banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Apr 2024, 15:30

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 177 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 29 Sep 2015, 14:29 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2004, 09:44
Postovi: 1330
veki007 je napisao:
Postoji razlika između Global Blue povrata PDV-a i klasičnog povrata:
Global Blue uzima proviziju - na sajtu njihovom ima negdje visina provizije. Ljetos sam kupovao u Hrvatskoj i dobio povrat preko Global Blue od 98 kn, umjesto 150 kn koliki je bio PDV.

Sada postoji ona druga varijanta preko zahtjeva za povrat PDV-a koji država vraća. Malo je komplikovaniji, ali ako češće ideš u inostranstvo isplati se, jer nema provizije. Elem, primjer za Hrvatsku: sa sajta poreske (njihove) skineš obrazac koji ti je trgovac dužan ispuniti u dva primjerka. Taj obrazac ovjeriš na granici. I sljedeći put (u roku od 6 mjeseci) s jednim primjerkom se vratiš kod istog trgovca i on ti lično isplati taj PDV. Može valjda i poštom da mu pošalješ, ali onda snosiš troškove platnog prometa.

Uglavnom, Global Blue je komfornija varijanta, ali košta...

Zar nije prvo postojao klasični povrat pdv-a, pa tek kasnije uveden global blue?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Sep 2015, 06:44 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 31 Okt 2008, 13:24
Postovi: 89
Juliette je napisao:
veki007 je napisao:
Postoji razlika između Global Blue povrata PDV-a i klasičnog povrata:
Global Blue uzima proviziju - na sajtu njihovom ima negdje visina provizije. Ljetos sam kupovao u Hrvatskoj i dobio povrat preko Global Blue od 98 kn, umjesto 150 kn koliki je bio PDV.

Sada postoji ona druga varijanta preko zahtjeva za povrat PDV-a koji država vraća. Malo je komplikovaniji, ali ako češće ideš u inostranstvo isplati se, jer nema provizije. Elem, primjer za Hrvatsku: sa sajta poreske (njihove) skineš obrazac koji ti je trgovac dužan ispuniti u dva primjerka. Taj obrazac ovjeriš na granici. I sljedeći put (u roku od 6 mjeseci) s jednim primjerkom se vratiš kod istog trgovca i on ti lično isplati taj PDV. Može valjda i poštom da mu pošalješ, ali onda snosiš troškove platnog prometa.

Uglavnom, Global Blue je komfornija varijanta, ali košta...

Zar nije prvo postojao klasični povrat pdv-a, pa tek kasnije uveden global blue?


Sada postoje oba, samo se Global Blue više forsira, jer vjerovatno i trgovci imaju neku "stimulaciju" od uzete provizije.

A ova "državna" varijanta se prva koristila, samo sada nju rijetko ko spominje - nama carinik na granici rekao da se malo raspitamo.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Dec 2015, 00:45 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2004, 09:44
Postovi: 1330
Je li neko u skorije vrijeme dobijao povrat preko Global Blue?
Naime, zadnji put sam radila povrat za robu kupljenu u Njemačkoj, i to je bilo krajem septembra, i sve je bilo ok, dobila povrat u Raiffeisenu.
Međutim, sada imam jedan povrat za robu kupljenu u Španiji i muž otišao danas i rekli mu da ne rade povrat za Španiju, da može jedino u Federaciji dobiti povrat. Ne znam je li ovaj moj nije dobro razumio ili šta je.. nema mi smisla da ne može samo za Španiju :-?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Dec 2015, 00:54 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2004, 09:44
Postovi: 1330
A ništa, evo zanemarite..
https://www.raiffeisenbank.ba/bhs/menu/view/100
*Pet osnovnih zemalja iz kojih se može izvršiti refundiranje su:
- Austrija
- Italija
- Hrvastka
- Slovenija
- Njemačka


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Dec 2015, 08:46 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17149
Lokacija: Q5HW+6W
Meni su tražili fakturu, kao nije dovoljan fiskalni račun... te mi otvorila neki PDF, tražila da mi pokaže da je tako, pa nije uspjela naći, na kraju reče vrati ti to tamo gdje si kupio, lakše je. Kontam, lakše je tebi, meni nije.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Dec 2015, 12:54 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2004, 09:44
Postovi: 1330
Evo sad sam zvala raiffeisen u Sarajevo. Kažu raskinuli su ugovor sa Global Blue-om i samo do 31.12. će davati povrat pdv-a, a poslije toga više ne, nego ćemo negdje drugdje moći podizati povrat. A jesmo sranje od države majko mila, pa kod nas ništa ne može biti normalno..
Poslala sam mail Global Blue-u, pa vam javim šta su mi rekli.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Dec 2015, 14:01 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Zna li iko kakvo je stanje sa carinicima? Dojavljuju li hrvati ovim nasima? Razmisljao sam neke elektronike u Austriji kupiti pa napraviti povrati...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Dec 2015, 14:58 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2004, 09:44
Postovi: 1330
Ja sam samo nešto sitno kupovala i niko nije ništa dojavljivao. Za krupnije stvari ne znam...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Dec 2015, 15:01 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2011, 06:54
Postovi: 5030
Lokacija: Gradiška
od kud sad to, zar je neko nekad dojavljivao?!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Dec 2015, 15:04 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
O da, prije 2-3 godine to je bio čest slučaj. (Barem što se tiče prelaza u Brodu)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Dec 2015, 18:30 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Jedan moj kolega je isto tako prije jedno godinu-dvije kupio 2 iPhone telefona i naravno, nasi su znali...
Ovo sto sam ja kontao je mozda 500-600 eur, ne znam da li je to krupnije ili ne :D

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Dec 2015, 15:54 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jul 2011, 17:38
Postovi: 5788
Lokacija: Banja Luka
Juliette je napisao:
Evo sad sam zvala raiffeisen u Sarajevo. Kažu raskinuli su ugovor sa Global Blue-om i samo do 31.12. će davati povrat pdv-a, a poslije toga više ne, nego ćemo negdje drugdje moći podizati povrat. A jesmo sranje od države majko mila, pa kod nas ništa ne može biti normalno..
Poslala sam mail Global Blue-u, pa vam javim šta su mi rekli.

Ne rade ni do 31.12. vec govore da im taj program ne radi i da nece popraviti do 31.12. i da se ne moze vise dici novac kod njih.Vjerovatno lazu za taj program i nece da imaju vise posla sa tim.
Ja ne znam da li ima vise i gdje povrata u BiH ili cemo morati cekati da ponovo putujemo vani da vratimo novac.

_________________
Ako si pažljiv na kraju kao na početku, spriječit ćeš neuspjeh.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Dec 2015, 17:03 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9302
Ja sam mislio da muljaju da im ne radi aplikacija i da nece ni proraditi do kraja godine (prekjuce bio, juce zvao da pitam i nije radila). Danas sam zvao, proradila je, evo me upravo cekam na red u Raiffeisenu da ovjerim na spratu nesto, pa cu u prizemlje podignem novac.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Dec 2015, 18:12 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9302
Evo zavrsio sve bez problema (i bez fakture, entere). Cuo sam sad od tete da Global ima neku tabelu, za kupovinu od... do ... iznosa vracaju odredjenu cifru, sljedeca stepenica druga cifra, nema racunanja procenta na osnovu racuna. Nekome to dobro dodje, a neko dobije manje od ocekivanog. Ko cesto kupuje isplati mu se naci tu tabelu. Nisam im gledao sajt, mozda tamo ima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Dec 2015, 18:32 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17149
Lokacija: Q5HW+6W
Pa piše ti na obrascu za povrat koja se suma dobija ako nemaš originalni račun. U slučaju 179 € se dobija 19 €.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Dec 2015, 19:16 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jul 2011, 17:38
Postovi: 5788
Lokacija: Banja Luka
blaf77 je napisao:
Evo zavrsio sve bez problema (i bez fakture, entere). Cuo sam sad od tete da Global ima neku tabelu, za kupovinu od... do ... iznosa vracaju odredjenu cifru, sljedeca stepenica druga cifra, nema racunanja procenta na osnovu racuna. Nekome to dobro dodje, a neko dobije manje od ocekivanog. Ko cesto kupuje isplati mu se naci tu tabelu. Nisam im gledao sajt, mozda tamo ima.

Ja u petak bio u Austriji i gledao tabelu tu tabelu.Različita je čini mi se za zemlje.Na 240 evra dobio sam 27 evra po vrata.Jesi ti bio u onoj banci kod Metalske škole? Posto oni samo vraćaju novac...Moraću sutra otići po novac.

_________________
Ako si pažljiv na kraju kao na početku, spriječit ćeš neuspjeh.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Dec 2015, 20:40 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9302
Ko jos cita sitna slova. Nisam ni gledao sta pise na obrascu. Znam da je pisala cifra koju cu dobiti nazad (u kunama).
Da, ona kod metalske, tj. elektro skole. Prvo ides na sprat da teta nesto odradi, pa onda s tim papirima na salter da podignes novac. Ponesi pasos!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Dec 2015, 23:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jul 2011, 17:38
Postovi: 5788
Lokacija: Banja Luka
I dobijem onaj iznos koji tačno piše na onom papiru ili ovi u banci uzmu proviziju?

_________________
Ako si pažljiv na kraju kao na početku, spriječit ćeš neuspjeh.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Dec 2015, 23:39 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Nov 2010, 22:12
Postovi: 1221
Sargas je napisao:
Zna li iko kakvo je stanje sa carinicima? Dojavljuju li hrvati ovim nasima? Razmisljao sam neke elektronike u Austriji kupiti pa napraviti povrati...

Ma jok .. ja nedavno djelova za motor i neke elektornike bruku prenjeo ništa niko nije javio ovi naši još vide da ima stvari aj kao ćao prolazi .. mislim da su to urbane legende o telefoniranju ..


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Dec 2015, 00:03 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9302
Mislim da ne uzimaju uproviziju, ili uzmu nesto vrlo malo, za konverziju.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 177 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 16 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs