banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 23:00

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 621 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27 ... 32  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 04 Okt 2019, 20:48 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
У оквиру пројекта МаркетМакерс „Пилот пројекат финансијског механизма финансирања ИТ обуке са одложеном отплатом“ који финансира Влада Швајцарске, припремљен је механизам подршке провођењу обука из области програмирања и информационих технологија. Обуке су намијењене младим, незапосленим особама које имају жељу да стекну практична и тражена знања у области програмирања и информационих технологија, а немају новца да такве обуке плате.

Проведена истраживања у оквиру пројекта су показала да велики број младих има жељу да се усавршава у овој области, али то не може због недостатка новца којим би платило релативно скупе обуке. Зато велики потенцијал који постоји у овој области остаје неискориштен, а велика тражња за програмерима и стручњацима у области информационих технологија на тржишту рада остаје незадовољена.

Сарадњом пројекта МаркетМакерс, Агенције за развој предузећа Еда из Бањалуке, МФ банке и извођача обуке (предузећа “Lanaco i Technetis” из Бањалуке), постигнут је договор о формирању бескаматне кредитне линије код МФ банке, тако да полазници обука треба да плате само 20% трошкова током обуке, док за преосталих 80% могу да добију кредит од МФ банке. Предност је и то што полазници обуке не плаћају камату на тај кредит (дакле, враћају онај износ који позајме), а почињу га враћати тек након 9 мјесеци, што би требало бити довољно времена да пронађу посао са новостеченим знањима и вјештинама.

Пројекат подржава и Завод за запошљавање Републике Српске са циљем успјешног лансирања новог механизма подршке.

Вјерујемо да ће на овај начин обуке из програмирања и информационих технологија постати доступније, те да ће младе особе препознати ову прилику и похађати практичне обуке које им могу обезбиједити посао и бољу будућност.

Више информација о овим обукама и њиховом начину финансирања је доступно на веб-страницама компанија које изводе обуке – Lanaco i Technetis

МаркетМакерс пројект је подржан од Владе Швајцарске, а имплементира га конзорциј "Helvetas i Kolektiv/ Posao.ba".

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Okt 2019, 20:56 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Jul 2009, 10:16
Postovi: 12660
Lokacija: Treći kamen od Sunca
kakva provala... :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Okt 2019, 21:01 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Ali sad razumijem zašto među dvadesetak IT kompanija u BL nema u ovom našem projektu Lanaca. Oni imaju vlastiti projekat.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Okt 2019, 23:31 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2011, 00:53
Postovi: 1620
Lokacija: дебља страна Елта кабела
Citiraj:
постигнут је договор о формирању бескаматне кредитне линије код МФ банке, тако да полазници обука треба да плате само 20% трошкова током обуке, док за преосталих 80% могу да добију кредит од МФ банке. Предност је и то што полазници обуке не плаћају камату на тај кредит (дакле, враћају онај износ који позајме), а почињу га враћати тек након 9 мјесеци, што би требало бити довољно времена да пронађу посао са новостеченим знањима и вјештинама.

О леле и куку!
Зајебеш се и не нађеш посао за 9 мјесеци грејс периода и онда фафаш дебелу банкарску курчину! 8)
Let's talk about sex baby, let's talk about you and me... XD

_________________
Правда за пОвлаку!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Okt 2019, 00:07 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Kako to u Americi funkcioniše? Završiš studije na kredit i poslije otplaćuješ.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Okt 2019, 00:31 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2011, 21:22
Postovi: 16725
Lokacija: У близини Обрен Вакуфа
И имају све већи проблем са студентским зајмовима које некадашњи студенти не могу да врати ни десетак година након што су нашли посао. Звучи познато? :)
Да не говорим да су наши послодавци и у ИТ сектору јако гадљиви на било кога ко тек почиње а има 35+ година, да не причам о старијима.

_________________
Зарада на интернету (Јесте, ја сам админ) :) Najbolji Forex brokeri
Čiča iz Rogače je napisao:
Kad pobjedimo Doboj ćemo nazvati Obren Vakuf,usprkos tebi i Vulićki
Vladimir RUS je napisao:
Na RTRS-u kazu 8000, a na Nezavisnim hiljade. :D
Dok je bilo uzivo, na RTRS-u i ATV-u nista. Zato ide live kada se otvara hidroelektrana od 42 miliona KM koja uz to zaposljava tj. bice uposleno 40-ak radnika. Milion KM po radnom mjestu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Okt 2019, 11:23 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Feb 2006, 02:36
Postovi: 2982
Igranka visokog rizika. Ne znam koliko kosta ova Dzafina obuka, ali znam da, kada je krenula Lanaco akademija ili kako je vec nazvase koja je te prve godine bila dzabe, da su polaznici potpisivali ugovor da su nakon obuke, ako im Lanaco ponudi posao, obavezni raditi tri godine za njih. Ako odbiju, duzni su po ugovoru Lanacu 30 000 KM, koliko su oni procijenili vrijednost obuke.
Ne znam koliko kosta sada, ali sigurno ova prica u bilo kom okviru nije nesto sto bi se samo "moglo probati pa sta bude". Moze biti dobra prilika ali iskljucivo za pojedince koji se prihvate ozbiljno posla, marljivi i istrajni da izguraju do kraja.
Moja pausalna procjena zasnovana na posmatranju i sporedne interakcije sa okolinom (znaci, zasnovana "ninacemu") je da od tri osobe koje o sebi misle da su takve tek jedna uistinu jeste. I to sam veoma optimistican.
Zato mislim da je ovo veoma rizicna opcija i da ce, ako to zazivi, pola kredita vracati roditelji a ne buduci programeri...

_________________
Popokatepetl je napisao:
...мени очи углавном служе да не упаднем у шахт ходајући улицом...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Okt 2019, 14:15 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Jul 2009, 10:16
Postovi: 12660
Lokacija: Treći kamen od Sunca
30000 maraka... boktejebo pa stvarno ima retardiranih ljudi!
ne znam sta je problem uzeti uciti sam, pa gdje ces bolje od toga


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Okt 2019, 15:45 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jun 2010, 16:23
Postovi: 3551
Lokacija: Kad kreneš od Boske ka mljekari
Ima neki biser na developers grupi. Nize top izjave. Jedna mu je bila oko toga kako kad sam ucis ima toliko smeca od tutorijala koliko i dobrih pa se izgubi vrijeme ako masis tutorijale. Kao bolje je platiti da ucis programski jezik u svakom slucaju, a kaska sa sintaksom srpskog.

Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk

_________________
Ako si najbolji u sobi u pogresnoj si sobi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Okt 2019, 19:54 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2003, 22:56
Postovi: 8343
Lokacija: BL
Поприличан сам хејтер ових курсева, мислим да 1/50 можда ваља, остало је бацање пара. И тај један је вјероватно бацање пара, за почетничке-средњи ниво курсеве не вриједи дати паре јер је буквало све доступно бесплатно, а виши нивои се ионако не уче на оваквим курсевима. Јбт, па скоро да се више ни на факултет не исплати ићи, можеш да видиш курикулум/силабус најбољих факултета, видиш коју литературу користе и направиш сопствене студије (доста их ионако даје неке своје програме бесплатно преко МООЦ платформи). Мада, код нас је студирање још увијек скоро па џаба, а факултети који се врте око ИТ-ја добри, па се ту исплати уложити вријеме.

Кад причам с људима који уписују ове курсеве, углавном су аргументи "ма знаш како, кад платим онда имам мотивацију", што је поприлично глупо, зато их од пар стотина на крају ни 5 не ради озбиљне ствари. Зар треба боља мотивација од дебеле књиге препуне кинеских симбола, која те за само 10 минута подсјети колико си у ствари глуп?

_________________
Umro je Džimi Hendriks iz Sijetla,
Klepton i Pejdž su dva matora pijetla,
al' budućnost je ipak svijetla
sve dok nam je Popokatepetla...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Okt 2019, 20:28 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Neka meni moga kursa i kontakta sa ljudima koji se ovim poslom ozbiljno bave. :lol:

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Okt 2019, 21:57 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
@Popokatepetl
Ne bih se baš složio sa tobom...

Problem je što kod nas ljudi ograničavaju i spuštaju informatiku na nivo zanata, kuckanja aplikacijica i sajtova...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Okt 2019, 00:05 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2003, 22:56
Postovi: 8343
Lokacija: BL
Ја сам написао неколико ствари, то што само напишеш да се не слажеш ми нимало не помаже да евентуално поправим своја становишта. Ја се свакодневно сам са собом не слажем око многих ствари.

Што се тиче "спуштања информатике на ниво заната", вјероватно је то зато што се велика већина и бави само занатском страном. Компјутерских научника је врло мало, софтверских инжињера више али и даље недовољно, велика већина су самонаучени и приучени кодери. Мада, чини ми се да то није само код нас случај.

_________________
Umro je Džimi Hendriks iz Sijetla,
Klepton i Pejdž su dva matora pijetla,
al' budućnost je ipak svijetla
sve dok nam je Popokatepetla...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Okt 2019, 02:16 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Pa eto, na kursu platiš da ti neko prenese znanje i da ti objasni nešto što ti nije jasno. Kad kupiš knjigu, ne dobiješ opciju da pitaš šta ti nije jasno.

Ima kurseva za svakakve nivoe, pa i kad si ekspert za nešto. Samo, tada ne ganjaš klasične kurseve, već neke konferencije i slično.

Univerzitet je kod nas sveden na nivo srednje škole maltene. Profesori su tu samo da predaju i težište je da se ljudi nauče kako koristiti postojeće tehnologije. Inače, predavanje bi profesorima trebalo biti oko 30% radnog vremena. Ostalo bi trebalo biti istraživanje i razvoj. Tako je univerzitet puno više u pukog skupa knjiga, skripti i predavanja. Tu možeš da naučiš osnove i napredne tehnike nečega, da se uključiš u razvoj nečeg novog što tek treba postati state-of-the-art i da sa drugim vrhunskim ljudima razmjenjuješ znanje i ideje.
Teško da se koja dobra ideja nije zametnula na faksu...

Neka, nemam ja ništa protiv toga što su se neke stvari toliko uprostile da svako ko je na nivou nekog zanata može da nešto kucka. Davno je prošlo vrijeme kad su samo ljudi sa kravatama mogli koristiti računare, a i jasno je kakva je ograničenja to predstavljalo. Mada, treba biti svjestan da su to samo mrvice od onoga što informatika predstavlja, bez obzira što se i tu mogu fine parice zaraditi...

Da li u BL ima neko ko se bavi nekim ozbiljnijim stvarima od tih nekih web ili android aplikacija, baza ili nečeg sličnog? Kad pogledam ICBL, ne vidim ja tamo ništa inovativno... :(

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Okt 2019, 02:27 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
zimnica je napisao:
Da li u BL ima neko ko se bavi nekim ozbiljnijim stvarima od tih nekih web ili android aplikacija, baza ili nečeg sličnog? Kad pogledam ICBL, ne vidim ja tamo ništa inovativno... :(

I mene ovo zanima.
Neko ko za male pare može riješiti veliki problem i omogućiti meni da zaradim velike pare :D

Npr, iskoristiti checkm8 pa da narod može koristiti iPhone koji je "rođak iz šwabije našo na klupi, neko zaboravio" :D

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Okt 2019, 09:43 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Misliš nađu stvari prije nego se izgube...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Okt 2019, 15:19 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2003, 22:56
Postovi: 8343
Lokacija: BL
zimnica je napisao:
Pa eto, na kursu platiš da ti neko prenese znanje i da ti objasni nešto što ti nije jasno. Kad kupiš knjigu, ne dobiješ opciju da pitaš šta ti nije jasno.

Ima kurseva za svakakve nivoe, pa i kad si ekspert za nešto. Samo, tada ne ganjaš klasične kurseve, već neke konferencije i slično.


Tacno je to, samo sam skeptican da li se zaista isplati. Npr, dati 300-500 maraka da te neko provede kroz osnovnu SQL sintaksu i querying, ili nauci dizajn neke jednostavne baze u 3NF, ili provede kroz osnove nekog programskog jezika, tipove podataka, petlje, funkcije i sl. Ako nemas adekvatno tehnicko predznanje dodje ti na isto ucio sam ili na kursu, jer ces svakako morati da zagrabis na sve strane da bi razumio stvari. Uz to, na kursu pitas instruktora, kod kuce guglas, ako nista to te nauci da preciznije definises problem tj. pitanje. Mada, ima ljudi kojima bolje odgovara takav nacin, da plate i uce na kursu, i to je opet ok, ako su svjesni da kurs nista ne podrazumijeva, i da je poslije toga (i tokom) opet slijedi samoucenje.

Sto se tice naprednih "kurseva", to je vec neka druga dimenzija, cini mi se, tu ljudi tacno znaju sta dobijaju za svoje pare.

zimnica je napisao:
Univerzitet je kod nas sveden na nivo srednje škole maltene. Profesori su tu samo da predaju i težište je da se ljudi nauče kako koristiti postojeće tehnologije. Inače, predavanje bi profesorima trebalo biti oko 30% radnog vremena. Ostalo bi trebalo biti istraživanje i razvoj. Tako je univerzitet puno više u pukog skupa knjiga, skripti i predavanja. Tu možeš da naučiš osnove i napredne tehnike nečega, da se uključiš u razvoj nečeg novog što tek treba postati state-of-the-art i da sa drugim vrhunskim ljudima razmjenjuješ znanje i ideje.
Teško da se koja dobra ideja nije zametnula na faksu...


Nisam siguran kako stvari sada stoje sa kadrom koji izlazi sa ETF-a, ali znam solidan broj ljudi koji ga je pohadjao u periodu 2003-2014/15 i to su sve vrlo dobri inzenjeri. Takodje, plan i program Informatike na PMF-u mi bar na papiru izgleda dobro, da sad imam 19 godina i upisujem faks vjerovatno bih se odlucio za to. Kako ja to vidim, faks nekog IT usmjerenja bi trebalo da covjeka nauci dobro matematici i racunarskoj teoriji, posije toga se lako usmjeriti u odredjenu oblast, ili se prebacivati iz oblasti u oblast. Postojece tehnologije se ionako uce samostalno i na poslu i rok trajanja im je upitan, ne vidim svhru ulazenja u dubinu proucavanja istih na faksu.

zimnica je napisao:
Neka, nemam ja ništa protiv toga što su se neke stvari toliko uprostile da svako ko je na nivou nekog zanata može da nešto kucka. Davno je prošlo vrijeme kad su samo ljudi sa kravatama mogli koristiti računare, a i jasno je kakva je ograničenja to predstavljalo. Mada, treba biti svjestan da su to samo mrvice od onoga što informatika predstavlja, bez obzira što se i tu mogu fine parice zaraditi...


Ja sam totalni amater sto se tice CS-a i informatike, na to vise gledam kao hobi i znanje mi je poput pustinje, na jednu oazu dolaze stotine kilometara pijeska. I tako, prije par dana pricam s likom koji ubija finu paru na sajtovima. Pravio je neki sajt koji je povezan na bazu koja sadrzi artikle, i da bi izdvojio jedan artikl, on je povlacio sve (*) i onda filtrirao pomocu aplikacije. Pa je imao trenutak prosvjetljenja kad je skontao da moze da filtrira artikl koji mu treba (ili vise njih) na nivou baze. To je za mene bio svojevrstan dafak momenat, covjek neko vrijeme pravi sajtove za pare i tek je saznao za WHERE uslov, te rekoh sebi, "sirotinja si bio, sirotinja ces i ostati" :D

_________________
Umro je Džimi Hendriks iz Sijetla,
Klepton i Pejdž su dva matora pijetla,
al' budućnost je ipak svijetla
sve dok nam je Popokatepetla...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Okt 2019, 15:55 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Sep 2015, 19:59
Postovi: 2180
Žalosno je što ljudi studiraju po 8 godina (prosjek) i izađu na kraju kao "poluproizvod", usmjeravanje treba biti na kraju osnovne škole, a ne na kraju faxa.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Okt 2019, 07:24 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jun 2005, 10:59
Postovi: 15026
NiZ je napisao:
Igranka visokog rizika. Ne znam koliko kosta ova Dzafina obuka, ali znam da, kada je krenula Lanaco akademija ili kako je vec nazvase koja je te prve godine bila dzabe, da su polaznici potpisivali ugovor da su nakon obuke, ako im Lanaco ponudi posao, obavezni raditi tri godine za njih. Ako odbiju, duzni su po ugovoru Lanacu 30 000 KM, koliko su oni procijenili vrijednost obuke.
Ne znam koliko kosta sada, ali sigurno ova prica u bilo kom okviru nije nesto sto bi se samo "moglo probati pa sta bude". Moze biti dobra prilika ali iskljucivo za pojedince koji se prihvate ozbiljno posla, marljivi i istrajni da izguraju do kraja.
Moja pausalna procjena zasnovana na posmatranju i sporedne interakcije sa okolinom (znaci, zasnovana "ninacemu") je da od tri osobe koje o sebi misle da su takve tek jedna uistinu jeste. I to sam veoma optimistican.
Zato mislim da je ovo veoma rizicna opcija i da ce, ako to zazivi, pola kredita vracati roditelji a ne buduci programeri...



Ovo ti na sudu ne prolazi.

Kod mene u firmu su ljudi prelazili iz konkurentskih i imali sličnu klauzulu u ugovoru ali su dobijali sporove na sudu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Okt 2019, 07:57 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Jun 2004, 22:13
Postovi: 1141
Lokacija: BL
E ta informacija kako se dobija na sudu bi bila dobra za podijeliti, obzirom da znam mnogo ljudi koji imaju slične stavke, ne u smislu da moraju platiti nekome nešto, već da u nekom periodu ne smiju raditi isti posao, onda tu je standardno NDA itd...

_________________
Infostan - Online portal za zajednice etažnih vlasnika


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 621 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27 ... 32  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs