banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 22:11

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 2860 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 143  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Laptop do 1800KM?
PostPoslato: 04 Mar 2008, 19:52 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 20 Jul 2006, 06:45
Postovi: 441
fantomacan je napisao:
To je sve prema cijeni, nema nijedan drugi laptop sa takvim procesorom i 1 GB memorije (mada je danas memorija smiješno jeftina) sa takvom cijenom.

FSC inače ima naviku da u "prazne" laptope stavlja "jake procesore". Nemoj kao pomenuta firma biti u zabludi da je laptop=procesor.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Laptop do 1800KM?
PostPoslato: 04 Mar 2008, 20:08 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Sep 2006, 01:29
Postovi: 107
A šta kažete na ovako nešto:
http://www.hgspot.ba/product.php?produc ... 207&page=1

Sad će mnogi reći to je celeron i samo 512 MB RAM-a, al' to je ipak TOSHIBA.

E sad, ono što me zanima... Da li je bolje uzeti kvalitetniji laptop "slabije konfiguracije" (kao što je ova toshiba) ili obratno (npr. neki Acer)?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Laptop do 1800KM?
PostPoslato: 04 Mar 2008, 21:46 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 18 Jan 2006, 13:38
Postovi: 1591
Lokacija: on the way
ned123 je napisao:
fantomacan je napisao:
To je sve prema cijeni, nema nijedan drugi laptop sa takvim procesorom i 1 GB memorije (mada je danas memorija smiješno jeftina) sa takvom cijenom.

FSC inače ima naviku da u "prazne" laptope stavlja "jake procesore". Nemoj kao pomenuta firma biti u zabludi da je laptop=procesor.


Nemam ja tu zabludu, ali znaš i sam šta je srce sistema. Zato kod laptopa i jesu tolike varijacije u cijenama sa sličnim konfiguracijama. Eto dobre ideje za benchmark, vidio sam da radiš testove na onom sajtu. Uradi uporedni benchmark nekog jeftinog FSC modela sa Sis čipsetom i Dual Core procesorom, recimo onaj gore navedeni od 999 KM i nekog recimo Toshiba modela sa Celeronom M kao onaj što Late razmišlja da kupi. Pretpostavljam da bi većina rezultata bila na strani FSC i pored tog čipseta.
Njima je to dobitna formula, ploča sa jeftinim čipsetom i jak procesor sa dobrom cijenom. Interesantno da je Sis napravio jako energetski efikasan čipset, gledao sam neke testove i konfiguracija sa Sis čini mi se 672FX čipsetom je i pri Idle radu i punom opterećenju trošila 10-15 W manje od konfe sa odgovarajućim Intel čipsetom.

Late je napisao:
A šta kažete na ovako nešto:
http://www.hgspot.ba/product.php?produc ... 207&page=1

Sad će mnogi reći to je celeron i samo 512 MB RAM-a, al' to je ipak TOSHIBA.

E sad, ono što me zanima... Da li je bolje uzeti kvalitetniji laptop "slabije konfiguracije" (kao što je ova toshiba) ili obratno (npr. neki Acer)?


Nemoj praviti planove na osnovu tog web cjenovnika, ko zna da li je to tačno. Prvo ih nazovi i pitaj da li oni to stvarno imaju na legeru pa tek onda planiraj. Kod nas to što piše na sajtu ne znači ništa. Ja bih uzeo Acer.

_________________
Moja Republika
Laktaši.com forum - Posjetite Laktaše
Totalno ludilo


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Laptop do 1800KM?
PostPoslato: 04 Mar 2008, 22:46 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 20 Jul 2006, 06:45
Postovi: 441
fantomacan je napisao:
...gledao sam neke testove i konfiguracija sa Sis čini mi se 672FX čipsetom je i pri Idle radu i punom opterećenju trošila 10-15 W manje od konfe sa odgovarajućim Intel čipsetom.

Čini mi se da ovdje pričamo o laptopima. S obzirom da je TDP čipseta 965GM cca 14W (a "nape" 7W), po tome ispada da ovaj Sis "ide" na vazduh. To si eventualno mogao pročitati na THG...
Kad već spominješ review-e desktop platformi, evo citata iz jednog od njih:
Citiraj:
SiS 672FX is simply a joke. This is probably the worst chipset for the Intel platform available today.

FSC ne živi od prodaje laptopa (HINT: serveri) i može da sebi dozvoli luksuz upotrebe polufabrikata u svojim laptopima (i SiS i VIA čipsetovi). Ostali igrači nemaju taj luksuz, pa čak i možda najjeftiniji laptop (eeePC) ima Intel čipset. Na kraju krajeva "pravi" FSC je Lifebook i Celsius (u kojima nema mjesta za eksperimente tipa Sis i VIA čipsetova), Amilo i Esprimo su igračke za zemlje trećeg svijeta.
http://www.newegg.com/Product/ProductLi ... ctory=1301
Late je napisao:
Da li je bolje uzeti kvalitetniji laptop "slabije konfiguracije" (kao što je ova toshiba) ili obratno (npr. neki Acer)?

Odgovor zavisi od toga da li su ti važnije performanse ili kvaliteta.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Laptop do 1800KM?
PostPoslato: 04 Mar 2008, 23:06 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 18 Jan 2006, 13:38
Postovi: 1591
Lokacija: on the way
Eh sad kao da kompanije kao HP ili Toshiba isključivo žive od prodaje laptopa. Naveo sam da se radi o desktop konfiguracijama, a evo ti link http://www.hardwarezone.com/articles/vi ... cid=6&pg=9 . Znači da i taj proizvođač zna nešto napraviti, kao da je kreiranje čipseta posao koji može svako raditi. Nisam ni tvrdio da je Sis 672FX vrhunski čipset, ali razlika između sličnih konfiguracija sa tim čipsetom i Intelom je oko 100-150 Km, znači sve je lijepo pozicionirano. Može on biti "joke" ali njegova cijena je niža od Intela.

_________________
Moja Republika
Laktaši.com forum - Posjetite Laktaše
Totalno ludilo


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Laptop do 1800KM?
PostPoslato: 04 Mar 2008, 23:30 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 20 Jul 2006, 06:45
Postovi: 441
Link koji si dao je vrlo indikativan. Na njemu se vidi da je pri radu sa HDD-om (inače najsporijom komponentom u modernom laptopu), Sis skoro dva puta sporiji od G965.
I ja bih volio da mogu direktno uporediti ova dva čipseta, s obzirom da je po rezultatima sa ovog linka, Sis u paru sa Intel Core 2 Extreme X6800 (2.93GHz), u PCMark-u 2005 postigao čitavih 3352 poena, dok je jedan testirani Travelmate sa bijednim Celeronom 530 (1.73 GHz), u istom testu postigao 2280 poena (i to sa memorijom koja je radila u single-channel modu). Ako to šta znači, moj HP 6710b sa T7300 (2GHz) u istom testu postiže 3981 poen (takođe sa memorijom u single-channel).
Smeće je smeće, čak i kad je besplatno.

PS: Nemoj me sad napasti zbog "dual/single channel", iz jednostavnog razloga. Iz mog iskustva, Intel-ove integrisane grafičke pokazuju priličnu razliku pri prelasku sa single na dual channel režim rada memorije (cca 15%), a PC Mark to itekako uzima u obzir.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Laptop do 1800KM?
PostPoslato: 04 Mar 2008, 23:33 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 18 Jan 2006, 13:38
Postovi: 1591
Lokacija: on the way
Ne želim napadati bilo koga, ali mislim da taj isključivi pristup (ne nikako Sis ili Via, samo Intel za Intel platformu ili nekada nVidia za Amd) nije dobar. Većinom je sve to lijepo cjenovno pozicionirano po vrijednostima, nema tu neke posebne alhemije.

_________________
Moja Republika
Laktaši.com forum - Posjetite Laktaše
Totalno ludilo


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Laptop do 1800KM?
PostPoslato: 04 Mar 2008, 23:50 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 20 Jul 2006, 06:45
Postovi: 441
Pazi, ti si potpuno u pravu, svaka roba ima svog kupca, ja samo nemam nikakvu želju da se bakćem sa loše napisanim drajverima, aplikacijama koje izleću zbog takvih drajvera, a pogotovo nemam namjeru da plaćam skup procesor u laptopu koji će mi uz njega da "servira" i čipset koje će pomenute dobre performanse da ugrobari. Lično, uvijek uzimam izbalansiranu platformu koja će me najbolje služiti i sa kojom ću imati najmanje problema, a i spreman sam to i da platim. Onima koji razmišljaju drugačije, želim puno sreće.
Svi osim FSC-a su odavno prestali da "eksperimentišu" (svi se valjda sjećamo Acer-a kojem je dugo trebalo da se otarasi priče o nekvaliteti), i ni tu nema nikakve alhemije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Laptop do 1800KM?
PostPoslato: 05 Mar 2008, 11:32 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Sep 2006, 01:29
Postovi: 107
ned123 je napisao:
Late je napisao:
Da li je bolje uzeti kvalitetniji laptop "slabije konfiguracije" (kao što je ova toshiba) ili obratno (npr. neki Acer)?

Odgovor zavisi od toga da li su ti važnije performanse ili kvaliteta.

Iskreno, važno mi je i jedno i drugo. Znam da je za male pare nemoguće dobiti sve, al' zato hoću da napravim nekakav balans između toga.
Iz iskustva znam koliko je bitan kvalitet. Imao sam prilike raditi na nekoliko laptopa različitih proizvođača, al' najvise me je impresionirao DELL na kojem i sad često radim. Iako je u njemu CPU celeron, 512 RAM,... znači "slaba" konfiguracija za današnje pojmove, s druge strane oduševljava kvalitet kućišta (nema uvijanja i pucketanja), display, tastatura (najbolja na kojoj sam kucao)... i pored svega (a što mi je takođe jako bitno) je vijek baterije od 3-3.5h!

Sad razmišljam i o ovome: http://www.hgspot.ba/product.php?produc ... 208&page=1


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Laptop do 1800KM?
PostPoslato: 05 Mar 2008, 11:46 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Nov 2002, 20:11
Postovi: 4008
Lokacija: Banja Luka
A da ti malo prosetas po gradu i vidis u zivo sta ima i kolike su cijene a ne da sjedis kod kuce i lovis laptope po nekim sajtovima.....do sada si vec naveo 3001 model i za svaki hoces misljenje....da nije malo previse....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Laptop do 1800KM?
PostPoslato: 05 Mar 2008, 12:31 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Sep 2006, 01:29
Postovi: 107
Freak_on_a_leasH je napisao:
A da ti malo prosetas po gradu i vidis u zivo sta ima i kolike su cijene a ne da sjedis kod kuce i lovis laptope po nekim sajtovima.....do sada si vec naveo 3001 model i za svaki hoces misljenje....da nije malo previse....

Možda zato što nisam iz BL, a tu namjeravam kupiti...
Ne tjeram nikog da piše komentare.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Laptop do 1800KM?
PostPoslato: 05 Mar 2008, 15:14 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Nov 2002, 20:11
Postovi: 4008
Lokacija: Banja Luka
Evo ti onda moj predlog....
ASUS eeePC 4G Surf - 599.00KM
Za bilo kakvo office, internet koristenje je prejak....lak, ultraprenosan...nema HDD pa se ni nema sta puno pokvarit.....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Laptop do 1800KM?
PostPoslato: 05 Mar 2008, 23:27 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Sep 2006, 01:29
Postovi: 107
Freak_on_a_leasH je napisao:
Evo ti onda moj predlog....
ASUS eeePC 4G Surf - 599.00KM
Za bilo kakvo office, internet koristenje je prejak....lak, ultraprenosan...nema HDD pa se ni nema sta puno pokvarit.....

On mi je drugi na listi, bez sumnje. Prvo moram nabaviti nešto ozbiljnije, za svakodnevni rad.
Sutra cu pogledati šta ima u BL.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Laptop do 1800KM?
PostPoslato: 12 Mar 2008, 16:21 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Sep 2006, 01:29
Postovi: 107
Kupio Lenovo N200
Intel Dual-Core 1.46 Ghz
1 GB RAM
HDD 120 GB
DVD+-RW DL
Bluetooth
Card reader...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Laptop do 1800KM?
PostPoslato: 12 Mar 2008, 18:29 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jul 2005, 19:12
Postovi: 1454
Late je napisao:
Kupio Lenovo N200
Intel Dual-Core 1.46 Ghz
1 GB RAM
HDD 120 GB
DVD+-RW DL
Bluetooth
Card reader...


How much money? 8)

_________________
Everyone in the world was programmed by the place they were born, hemmed in by their beliefs, but you had to at least try to grow your own brain.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Laptop do 1800KM?
PostPoslato: 12 Mar 2008, 18:36 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Sep 2006, 01:29
Postovi: 107
1350 KM. Odličan laptop


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Laptop do 1800KM?
PostPoslato: 13 Mar 2008, 02:03 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jun 2002, 19:36
Postovi: 3063
Lokacija: Location: Location: Location: Location: Location:
Malo preplaceno... Imas za 1265 u panexu acera sa 40 giga vecim diskom i nesto brzim procom, takodje 6 cell baterija i blutut...

_________________
The wounds of war run deep, cutting across generations. But there is always the hope of healing, so long as there are souls among us whose hearts are more full of love than hate.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Laptop do 1800KM?
PostPoslato: 13 Mar 2008, 07:34 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 20 Jul 2006, 06:45
Postovi: 441
Acer Aspire (pretpostavljam ovaj: http://www.pan-ex.net/prikaz.php?roba=6 ... ecbf110ff8)
ni u ludilu nije niti bolji niti ista klasa kao ovaj N200.

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Laptop do 1800KM?
PostPoslato: 13 Mar 2008, 11:32 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jun 2002, 19:36
Postovi: 3063
Lokacija: Location: Location: Location: Location: Location:
Pojasni mi po cemu je toliko bolji? Covjek nije napisao da je c2d procesor, to puno znaci, ali po cemu jos?

_________________
The wounds of war run deep, cutting across generations. But there is always the hope of healing, so long as there are souls among us whose hearts are more full of love than hate.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Laptop do 1800KM?
PostPoslato: 13 Mar 2008, 12:43 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 20 Jul 2006, 06:45
Postovi: 441
To bi vidio nakon 2-3 godine korištenja.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 2860 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 143  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 15 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs