banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 20:29

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 177 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 10 Feb 2017, 12:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jul 2011, 17:38
Postovi: 5779
Lokacija: Banja Luka
Jeste i ako je na pogrešnom mjestu ma računu udaren onda nisu primali dokumenta da ti izvrše povrat.

_________________
Ako si pažljiv na kraju kao na početku, spriječit ćeš neuspjeh.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Feb 2017, 19:17 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jun 2004, 23:49
Postovi: 647
Lokacija: BL
Шајин je napisao:
I ja sam prije neki dan imao slično iskustvo u ovoj mjenjačnici u tržnom centru Emporium.
Odnesem one forumulare i pasoš da mi isplate i cura pogleda papire i kao aj odradiću al' dođi za pola sata sad nemam vremena i okrenu se raditi nešto svoje. Ja onako izlazim iz Emporiuma i kontam šta se ovo sad desilo... U međuvremenu odem na sastanak i vratim se nakon sat vremena. Kao nisam ti mogla isplatiti jer imaš pečat na formularu a nemaš na računu, najbolje da ti to pošalješ u Slovačku da ti isplate...
1.Ako ti se ne radi posao daj otkaz, ili ako mjenjačnici nije u interesu da vrši povrta pdv-a što su se onda i prihvatali posla??
2.Mogla je odmah vidjeti da nemam pečat na računu, a ne da idem na drugi kraj grada i vraćam se bespotrebno
3.Ona ne može isplatiti, ali da ja to pošaljem u Slovačku da mi isplate. Pa ako nije ispravan forumlar tj. ako stvarno treba taj pečat zašto bi mi oni onda u Slovačkoj isplatili?

U rajfajzenu sam radio povrat odmah i bez ikakvih problema. Jedino ne mogu da se sjetim za taj pečat na računu da li je bio neophodan...


to je sistem ako prodje prodje.Aj malo rekonstruisi dogadjaje 1) dodji za pola sata (dok ja napravim kopiju sebi) 2) ako odustanes ja necu,posaljem tvoje papire i uzmem novac,tebi se ionako ne da ganjat 3) daje `cut` ekipi iz sehera koji izvjestavaju ides li po novac ili ne
To da ce tebi neko dobrovoljno ISPLATITI PARE na balkanu mozda previse naivno za povjerovat.Naravno da ce biti korupcije gde okolnosti dozvoljavaju

_________________
Shoot first,ask question later


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Feb 2017, 13:16 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2010, 20:42
Postovi: 8078
Lokacija: Бања Лука
Vidiš to mi nije ni palo na pamet. ali kako može naplatiti ako ja odnesem sa sobom orginal račun i onaj formular, nije valjda da na osnovu kopije isplaćuju?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Feb 2017, 11:12 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 15 Avg 2014, 19:45
Postovi: 199
Cuo sam da se za robu vrijednosti do 200 KM nesto ne placa, da li se radi o carini ili PDV-u i da li zavisi o kakvoj se robi radi?Nasao sam ovaj clanak
Kod:
http://abc.ba/novost/26608/ako-putujete-trebate-znati-preko-granice-samo-roba-do-200-km-

u kojem je sljedeci pasus:

"Posebno naglašavam da u skladu sa posebnim sporazumom koji imaju UIO i Carinska uprava RH, postoji organizovano obavještavanje, pa se za sve one koji zatraže povrat PDV-a na susjednoj granici EU, u realnom vremenu informacija o tome šalje Carinskoj službi BiH"

Zar Hrvati zbilja dojavljuju nasima da neko nesto prenosi?Od kada to vazi?Usput da li se PDV moze preuzeti u nekoj od nasih banaka?Negdje sam procitao da je Raiffeisen to prije radio.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Feb 2017, 12:33 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 20 Nov 2016, 15:44
Postovi: 582
h4xx0r je napisao:
Cuo sam da se za robu vrijednosti do 200 KM nesto ne placa, da li se radi o carini ili PDV-u i da li zavisi o kakvoj se robi radi?Nasao sam ovaj clanak
Kod:
http://abc.ba/novost/26608/ako-putujete-trebate-znati-preko-granice-samo-roba-do-200-km-

u kojem je sljedeci pasus:

"Posebno naglašavam da u skladu sa posebnim sporazumom koji imaju UIO i Carinska uprava RH, postoji organizovano obavještavanje, pa se za sve one koji zatraže povrat PDV-a na susjednoj granici EU, u realnom vremenu informacija o tome šalje Carinskoj službi BiH"

Zar Hrvati zbilja dojavljuju nasima da neko nesto prenosi?Od kada to vazi?Usput da li se PDV moze preuzeti u nekoj od nasih banaka?Negdje sam procitao da je Raiffeisen to prije radio.


Nema pravila, nešto dojavljuju, nešto ne. Nezvanično, ne dojavljuju do 500 KM. Ali iz iskustva bilo je slučajeva da su prošle i skuplje stvari bez problema, a s druge strane da je bilo zezanja i za manje od 500 KM. Ali i kad dojave, "dogovoriš" se kod naših. :D

Prvo, neophodno je da provjeriš u prodavnici sa kim sarađuju. Većina radi sa Global blue i procedura je kod njih da šalješ poštom u Slovačku i onda oni uplaćuju na račun. Međutim, sada imaš opciju da povrat pdv-a izvršiš u mjenjačnici Exclusive change (tržni centar Emporium). Pisali smo o tome na prethodnim stranicama. Ukoliko je You turn onda ideš po novac u Hrvatsku. Tako da, gledaj gdje je Global blue.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Feb 2017, 20:13 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 15 Avg 2014, 19:45
Postovi: 199
Dakle prvo moram vidjeti da li trgovina u kojoj kupujem suradjuje sa global blue?Da li onda od njih trazim obicni formular za povrat PDV-a ili global blue formular?Da li je procedura pri izlasku iz drzave ista kao i bez global blue-a?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Feb 2017, 21:09 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 20 Nov 2016, 15:44
Postovi: 582
Ma 90% trgovina sarađuje sa Global blue, ali provjeri za svaki slučaj. Samo im kažeš da hoćeš da izvršiš povrat pdv-a, a ostalo oni rade. Zna se kakav formular ide. Ako sarađuju sa Global blue, onda je njihov formular. Elektronski se radi, uvezan je sistem. Obavezno provjeri da li se taj radnik potpisao na račun. I naravno, pasoš ponesi.

Procedura je ista. Prijavljuješ na izlazu iz Hrvatske kod njihovog carinika, daješ mu formular i račun da ti udari pečat da izlaziš iz zemlje. Bez tog pečata ništa ti ne važi. Carinik ima pravo da pogleda šta si kupio, tj. da pokažeš ako on to hoće. A na našoj granici znaš već kako ide... :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Feb 2017, 09:26 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 15 Avg 2014, 19:45
Postovi: 199
Neke trgovine ni ne zahtijevaju licno preuzimanje paketa da bi dobio formular, npr. platis i preuzmes u jednoj od poslovnica kurirske sluzbe.Usput zasto je potreban potpis radnika?Da li je to zbog povrata PDV-a ili zbog ovjeravanja racuna?Da li se dobija onolika kolicina novca koja se dobije na GB refund kalkulatoru ili i ta mjenjacnica ima neku svoju proviziju?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Mar 2017, 20:09 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Apr 2003, 12:32
Postovi: 5306
Lokacija: HEAVEN
Trebam naruciti telefon iz USA (posto je jeftinije za 100-200e nego AT/BiH) preko kolegice koja dolazi u aprilu... Da li je neko radio sta slicno, i da li ima kakvih tip-ova? Da li treba otpakovati iz kutije da joj ne bi pravili problem na aerodromu ili sl?

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Apr 2017, 03:27 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jul 2005, 19:12
Postovi: 1454
Archangel je napisao:
Trebam naruciti telefon iz USA (posto je jeftinije za 100-200e nego AT/BiH) preko kolegice koja dolazi u aprilu... Da li je neko radio sta slicno, i da li ima kakvih tip-ova? Da li treba otpakovati iz kutije da joj ne bi pravili problem na aerodromu ili sl?


Da, samo neka ga izvadi iz kutije kao da je njen lični, i ne bi trebalo da ima problema. :)
Meni dopremljen bez problema, prošle godine u avgustu.

_________________
Everyone in the world was programmed by the place they were born, hemmed in by their beliefs, but you had to at least try to grow your own brain.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Sep 2017, 08:16 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2016, 17:26
Postovi: 107
Imam Hrvatski pasos i planiram kupovati nesto tehnike i namjestaja ovdje u Bl i sve ostaje ovdje , ne izvozim nista preko granice i slicno , da li je izvodljivo vratiti u toj situaciji porez ?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Sep 2017, 09:25 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 20 Apr 2017, 09:17
Postovi: 331
Jedino ako imas nekog druga na carini da ti poudara pecate.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Sep 2017, 10:14 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2002, 01:00
Postovi: 12454
Lokacija: Ulaz 7, Sektor 2, Red 21, Sedište 35
Kad tražiš povrat, mogu ti tražiti da prikažeš robu koju izvoziš, a i ne moraju... Pošto to rijetko ko radi u kontra smijeru :lol: vjerovatno će tražiti...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Sep 2017, 11:32 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2016, 17:26
Postovi: 107
Sondri , znaci poenta je imati nekoga na carini da me ne dribla sa tim pokazivanjem robe itd :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Sep 2017, 15:57 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Jan 2009, 00:45
Postovi: 3814
Tako je.

_________________
...Ko pogodi cilj, promasio je sve ostalo...
Imal dje nedje Nedje?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Dec 2017, 10:48 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 22 Dec 2017, 10:47
Postovi: 4
Planiram kupovinu laptopa u Austriji, te me zanimaju informacije oko povrata poreza, Procitao sam da je stopa poreza u Austriji 20%, a na starim topicima oko povrata poreza sam takodje procitao da oni ne vracaju cjelokupan iznos od 20%, pa me zanima da li je neko imao licno iskustvo i moze da mi da informaciju 'iz prve ruke' ? Drugo sto me zanima, koliko sam shvatio, na izlazu iz EU,u ovom slucaju to ce biti Hrvatska jer putujem na granicni prelaz Gradiska, ovjeravam papire za povrat poreza koje dobijem pri kupovini laptopa, i koji su dalji postupci? Moram li licno nositi te papire u radnju da dobijem povrat novca, ili mogu poslati po nekome, pa da on podigne iznos? Inace , prije par mjeseci, drugar iz Austirje, koji ima njihov pasos, je u BiH ovde kupovao kolica za bebu, i na BiH granici uredno ovjerio papire, poslao ih meni, te sam ja otisao u radnju i bez problema podigao novac. Zanima me da li je neko imao licno iskustvo, konkretno sa robom iz Austrije, da mi objasni detaljno sta i kako.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Dec 2017, 10:25 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jan 2006, 22:41
Postovi: 1995
Lokacija: Izmedju zemlje i neba
12% dobijas nazad. Da, ovjeris na HR granici u Gradisci. Generalno samo ona osoba cije je ime na formularu moze da podigne novac, barem u BiH. U AT posto je automatizovano, moguce je i da neko drugo to uradi.

Generalno , prica je jednostavna. Na TAX free formularu moras imati pecat firme gde je kupljeno i potpis prodavaca. Na granici carinik mora udariti pecat i na formular i na racun. To je to.

Meni se nekada u BL znalo desiti da nece da vrate, kao nedostaje potpis prodavaca pa ja sam potpisem i vratim se dva dana kasnije. Bitno je samo da su pecati udareni ispravno.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Dec 2017, 13:38 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 22 Dec 2017, 10:47
Postovi: 4
koliko sam shvatio, u BiH ima mjenjacnica, imaju poslovnicu u trznom centru Emporium u Banjaluci, oni rade to preko global blue kompanije, sad razumijem da ako preko njih to odradim, oni uzimaju neku proviziju. Ali ako ja sam na granici ovjerim papire, te se vratim u Austriju direktno u radnju, hocu li dobiti svih 20% nazad?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Dec 2017, 14:26 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Nećeš jer pdv nije 20% od cijene nego 20% cijene bez pdv-a. Tako je naš pdv od 17% ustvari oko 14.5% maloprodajne cijene. Dobićeš nešto malo manje od 17%

Послато са Lenovo K33a48 уз помоћ Тапатока

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Dec 2017, 15:09 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Minus provizija.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 177 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs