blaf77 je napisao:
Dr.Neo je napisao:
Samo imati smartfon a biti na postpaid-u po meni nema baš neke računice.
Imati smartphone a biti na prepaid i nemati GPRS promet na njemu mi je ravno nosanju cigle u dzepu.
Tek sad u tvom postu viđe da sam greškom napisao
postpaid umjesto
prepaid!
Izvinjavam se!
Evo uporediću tarifu MojMix 20 i Frend tarifu u opcijama: "zovi", "šalji" i "surfaj". U tarifi MojMix 20 je uračunato 60 min. razgovora, 100 SMS-ova i 500 MB data prometa. Pretplata je 20 KM + PDV =
23,40 KM.
U Frend tarifi "zovi", samo ovih 60 min. i 100 SMS poruka će koštati
27,96 KM. U Frend tarifi "šalji" isti broj minuta i poruka će koštati
25,51 KM.
Internet nisam uračunao jer je cijena prometa za 1 MB: 0,75 KM + PDV = 0,878 KM tako da bi promet od 500 MB koštao nevjerovatnih
438,75 KM !!
U Frend tarifi "surfaj": 60 min. poziva i 100 SMS-ova će koštati
30,77 KM dok bi 500 MB internet prometa koštalo "samo"
58,50 KM!
Tako da se pripaid isplati samo nekome ko na dopune mjesečno ne troši više od 15- ak, 20 KM i pri tom ne koristi internet odnosno GPRS. Za sve ostalo je postpaid daleko isplativiji.
Ja sam ovdje gore naveo primjer samo za m:tel a siguran sam da je ista situacija i kod ostalih operatera: nigdje prepaid nije povoljniji od postpaid-a, osim za one koji koriste mobilni uglavnom za javljanje i tek poneki poziv ili SMS / MMS.