banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 20:41

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 174 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 07 Apr 2017, 06:03 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Jun 2012, 11:37
Postovi: 2564
A dal neko zna ima li kakav solidan mehaničar za hard disk kod nas?

_________________
Najbolji card game : https://store.steampowered.com/app/397060/


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2017, 06:08 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9166
Evo ti dtb_pro, šta treba, možda mogu i ja pomoći?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2017, 06:27 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Jun 2012, 11:37
Postovi: 2564
Radni normalno ali nakon desetak mjeseci poludi. Krene nešto da škripi i da otakzuje. Preinstaliram windows i opet sve radi normalno.

_________________
Najbolji card game : https://store.steampowered.com/app/397060/


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2017, 06:41 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9166
Jesi puštao pripadajući test?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2017, 06:51 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Jun 2012, 11:37
Postovi: 2564
Testirao sam ga sa nekim programima ali nista ne prijavlljuje. Zato i mislim da je nesto mehanicki jer se cuje metalan zvuk kako rilja. Sada radi sve normalno ali za desetak mjeseci sigurno ce opet.

_________________
Najbolji card game : https://store.steampowered.com/app/397060/


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2017, 06:59 
Cuj 10 mjeseci bez reinstalacije windowsa...ja nisam nikada bio vise od pola godine da ne formatiram sve i ispocetka stavim windows... :D

btw ako je mehanicki kvar onda reinstalacija nema veze sa tim...


Vrh
  
 
PostPoslato: 07 Apr 2017, 09:26 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Milan je napisao:
btw ako je mehanicki kvar onda reinstalacija nema veze sa tim...


Mehanicar za hard disk...
Mi smo se natezali sa ovim likom... :D
Hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2017, 09:58 
hardverski, ali posto je on rekao mehanicki reko da ga ne zbunjujem... :D


Vrh
  
 
PostPoslato: 07 Apr 2017, 10:10 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9839
Lokacija: Далеко од раја
Nego šta je već mehanika. Promijeniti ležajeve, druknuti malo tovatne masti u klizne elemente i ima da prede bar dvije godine bez servisa. :)

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2017, 10:12 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Jun 2012, 11:37
Postovi: 2564
Mehanički kvarovi hard diska

Mehanički sklop diska (eng. Head Disk Assembly – HDA) predstavlja najosetljiviji deo svakog hard diska u smislu kritičnosti za operativnu sposobnost diska. Svi kvarovi ovog sklopa se po nomenklaturi naše Laboratorije nazivaju MEHANIČKI kvarovi.

To su kvarovi:

Glava

Čitanje/pisanje podataka vrši se pomoću magnetnih glava koje lebde preko površine pločice diska. Glave diska su zapravo minijaturni magnetni dipoli koje pokreće aktuator. Kvar na ovom sklopu je ujedno i najčešći. Manifestuje se reskim zvukom ili kontinualnim lupanjem. Ovaj zvuk je rezultat udaranja sklopa za čitanje/pisanje o stoper. I po pravilu se naziva kvar glava.

Pločica/Medija

Podaci se na hard disku smeštaju na površini magnetnog filma koji se posebnim postupkom nanosi na pločicu diska (eng. Platter). Preko ovog filma nanosi se zaštitni sloj koji služi da sačuva integritet samog medija u normalnom procesu rada (promene temperature najviše utiču na medij, ali i radni sati, vibracije, udarci, kao i mnogi drugi faktori). U normalnom radnom okruženju, retko dolazi do fizičkog oštećenja medija, međutim kada do njega ipak dođe, po pravilu je ekstremno – drugim rečima, spašavanje podataka sa diskova kojima je medij u većoj meri oštećen uglavnom je nemoguće. Disk može imati jednu ili više pločica, a nekada su oštećenja prisutna samo na jednoj. U takvim slučajevima, Data Solutions Laboratorija maksimizuje šanse za uspešno spašavanje podataka pristupom onim površinama koje nisu oštećene. Nakon što se kompletira postupak kloniranja tih zona, prelazi se na oštećene. Na taj način štiti se integritet medija do poslednjeg časa.

Motora

Pločice ili platter-e pokreće motor (eng. Spindle). Motor je odgovoran za održavanje konstantne brzine (najčešće 7200 RPM, ali raspon je od 4200-15000RPM). Nepotrebno je reći da je motor ujedno i jedna od tehnički najsavršenijih komponenti – usavršavan decenijama – počevši od prvobitnih step motora do današnjih FDB motora (eng. Fluid Dynamic Bearing). Kako je gustina zapisa na pločicama rasla, tako se i od motora tražio sve veći stepen pouzdanosti pri radu, upravo su iz tih razloga klasične kuglične ležajeve (eng. Ball Bearing) zamenili ležajevi sa specijalnom lubrikacijom. Iako po svojim performansama skoro savršeni, i današnji motori imaju mane – pre svega lubrikaciju koja se na nekim modelima pokazala kao opasna mana – najčešće kod Seagate diskova iz 7200 serije – naime u toku rada motor diska blokira! Kvar se manifestuje kao otkaz elektronskog sklopa, ali se ni nakon zamene istog ne događa SPIN-UP.

Kao prva domaća Laboratorija, u stanju smo da do vaših podataka dođemo uprkos svim ovim kvarovima. Priroda kvarova mehaničkog sklopa, kao i osteljivost samih hard diskova, najviše utiče na cenu spašavanja podataka. Procedurama kompanije je uređen odnos prema klijentima pre početka, u toku i nakon svih operacija. Data Solutions Laboratorija uvek od klijenta traži odobrenje za otvaranje komore, a sve operacije se izvode u našem Clean Place-u klase 100. Upotrebom Sagi filtera otklanjamo 99.9997% nečistoća iz vazduha i na taj način omogućavamo klijentima vrhunsku sigurnost u smislu integriteta medija.

Disk nikada neće izaći iz naše Laboratorije u gorem stanju nego što je u nju ušao.

http://www.datasolutions.rs/hard-disk/m ... i-kvarovi/

_________________
Najbolji card game : https://store.steampowered.com/app/397060/


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2017, 10:45 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jun 2004, 23:49
Postovi: 647
Lokacija: BL
Svako otvaranje hard diska osim u sobi 5000 puta cistijoj od operacione sale ce rezultovati trajnim unistenjem podataka
Cuj to mehanicki servis hdd.a hahahahah

Spoiler:
Citiraj:
Nije tačno da niko neće da je pogleda. Zaprimim uređaj, izvršim dijagnozu, dam preporuku pa ti izvoli. Ukoliko odustaneš od bilo kakve popravke ili kupovine drugog uređaja, naplatim svoje vrijeme i dijagnozu 10 KM. A onda ti frkneš i kažeš: "Za šta 10 maraka, nisi mi ništa popravio?!" I ne želiš da platiš. Zato ja upozorim mušteriju da će platiti dijagnozu u gore navedenom slučaju i momenatalno 90% mušterija kupi svoj uređaj i odlazi. Zar je profesionalno da ja na tebe potrošim svoje vrijeme na dijagnozu i testiranje, pa ako se tebi ne sviđa rezultat da mi ne platiš?!

Meni je konkretno dovolno da vidim da grafička izbacuje artifakte na ekranu ili da se "ruši" odmah po instalaciji drivera da znam da je čip stradao. Reballing bez zamjene čipa niko neće uraditi ispod 80 KM. Tvoja kartica koja je koštala 200 KM, kad joj oduzmeš od vrijednosti tih 80, dobiješ 120 KM. Za 150 KM kupuješ novu sa dvije godine garancije koja je sigurno jača po performansma od tvoje stare do 200 KM. I gdje je tu računica?! I sve ovo ja mogu tebi u servisu da izdeklamujem za 5 minuta ako već znamo šta je kvar. I onda uštedimo vrijeme i novac i jednome i drugome. Ako govoriš da je vrijednost polovne oko 200 KM, što će reći nova je bila minimalno 400 KM, postoji šansa od preko 75% (višegodišnje iskustvo) da je kartica već "duvana" i da si se nasankao. Onda Nova od 150 KM nije u toj klasi, ali toj kartici obično nikakav reballing neće pomoći, dolazićeš da se žališ bar dva puta na reballing, a nikome to ne treba.

Dečko... Ne idi bez qrca u svatove!

A takodje bi trebao naplacivat 10km svaki ulazak jer zaboga ti moras osictiti zbog njhovih prljavih cipela.Ili ih natjerati da jezikom olizu iza sebe

_________________
Shoot first,ask question later


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2017, 17:29 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9166
Spoiler:
<b>Mehanički kvarovi hard diska</b><br /><br />Mehanički sklop diska (eng. Head Disk Assembly – HDA) predstavlja najosetljiviji deo svakog hard diska u smislu kritičnosti za operativnu sposobnost diska. Svi kvarovi ovog sklopa se po nomenklaturi naše Laboratorije nazivaju MEHANIČKI kvarovi.<br /><br />To su kvarovi:<br /><br />Glava<br /><br />Čitanje/pisanje podataka vrši se pomoću magnetnih glava koje lebde preko površine pločice diska. Glave diska su zapravo minijaturni magnetni dipoli koje pokreće aktuator. Kvar na ovom sklopu je ujedno i najčešći. Manifestuje se reskim zvukom ili kontinualnim lupanjem. Ovaj zvuk je rezultat udaranja sklopa za čitanje/pisanje o stoper. I po pravilu se naziva kvar glava.<br /><br />Pločica/Medija<br /><br />Podaci se na hard disku smeštaju na površini magnetnog filma koji se posebnim postupkom nanosi na pločicu diska (eng. Platter). Preko ovog filma nanosi se zaštitni sloj koji služi da sačuva integritet samog medija u normalnom procesu rada (promene temperature najviše utiču na medij, ali i radni sati, vibracije, udarci, kao i mnogi drugi faktori). U normalnom radnom okruženju, retko dolazi do fizičkog oštećenja medija, međutim kada do njega ipak dođe, po pravilu je ekstremno – drugim rečima, spašavanje podataka sa diskova kojima je medij u većoj meri oštećen uglavnom je nemoguće. Disk može imati jednu ili više pločica, a nekada su oštećenja prisutna samo na jednoj. U takvim slučajevima, Data Solutions Laboratorija maksimizuje šanse za uspešno spašavanje podataka pristupom onim površinama koje nisu oštećene. Nakon što se kompletira postupak kloniranja tih zona, prelazi se na oštećene. Na taj način štiti se integritet medija do poslednjeg časa.<br /><br />Motora<br /><br />Pločice ili platter-e pokreće motor (eng. Spindle). Motor je odgovoran za održavanje konstantne brzine (najčešće 7200 RPM, ali raspon je od 4200-15000RPM). Nepotrebno je reći da je motor ujedno i jedna od tehnički najsavršenijih komponenti – usavršavan decenijama – počevši od prvobitnih step motora do današnjih FDB motora (eng. Fluid Dynamic Bearing). Kako je gustina zapisa na pločicama rasla, tako se i od motora tražio sve veći stepen pouzdanosti pri radu, upravo su iz tih razloga klasične kuglične ležajeve (eng. Ball Bearing) zamenili ležajevi sa specijalnom lubrikacijom. Iako po svojim performansama skoro savršeni, i današnji motori imaju mane – pre svega lubrikaciju koja se na nekim modelima pokazala kao opasna mana – najčešće kod Seagate diskova iz 7200 serije – naime u toku rada motor diska blokira! Kvar se manifestuje kao otkaz elektronskog sklopa, ali se ni nakon zamene istog ne događa SPIN-UP.<br /><br />Kao prva domaća Laboratorija, u stanju smo da do vaših podataka dođemo uprkos svim ovim kvarovima. Priroda kvarova mehaničkog sklopa, kao i osteljivost samih hard diskova, najviše utiče na cenu spašavanja podataka. Procedurama kompanije je uređen odnos prema klijentima pre početka, u toku i nakon svih operacija. Data Solutions Laboratorija uvek od klijenta traži odobrenje za otvaranje komore, a sve operacije se izvode u našem Clean Place-u klase 100. Upotrebom Sagi filtera otklanjamo 99.9997% nečistoća iz vazduha i na taj način omogućavamo klijentima vrhunsku sigurnost u smislu integriteta medija.<br /><br />Disk nikada neće izaći iz naše Laboratorije u gorem stanju nego što je u nju ušao.<br /><br />http://www.datasolutions.rs/hard-disk/m ... i-kvarovi/


Ovo je skup sport, i ima nekih koji su ovde pokušavali priučeno ali digli ruke i odustali. Usput kolega je skoro imao potrebu da spašava svoje podatke koje je neću reći kojem servisu povjerio, pa se zahvalio srbijancima na mutnim odgovorima i nekooperativnosti, poslao po mom savjetu u ZG u DataLab, i uz relativno malu cifru dočekao radni Ponedeljak sa podacima na disku. Usput, ti iz datasolutions, musakice, ne popravljaju diskove (u 95% se slučajeva ne popravljaju) već spašavaju podatke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Apr 2017, 19:01 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 26 Okt 2014, 07:58
Postovi: 4681
Lokacija: Kostajnica
Da ne otvaram temu ako neko ima 10" laptope sa dobrim baterijama slabijih komponenti udomljavam 2-3 komada
Ovako nesto
LAPTOP HP MINI 5102 10,1" Intel Atom, 2GB; 250GB (129 KM)
http://www.olx.ba/r/24307583/40813

Bluetooth obavezan

Sent from my LG-D855 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Apr 2017, 12:11 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
danijell je napisao:
Realno gledano, trebale bi cijene ići dole. Na primjer nova serija AMD će izgleda biti rebrand. A nije im to prvi put. Nisu prešli na novi tip memorija, nisu na novi tehnološki proces... Nije ni da ostali to na ovaj ili onaj način ne radi.
Ali velika su ulaganja na primjer da Intel pređe na 10 nm. Vjerovatno te ubačene "generacije" procesora ili grafičkih kartica pomaže da se taj skuplji prelaz manje osjeti. Mora se to nekako naplatiti :)


http://hexus.net/tech/news/graphics/104 ... 80-bioses/

Pa ovo je još bolje :D

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Apr 2017, 15:52 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Maj 2007, 10:40
Postovi: 1568
Lokacija: Banja Luka
Haha, genijalno! Baš juče gledao Linusov review i poređenje u odnosu na seriju 4**. Kaže da je sve identično, samo malo više kloknuta memorija. Kao waste of money upgrade (sa 4** na 5**) seriju.

_________________
Have you ever burried a face in your hands?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Apr 2017, 11:42 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Sep 2013, 11:48
Postovi: 296
5xx serija i nije namjenjena za prelazak sa 4xx , vec za nekog ko ima 2-3 god stariju kartu. Zategnut polaris, nesto bolje hladjenje i veca potrosnja , 480+OC mu dodje negdje kao 580


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Apr 2017, 07:54 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 20 Apr 2017, 09:17
Postovi: 331
Ako ima ljudi dobre volje da mi pomognu oko dileme, hocu da kupim laptop, polovan, dvoumim se izmedju Lenovo thinkpad t420-430 i Dell Latitude 6520-6420.

Laptop mi treba zbog posla, i pozeljno je da je 14" mada ne bjezim od 15", ovaj 6520 me privukao zbog displeja FHD.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Apr 2017, 12:05 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2009, 20:16
Postovi: 1834
Lokacija: Naselje Gavranova
Za posao ti ne treba FHD.

_________________
Spaljeni su bijeli dvori
divljih bura postojbina
negda okna, sad otvori
šire grozu
a oblaci iz visina
gledaju u razvalinu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Apr 2017, 09:41 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 26 Okt 2014, 07:58
Postovi: 4681
Lokacija: Kostajnica
papazjanija je napisao:
Ako ima ljudi dobre volje da mi pomognu oko dileme, hocu da kupim laptop, polovan, dvoumim se izmedju Lenovo thinkpad t420-430 i Dell Latitude 6520-6420.

Laptop mi treba zbog posla, i pozeljno je da je 14" mada ne bjezim od 15", ovaj 6520 me privukao zbog displeja FHD.

Bil lenovo x230t, ja uzeo za sebe ali ne koristim, i5 3. generacija 8gb ram, sto bi rekli sverceri mint stanje :)

Sent from my LG-D855 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Apr 2017, 09:56 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 20 Apr 2017, 09:17
Postovi: 331
^^

Nisam baš za tu egzotiku :)

Budzet je presudan do 300 planiram uložiti. Mada svi nešto su nabudžili cijene kao da je suvo zlato a ne laptop star 5-6 godina.

Čuo sam da u Zenici ima neka firma na veliko ih uvozi, navodno može se jeftinije proći.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 174 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs