AMD ipak kupio ATI
Višemjesečne glasine su se na kraju obistinile i na zajedničkoj konferenciji održanoj u 4:30 sati ujutro (!) u New Yorku, što dovoljno govori o trajanju i važnosti pregovora, dva su CEOa svijetu objavila stvaranje nove firme. Po svemu gledano, ovo će biti jedna od neobičnijih akvizicija u IT industriji. Prije svega po tome što se kod ovakvih kupovina obično gleda da firme budu "kompatibilne" po proizvodnoj paleti, što u ovom slučaju nije odmah vidljivo. Osim toga, AMD nije toliko veliki da bi si mogao priuštiti kupovinu giganta kao što je ATI, pa su bili primorani posuditi dio novca od odgovarajućih finansijskih institucija, tačnije 2,5 milijarde USD od ukupnog deal-a vrijednog čak 5,4 milijardi USD.
AMD će sa kupovinom kanadske firme dobiti prvoklasne inžinjere sa velikim iskustvom u dizajniranju mobilnih čipova, što im je jako neophodno, te mogućnost da kroz odgovarajući ATI-jev odjel proizvodi sopstvene čipsete, što je također već godinama velika prednost koju ima Intel. Ne treba zaboraviti ni grafičke čipove i mogućnost njihove integracije i kombinovanja sa AMD-ovim CPU-ovima, što će im, sve zajedno, omogućiti da se bolje nose sa Intel-om u narednom periodu.
Za sada će ATI poslovati kao AMD-ova divizija, a većina inžinjera i radne snage će vremenom biti integrisani u AMD. CEO ATI-ja, Dave Orton (na slici lijevi) će postati viši izvršni direktor u AMD-u, direktno odgovoran Hector Ruizu, čovjeku koji je bez sumnje mastermaind ovog poslovnog poteza. Iz Intel-a za sada nema zvaničnih komentara, osim povlačenja licence za proizvodnju čipseta za njihove procesore koje je ATI imao do prije akvizicije. Nova firma će imati oko 15.000 zaposlenih, sjedište u Sunnywaleu u Kaliforniji, a u posljednjih četiri kvartala imali su zajednički promet od 7,3 milijardi USD.
Iz Intel-a za sada nema zvaničnih komentara, osim povlačenja licence za proizvodnju čipseta za njihove procesore koje je ATI imao do prije akvizicije.
|