banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 02 Maj 2024, 04:22

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 35 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Mar 2002, 14:00 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 08 Jan 2002, 01:00
Postovi: 9
Hehehe. Programiranje a? Pa kad smo vec tu i ja se bavim programiranjem. Profesionalno ili ne vi odluchite. Patchovao sam Driver igricu za PC i uradio jedan komercijalni program. Do sada imam oko 15-20 svojih programa.
Mikroelektronika me ne interesuje. I eto...
BTW
http://www.killing-spree.cjb.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Mar 2002, 17:11 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Jan 2002, 01:00
Postovi: 1552
Lokacija: Banja Luka
Forum je mrtav jer ljudi ne shvataju bit foruma koji bi se bavio programiranjem. Ovde bi se moglo raspravljati o konkretnim problemima kako nešto realizovati. Rasprava o tome koji je jezik bolji je besciljna. Asm je neophodan. Kada je brzina kritičan faktor programer poseže za njim. Ako će neko već programirati u asm-u onda mora poznavati stvari poput registara, prekida i sl. Bez toga nikako ne ide. Baš kao što bi objektno programiranje bilo nemoguće korištenjem asm mnemonika. Viši jezici uvode neophodne pojmove apstrakcije jer su potrebni za određen način programiranja. Mnogo je viših jezika nastalo i nestalo za relativno kratak period. Ipak, svi su odigrali svoju ulogu. Sigurno se sjećate BASIC-a sa njegovim bezbrojnim varijantama, LOGO-a, FORTRANA i ostalih. Radim sa C++ jezikom. Ne smatram da je bolji od bilo kog drugog, ali meni odlično paše. C++ ima neposredniji kontakt sa hardverom i operativnim sistemom nego bilo koji drugi jezik za koji znam.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Mar 2002, 18:07 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 19 Avg 2001, 01:00
Postovi: 271
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
Blue u pravu si shto se tice C++-a mada ja ne bih zapostavljao ni C (u smislu sistemskog programiranja na *nix sistemima npr.)

_________________
erga omnes


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Mar 2002, 20:03 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Jan 2002, 01:00
Postovi: 1552
Lokacija: Banja Luka
C je nastao zbog UNIX-a. Ali, vremena se mijenjaju, i ja sam počeo sa C-om pa prešao na C++. C++ je nešto kao nadskup C-a, svaki C program je istovremeno i validan C++ program. Ako znaš programirati u C++-u onda znaš programirati i u C-u.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Mar 2002, 20:25 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 19 Avg 2001, 01:00
Postovi: 271
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
Da, ali ne bi se slozio sa konstatacijom da je C++ nadogradnja C-a. C++ je baziran na C-u sa OOP paradigmom ali ipak predstavlja poseban jezik, tako kaze i Bjarne Strosup.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 02 Apr 2002, 16:36 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 02 Apr 2002, 01:00
Postovi: 7
Lokacija: Sarajevo
Ja sam pocetik u programiranju, ako se mogu i tako nazvati. Do sada sam programirao u Pascalu i to toliko koliko sam ucio u srednjoj, ali racimoda sam se prilicno isticao od okolino, zati na faksu basic i sada fortran koji ne mogu da smislim. Nekoliko puta sam pocinjao da ucim C++, ali nazalost namam bas dovoljno vremena. Interesuje me koji me kolijko je tesko uciti C++ bez predhodnog znanja obicnog C-a, zatim kakav je Java, i koliko je tesko preci sa Basica na VB.
I dali se iko od vas bavi VRML-om?
Mislim da bi tema programiranja i uopste computera trebala da bude mnogo vise zastupljena, nego sto je to sada.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 02 Apr 2002, 19:57 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 19 Avg 2001, 01:00
Postovi: 271
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
Ja nisam dovoljno kompetentan da govorim o Javi, o tome ce ti misk0 mnogo vise reci, ali za ucenje C++-a ti NE TREBA nikakvo PREDZNANJE (cak se smatra da je bolje ne znati C pre nego se krene uciti C++). Polako se krene sa jednostavnim operacijama (definisanje varijabli, davanje vrednosti, funkcije, nizovi, i pointeri - ovo zadnje se smatra najtezim u C++-u ali ako budes dovoljno pazljiv i pokusas da shvatis princip videces da nije uopste), a zatim se pocne sa objektno-orjentisanim programiranjem (klase i objekti, agregacija, kompozicija, inheritance, atributi i metodi itd).
Shto se tice Visual Basica, on predstavlja nekakav hibridni pokusaj nadogradnje basica objektima, i smatra se veoma dobrim alatom za RAD (zelis nesto brzo i jednostavno za Windows okruzenje), mada su ga pro-programeri odavno prezreli kao neozbiljnog. Medjutim, sve zavisi od tvojih potreba. Ja bih ti preporucio da lepo uzmes skines ili Borland ili MS Visual C++ IDE i polako pocnesh korak po korak. Ako se pak odlucis za *NIX platformu, Borland C++ i KDEvelop.

_________________
erga omnes


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 03 Apr 2002, 18:16 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 02 Apr 2002, 01:00
Postovi: 7
Lokacija: Sarajevo
NIX platformu????? Please pojasni. Ja imam borlandov C++, ali kao sto sam vec rekao nemam bas puno vremena za ucenje, ali nadam se da ce polako i to da krene. Reci mi odakle bih mogao da skinem C++, naravno besplatno, jer ovaj C++ koji ja koristim ne podrzava onu verziju za koju je pisana knjiga iz koje ucim. A sta je sa VRML???


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 03 Apr 2002, 20:30 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.
*NIX znaci Unix, Linux, AIX, HP-UX odnosno UNIX familija operativnih sistema.
VRML - Virtual Reality Modeling Language.

Potrazi malo na netu o tome ..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 03 Apr 2002, 22:29 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 19 Avg 2001, 01:00
Postovi: 271
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
Pretpostavljam da radis na Window$ platformi, mnogo dobar IDE (sa gnu kompajlerom) je Bloodshed Dev C++ (http://www.bloodshed.net/devcpp.html) a besplatan. Za VMRL ti ne bih mogao puno reci. Shto se standarda tice, Borland i svi ostali kompajleri se pridrzavaju ANSI standarda, tako da preporucujem literaturu koja se striktno drzi toga.


_________________
techX

cout >> ,, Zasto nece || oce da radi ? '' >> end1 ;

<font size=-1>[ Poruku promijenio/la: techX dana 03.04.2002. 23:31 ]</font>


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Apr 2002, 13:51 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 02 Apr 2002, 01:00
Postovi: 7
Lokacija: Sarajevo
thanks za objasnjenje misko sta je "nix", a sto se tice VRML-a znam ja sta je to nego me interesuje koliko se ljudi bavi time, da li se neko od vas bavi VRML-om i koliko je on tezak za rad.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Apr 2002, 21:14 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 21 Jan 2002, 01:00
Postovi: 66
ETF ?

Nisam nacionalista , ali me interesuje kako to da je neko iz Sarajeva
na Blicovom Forumu ?!

Kako to da ste uopste culi za BLIC ISP ?

Pa ja ne znam niti jedan provajder iz Sarajeva ?
Zar u Sarajevu nema foruma ?

Da ne bude zabune , ne smeta mi to , ali me interesuje ...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Apr 2002, 09:26 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.
Nisi nasao grupu gdje ces da pitas .
Ali eto .
u Sarajevu (srpskom dijelu) postoji PaleOl.net./


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Apr 2002, 11:02 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 02 Apr 2002, 01:00
Postovi: 7
Lokacija: Sarajevo
Drakkane, ja sam inace Srbin i samo zivim u Sarajevu, ali studiram u S. Sarajevu. Ima i ovdje foruma i provajdera koliko hoces, ali ovaj mi se nesto svidja. A sto se tice kako sam saznao za njega. I ti bi saznao za ove u Sarajevu samo da se malo vise interesujes. Sve se moze saznati. Jedan od najboljih nacina za pocetak su chat-ovi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 06 Apr 2002, 15:20 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 02 Apr 2002, 01:00
Postovi: 7
Lokacija: Sarajevo
Znam da ovo i nije bas tema ovog foruma, ali da mozda ne znate. Gdje mogu na netu da nadjem efekte poput npr. tekst koji gori. Ako neko zna neka mi odgovri. Unaprijed hvala.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 35 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs