banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 14:47

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 63 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: NAS i Cloud
PostPoslato: 07 Avg 2018, 17:03 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Ljudstvo, znam da na forumu ima ljudi koji se razumiju u mreže, pa mi treba vaša pomoć.

Već duže vrijeme koristim Megu za sinhronizaciju podataka zato što nudi besplatnih 50 GB. Sad mi je to postalo malo...
Iskustva su bila slatko-slana, zato što se desilo da se neki fajlovi jednostavno ne sinhronizuju ili nestanu iz Mege u potpunosti.
Njihov plaćeni plan koji bih mogao uzeti je 5 € mjesečno za 200 GB, ali mi se ne plaća kad već imam tako pomiješana iskustva što se podataka tiče...

Dropbox mi je skup jer počinje sa 10 € mjesečno. OneDrive mi ne odgovara jer nema klijent za Linuks.

Google drive je dobar, nudi 100 GB za 20 € godišnje. Jedino ne znam da li ima klijent za Linuks, ali mislim da ima neki nezvanični.

Alternativa svemu tome je da napravim neki vlastiti oblak. Idealno bi bilo, kad bih mogao da ga koristim za smještanje podataka, sinhronizaciju sa drugim računarima i kao torrent box.
Dobio sam na poklon Buffalo Terrastation Pro koji ima mjesta za 4 diska. On je doduše samo NAS, pa sve ostale funkcije otpadaju. Osim ako bi bilo moguće instalirati nešto drugo na njega, ali nisam našao nikakve informacije o tome.

Druga opcija bi bila da kupim neki Raspberry Pi, pa da na njega prikačim eksterni disk, ali onda gubim redundanciju. RPi bih mogao koristiti da on upravlja NAS-om, to bi možda bilo bolje...

Treća opcija bi bila da kupim neki računar za tipa 100 KM pa da mi on služi kao server, mada ti računari troše značajno više struje nego RPi...

Mana ovog pristupa je vjerovatno spor upload zbog interneta koji koristim i to što moram platiti statičku IP adresu. Koliko košta statička IP adresa? Znam da su ranije bile neke besplatne usluge koje su radile sa dinamičkim adresama, ali nisam siguran šta je sve moglo i kako je tačno to funkcionisalo. Druga mana je borba sa nestancima struje i prekidima interneta i eventualno crkavanje hardvera.

Prednost je ta što bi svi podaci bili kod mene i što bi čitava porodica mogla koristiti taj oblak.

De živi bili, uputite me, posavjetujte me, naučite me... :)

Edit: Vidio sam da se novi NAS uređaji mogu koristiti i kao torrent box, ali pretpostavljam da se ne može napraviti sinhronizacija podataka. Možda bi i to mogla biti neka opcija...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: NAS i Cloud
PostPoslato: 07 Avg 2018, 17:20 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9165
Sve napraviš redudantno i nema problema. Kako god okreneš, ište ti keša kojeg nisi rad dati. Možda dugoročno bolje svoje imati pa uzeti optiku. Statička javna ti je skupa, m:tel uzima 100+pdv a blic 50ak. Elta uzima ispod 10 ali je upitna. Primjećujem da je kod slovenaca dobra sigurnost, nema smeća od saobraćaja i nije sve pootvarano za pristup kao kod Elte. Mtel je u sredini...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: NAS i Cloud
PostPoslato: 07 Avg 2018, 17:56 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Da li je to jednokratno ili? Ako je to mjesečno, to je onda baš preskupo...

Šta je sa dinamičkim DNS-ovima? Koje su njihove mane?

Može li se uraditi nešto sa ipv6 adresama?

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: NAS i Cloud
PostPoslato: 07 Avg 2018, 18:41 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9165
To ti je mjesečno, znači Blic 30-60 , M:tel 100 +pdv i Elta kikiriki mislim da je 9 bez pdv. Zato su bolji ddns servisi ali moraš imati ih učitane negdje naloge da bi konstantno imao provjeru realne adrese, neki Asus ruteri su imali džabnu varijantu besplatnog ddns servisa.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: NAS i Cloud
PostPoslato: 07 Avg 2018, 19:06 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
Zar nije za eltinu optiku besplatna statička IP adresa. Barem je bila.

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: NAS i Cloud
PostPoslato: 08 Avg 2018, 09:54 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Jebo me NAS...

Znači, ladno dok sam držao dugme za gašenje, tekst na displeju je jednostavno izblijedio i nestao.
Sad nema šanse da ga vratim. Šta god pokušam, displej bude prazan.

Imam 4 diska po 1.5 TB i moram da nabacim Boot Image, ali sad nemam pojma šta se dešava na NAS-u, pošto displej očigledno ne radi.
Još je stariji, pa nikakve podrške nema...

Ima li neko prijedlog za dobar NAS sa 2 ili 4 diska, na kojem kršteno rade torrenti i ownCloud? Ili mi je bolje da ganjam neki server za ovo?
Kod servera me nervira što su veliki i puno struje troše u poređenju sa NAS-ovima...
Možda kad bih našao onaj neki SFF računarčić, ali ne znam koliko diskova može stati unutra. Vjerovatno 1, jel tako?

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: NAS i Cloud
PostPoslato: 08 Avg 2018, 15:48 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9165
1 do 2 staje diskova, ali rijetko koji da ima raid kontroler. QNAP nas pogledaj šta imaju, dobra im je integracija sa domenskim okruženjem...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: NAS i Cloud
PostPoslato: 08 Avg 2018, 16:12 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Hvala Munjo...

Mi u firmo svakako izbjegavamo hardverski Raid. Imali smo baš loša iskustva kad ploča crkne ili tako nešto. Softverski Raid nam se pokazao boljim, tako da mislim da ću ga i kući koristiti...
QNAP dobro papren, tipa 170€ bez diskova. Vjerovatno ću složiti neki mini server, kontam da je korisniji, a možda i jeftiniji...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: NAS i Cloud
PostPoslato: 08 Avg 2018, 21:12 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9165
Probaj, sretno. Mada mislim da je 170$ p. dim u odnosu na komp neki plus dva nova diska po pitanju buke i potrošnje el. energije uz rizik da kanti crkne ploča.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: NAS i Cloud
PostPoslato: 08 Avg 2018, 21:18 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9165
Nisam gledao open nas, nas free ali sam imao dodira sa openfiler-om. Imam jedan na održavanju i radi ok za sada poslije 3.5 godine (2 hp kutije, kao raspberry pi jeftinoća, sa redudantnim mrežnim adapterima)....
Uvežeš ih i server vidi kao jedan fin storidž.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: NAS i Cloud
PostPoslato: 08 Avg 2018, 21:55 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Ček, ček. Čini mi se da se nismo razumjeli.

Taj NAS je bio 170 €, ali bez diskova.

Vidi ovu opciju za 120 €:
Ploča sa procesorom ASRock J3355M (Intel Celeron J3355, 2x 2.00GHz, 2MB Cache, 10W TDP) (oko 50 €)
4 GB DDR3 ram
Corsair VS 450 napajanje

Uštedio sam skoro jedan disk od 2TB tu. Mislim da je ovaj komp jači od tog NAS-a, jedino što je veći. Ne bi trebalo da troši nešto puno više struje...
Svakako bi stavljao softverski Raid 1, tako da ako ploča crkne, to nije problem.

Šta misliš o ovome? Da li je bolje tako nešto ili NAS? Ili uzeti neku običnu ploču i procesor za tipa 70 do 90 €?
Gdje su ostali? Sass Drake? Enter?

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: NAS i Cloud
PostPoslato: 09 Avg 2018, 06:48 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9165
Uzmi NAS i ne komplikuj, na granici je jedno sa drugim po pitanju isplativosti ali ne trošiš puno vremena za razliku od varijante sa kompom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: NAS i Cloud
PostPoslato: 09 Avg 2018, 09:10 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Fala Munjo na savjetima, pravo sam te ishandrio sa ovim pitanjima i prijedlozima... :D

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: NAS i Cloud
PostPoslato: 09 Avg 2018, 10:36 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2009, 18:07
Postovi: 6745
Lokacija: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Imas za 5$ mjesecno kod digital ocean, spaces uslugu:

250 GB of storage
1 TB of outbound transfer
$0.02 per additional GB stored
$0.01 per additional GB transferred

Mozes ga preko apija koristiti kao storage, a mozes i mountovati u dropplet pa imati ga kao linux drive, onda mozes raditi sta hoces, torrent seed box, backup itd...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: NAS i Cloud
PostPoslato: 28 Avg 2018, 09:31 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Nov 2003, 13:28
Postovi: 5168
Ja imam sljedeću situaciju. Imam računar na poslu na kojem su mi svi radni fajlovi (do 500GB ukupno). Želio bih nekad da neke stvari mogu raditi od kuće na laptopu, na tim istim fajlovima. Koje su mi opcije?

_________________
www.madeinbunker.com


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: NAS i Cloud
PostPoslato: 28 Avg 2018, 20:52 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9165
Kupiš stik od 64 GB i nosaš to što radiš sa sobom. Svaki dan snimiš to što odradiš i na komp da imaš neki bekap...
Najeftinija opcija.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: NAS i Cloud
PostPoslato: 29 Avg 2018, 07:45 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2004, 12:09
Postovi: 10379
Jbs mi sve ako znam kako metnuti 500GB na stik od 64.

_________________
Viva Elena, Viva Nicolae!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: NAS i Cloud
PostPoslato: 29 Avg 2018, 08:40 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
guess who je napisao:
Ja imam sljedeću situaciju. Imam računar na poslu na kojem su mi svi radni fajlovi (do 500GB ukupno). Želio bih nekad da neke stvari mogu raditi od kuće na laptopu, na tim istim fajlovima. Koje su mi opcije?


Ako možeš ostaviti upaljen računar na poslu, i ako imaš dobru mrežu, onda bi ga mogao koristiti kao mrežni disk. Mana je to što svaki put moraš povlačiti fajlove sa mreže na svoj računar, što je problem ako imaš jako velike fajlove.
Druga opcija je da napraviš neku uslugu za sinhronizaciju kao ownCloud, pa da na svim računarima imaš te podatke. Nakon neke promjene, vrši se sinhronizacija svih uređaja...

Ima li još neko ideje?

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: NAS i Cloud
PostPoslato: 29 Avg 2018, 09:21 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2011, 06:54
Postovi: 5026
Lokacija: Gradiška
Meni završava posao SyncBackFree instaliran na poslu i kod kuće (ima opcija i sa portabilnom aplikacijom na USB-u ili externom disku) plus 64GB USB kao što predloži munja.
Za 500GB umjesto USB bi naravno išao externi disk...bitno je samo dobro podesiti ovaj SyncBackFree.
A za privatne stvari kod kuće imam Asus RT-AC51U na koji sam zakačio externi disk i isti mi je dostupan svagdje gdje imam internet. Planiram ovaj ruter zamjeniti sa drugim koji ima USB 3.0, vjerovatno opet asus.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: NAS i Cloud
PostPoslato: 29 Avg 2018, 09:43 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2004, 12:09
Postovi: 10379
DynDns?

_________________
Viva Elena, Viva Nicolae!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 63 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs