NIje samo do fizičkog razmještaja memorijskih čipova na modulu. Odnosno da li ima mem. čipove sa jedne ili sa obe strane. Razlika je u organizovanju tih čipova.
Tačnije za.eb je bio oko low i high density modula. Mogu biti obostrani i jedan i drugi, ali jedan će raditi, a drugi neće.
Kako i zašto...
Recimo da se radi o modulu koji je sastavljen od 16Mx8 memorijskih čipova. Za 256MB je potrebno je 16 takvih čipova, i oni su stavljeni sa obe strane. Ne bi moglo stati svih 16 sa jedne. Ovo je low density modul.
Ako je proizođač koristio 16Mx16 elemente, za 256MB mu je potrebno 8 takvih, pa ih može smjestiti ili sa jedne ili sa obe strane. Bez obzira kako ih je smjestio na pločicu većina računara će prepoznati samo pola memorije. Ista je priča i za 32Mx8. Opet osam elemenata, i bez obzira da li ih je stavio na jednu ili obe strane, većina čipseta ih prepozna samo pola. Ovo su high density moduli.
Pošto za low density module je potrebno većinom duplo više elemenata, nego za high density module, zato su kod njih većinom smješteni na obe strane pločice. Za veće vrijednosti RAM-a.
Zašto su proizviđači ovo radili... pa manje elementa onda i niža cijena proizvodnje.
Nisu slični za.ebi u vezi memorijskih modula rezervisani samo za prastare čipsete. Imaš i intelov P31 čipset koji, iako ima 4 slota za memorije, i 4GB max. RAM-a... moraš staviti 4x"jednostrani" 1GB modula. Ako staviš dvostrane...
Možda je neke probleme kod starih konfiguracija rješavao update BIOS-a. Kod P31 čipseta problem je nestao nakon update, odnosno upgrade, na P35

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.