Hm ... imas cudan zahtjev.
Prije zvjezdastih (UTP) mrezha, postojale su redne (koax kabl) mrezhe. Znaci svi racunari su bili spojeni u nizu, s tim da je na pocetku i na kraju tog niza bio terminator (otpornik od 50oma).
Prednost te mrezhe je bila sto nije imala hub, nisi morao sve kablove vuci na jedno mjesto.
Mane su daleko vece : ako se prekine ili je kabl losh na jednom mjestu, citava mrezha (10-20) racunara nije radila, a nije bilo tako jednostavno naci gdje je prekid; ukoliko je jedna kartica crkla i emitovala neko smece, mrezha je loshe radila (ili nije radila uopste); ogranicena brzina na 10mbit/s sto danas nije uopste aktueltno, tj sve nove (pa cak i one integrisane) kartice piche na 100mbit/s pa cak i 1gbit/s (ja na plochi imam integrisanu karticu koja ide do 1gbit/s).
Znaci morao bi naci stare kartice (mislim da se nove ne prozivode) koje imaju na sebi BNC konektore (tako se spaja koax kabl), koje su 16bitne (mozda na plochi vishe nemas takvih slotova), kabl i konektore.
U sustini rijesenje koje ti ne bi predlozhio.
Drugo rijesenje je da u jedan racunar uvalis jos jednu mreznu karticu, pa onda ostala 2 compa spojis cross-over kablovima sa tim compom a onda na njemu napravis neko rutiranje prometa, medjutim tad stavljas taj racunar u funkciju rutera / switcha koji mora biti non stop upaljen i samim tim pravis ove ostale zavisnim od njega.
Opet rijesenje koje ne preporucujem.
Trece rijesenje je da postavis Access Point i spojis ga sa jednim compom, a u ove ostale uvalis wireless kartice i onda se tako spoajate. Mana toga je konfiguracija prostora (zgrada gdje se nalazite) koja poprilicno utiche na kvalitet signala, zatim brzina - deklarisana je 54mbit/s kod "g" standarda, ali u praxi je 22-25mbit/s.
To su rijesenja ali ja da sam na tvom mjestu bih kupio jeftin 5portni hub i spojio to bez problema, medjusobne zavisnosti i rijesio se muka. Hubovi su danas malo skuplji od kartice, ne zauzimaju puno mjesta i svi problemi rijeseni.
Ako imas jos pitanja, osjecaj se slobodno pitati
