, dakle nakon tih godinu dana, rudarenje na toj mojoj mašini ne bi bilo više isplativo ili bih zarađivao nešto jako malo. Onda bih trebao prodati rig ili pojedinačno grafičke kartice i stvarna zarada bi bila u toj prodaji harvera.
Tako je barem bilo po projekcijama sa whattomine i mycryptobuddy.

Evo par nekih sličica:

Promjena težine -1.8% na mjesečnom nivou - sadašnje stanje. Odlična isplativost.
Slika

Promjena težine 3% na mjesečnom nivou. Isplativost tek nakon 15 mjeseci.
Slika

Promjena težine 6% na mjesečnom nivou - nikad nije isplativo.
Slika

Ovdje se vidi da se težina otprilike eksponencijalno povećava, sa usponima i padovima.
Slika

Ovo je neki proračun za 6x RX580 i to prilično neka povoljna varijanta, uz plaćanje struje.
MyCryptoBuddy bi trebalo da računa i rast vrijednosti kripto valute, po nekoj svojoj logici.
Međutim, ne treba zanemariti ni činjenicu da kad izađu nove grafičke, pošto je više snage dostupno tako i težina skače. Što otprilike znači da stariji hardver manje zarađuje...

Ne kažem ja da se tu ne može zaraditi. Uz malo sreće može se prilično dobro zaraditi ali i uz malo loše sreće može se prilično dobro najebati. Sve se nekako svodi da interesovanje za tim valutama značajno skoči nakon što ti uđeš u tu priču. Ako ne skoči, najebao si...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Rudarenje
PostPoslato: 29 Apr 2018, 12:54 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 18 Feb 2009, 13:55
Postovi: 591
Pa prvo si pisao da difficulty eksponencijalno raste, pa onda da se mijenja u minus 5%, itd. A nijedno od toga nije tacno, niti se kretanje difficulty-ja moze unaprijed predvidjeti. Eksponencijalni rast u dugom roku nije moguc iz prostog razloga - ne postoji dovoljno proizvodjackih kapaciteta za proizvodnju tolikog broja grafickih kartica. Stagniranje difficulty-ja ili smanjenje je moguce. Takodje, u dugom roku gledano, cijena top 10-20 novcica uvijek isprati rast difficulty-ja, mada nema nikakve povezanosti izmedju ta dva pojma - jer se cijena odredjuje iskljucivo zakonima ponude i traznje na berzi.
Moram jos dodati da nije tacno ni da poslije godinu dana hardver zastarijeva, kad se govori o aktuelnom hardveru u datom trenutku vremena. npr AMD Radeon 7970 koje izasla jos 2012-te godine i dan danas na odredjenim novcicima dnevno iskopa ~1.5KM. Dakle, nakon otplate ulozenog, dovoljno je da kartica zaradjuje vise nego sto struje potrosi, da bi bila isplativa.

Sto se tice prednosti kripto valuta u odnosu na trenutni novac i novcane tokove, opet kazem, potrebno je znati bar osnove. Da ih nema, cime, kako, zasto i kojim to prevarama i trikovima bi bilo ko na ovom svijetu mogao odrzavati trenutne cijene kripto valuta, npr BTC danas vrijedi ~9200$. Ovdje bih samo dodao da anonimnost nikad nije bila, niti ce biti ikakva komparativna prednost kriptovaluta.

Ne tvrdim ja da se trgovanjem ne moze vise zaraditi, niti je to ovdje tema. Ali za trgovanje ti treba bar godinu dana ozbiljnog ucenja i opet je pitanje sta ces napraviti. A ulaziti bez tog minimalnog predznanja na berzu sa morskim vukovima, ne bih komentarisao... u tom slucaju, bolje je uzeti tih npr 5000KM i otici u kladionicu i staviti na kvotu 1.2 :) - vjeruj mi da u kladionici imas vise sanse.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Rudarenje
PostPoslato: 29 Apr 2018, 13:35 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Mickey, pogledaj samo grafik, odnosno posljednju sliku koju sam okačio. Vidi se rast, pa strahovit pad, pa onda opet rast težine. Koliko sam ja u školi učio, funkcije koje su najsličnije ovim rastovima su eksponencijalne...

Promjena težine je sinoć bila -5%, jer je trenutno bila u padu. Evo sad je izgleda preko +2%.

Slažem se da težina u kratkoročnom periodu može značajno da oscilira i da se ta oscilacija ne može predvidjeti. Težina se mijenja kako bi se zadržalo vrijeme neophodno za nalaženje heša za jedan blok. Povećanjem raspoloživih resursa se povećava i težina. Težina se povećava tako što se definiše da svaki validan heš mora počinjati sa većim brojem nula nešto što je to bilo do sad. Resursa će valjda biti stalno više i više, barem tako izgleda za sada. Isto tako, barem za sada, porast težine izgleda uglavnom eksponencijalan. Govorimo dakle o PoW konceptu.

Ja nešto ne vidim da sam išta slagao...

Hardver zastarjeva ako hoćeš da kopaš istu valutu sa njim. Realno, novonastale valute uvijek možeš maltene sa kalkulatorom rudariti...

Kripto valute, kao i papirne valute same po sebi nemaju apsolutno nikakvu vrijednost. Njihova vrijednost leži zapravo u tome što su se ljudi složili da vrijede XYZ dolara, dinara, janjića, prasića ili kamenčića. Bukvalno BTC vrijedi preko 9200$ zato što postoje ljudi koji su voljni platiti toliko, kao i kad je vrijedio 20000$. Tu je pitanje zašto su ljudi voljni dati toliko. Mnogi od nas su pokupili priče sa interneta i hype koji ih okružuje i onda kontaju pa hajde da uložim, ako padnem - pišaj ga, ali ako ne padnem - onda hihihihi...
Cijena raste u skladu sa ponudom i potražnjom, to je sve.

Jako puno ljudi koji ulažu u kripto valute nemaju apsolutno nikakvog pojma o tehnologiji. Oni se jednostavno boje da ne izostanu iz eventualno dobre poslovne prilike i zato ulažu. Bio je primjer gdje je firma koja proizvodi ledeni čaj dodala crypto u svoj naziv. Ljudi na berzama skontali da to ima neke veze sa kripto valutama i kupovali dionice... :D

Što se tiče povrata početne investicije, mislio na trgovinu u generalnom smislu. Ne isključivo na trgovinu valutama. Kupi prase prije Božića i prodaj ga za Božić i eto, povratila ti se početna investicija, a i zaradio si nešto. ROI od 1-3 mjeseca. Ako si maher za meteorologiju, skontaj prognozu za zimu u ljeto i ako će zima biti jaka, ti na ljeto kupi puno energenata, sigurno će se tražiti u zimu. Eto šta se kod nas dešavalo sa peletom na primjer. ROI od 6 mjeseci.

Ako već misliš da ne znam ni osnove, daj objasni mi. A onda mi objasni i koje su to prednosti i zašto trebamo napustiti dosadašnje sisteme razmjene u vidu keša ili elektronskog plaćanja, pa preći na kripto valute...

Nemoj mi ništa zamjeriti, ne podjebavam i ne pišem ništa sarkastično. Stvarno me interesuju vaša mišljenja i stavovi. Ozbiljno, ukažite mi na greške, ali ih i dobro argumentujte. :)

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Rudarenje
PostPoslato: 29 Apr 2018, 14:30 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Jan 2009, 00:45
Postovi: 3814
Napisao sam ti ja jedan primjer za transakciju od 90m$. Ne znam sto si to preskocio.
Sto se tice difa, naravno da raste kad ima vise majnera, a vise majnera dolazi opet sto raste isplativost, a da bi rasla isplativost mora i cijena biti veca, pa je tako taj eksponencijalni rast diffa pratio i eksponencijalni rast cijene.


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
...Ko pogodi cilj, promasio je sve ostalo...
Imal dje nedje Nedje?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Rudarenje
PostPoslato: 29 Apr 2018, 15:48 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 02 Dec 2010, 18:19
Postovi: 4664
Koristi li neko Bitcoin Core za rudarenje?
Valja li cemu?
https://bitcoin.org/en/download

_________________
MANGA


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Rudarenje
PostPoslato: 29 Apr 2018, 16:45 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
richa je napisao:
Napisao sam ti ja jedan primjer za transakciju od 90m$. Ne znam sto si to preskocio.
Sto se tice difa, naravno da raste kad ima vise majnera, a vise majnera dolazi opet sto raste isplativost, a da bi rasla isplativost mora i cijena biti veca, pa je tako taj eksponencijalni rast diffa pratio i eksponencijalni rast cijene.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Spomenuo sam gore da se u PoW konceptu rudari plaćaju nagradama, a ne samo transakcijama.
U svakom slučaju je taj primjer što si naveo i brz i povoljan. Živo me interesuje koliko treba vremena i love da se na standardan način prebace tolike pare. Inače nemam pojma zašto bankama treba jedan ili više dana da obrade transakciju...

Nisam siguran za ovaj drugi dio što si pisao. Moram malo razmisliti o tome... :)

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Rudarenje
PostPoslato: 29 Apr 2018, 16:57 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Jan 2009, 00:45
Postovi: 3814
Ne znam koliko treba, al znam da ni blizu nemoze ni jeftino ni tako brzo. Plus toga danas ima novcica kojima je svaka transakcija dzabe pa ti vidi jel ima prednosti u odnosu na nama poznatu lovu.

A za ovo sto razmiljas uzmi chart od diffa i uzmi chart od cijene, samo ce ti se kazati. Kako je rasla cijena tako je rastao i diff


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
...Ko pogodi cilj, promasio je sve ostalo...
Imal dje nedje Nedje?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Rudarenje
PostPoslato: 29 Apr 2018, 19:42 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 18 Feb 2009, 13:55
Postovi: 591
Prijatelju,
Opet sam s’ mobilnog pa cu morati biti kraci.
Vec sam ti napisao, da je u DUGOM ROKU eksponencijalni rast difficulty-ja nemoguc, iz najprostijeg razloga - fabrike fizicki ne mogu nastancati toliko kartica, razumijes li?
A sad da se ukratko osvrnem na prednosti kriptovaluta:
Blockchain - revolucionarna tehnologija zahvaljujuci kojoj kriptovalute i imaju vrijednost koju imaju. Ukratko, gotovo nemoguce ga je hakovati, i gotovo da su nemoguce bilo kakve greske. Svako na svijetu mu ima pristup u bilo kom momentu, te svaka transakcija zauvijek ostaje upisana. Nije moguce unazad mijenjati “tok” blockchain-a.
Inflacija - ne postoji. Izvornim kodom svakog coin-a je tacno odredjen tacan broj koji postoji i koji se moze izrudsriti. Ne mogu se unistiti, niti stvoriti.
Ultra brzo slanje/primanje u bilo kom trenutku, te bilo kojoj lokaciji na svijetu, koje je skoro po dzabe (sa minimalnim provizijama ili bez njih) - Richa ti je naveo jedan od primjera.

Takodje, bitno je napomenuti da su kriptovalute tek na pocetku - ima tu jos dosta posla, a kako se to sve bude desavalo bice i vece koristi, te jos prakticnije i lakse koristenje.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Rudarenje
PostPoslato: 29 Apr 2018, 22:35 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Opet red na mene... :D

Nisam uspio naći podatak za broj grafičkih kartica, ali evo grafikon za broj korisnika interneta, pošto oni moraju imati računar (u bilo kom obliku) da bi pristupali internetu.

Slika

Evo ovdje se vidi eksponencijalan rast broja korisnika interneta. To direktno znači i eksponencijalan rast broja računara. Kako su proizvođači uspjeli štancati toliki broj računara, tako će isto uspjeti štancati i grafičke ako odluče da im je to isplativo.

Ništa se ti ne sikiraj, ako oni skontaju da svake godine trebaju otvarati po 50% više fabrika, jer im se proizvodi traže, otvaraće oni...

E sad da se osvrnem na zanimljiviji dio tvog odgovora.

Pristup kripto valutama je direktno zavisan od pristupa Internetu, isto kao i mobilno bankarstvo. Tako da tu nema apsolutno nikakve razlike.

Sam lanac je teško hakovati, maltene nemoguće. Tu se slažemo. Međutim, on ima i jednu nepredviđenu manu. Ukoliko se desi fork, pa se lanac podijeli u 2 dijela, treba odlučiti koji je pravi podlanac na koji treba nastaviti dodavati blokove. To u principu funkcioniše u potpuno distribuiranoj mreži, ali u praksi nije baš tako. Problem je što ipak postoje velike rudarske farme i time se gubi decentralizacija. Ako 4-5 rudarskih farmi odluči da nastavi dodavati blokove na "pogrešan" podlanac, niko više ne može uticati na ishod, jer oni onda imaju većinu slobodnih resursa na mreži. Tu je problem taj što ljudi sve rade za korist, pa tako neko može potplatiti te farme da im urade malvezacije. Ovo je otkriveno prilikom jednog apdejta, kad se lanac podijelio na 2 dijela, tako da nije samo teoretski problem.

Izvori:
https://bitcoin.stackexchange.com/quest ... n-bitcoins
odnosno
https://bitcointalk.org/index.php?topic=822.0

E sad, pošto nisam ekonomista, dobro sam se raspitao kod jednog doktora ekonomskih nauka, inače profesora na jednom univerzitetu u Švajcarskoj i on kaže da je ta urođena deflacija kripto valuta jako loša stvar. Ona stimuliše korisnike da ne troše novčiće, jer će im cijena rasti i zbog toga pati privreda. Svi imaju neke pare i čekaju da im skoči vrijednost. On kaže da je to jedan od većih razloga zašto kripto valuta nije logična kao platežno sredstvo. Isto je rekao da centralne banke manje ili više rade OK posao. On je rekao da naučna zajednica smatra da je možda moguća primjena ove tehnologije u katastrima, čime bi se osiguralo da te neki podmićeni činovnik ne može zajebati tako što će u katastarskim knjigama zavesti drugog vlasnika za tvoju zemlju...

Što se tiče slanja novca i provizije. Provizija unutar EU / Evrozone ne postoji, a kaže da obrada transakcija zavisi isključivo od politike banke. Isto kao i obrada blokova u kripto valutama. BTC pravi nove blokove svakih 10 minuta, dok Litecoin to radi svaka 2.5 minuta. Dakle, ništa ne sprječava banke da promijene svoju politiku i umjesto obrade transakcija na kraju radnog dana, uvedu obrade na svakih sat, minut ili sekund.

Lik je tata-mata i sigurno je upućeniji u tu ekonomsku stranu bolje i od tebe i od mene, a vjerujem i od dobrog dijela foruma zajedno... :D

Ja sam malo i brzinski proguglao i našao podatak da BTC može da obradi oko 2000 transakcija po bloku, to je dakle po 10 minuta. Sa druge strane, Viza može da obradi 2000 transakcija u sekundi. Odnosno 1200000 transakcija u 10 minuta.

Izvor: http://uk.businessinsider.com/heres-a-k ... 17-10?IR=T

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Rudarenje
PostPoslato: 29 Apr 2018, 22:53 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Jan 2009, 00:45
Postovi: 3814
I zato visa hoce, sve su prilike, da uvede ripple jer je brzi od nje trenutno, a jeftiniji

Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
...Ko pogodi cilj, promasio je sve ostalo...
Imal dje nedje Nedje?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Rudarenje
PostPoslato: 29 Apr 2018, 23:04 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
richa je napisao:
I zato visa hoce, sve su prilike, da uvede ripple jer je brzi od nje trenutno, a jeftiniji

Sent from my iPhone using Tapatalk


Čisto diskusije radi, evo brzina koje sam našao:
Visa - 24000 transakcija po sekundi
Ripple - 50000 transakcija po sekundi

Izvor: https://globalcoinreport.com/how-ripple ... d-of-visa/

Onaj prethodni izvor koji sam citirao navodi sledeće cifre za Vizu:
Citiraj:
As a comparative, BAML said Visa's payment system processes an average of 2,000 transactions per second, with a maximum capability of 56,000 per second.


Tih 56000 transakcija je vjerovatno samo teoretsko, dok piše da je prosjek 2000 transakcija po sekundi...

Dobra info richa! :)

EDIT: Viza planira uvesti neki interni Ripple ili šta? Ne vjerujem da će se oslanjati na rudare da rade za njih...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Rudarenje
PostPoslato: 29 Apr 2018, 23:10 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 18 Feb 2009, 13:55
Postovi: 591
Jbga, ti izvlacis podatke koji odgovaraju tvojoj prici, pa onda to predstavljas kao aksiom.
Isto radis sa slikom diff-a Eth (kao da je on jedini coin koji postoji), pa sad ovo sa slikom internet korisnika.
Takodje, nove fabrike se ne otvaraju tek tako, za tili cas kao sto ti pises - evo imali smo 4 mjeseca apsolutnu nestasica svih grafickih kartica srednje i vise klase, pa se ne otvori nijedna nova fabrika.
Sto se tice split chain-a i mogucnosti da neko ima vise od 51% mreze - da, u teoriji je moguce, a u praksi se moze desiti samo shit coinima u povoju.
Za kraj bih jos samo dodao da su kriptovalute za sadasnji monetarni sistem naprednije kao npr sadasnji papirni novac od vremena robne razmjene.
Ne bih dalje da se nabjedjujemo, ti imas svoje misljenje, ja svoje, a vrijeme ce pokazati ko je bio u pravu :).
Nadam se da na kraju bar zakljucismo da je rudarenje isplativo :).


Sent from my iPhone using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Rudarenje
PostPoslato: 29 Apr 2018, 23:22 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Ejs sad ispade da navlačim vodu na svoj mlin. Nemoj zajebavati...
Ako ja lažem, ne lažu grafovi...

Što se otvaranja fabrika tiče, znam da one ne niču preko noći. Mislim da je dio problema što niko ne proizvodi kompletan proizvod od početka do kraja, već svi od nekog zavise. Kontam da su ih rudari malo uhvatili u raskoraku, vidjećemo kako će izgledati snabjevanje u bližoj budućnosti...

Ja ti dao konkretan primjer koji se desio sa BTC i objasnio zašto se desio. Zato što se velike farme mogu skupiti zajedno i imati 51% ili više...

Ja sam se sve vrijeme bazirao na elektronski novac, a ne keš.

Rudarenje je trenutno isplativo, može postati još isplativije, a može postati i neisplativo. Dao sam i katastar kao primjer moguće primjene...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Rudarenje
PostPoslato: 29 Apr 2018, 23:44 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 18 Feb 2009, 13:55
Postovi: 591
Postavio si sliku gdje se na svakih 7-8god duplo/eksponencijalno povecava broj korisnika interneta, kao odbranu svoje teze da je rudarenje neisplativo jer graficke kartice vec nakon prve godine ne mogu vise nista zaraditi zbog eksponencijalnog povecanja diff-a. Shvatas li sad?

Kriptovalute su puno naprednije i brze od svih oblika elektronskog novca + imaju manje provizije. Ako ti ne vidis u tome prednost, ne znam sta bih vise rekao.
Hajde uporedi koliko vremena i koja je provizija da ti tetka :D sa Novog Zelanda posalje 10000€, a da ne spominjem za neke ozbiljnije cifre.



Sent from my iPhone using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Rudarenje
PostPoslato: 29 Apr 2018, 23:56 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Malo si se samo zeznuo oko definicije eksponencijalne funkcije. Ona ne mora nužno da se dupla, brzina rasta zavisi od parametara.

Taj graf sam naveo kao primjer da je industrija ispratila eksponencijalni rast potražnje za hardverom, kao što sam i napisao. Izgleda da ti izvrćeš stvari, a ne ja...
Ali ajde, rećemo da je bio nesporazum.

Već sam rekao da unutar EU i Evrozone nema provizija, a čekanja na obradu su politika banke. Dakle, ako hoće da budu brže, sasvim je moguće. Sama tehnologija to dozvoljava.

Tetka sa Novog Zelanda bi prvo platila konverziju novca, a za samu proviziju nemam pojma. Konverzija se plaća i sa kripto valutama, zar ne?

I čitaj moje postove detaljnije. Stvarno sam se potrudio...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 111 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 11 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs