banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 05:39

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 15 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 18 Sep 2015, 17:31 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 13:53
Postovi: 493
Zamolio bih ljude koji traže posao sa ovim skilovima da sumiraju svoja iskustva brojčano, tj. koliko su imali sreće u potrazi i koje su vještine u ovom trenutku najtraženije na tržištu.

Ovo pitam zbog ličnih razloga, jer sam došao do momenta kad treba da se odlučim u kojem smjeru da krenem - savladao sam osnove C# i Jave i nema smisla više da učim oboje paralelno jer količina alata i frejmvorka ne daje vremena da se posvetim oboma.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Sep 2015, 19:55 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Feb 2006, 02:36
Postovi: 2982
Trenutno se u BL trazi skoro sve, osim html/css frontenda. Ako znas javu (bilo sta), C(++,#), php (laravel i/ili symphony su ogroman plus), Python (+Django), objectC ili JS (angularJS je mozda trenutno najtrazenija stvar, ReactJS takodje trenutno aktuelan), bilo sta sa prefiksom/sufiksom DB, neces dugo traziti posao a mozda te on nadje.... Za svaki navedeni znam bar jednu firmu koja trenutno takvog developera trazi.

Moj savjet: izaberi ono sto ti je draze, sto ti vise "lezi", a za posao ces lako.

_________________
Popokatepetl je napisao:
...мени очи углавном служе да не упаднем у шахт ходајући улицом...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Sep 2015, 20:06 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 13:53
Postovi: 493
Hvala NiZ, istina je sve što si rekao, i poznato mi je to, htio sam jedino da čujem da li je poslova za javu više u ovom konkretnom trenutku, jer gledajući oglase tako mi se čini (znam da je neko vrijeme unazad bilo obrnuto).

U svakom slučaju plata nije upitna i ne bojim se da ću biti gladan s bilo kojim skilom, nego me čisto zanima stanje u regionu.

Što se tiče izbora, C# i visual studio mi se sviđaju jer su kompaktniji i sve je uniformno, jer dolazi od istih ljudi naravno, dok je kod jave prednost to što je cross platform. Ono što mi se kod jave ne sviđa je pregršt alata s kojim se lako pogubiti i toliko stvari više treba znati (možda mi se samo čini).
Bojim se i da ne zaglavim sa C#, jer možta bih jednom htio raditi u nekom startupu a tu obično radi java.

Vjerovatno sam samo paranoičan nepotrebno jer uglavnom ljudi kažu da nije neki poseban problem i kasnije promjeniti jezik, kad se skupi dovoljno iskustva u jednom.

I još nešto, nemam tehnički fakultet a tek sam počeo da radim na jednom omanjem projektu (c#) i to je sve od iskustva što imam, tako da ne znam da li da se nadam poslu uopšte.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Sep 2015, 16:38 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 19 Jun 2008, 15:44
Postovi: 158
Ako vec pocinjes uciti bolje ti je gledati sta se trazi globalno a ne lokalno. Lokalno ces uvjek moci da nadjes neki posao radi sigurnosti ali ako uhvatis nekog normalnog amera da radis za njega zaradjivaces tu lokalnu platu za osminu truda kojeg ulazes ovde.

Pogledaj malo ovo:
https://www.elance.com/trends/skills-in ... #TopSkills

Java poslova imas vise od 50% nego C# poslova dok ti je prosjecna cijena skoro pa ista.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Sep 2015, 18:13 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 13:53
Postovi: 493
Hvala Savo, pa i mislio sam globalno, ali i lokalno, jer moram od lokalnog krenuti prema globalnom, ne? :D

Nisam se sjetio pogledati tu statistiku na Elance, bas je velika razlika u broju poslova, a tek kad pogledam PHP, pola miliona, al zato relativno malo placeno.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Sep 2015, 18:38 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Feb 2006, 02:36
Postovi: 2982
http://spectrum.ieee.org/computing/soft ... -languages

http://www.tiobe.com/index.php/content/ ... index.html

... a na github-u dominiraju java i JS...


Ja da pocinjem, izabrao bih Javu pa poslije Bruce Eckela razmislio kuda dalje; mobile ili web.

Jedna stvar je sigurna: buducnost ima "connectivity" watermark. Tanenbaum i slicni autori su pod moranje, bez obzira na jezik/platformu. Kada znas sta su socketi i razliku izmedju tcp i udp-a, i kada znas to znanje prakticno iskoristiti u nekom od jezika, nekoliko sati guglanja i napisao si aplikaciju u skoro pabilo kom jeziku...

_________________
Popokatepetl je napisao:
...мени очи углавном служе да не упаднем у шахт ходајући улицом...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Sep 2015, 09:21 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 13:53
Postovi: 493
Kad kažeš "konektiviti", misliš na Internet of things i razvoj platformi u tom smislu?
To je sigurno budućnost programiranja nezavisno od jezika i već je opšteprisutna.

Primjećujem da se dosta priča o funkcionalnim jezicima tipa F#, R, Scala, Groovy, Haskel, Scheme i sl. i s obzirom na napredak u brzini hardvera mnogi iskusni programeri usvajaju ovaj način razmišljanja i rada, jer je jednostavniji, i sigurniji.
C# već je dijelom funkcionalan u ovom smislu (LINQ i Lambda funkcije).
U svakom slučaju imperativno programiranje neće nestati a funkcionalne jezike nije tako teško savladati iskusnim programerima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Sep 2015, 11:02 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 28 Mar 2014, 21:37
Postovi: 26
Java za backend (Spring: Spring Data JPA, Spring Boot, Spring MVC...), JavaScript za frontend (AngularJS, JQuery). Scala se trazi, ali kao pocetnik, ne bih se fokusirao na nju. Drzi se dalje od Ruby-a, Python-a i slicnog smeca.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Sep 2015, 22:24 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 01 Jul 2004, 11:47
Postovi: 2597
Python nije smece.

Spring, Hibernate i ostali Java frameworks, koji se koriste u aplikacijama za rad sa bazom podataka, su katastrofa iz pogleda svakog administratora baza podataka. Krs. Smece.

_________________
Sve sto sam napisao, slucajno je namjerno ...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Sep 2015, 01:15 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2009, 18:07
Postovi: 6745
Lokacija: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
brano88 je napisao:
Python-a i slicnog smeca.


:roll: :roll: :roll:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Sep 2015, 18:11 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 28 Mar 2014, 21:37
Postovi: 26
Sehxor je napisao:
brano88 je napisao:
Python-a i slicnog smeca.


:roll: :roll: :roll:


Znam. Volim da ostavljam kontroverzne postove. :D

Citiraj:
Spring, Hibernate i ostali Java frameworks, koji se koriste u aplikacijama za rad sa bazom podataka, su katastrofa iz pogleda svakog administratora baza podataka


E bas bih volio da cujem objasnjenje za ovu izjavu. :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Sep 2015, 21:18 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 01 Jul 2004, 11:47
Postovi: 2597
brano88 je napisao:
Znam. Volim da ostavljam kontroverzne postove. :D

Please, stop. Nemoj. Just nemoj.

Eudaimonia je napisao:
Spring, Hibernate i ostali Java frameworks, koji se koriste u aplikacijama za rad sa bazom podataka, su katastrofa iz pogleda svakog administratora baza podataka


brano88 je napisao:
E bas bih volio da cujem objasnjenje za ovu izjavu. :)

Zato sto koriste ORM (object-relational mapping) i "layers of abstraction", generisuci jako SPOOOOORE upite ka bazi podataka.

X-puta sam dobio zadatak da analiziram tzv. problem "baza je spora", kada je u igri neka aplikacija bazirana na Javi i nekom od tih frejmworka. I svaki, ali bas svaki put se ispostavi da se baza dosadjuje, a da 90-95% vremena otpada na Java dio i network latency...
Sjecam se jednog sastanka, gdje je shef IT departmenta pozvao sve kljucne ljude, jer je kod jedne kriticne finansijske aplikacije doslo do eskalacije zbog jednog "batch joba", koji je ranije trajao od 22:00 do 06:30, ali sad traje do 06:50-06:55, a MORA!! da bude gotov najkasnije u 08:00!
I nakon sastanka oformio se "task force" da se nadje problem i naravno da se otkloni...

Svi programeri kazu da nisu nista mijenjali u aplikaciji.
Network administratori kazu da nista nisu dirali u mreznim podesavanjima.
System administratori kazu da nista nisu mijenjali na sistemu.
Application manager kaze da u strukturi podataka nije nista mijenjano.

Dakle, ne moze biti ni do cega drugog, nego do baze podataka - slozise se svi oni.

E, necete majcini sinovi tako.

Zasucem rukave i bacim se na skupljanje svih informacija, potrebnih za analizu tog problema:
- Java programer kaze da su u igri Java Hibernate framework i Tomcat application server
- network administrator mi rece da application server preko dva firewalla pristupa serveru na kojem pici baza podataka
- system administrator mi kaze da je verzija OS stara 3 godine
- application manager mi rece da aplikacija u sustini funkcionise tako, da se preko application servera podaci dovlace pojedinacno iz baze (a ukupno ima da se obradi preko 2 000 000 recorda), obradjuju se i onda spermaju nazad u bazu

A moja baza na najnovijoj verziji i sa zadnjim patch setom, bez suvisnih komponenti (hint za Oracle strucnjake: chopt) i sa namjenski tjuniranim podesavanjima.

Navece sam implementovao tracing od originalne Java aplikacije, da vidim sta se tacno odvija u bazi tokom izvrsavanja tih operacija.

Tu noc je taj batch job ocekivano trajao do 06:50.

A u trace fajlu se nalazilo 90% wait events "SQL*NET message from client" i "SQL*Net message to client".
Prosjecno trajanje JEDNOG poziva ka bazi, dovlacenje podataka, obrada i spremanje u bazu je iznosilo oko 17 milisekundi. "Sta je 17 milisekundi!?" - pitali bi se mnogi, ali 2 000 000 x 0,017 s = ca. 9 sati.

Da skratim pricu - taj isti dan sam sa Java developerom analizirao java klase i u roku 3 sata sam napisao Oracle PL/SQL package sa procedurama, koje obradjuju zeljene podatke - i to u batch modu!!! Ne jedan po jedan red, nego po 10000 komada u jednom ciklusu (hint: SELECT BULK COLLECT i FORALL UPDATE), a on je prepravio neke java klase, izbacio Hibernate i td.

Negdje oko 3 popodne suocim ja glavnog Java programera i shefa sa mojom analizom i predlozenim PL/SQL rjesenjem. I odobri on meni da u taj batch job implementujemo rjesenje koje koristi moj PL/SQL package (nakon testiranja u test sistemu).

Rezultat?
Start: 22:00.
Kraj: 22:14.

Prva reakcija svih involviranih je bila: "To je nemoguce, da je tako brzo gotovo!! Nesto se skrsilo, nisi dobro isprogramirao!! Sta cemo sad! Bice knap, nemamo vremena!!"

Ali, application manager je nakon kontrole rezultata uzbudjen poceo da vice na sav glas:"Rezultati su u redu! Ljudi, sve je u redu!"

I normalno, odmah me svi odreda pocese ispitivati sta sam uradio/izmijenio, da je tako brzo bilo gotovo...

A moj odgovor je bio - izbacen je Hibernate, a obrada podataka se obavlja DIREKTNO u bazi, bez nepotrebnog ping-ponga izmedju DB servera i application servera. Oni zinuli.

A poslije toga:
- network administrator je pored toga zakljucio, da nisu potrebna dva firewalla, nego da je dovoljan i jedan u ovom okruzenju.
- system administrator je iduci vikend odradio upgrade OS-a na najnoviju verziju.

Rezultat?
Start: 22:00.
Kraj: 22:07.


Malo sam rastegao, ali poenta je - svi ti ORM frameworks su smece. Cak ni u OLTP okruzenju nisu idealni, a kamoli u DataWarehouse sistemu...
To je kao da pijes vodu iz case tako sto ju pretaces slamkama/crijevima iz jedne case u drugu, pa u flasu, pa u tanjir i na kraju pijes sa slamkom tu vodu iz tanjira. Umjesto da ju nagnes i popijes u 2-3 sekunde.

_________________
Sve sto sam napisao, slucajno je namjerno ...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Sep 2015, 22:02 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Nov 2010, 15:27
Postovi: 1377
Lokacija: Banjaluka
Ako smijem dodati....
Bas danas sam imao edukaciju na ovu temu od strane jednog od vodecih developera u komaniji sa 150+ zaposlenih.

Ono sto sam naucio je sljedece:
ORM nije smece. Koristi se za manji i srednji broj poziva ka bazi. Zavisi koji problem se rijesava.

Za veci broj poziva potrebno je ipak malo napisati coda.

Iako pola posta nisam razumio, kao pocetnik sam naucio da 2 000 000 ne ide preko ORM-a tako da nije do njega, vec do vas developera :D
Jesam li udario na sujetu? :)

PS preporuka za neki C # MVC template sa CMS-om? :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Sep 2015, 22:21 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 01 Jul 2004, 11:47
Postovi: 2597
Nisi udario na sujetu, jer ja nisam Java developer. 8)

Kad se prica argumentovano, konstruktivno, konkretno i pozeljno iz licnog iskustva, tj. kada se subjektivno misljenje moze empirijski pokazati/dokazati tako da po cinjenicama bude objektivno, onda tu nema mjesta sujeti. ;)

Takodje nemam nikakvog, ali bas nikakvog iskustva sa C#.

Samo Oracle baza. :D

_________________
Sve sto sam napisao, slucajno je namjerno ...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Sep 2015, 22:45 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 28 Mar 2014, 21:37
Postovi: 26
Hahaha malo smo otisli off topic. Ali cekaj mili... koliko sam ja skontao.. tu je bila u pitanju cista zloupotreba Hibernate-a od strane developera. Ko god da je izvrsavao jedan te isti HQL query 2M puta definitivno grijesi. Batch processing se jednostavno ne radi tako. Skoro sam radio na projektu aplikacije koja radi cist batch processing. Koristili smo Spring Batch, Spring Data JPA (ORM) i MongoDB. Obrada 50K podataka je trajala oko 5 sekundi pri velicinu batch "chunk-a" od 10000. Zasto? Haha. Pa zato sto se sve radi u "chunk-ovima" a ne u pojedinacnoj obradi zapisa. Testirali smo i na daleko vise... Performanse su bile vise nego zadovoljavajuce. Eto je i moja prica iz licnog iskustva. Poenta: Nije (uvijek) problem u ORM-u, nego u developeru i nacinu na koji ga koristi. :)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 15 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs