banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 19:30

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Loš izbor routera!
PostPoslato: 01 Apr 2016, 07:59 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Nov 2006, 19:20
Postovi: 212
Relativno kasno u odnosu na ostale drugare i poznanike sam ubacio WIFI router u svoj stan. Nekako nije bilo potrebe ali onda kada sam kupio prvi smartphone nametnulo se samo. Kupio sam TPLINK 300Mbps Multi-Function Wireless N Router TL-WR842ND, koji sam platio 90 KM. Već tada su mi govorili, što tako skup, što bacaš pare... itd. Tada sam imao 2 MB/s internet download brzinu, koja je mogla zadovolji SD streaming, HD streaming nije bio iskustvo koje se moglo konzumirati. Međutim kako je ISP dizao brzinu sve do 15 MB/s, HD streaming je postao dio svakodnevnice na 32" Full HD televizoru , spojenim sa kompom sve što bi pustio izgledalo je odlično. Nakon šest godina TPLINK router je pregorio! Krećem u potragu za novim i primjećujem da u u čitavoj Banja Luci imaju u ponudi samo najjeftinijji routeri! Na pitanje prodavačima kako nemate neki, npr. Linksys od 150-200 KM, mahom su mi odgovarali da su imali ali kada mušterija dođe i kada mu ponude routere su u 90% situacija birali jeftine od 45 KM, (vjerovatno misleći da prodavač hoće da ih "okupa" nudeći im sto i više maraka skuplje). Nakon dan dva kada je bilo jasno da nemam izbora kupio sam ASUS RT-N12 C1 i platio ga 45 KM. Nakon spajanja sam pustio HD streaming i odmah vidio da sam bacio pare, dolazi do pikselizacije, zastajkivanja, zastajanja. I stvari postaju jasnije, kada bi kod drugara išao i puštali neki HD sve je bilo isto kao kod mene sada, uvijek smo krivili ISP a nismo bili u pravu, u ovom gradu 90 % wi fi routera je obično smeće koje može da zadovolji prijem e-mail-a i ništa više, kako u stanovima, kućama tako i u ugostiteljskim objektima. Na sajtovima koji se bave tehnologijom su naveli to kao najčešći razlog lošeg interneta. Kupio sam naravno novi router AC1750 Wireless Dual Band Gigabit Router TP LINK Archer C7 i ponovo se uvjerio u izreku, "Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari"!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Apr 2016, 19:58 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 10 Nov 2009, 16:08
Postovi: 1874
Lokacija: Источно Сарајево
Asus ima odlične rutere, samo si kupio entry level. Meni je TP-Link smeće da nema većeg, nikada ga više u životu ne bi kupio, a i D-Link je isti, nikada nisu radili kako treba. Kod mene je Asus RT-N12D1 300Mbps i odlično radi, ni jednom nije zaštekao da ga moram resetovati, brzine odlične.

_________________
https://peugeotclub.ba/


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Apr 2016, 20:08 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17116
Lokacija: Q5HW+6W
Performanse rutera na wirelessu najviše zavise od situacije u spektru, kao i same tehnologije koju koriste wireless interfejsi na ove strane (i ruter i prijemnik). Najveći problem 2.4 GHz banda je zagušenost, što mnogo uređaja koristi vrlo uzak opseg spektra, tako da pogrešan izbor frekvencije (kanala) može dovesti do drastične degradacije u performansama. Što se tiče AP-ova, svi mahom koriste iste SoC-ove, tako da tu ima malo mjesta za napraviti razliku (prije je bilo vrlo bitno izabrati ruter sa dobrim chipsetom, sada je to irelevantno). Takođe je implementacija 802.11n standarda dosta loša na većini uređaja, tako da i tu nastaju problemi... recimo, WMM i WPA2 su mandatory za 802.11n, međutim to obično nije tako implementirano na AP-u. A očekivati da HD streamovi idu glatko na Wi-Fi-ju je skoro pa nerealno... možda na 5 GHz bandu, ali prelazak na njega povlači drugu problematiku... suma summarum, fino je što si rješio problem, ali se bojim da ga nisi rješio kupovinom "jačeg" rutera koji podržava 802.11ac standard... džaba ti to ako i druga strana ne podržava isto, a on se ništa bolje (niti lošije) neće ponašati sa 802.11n(g) klijentom.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Apr 2016, 23:07 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2012, 22:42
Postovi: 876
mara- je napisao:
Asus ima odlične rutere, samo si kupio entry level. Meni je TP-Link smeće da nema većeg, nikada ga više u životu ne bi kupio, a i D-Link je isti, nikada nisu radili kako treba. Kod mene je Asus RT-N12D1 300Mbps i odlično radi, ni jednom nije zaštekao da ga moram resetovati, brzine odlične.


Kod mene je suprotno iskustvo sa TP-Linkom, samo što ni kod mene nije entry model. TL-W940N


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Apr 2016, 00:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jan 2008, 12:33
Postovi: 5005
Lokacija: Banja Luka
ja imam D-Link i nemam nikakvih zamjerki, osim cijene:p naravno klasa uredjaja prati cijena, ne moze jeftino a vrhunsko.

_________________
http://www.budideozvezde.rs/
http://www.youtube.com/user/crvenazvezdafkcom


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Apr 2016, 06:59 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Mene je D-link služio jedno pet-šest godina bez ikakvih problema.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Apr 2016, 11:23 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
Ja imam neko Asus smece koje se svako malo zaglavi pa resetuje. Testirao sam nekoliko FW-ova, isti q.

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Apr 2016, 20:52 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9166
Jbg ne treba ti cisco asa al ni ovi od 30ak KM, nešto iz sredine...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Apr 2016, 20:54 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17116
Lokacija: Q5HW+6W
ASA je inače vrhunski wireless ruter...

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Apr 2016, 22:25 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9166
U kombinaciji sa nekim aironetom, izvinjavam se...kasno je, laqnoć.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 15 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs