banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 26 Apr 2024, 11:05

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 38 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: HTPC - iskustva
PostPoslato: 23 Avg 2016, 14:25 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Avg 2007, 18:54
Postovi: 442
Lokacija: BL
Imate li kakvih iskustava u sklapanju/kupovini/korištenju računara kao HTPC (Home Theater PC)?
Ja sam se smorio od downloadovanja filmova/serija, pa razvlacanje kablova i kopcanja laptopa na TV preko HDMI kabla itd. Pored djeteta i ostalih obaveza i tako mi ostane malo vremena pa kad hocu da pogledam nesto, smor mi je na pripremu trositi dodatnih 20ak min (lazem i 2 min mi je previse :)). Trenutno sam dijelom rijesio problem. Ubacio sam jedan desktop PC koji ne koristim u ladicu nakojoj sam izbusio ledja da bi komp imao protok vazduha. Naravno povezao sam ga sa TV-om hdmi kablom. Na komp sam instalirao KodiUbuntu, Linux operativni sistem koji je modifikovan za (skoro) samo jednu namjenu a to je pokretanje Kodija. https://kodi.tv/ Kodi je namijenjen za reprodukciju video i audio saržaja, kako sa lokalnih destinacija, tako i sa net-a preko odgovarajućih add-onova. U principu se mogu naći svi filmovi i serije koje se mogu download-ovati/gledati sa raznih torrent ili sličnih sajtova ali sve je jako dobro sortirano sa opisima sadržaja i sl. Plus tu su i dodatni sadržaji poput radija, addonovi za pregledanje slika, za Youtube itd. Kao daljinski je moguće koristiti neku od par android aplikacija ili bezicnu tastaturu (ja trenutno koristim i jedno i drugo kako mi sta padne pod ruku). Takođe, za 10ak dolara se može naručiti i daljinski namjenjen specijalno za Kodi. Meni je u planu da naručim CVC adapter tako da ću moći da iskoritim daljinski od tv-a (u principu taj uredjaj raspakuje signal koji sa daljinskog ode prema kompu HDMI kablom - ne podrzavaju svi televizori) tako da neću morati da se smaram sa dodatnim daljinskim tastaturom i sl. Takođe u planu mi je i da na komp dodam DVB-C tuner i da i TV gledam preko Kodija, kako bi mi svi sadržaji bili na jednom mjestu. Trenutno imam problem sa grijanjem ovog kompa koji mi je u ladici ali to cu rijestiti uskoro jer mi stize Intel NUC (mini pc) koji cu da okačim negdje iza/pored TV-a. Ovaj stari komp ću najverovatnije presložiti u neko HTPC kućište (estetike radi) i ubaciti ga u spavaću sobu.
U svakom slučaju volio bih da čujem neka iskustva i/ili prijedloge.

_________________
Signature


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: HTPC - iskustva
PostPoslato: 24 Avg 2016, 01:00 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2009, 20:16
Postovi: 1834
Lokacija: Naselje Gavranova
Koristim Raspberry Pi 2 kao multimedijalni centar. Kartica od 16GB je za operativni sistem, i usb stik od 32GB za skladištenje filmova i serija.. Napaja se preko modifikovanog punjača za Arnova tablet od 2A. Torente dodajem preko tel i računara, i čim odgledam film ili sezonu, brišem. Naravno, na raspberry-ju je instaliran Kodi, sa podrškom za CEC hdmi, odnosno, kontrola preko daljinskog od TV-a. Možda u skorije vrijeme nakačim HDD, ali za sad mi ne treba.

_________________
Spaljeni su bijeli dvori
divljih bura postojbina
negda okna, sad otvori
šire grozu
a oblaci iz visina
gledaju u razvalinu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: HTPC - iskustva
PostPoslato: 24 Avg 2016, 07:33 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
@gavran
Mozes li okaciti koju sliku da vidimo kako si to organizovao i pokacio?

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: HTPC - iskustva
PostPoslato: 24 Avg 2016, 16:02 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jul 2004, 18:28
Postovi: 246
Zar nije jednostavnije za nekih 70ak KM kupiti solidan Android TV Box koji je 10x10 cm i dodje sa daljinskim? Nema bušenja ladica, problema sa hladjenjem, ne treba posebno kupovati daljinski,...

_________________
Bolje zivjeti sto godina kao bogatas nego sedam dana kao siromah. -Bob Rock


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: HTPC - iskustva
PostPoslato: 25 Avg 2016, 11:04 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2009, 20:16
Postovi: 1834
Lokacija: Naselje Gavranova
Raspberry kao multimedijalni centar

Slika

Raspberry je povezan sa Samsung Smart TV-om, koji podržava upravljanje uredjajima preko HDMI kabla, koristeći daljinski upravljač

Slika

Naručio sam ga zajedno sa originalnim kućištem i hladnjacima. Kad su velike vrućine, otvorim poklopac, radi boljeg hladjenja.

Slika

Napajanje ide preko mikro USB kabla, povezan ja HDMI kablom sa TV-om i 3,5mm audio džekom sa Logitech 2.1 zvučnicima. Rastezljivi USB kabal mi služi za priključivanje drugih usb stikova, džojstika (za RetroPie) i slično

Slika

Na ruter je spojen mrežnim kablom, a koristim stik od 32GB za skidanje serija i filmova

Slika

Modifikovani punjač za Arnova tablet od 2A. Odsjekao sam mu mini usb džek i zalemio ženski USB port.

Slika

Naravno, instaliran je KODI, ne LibreeElec (OpenElec), jer KODI podržava torrente, dok je ovaj drugi samo multimedijalni plejer.

Slika

Torrente ubacujem preko telefona, ponekad i preko računara koristeći Transmission Remote GUI.

Spoiler:
Slika

Slika

Slika

Slika

Neke od aplikacija koje koristim na telefonu

Zaboravio sam napisati da Kodi podržava nekoliko protkola za striming, tako da se sav sadržaj može gledati na mobilnom telefonu, tabletu itd.

_________________
Spaljeni su bijeli dvori
divljih bura postojbina
negda okna, sad otvori
šire grozu
a oblaci iz visina
gledaju u razvalinu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: HTPC - iskustva
PostPoslato: 25 Avg 2016, 11:10 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Dobro izgleda to...

Ja u principu skinem sve na kompu, prebacim na usb i ubodem usb u tv i to je to. Imam neki malo stariji Samsung tv, nije SmartTV ili tako nesto ali radi posao.
Nisam siguran koliko ima prednosti praviti HTPC u odnosu na ovo moje sto sad koristim. Sta vi mislite?

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: HTPC - iskustva
PostPoslato: 25 Avg 2016, 11:44 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Sep 2015, 19:59
Postovi: 2194
Dobro si sve uklopio, reci mi sta koristis na KODI-ju od addonsa za gledanje tv kanala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: HTPC - iskustva
PostPoslato: 25 Avg 2016, 12:21 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2009, 20:16
Postovi: 1834
Lokacija: Naselje Gavranova
I ja sam nešto slično radio prije nego što sam imao Raspberry. Zapravo, komp mi je zakačen za TV, pa sam puštao filmove preko MPC. Sa usb stika nisam gledao filmove na TV-u, jer mi je previše malen prevod. Meni se svidja to što Raspberry ili Android box troši puno manje struje od PC, nema aktivno hladjenje i ne pravi buku.

gishas je napisao:
Dobro si sve uklopio, reci mi sta koristis na KODI-ju od addonsa za gledanje tv kanala.


Iskreno, ništa. Imam onaj Croatia on demand koji nisam pokrenuo ko zna od kad. Ne gledam ni kanale koje imam u paketu. :) Nemam vremena. Pogledam poneki film, seriju i to je to.

_________________
Spaljeni su bijeli dvori
divljih bura postojbina
negda okna, sad otvori
šire grozu
a oblaci iz visina
gledaju u razvalinu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: HTPC - iskustva
PostPoslato: 25 Avg 2016, 14:13 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Sep 2015, 19:59
Postovi: 2194
Isti sam takav, navece ustimam film ili seriju i to je to, ovo za tv kanale sam pitao za kolegu, on stalno cacka oko tih addonsa. Hvala u svakom slucaju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: HTPC - iskustva
PostPoslato: 25 Avg 2016, 19:17 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jul 2004, 18:28
Postovi: 246
@gavranpero
Fino si ti to sve sredio samo ne kontam zasto skidas filmove preko torrenta ako koristis Kodi. Jesi probao Exodus addon? Ja ga koristim i jos nisam naisao na film ili seriju koju nisam mogao naci. I to sve u FHD rezoluciji. Nema skidanja, samo pronadjes i pustis. Jos ti automatski pronadje titl.

Sargas je napisao:
Nisam siguran koliko ima prednosti praviti HTPC u odnosu na ovo moje sto sad koristim. Sta vi mislite?
To ti je kao da poredis prednositi auta u odnosu na bicikl :)

_________________
Bolje zivjeti sto godina kao bogatas nego sedam dana kao siromah. -Bob Rock


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: HTPC - iskustva
PostPoslato: 25 Avg 2016, 22:09 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2009, 20:16
Postovi: 1834
Lokacija: Naselje Gavranova
Isprobaću :wink:

_________________
Spaljeni su bijeli dvori
divljih bura postojbina
negda okna, sad otvori
šire grozu
a oblaci iz visina
gledaju u razvalinu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: HTPC - iskustva
PostPoslato: 14 Sep 2016, 07:44 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Nabavio sam Raspberry Pi 2 Model B, 1.8Amp punjač i karticu od 16GB.
Baš me interesuje šta se može raditi sa ovim čudom... :)

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: HTPC - iskustva
PostPoslato: 14 Sep 2016, 11:13 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2009, 20:16
Postovi: 1834
Lokacija: Naselje Gavranova
Da li je kartica klase 10 ?

_________________
Spaljeni su bijeli dvori
divljih bura postojbina
negda okna, sad otvori
šire grozu
a oblaci iz visina
gledaju u razvalinu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: HTPC - iskustva
PostPoslato: 14 Sep 2016, 12:36 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Jeste

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: HTPC - iskustva
PostPoslato: 14 Sep 2016, 16:39 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2009, 20:16
Postovi: 1834
Lokacija: Naselje Gavranova
Odlično. Možeš da isprobaš desetak distribucija, počevši od Raspbiana, pa do Androida koristeći jednu karticu i ovaj projekat.

http://www.berryterminal.com/doku.php/berryboot

Čak dopušta mogućnost instalacije na usb stik, što po defaultu nije moguće na Raspberry-ju.

_________________
Spaljeni su bijeli dvori
divljih bura postojbina
negda okna, sad otvori
šire grozu
a oblaci iz visina
gledaju u razvalinu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: HTPC - iskustva
PostPoslato: 02 Okt 2016, 12:03 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2009, 20:16
Postovi: 1834
Lokacija: Naselje Gavranova
Koristim neko vrijeme Exodus, ali nisam baš oduševljen sa njim. Kada napravim pauzu u gledanju nekog filma, nakon što nastavim dalje, sve zaštopa i moram ponovo pokrenuti film. Prevod pronadje, ali veliki je problem što slabo ima prevoda za serije u FHD rezoluciji. Počeo sam da gledam The Last Kindom u FHD, ali sam ispostavio da nema prevoda. Vjerovatno ne odgovara FPS. Skinuo sam ih preko torrenta i gledam sa prevodom koji odgovara.

_________________
Spaljeni su bijeli dvori
divljih bura postojbina
negda okna, sad otvori
šire grozu
a oblaci iz visina
gledaju u razvalinu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: HTPC - iskustva
PostPoslato: 05 Okt 2016, 21:44 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jul 2004, 18:28
Postovi: 246
gavranpero je napisao:
Koristim neko vrijeme Exodus, ali nisam baš oduševljen sa njim. Kada napravim pauzu u gledanju nekog filma, nakon što nastavim dalje, sve zaštopa i moram ponovo pokrenuti film.
To je zato što server nakon nekog odredjenog vremena prekida neaktivne konekcije. Ali zato kad pustiš ponovo film imaš opcije "Start from beginning" i "Resume from hh:mm:ss". Da se vratis tamo gdje si stao traje 5-6 sec, opet kraće nego da skidaš film ;)

gavranpero je napisao:
Prevod pronadje, ali veliki je problem što slabo ima prevoda za serije u FHD rezoluciji. Počeo sam da gledam The Last Kindom u FHD, ali sam ispostavio da nema prevoda. Vjerovatno ne odgovara FPS. Skinuo sam ih preko torrenta i gledam sa prevodom koji odgovara.
Ne moraš ti skidati titlove preko Exodus-a. Skini titlovi.com i opensubtitles.org add-one i postavi da ti Kodi skida automatski titlove sa jednog od ta dva sajta. A mozes ući u listu pa sam odabrati koji hoćeš titl ako taj prvi ne odgovara. Sve te titlove koje si ti "ručno" našao su vjerovatno sa jednog od ta dva sajta.

_________________
Bolje zivjeti sto godina kao bogatas nego sedam dana kao siromah. -Bob Rock


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: HTPC - iskustva
PostPoslato: 08 Okt 2016, 05:52 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2009, 20:16
Postovi: 1834
Lokacija: Naselje Gavranova
Naravno da znam kako se ručno skidaju titlovi, ali ni jedan nije odgovarao. Podesim vrijeme kašnjenja, i to traje minut/dva dok opet ne dodje do nepodudaranja. Jedino da skinem srt ili sub fajl, prekonvertujem u fps koji odgovara i onda ubacim ručno na Kodi. Zato koristim paralelno torent i Exodus.

_________________
Spaljeni su bijeli dvori
divljih bura postojbina
negda okna, sad otvori
šire grozu
a oblaci iz visina
gledaju u razvalinu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: HTPC - iskustva
PostPoslato: 28 Jan 2017, 00:02 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2009, 20:16
Postovi: 1834
Lokacija: Naselje Gavranova
Apdejt. Pošto sam konačno dobio ATA/SATA to USB adapter sa napajanjem (naručeno u novembru), spojio sam korišteni HDD od 320GB sa Raspberry-jem. Naručio sam i nekakav USB analogni DAC dekoder koji bi trebao da da bolji zvuk od samog Raspberry-ija, koji inače ima strašno loš analogni zvuk (šum ako nema signala) Naponski adapter je zamjenjen sa drugim od 3A (prethodni je bio od 2A)

Mnogo slušam muziku (u kvalitetnijem formatu), ovo će mi smanjiti korištenje računara za isto. Vjerovatno će kroz dogledno vrijeme i ovaj HDD imati nedovoljno kapaciteta, ali tad će vjerovatno biti zamjenjen.

_________________
Spaljeni su bijeli dvori
divljih bura postojbina
negda okna, sad otvori
šire grozu
a oblaci iz visina
gledaju u razvalinu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: HTPC - iskustva
PostPoslato: 29 Jan 2017, 09:24 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Mar 2012, 10:48
Postovi: 1860
Lokacija: Transilvanija
Tek sada sam vidio temu.
Koristim RPi 1 B vec duze vrijeme (3 godine recimo) sa OpenELEC-om, pri cemu sam i overklokirao RPi na 1GHz (naravno, sa adekvatnim hladnjacima i otvorenim kucistem).

Generalno, koristim veci broj add-onova za gledanje sadrzaja (SALTS, Exodus, Specto, ...), a za IPTV Stalker klijent. Pokusavao sam koristiti Torrent stream addonove (za gledanje torrent fajlova dok se skidaju) kao sto su Pulsar, Quasar, Torrenter, ali to sporo radi na RPi 1, tako da sam odustao. Takodje, iz istih razloga sam odustao od gledanja Acestream i Sopcast kanala(p2p-streams). Mislim da bi oboje moglo raditi na novijim varijantama RPi.

@gavranpero, koje aplikacije na telefonu koristis za kontrolu RPi? Ja sam instalirao Yatse i Kore, ali ni u jednom ni u drugom nisam uspio strimovati sadrzaj na telefon (Yatse trazi da se plati za tu funkciju, a Kore to i nema, koliko vidim). Ima li neka bolja aplikacija?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 38 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 23 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs