banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 13:56

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 621 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 32  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 11 Jan 2019, 00:02 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2009, 18:07
Postovi: 6745
Lokacija: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ne znam bas da mozes reci da si naucio php za 2 dana al ajd, jedino da si bas senior i da strasno dobro znas C++ pa da mozes reci skontao sam nesto za 2 dana, ali nije php bas toliko naivan. :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jan 2019, 00:27 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Jul 2009, 10:16
Postovi: 12660
Lokacija: Treći kamen od Sunca
ajoj macak, sad listam ovu temu, pa ti si jos negdje 2016 bio na pocetku sa php-om, vala do sad si mogao napraviti svemirski brod
ja jesam u tom trenutku isto podrzao php jer ima more tih wordpress sajtova koje treba odrzavati, ali iz danasnje perspektive bih ti rekao node.js ili python


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jan 2019, 07:13 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Jun 2004, 22:13
Postovi: 1141
Lokacija: BL
Sehxor je napisao:
Ne znam bas da mozes reci da si naucio php za 2 dana al ajd, jedino da si bas senior i da strasno dobro znas C++ pa da mozes reci skontao sam nesto za 2 dana, ali nije php bas toliko naivan. :)

Šta znači senior? Koliko je dobro poznavanje C++ i zašto je to bitno za php? Zašto je php nenaivan? Šta ima tu tačno nenaivno?

_________________
Infostan - Online portal za zajednice etažnih vlasnika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jan 2019, 08:27 
Nije los ovaj python, upravo instalisah :D

Radio sam prije u actionscriptu pa i nije toliko tezak na prvi pogled (bar ove bazicne stvari sto sam nasao na netu), sreca ima tutoriala ihahaj


Vrh
  
 
PostPoslato: 11 Jan 2019, 08:43 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Jun 2004, 22:13
Postovi: 1141
Lokacija: BL
Ja sam učio svašta, ali jedino python nisam mogao sažvakati nikako. Prva stvar koja je bola oči jeste da nema klasičnih blokova, već se koriste whitespace-ovi. To se stvarno kosi sa bilo kakvim dosadašnjim učenjem mojim i preko toga stvarno nisam mogao, obzirom da ja pišem izuzetno ružan i nečitljiv kod, jer mi to C-oliki jezici omogućavaju, a sve u svrhu da ga bude što manje i da radi što brže. To je veoma bitno kod programa koji se ne prevode u nativni kod, već se nekako interpretiraju.

A actionscript, ako me sjećanje služi, najsličniji je javascript-u.

_________________
Infostan - Online portal za zajednice etažnih vlasnika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jan 2019, 08:52 
Ne bih znao, moram malo procunjati javascript kodove da vidim na sta lice.

Fino sam ja znanje napravio u flashu MX i starijim (AS1 i AS2) jos dok je macromedia posjedovala isti, a onda je flash propao. :D


Vrh
  
 
PostPoslato: 11 Jan 2019, 10:19 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jun 2010, 16:23
Postovi: 3551
Lokacija: Kad kreneš od Boske ka mljekari
Ma dajte ljudi. Kad naucis programirati ne treba ti mnogo za saltanje s jezika na jezik. Bar to po iskustvu velim. Mozda se bude manje produktivno u startu ali ide.
Jeste da php ne pruza mogucnosti kao npr. Java ili c(++), ali sto je on los za pocetak?

_________________
Ako si najbolji u sobi u pogresnoj si sobi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jan 2019, 11:06 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Jun 2004, 22:13
Postovi: 1141
Lokacija: BL
Zbog inputa, zbog outputa, zbog načina na koji radi. Moja je ideja je to da prvo treba napisati osnovni program na računaru. Ja sam vidio dosta naprednih korisnika kako program kopiraju tako što kopiraju shortcut. To je problem. Ipak treba imati malo touch-a sa tim što radiš. Kad se savladaju osnove programiranja, za koje mislim da se ne počinju u php-u, onda je šaltanje veoma lako, sem slučajeva gdje se kosi sa logikom. A danas mnogo stvari izbija na površinu, koje se kose sa logikom. Primjer prvenstveno je Android. Mnogi sad guraju razne framework-ove gdje omogućavaju razvoj hibridnih aplikacija, doduše 99% je web aplikacija i onda tu imaš mnoštvo nekih stvari koje ponovo moraš učiti. A da išta znaš kako treba, znao bi da ti ne treba ionic da napraviš hibridnu aplikaciju, već 50-tak linija koda u javi i onda imaš neograničene mogućnosti itd...

_________________
Infostan - Online portal za zajednice etažnih vlasnika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jan 2019, 11:06 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jun 2005, 10:59
Postovi: 15026
giometar je napisao:
ajoj macak, sad listam ovu temu, pa ti si jos negdje 2016 bio na pocetku sa php-om, vala do sad si mogao napraviti svemirski brod
ja jesam u tom trenutku isto podrzao php jer ima more tih wordpress sajtova koje treba odrzavati, ali iz danasnje perspektive bih ti rekao node.js ili python


:lol:

Ma jok, možda sam se raspitivao oko kurseva. Inače sam relativno skoro počeo ozbiljno učiti.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jan 2019, 17:14 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jun 2010, 16:23
Postovi: 3551
Lokacija: Kad kreneš od Boske ka mljekari
Slika

Slika

http://pypl.github.io/PYPL.html

_________________
Ako si najbolji u sobi u pogresnoj si sobi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jan 2019, 11:24 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Feb 2006, 02:36
Postovi: 2982
Svaki jezik je najbolji alat za odredjeni posao. Neces macolom kucati eksere ni cekicem probijati tunel; sve ima svoju primjenu. Za ucenje, sta god da naucis dobro je. For petlja je svagdje for petlja, a kada dodjes do konkretnih zadataka i problema, ako si dobro i temeljno ucio od starta, znaces kuda dalje. U vecini slucajeva, ices putem kojim te posao navede.

81% "vidljivog interneta" se vrti uz pomoc PHPa (2018) a posebno mi je smijesno kada neko napise kako je "php mrtav" na forumu poput ovoga ili fejsbuku ili _______, koji je pisan dominantno PHPom.
https://www.tiobe.com/tiobe-index/

Moja firma trazi svijecom PHP deva i sipak; svi zauzeti, pretrpani ili otisli vec preko Save/Drine. Za Python znam samo dvije firme da rade nesto sa tim (jedna big data, druga Django) ali ni one nemaju dovoljno radnika i ne nalaze ih.

ActionScript je, kao i JavaScript, ogranak ECMAScript-a. Zato im je sintaksa (i umnogome logika) toliko slicna jer imaju iste korijene.

_________________
Popokatepetl je napisao:
...мени очи углавном служе да не упаднем у шахт ходајући улицом...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jan 2019, 12:25 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Jun 2004, 22:13
Postovi: 1141
Lokacija: BL
Ja sinoć sjeo sat vremena, prešao malo python, osnove. For petlja nije ista kao kod ostalih, a pogotovo nije fleksibilna kao kod c-olikih programskih jezika.

No, ono što definitivno potpomaže generisanju nekvalitetnog programerskog kadra jesu zahtjevi za ubrzanim razvojem aplikacija, pogotovo web aplikacija, te se sve ide u tom smjeru da se programeru omogući što jednostavnije okruženje da krene sa radom, a sve na uštrb kvaliteta i softvera i samog kadra. Jer vidite koji je fazon. Instaliram python, instaliram visual studio code, instaliram python plugin, spreman sam za rad u 15min. Pa Visual Studio se nekad satima instalirao, ali VS ti na kraju balade generiše jedan EXE i ti znaš da je to tvoj program koji se pokreće na dvoklik. Trebaš proširenje? Nije problem, napiši svoj dll/ocx ili koristi već neki postojeći. Onda taj tvoj dll distribuišeš sa svojim programom i to radi i znaš zašto radi. Danas, sve instaliraš na klik, trebaš proširenje, imaš package manager, on ti to instalira i idemo dalje, ali prvi put kad nešto zakaže, muk. To je problem. Uopšte se više ne ulazi u dubinu programiranja, već bukvalno slaganje koda nekog izuzetno visokog programskog jezika i proizvodnja nekih skripti. Ali ne treba zaboraviti, mi i dalje koristimo Windows/MaxOS/Linux za rad, a nijedan nije napisan i ne može biti napisan u ovim modernim đubradima.

I sad dolazimo do toga, da se neko ko pravi sajt u html/js i neko ko piše low level kod u C-u kao komponentu OS-a, nazivaju isto, programerima, što po meni najbolje pokazuje sav apsurd ovih modernih vremena.

_________________
Infostan - Online portal za zajednice etažnih vlasnika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jan 2019, 13:59 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Jul 2009, 10:16
Postovi: 12660
Lokacija: Treći kamen od Sunca
Citiraj:
Machine code is the only language a computer can process directly without a previous transformation. Currently, programmers almost never write programs directly in machine code, because it requires attention to numerous details that a high-level language handles automatically. Furthermore it requires memorizing or looking up numerical codes for every instruction, and is extremely difficult to modify.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jan 2019, 15:00 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2011, 21:22
Postovi: 16725
Lokacija: У близини Обрен Вакуфа
enc0re je napisao:
Da li je učenje php-a gubljenje vremena s obzirom da svakodnevno dobijam komentare/poruke od ljudi koji se bave programiranjem da se php sve manje koristi a da se sve više koristi Python?

Ако ћеш да се бавиш програмирањем за интернет онда није ни најмање. Још увијек је скоро 79% сајтова на интернету под ПеХаПеом - https://w3techs.com/technologies/details/pl-php/all/all

_________________
Зарада на интернету (Јесте, ја сам админ) :) Najbolji Forex brokeri
Čiča iz Rogače je napisao:
Kad pobjedimo Doboj ćemo nazvati Obren Vakuf,usprkos tebi i Vulićki
Vladimir RUS je napisao:
Na RTRS-u kazu 8000, a na Nezavisnim hiljade. :D
Dok je bilo uzivo, na RTRS-u i ATV-u nista. Zato ide live kada se otvara hidroelektrana od 42 miliona KM koja uz to zaposljava tj. bice uposleno 40-ak radnika. Milion KM po radnom mjestu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jan 2019, 15:05 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2011, 21:22
Postovi: 16725
Lokacija: У близини Обрен Вакуфа
icobh je napisao:
Pa Visual Studio se nekad satima instalirao, ali VS ti na kraju balade generiše jedan EXE i ti znaš da je to tvoj program koji se pokreće na dvoklik.

Не знам како иде са Вижуел Студиом 2017 али претходна верзија се исто сатима инсталисала и ако узмеш и онај дио за развој мобилних апликација и штатијазнам узме монструозних тридесетак гига на диску.

_________________
Зарада на интернету (Јесте, ја сам админ) :) Najbolji Forex brokeri
Čiča iz Rogače je napisao:
Kad pobjedimo Doboj ćemo nazvati Obren Vakuf,usprkos tebi i Vulićki
Vladimir RUS je napisao:
Na RTRS-u kazu 8000, a na Nezavisnim hiljade. :D
Dok je bilo uzivo, na RTRS-u i ATV-u nista. Zato ide live kada se otvara hidroelektrana od 42 miliona KM koja uz to zaposljava tj. bice uposleno 40-ak radnika. Milion KM po radnom mjestu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jan 2019, 15:30 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jul 2009, 13:22
Postovi: 5018
Lokacija: Banja Luka
Kad se sve opcije cekiraju, instalacija teska skoro 45 giga.

_________________
Eins, zwei, eins, zwei build an empire, very Prussian!
Exhaust gasses go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jan 2019, 17:39 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4033
Besparica je napisao:
Kad se sve opcije cekiraju, instalacija teska skoro 45 giga.


Pa sta bi ti htio na floppy ...sta ti je gig danas mrvica, mrvicak!!! :)

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jan 2019, 18:37 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
icobh je napisao:
Ja sinoć sjeo sat vremena, prešao malo python, osnove. For petlja nije ista kao kod ostalih, a pogotovo nije fleksibilna kao kod c-olikih programskih jezika.

No, ono što definitivno potpomaže generisanju nekvalitetnog programerskog kadra jesu zahtjevi za ubrzanim razvojem aplikacija, pogotovo web aplikacija, te se sve ide u tom smjeru da se programeru omogući što jednostavnije okruženje da krene sa radom, a sve na uštrb kvaliteta i softvera i samog kadra. Jer vidite koji je fazon. Instaliram python, instaliram visual studio code, instaliram python plugin, spreman sam za rad u 15min. Pa Visual Studio se nekad satima instalirao, ali VS ti na kraju balade generiše jedan EXE i ti znaš da je to tvoj program koji se pokreće na dvoklik. Trebaš proširenje? Nije problem, napiši svoj dll/ocx ili koristi već neki postojeći. Onda taj tvoj dll distribuišeš sa svojim programom i to radi i znaš zašto radi. Danas, sve instaliraš na klik, trebaš proširenje, imaš package manager, on ti to instalira i idemo dalje, ali prvi put kad nešto zakaže, muk. To je problem. Uopšte se više ne ulazi u dubinu programiranja, već bukvalno slaganje koda nekog izuzetno visokog programskog jezika i proizvodnja nekih skripti. Ali ne treba zaboraviti, mi i dalje koristimo Windows/MaxOS/Linux za rad, a nijedan nije napisan i ne može biti napisan u ovim modernim đubradima.

I sad dolazimo do toga, da se neko ko pravi sajt u html/js i neko ko piše low level kod u C-u kao komponentu OS-a, nazivaju isto, programerima, što po meni najbolje pokazuje sav apsurd ovih modernih vremena.


Imaš loš pogled na cijelo polje.

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jan 2019, 20:19 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Jun 2004, 22:13
Postovi: 1141
Lokacija: BL
I to je to samo? Ono u fazonu, optužiš me da sam lopov i ja moram da dokazujem da nisam? E jeste. Dokaži ti druže da ja jesam lopov. To je poenta pisanja ovdje...

_________________
Infostan - Online portal za zajednice etažnih vlasnika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jan 2019, 20:27 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2011, 21:22
Postovi: 16725
Lokacija: У близини Обрен Вакуфа
Ајде, ајде, без туче, иначе ћу да вас вратим на "Еклипс" за Јаву. Од прије 5 година (мада сумњам да су ту нешто драстично унаприједили). :D

_________________
Зарада на интернету (Јесте, ја сам админ) :) Najbolji Forex brokeri
Čiča iz Rogače je napisao:
Kad pobjedimo Doboj ćemo nazvati Obren Vakuf,usprkos tebi i Vulićki
Vladimir RUS je napisao:
Na RTRS-u kazu 8000, a na Nezavisnim hiljade. :D
Dok je bilo uzivo, na RTRS-u i ATV-u nista. Zato ide live kada se otvara hidroelektrana od 42 miliona KM koja uz to zaposljava tj. bice uposleno 40-ak radnika. Milion KM po radnom mjestu.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 621 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 32  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs