banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 02 Maj 2024, 02:01

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 990 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 50  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 11 Okt 2020, 12:07 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jan 2011, 23:38
Postovi: 4388
Znači moram već proučavati mogućnosti za raskid ugovora. Dokumentovaću svaki prekid, poziv, mjeriti brzinu (koja nije kao deklarisana).. itd. Sem ako se ne poprave u medjuvremenu.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk

_________________
"Tamo gdje se vlada, tu postoje mase; a gdje su mase, tu postoji potreba za robovanjem. Gdje ima robovanja, individue su malobrojne, i one imaju protiv sebe instinkte i savjest stada."
Friedrich Nietzsche


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Okt 2020, 12:13 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jul 2011, 16:55
Postovi: 5858
Pazi što se tiče brzine, svi se operateri ograđuju time da garantuju 60-70% ili koliko već od deklarisane. I to važi za mjerenje preko kabla, ne wifi.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Okt 2020, 12:26 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 12 Sep 2012, 23:07
Postovi: 2031
Ako imas net 100/50 u ugovoru, a mjeri ti npr 70/30 preko kabla, ne mozes im nista. Mtel se tu ogradio kao sto rece kolega iznad da ce isporuciti mislim cak da je bilo 70, pa spustili 60% od deklarisane brzine. Mozda grijesim. Ma da sa optikom nema problema, ide preko deklarisane brzine. Pretpostavljam da su i oni slicno uradili.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Okt 2020, 12:35 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23494
Samo što na optici to većinom bude i više od deklarisane. Recimo na mtel optici nikada nisam izmjerio ispod 105 Mbps. Ali ako recimo koristiš kabl preko uređaja koji ima 100 Mbps LAN port ili je gigabitni port podešen da radi na 100... onda i preko kabla mjeriš na Speedtest oko 90 Mbps.
P.S. Sada će Enter napisati u pp zašto je to tako :D

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Okt 2020, 12:51 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jan 2011, 23:38
Postovi: 4388
Njima u paketu piše 400mb, al su to rekli kad su uvodili da je samo preko Lana i da mogu računati na 100. I tih 100 ne vidim, krece se od 20 do 40. Zvao ih, oni nešto čačkali, podesili ruter na drugu frenkvwnciju, to vele kao smetaju drugi ruteri u zgradi. I radilo na 100, 150, al sutra opet po starom. Rijetko kad preko 40,50.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk

_________________
"Tamo gdje se vlada, tu postoje mase; a gdje su mase, tu postoji potreba za robovanjem. Gdje ima robovanja, individue su malobrojne, i one imaju protiv sebe instinkte i savjest stada."
Friedrich Nietzsche


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Okt 2020, 12:54 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2017, 09:12
Postovi: 6024
Koliko izmjeriš brzinu na računaru spojenim kablom na ruter?
I koliko bi trebao imati u paketu?
Ako su velika odstupanja to ti je jedini osnov da možeš tražiti umanjenje računa ili raskid ugovora ako se kvar ne otkloni.
Operater je po zakonu obavezan da uslugu isporuči min 95 % akumulativno u toku mjeseca a brzine 50% od deklarisane ali na optici to se ne smije događati da bude upola manja brzina.
Za brzine preko wifi nijedan operater ne može garantovati deklarisane brzine.
Uz određene tehničke specifikacije kao što su gigabitna mrežna kartica i ako ruter podržava 5 GHz mrežu možeš ostvariti brzine približne deklarisanoj ali je manji domet.


Poslednji put menjao boban1982 dana 11 Okt 2020, 13:12, izmenjena 4 puta

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Okt 2020, 13:00 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 12 Sep 2012, 23:07
Postovi: 2031
Samo preko lana i mozes racunati na 100? Hahaha pa oni su budale!


Sent from my iPhone using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Okt 2020, 13:22 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 21 Jul 2020, 15:33
Postovi: 113
dtkbl je napisao:
Njima u paketu piše 400mb, al su to rekli kad su uvodili da je samo preko Lana i da mogu računati na 100. I tih 100 ne vidim, krece se od 20 do 40. Zvao ih, oni nešto čačkali, podesili ruter na drugu frenkvwnciju, to vele kao smetaju drugi ruteri u zgradi. I radilo na 100, 150, al sutra opet po starom. Rijetko kad preko 40,50.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk


Izvini ali objašnjenje ti je malo konfuzno.
Ako im u paketu piše 400mbps i ako koristiš taj paket, te ako si povezan na gigabitni lan port i imaš lan karticu koja podržava veće brzine od 100mbps, tada imaš sve uslove da putem lan kabla na računaru mjeriš 400mbps.
Pominješ da su mjenjali neku frekvenciju i da su rekli da smetnje prave drugi ruteri u zgradi... Ovo mi ipak liči na mjerenje brzine putem WiFi-a.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Okt 2020, 22:25 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jan 2011, 23:38
Postovi: 4388
Nisam mogao da vam odgovorim jer sam i večeras bio sat i po bez neta. Što se tiče Lana pokvaren mi je ulaz na laptopu pa ne mogu da izmjerim. Kao što pomenuh brzina preko speedtesta wi-fia je rijetko preko 40mb. U paketu stoji 400mb i to jeste rečeno preko Lana. Ma bio bih zadovoljan i sa 100 bežičnog za moje potrebe s obzirom da je Eon platforma stvarno odlična. Ali, ono najvažnije meni treba da imam uslugu 24/7 i kad se desi problem da imam podršku, što ovdje nije slučaj.

Edit: Evo ipak je bliže 20 nego 40.
Slika

_________________
"Tamo gdje se vlada, tu postoje mase; a gdje su mase, tu postoji potreba za robovanjem. Gdje ima robovanja, individue su malobrojne, i one imaju protiv sebe instinkte i savjest stada."
Friedrich Nietzsche


Poslednji put menjao dtkbl dana 11 Okt 2020, 22:32, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Okt 2020, 22:31 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 12 Sep 2012, 23:07
Postovi: 2031
Posudi od nekog laptop i ako uspijes izvuci makar 300 Mbps, znaci da je problem bio do tvojih uredjaja, onda uzmi krsteni ruter tipa Archer C7, napravi 5Ghz wifi i miran. A ako ne, onda ih zovi i smaraj da vide gdje je problem. Ako imas android, skini wifi analyzer i vidi koji kanal je najmanje opterecen, taj izaberi. Pokusaj podesoti sirinu kanala na 40 Mhz.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Okt 2020, 22:36 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
A koji ruter (GPON) oni instaliraju ? Kod mene je još stari eltin koji uopšte nema giga lan, tako da bih mogao max povući 100 čak i kad bih imao 400 ili giga link.
Apropo wifi i testiranja, nikad nisam izvukao više od ~80Mb/s, dok na kabl uvijek kako je deklarisano.

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Okt 2020, 23:14 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jan 2011, 23:38
Postovi: 4388
evo mali update. Sjetih se da i žena ima laptop pa sam priključio Lan, mjerio 3 puta i izvukao 90/90.
Kako sam prošli skrinšot mjerio s telefon, izmjerim wifi brzinu s oba laptopa i dobio sam isto 90.
Neko je pitao za ruter, u pitanju je Huawei 8546m, znači onaj bijeli koji sam imao i na m:telu.

Tako da se ponovim još jednom, da imam tih 90-100 zagarntovano bez da mi 2 vikenda prekida u najvaznijem momentu od 8 do 9 net kad bih pogledao neki film, seriju ja bi im "alalio". Da ne pominjem da mi se može potrefiti nešto hitno za posao, da šaljem we transferom a njihova podrška radi od 8 do 4. Hvala lijepo, radije ću se vratiti na mrski mtel, na kom je nestao net jednom u 2 godine i to kada je bio neki regionalni prekid. Ovo ako ne riješe, a čisto sumnjam da mogu, gledati kako da raskinem ugovor.

P.s. Iako sam bio navalio da predjem na telemah, jedam prijatelj koji radi u firmi koja postavlja instalacije mi je rekao da se ne zalećem jer sve te varijante njihove "preko drveća i krovova" ne mogu zamijeniti mtel infrastrukturu.

_________________
"Tamo gdje se vlada, tu postoje mase; a gdje su mase, tu postoji potreba za robovanjem. Gdje ima robovanja, individue su malobrojne, i one imaju protiv sebe instinkte i savjest stada."
Friedrich Nietzsche


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Okt 2020, 23:31 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
Na tom ruteru Wifi je deklarisan na 300Mbps + 1 giga port, dakle moralo bi da ide preko 100 ako je paket 400.
Mozda da testiras kasno nocu ili rano ujutru, kontam da jednostavno imaju overselling problem ovih dana.

I da, samo je jedan giga port, ostala tri su 100. Ne znam koji :D

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Okt 2020, 23:34 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jul 2011, 16:55
Postovi: 5858
dtkbl je napisao:
jer sve te varijante njihove "preko drveća i krovova" ne mogu zamijeniti mtel infrastrukturu.


Ne znam za ostatak jer još nisam imao priliku da koristim Trion net, ali u BL ništa nije preko drveća i krovova, kopali su sve kablove u zemlju.
U Federaciji je Telemach razvlačio kablove kako je stigao i naslijedio od ranijih operatera, ali u BL nije takav slučaj.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Okt 2020, 23:42 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23494
Pa sada, taj ima dvije verzije. Jednu sa jednim portom sa 1000 Mbps i tri 100 Mbps. I drugi sa četiri od 100 Mbps.

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Okt 2020, 00:22 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jan 2011, 23:38
Postovi: 4388
Eto slika rutera, al je manje bitno je gigabit il nije kad ja večeras nemam neta. Dal je do kiše ne znam, al vikend veče su problemi već 2 puta.SlikaSlika

Sent from my Mi 9T using Tapatalk

_________________
"Tamo gdje se vlada, tu postoje mase; a gdje su mase, tu postoji potreba za robovanjem. Gdje ima robovanja, individue su malobrojne, i one imaju protiv sebe instinkte i savjest stada."
Friedrich Nietzsche


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Okt 2020, 05:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Jun 2010, 10:02
Postovi: 5258
Lokacija: Црвено - плави град
dtkbl je napisao:
Iako sam bio navalio da predjem na telemah, jedam prijatelj koji radi u firmi koja postavlja instalacije mi je rekao da se ne zalećem jer sve te varijante njihove "preko drveća i krovova" ne mogu zamijeniti mtel infrastrukturu.


Па и мтел-ова оптичка инфраструктура није нешто "паметнија" у мјестима гдје иде надземно..

_________________
И КАДА ЦРНО ЈЕ!!!

Slika

http://www.fkborac.net/sajt/


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Okt 2020, 07:02 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17158
Lokacija: Q5HW+6W
Rocker je napisao:
Na tom ruteru Wifi je deklarisan na 300Mbps + 1 giga port, dakle moralo bi da ide preko 100 ako je paket 400.

Zajebavaš se ili...? Ako na 802.11n ruteru, koji radi na 2.4 GHz i ima 2x2, izvučeš 300 Mbps na wirelessu, jedeš i piješ na moj račun u instituciji po izboru.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Okt 2020, 09:18 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jan 2011, 23:38
Postovi: 4388
moram samo priznati da imaju sjajnog lika na tehničkoj podršci, ne znam da li čitaju forum, ali je rekao da će se riješiti problem. :)

P.s. I da, kažu da radi do 22h podrška za sada.

_________________
"Tamo gdje se vlada, tu postoje mase; a gdje su mase, tu postoji potreba za robovanjem. Gdje ima robovanja, individue su malobrojne, i one imaju protiv sebe instinkte i savjest stada."
Friedrich Nietzsche


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Okt 2020, 09:39 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23494
Ima taj tvoj jedan 1000 Mbps LAN port. Samo ga trebaš ubosti :)

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 990 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 50  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs