banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Apr 2024, 06:03

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 52 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 09 Sep 2011, 22:52 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2011, 00:53
Postovi: 1620
Lokacija: дебља страна Елта кабела
Јбт, пофесорима подносите планове!? Нема тој код нашијех лола!
Него лијепо у Министарство, код чика-Касипа, дипл. новинара, па тек онда евентуално ректору. Професор не види ништа од тога! :)

_________________
Правда за пОвлаку!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Sep 2011, 22:56 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Evil_Dead je napisao:
нико неће да те запосли зато што немаш лиценцу, а лиценцу немаш зато што нико неће да те запосли... :confused2: :confused2:

Upravo tako.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Sep 2011, 23:00 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Evil_Dead, mislio sam na ispit PE, ne na smjer, kad priznavaju zele da vide plan predmeta, sta se predavalo i to. Trebao sam odgovoriti da mi studenti ne zivimo u komunizmu, ali profesori jos zive :D

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Sep 2011, 02:02 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 21 Okt 2007, 17:13
Postovi: 1266
Lokacija: Бања Лука
Vader je napisao:
Ako je završio naš ETF onda od ovoga nema ništa. Ne znam kako je sada, ako se ne varam rade Javu u nekoj mjeri ali ne znam da li je to dovoljno da se sa tim zaposle negdje gdje traže Java programere sa solidnim znanjem. S druge strane .NET/C# se ne rade tako da mu džaba diploma inženjera informatičkog smjera tamo gdje će im tražiti konkretno znanje.

Sa ovim se bas ne bih slozio. Ove godine sam isao na strucnu praksu u Lanaco i upoznao sam dosta ljudi sa ETF-a (ja sam na PMF-u Informatika) i vecina ih je jako dobra. Mozda je prijasnjih godina bilo slabo ali sada ETF izbacuje dobre programere.

_________________
Ја не гледам да ли ћу ићи у битку по томе колика је сила која ми прети
него по томе колику Светињу браним!!!

Udruzenje linux korisnika Republike Srpske


Poslednji put menjao AlexM dana 11 Sep 2011, 02:03, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Sep 2011, 02:03 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
U Lanacu rade u .NET-u koliko znam. I koliko znam to se na ETF-u ne uči. Osim ako sad nisu uveli. A to što neki ETF-ovci znaju .NET jer su sami učili je druga stvar, ili su se zaposlili pa uz posao učili.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Sep 2011, 02:13 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 21 Okt 2007, 17:13
Postovi: 1266
Lokacija: Бања Лука
Da u Lanacu se radi sa Microsoft tehnologijama. Iz njihovih prica rade C#. Ali bez obzira da li ucili javu ili C# ako si dobar programer lako ti je preci sa jednog na drugi programski jezik.

_________________
Ја не гледам да ли ћу ићи у битку по томе колика је сила која ми прети
него по томе колику Светињу браним!!!

Udruzenje linux korisnika Republike Srpske


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Sep 2011, 11:45 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2003, 01:19
Postovi: 4072
NA ETF-u je Java dosta dobro zastupljena...

Ovde je problem što većina diplomaca sa ETF-a očekuje čin pukovnika, službeno auto, sisatu sekretaricu, i rješavanje stambenog pitanja.... E sine nema više Titeeeeee... Zavrati rukave pa radi...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Sep 2011, 21:14 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
mangia je napisao:
NA ETF-u je Java dosta dobro zastupljena...

Na koji nacin, mozes li navesti par primjera, imam slabi uvid iako sam vidio neke skripte i neki prijatelji su studirali na ETF-u

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Sep 2011, 00:07 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Feb 2006, 02:36
Postovi: 2982
Hristov je napisao:
mangia je napisao:
NA ETF-u je Java dosta dobro zastupljena...

Na koji nacin, mozes li navesti par primjera, imam slabi uvid iako sam vidio neke skripte i neki prijatelji su studirali na ETF-u


http://www.etfbl.net/index.php?c=prikaz ... ss_jezik=1

_________________
Popokatepetl je napisao:
...мени очи углавном служе да не упаднем у шахт ходајући улицом...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Sep 2011, 10:01 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Hvala za link. Je li to sve? Znaci fakticki se uce samo osnove Jave + manja vjezba po tematskoj jedinici?

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Sep 2011, 10:21 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jul 2005, 19:12
Postovi: 1454
Hristov je napisao:
Hvala za link. Je li to sve? Znaci fakticki se uce samo osnove Jave + manja vjezba po tematskoj jedinici?


Pa ne baš :) Ovo je predmet sa druge godine, radi se dosta toga i na ovom kursu, samo što je mnogo obiman, i za relativno kratko vrijeme treba da se pređe dosta toga. Na višim godinama (najviše na 4.) rade se java tehnologije u sklopu predmeta poput Internet programiranja, Projektovanja IS u Internet okruženju, itd...

_________________
Everyone in the world was programmed by the place they were born, hemmed in by their beliefs, but you had to at least try to grow your own brain.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Sep 2011, 10:56 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Pogledao sam link od tog predmeta ali nema sadrzaja. Imas li mozda neki link gdje moze da se pogleda sadrzaj tih predmeta, ili da mi ukratko opises sta se konkretno radi? :)

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Sep 2011, 16:28 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Sep 2010, 19:35
Postovi: 106
Lokacija: Banja Luka
Hristov je napisao:
Pogledao sam link od tog predmeta ali nema sadrzaja. Imas li mozda neki link gdje moze da se pogleda sadrzaj tih predmeta, ili da mi ukratko opises sta se konkretno radi? :)

Internet programiranje:
Arhitektura višeslojnih klijent-server sistema. Karakteristike i struktura internet aplikacija. Jezici za opis strane. XML i XML schema. CSS. Javascript. Web servisi. HTML. DHTML. XHTML. DOM. Server-side scripting. Razvojne platforme za internet aplikacije. Servleti. JSP. MVC. Ajax i JSP. JSF 1.2. RSS i ATOM. Rad sa web formularima i korisnicka interakcija, rad sa bazama podataka, rad sa XML dokumentima, upotreba u web servisima. Rad sa Tomcat web serverom. Uvod u sigurnost web aplikacija. Problem sigurnosti: sesije, autentifikacija i autorizacija, enkripcija, infrastruktura javnog kljuca, HTTPS.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Sep 2011, 18:02 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Apr 2006, 19:03
Postovi: 816
instructor je napisao:
Internet programiranje:
Arhitektura višeslojnih klijent-server sistema. Karakteristike i struktura internet aplikacija. Jezici za opis strane. XML i XML schema. CSS. Javascript. Web servisi. HTML. DHTML. XHTML. DOM. Server-side scripting. Razvojne platforme za internet aplikacije. Servleti. JSP. MVC. Ajax i JSP. JSF 1.2. RSS i ATOM. Rad sa web formularima i korisnicka interakcija, rad sa bazama podataka, rad sa XML dokumentima, upotreba u web servisima. Rad sa Tomcat web serverom. Uvod u sigurnost web aplikacija. Problem sigurnosti: sesije, autentifikacija i autorizacija, enkripcija, infrastruktura javnog kljuca, HTTPS.

:roll: :roll: :roll:

_________________
Nisam arogantan i nadrkan, to je zbog nespavanja.
BSE je napisao:
hvala ti o ekonomski mesijo, spasioce drustvenog poretka, ikono monetarne politike i portparolu robovlasnistva,


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Sep 2011, 14:16 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jul 2005, 19:12
Postovi: 1454
Time trek je napisao:
instructor je napisao:
Internet programiranje:
Arhitektura višeslojnih klijent-server sistema. Karakteristike i struktura internet aplikacija. Jezici za opis strane. XML i XML schema. CSS. Javascript. Web servisi. HTML. DHTML. XHTML. DOM. Server-side scripting. Razvojne platforme za internet aplikacije. Servleti. JSP. MVC. Ajax i JSP. JSF 1.2. RSS i ATOM. Rad sa web formularima i korisnicka interakcija, rad sa bazama podataka, rad sa XML dokumentima, upotreba u web servisima. Rad sa Tomcat web serverom. Uvod u sigurnost web aplikacija. Problem sigurnosti: sesije, autentifikacija i autorizacija, enkripcija, infrastruktura javnog kljuca, HTTPS.

:roll: :roll: :roll:


Šta ti kolutaš očima? :P Sadržaj kursa se mjenja iz godine u godinu, ne znam da li je ovo najnoviji. A već smo napomenuli da se dosta radi sa Java tehnologijama.

_________________
Everyone in the world was programmed by the place they were born, hemmed in by their beliefs, but you had to at least try to grow your own brain.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Sep 2011, 12:40 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2003, 01:19
Postovi: 4072
faktički radi se SVE što je neophodno za internet programiranje...

izbor jezika je nebitan u cijeloj priči...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Sep 2011, 18:12 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
instructor je napisao:
Hristov je napisao:
Pogledao sam link od tog predmeta ali nema sadrzaja. Imas li mozda neki link gdje moze da se pogleda sadrzaj tih predmeta, ili da mi ukratko opises sta se konkretno radi? :)

Internet programiranje:
Arhitektura višeslojnih klijent-server sistema. Karakteristike i struktura internet aplikacija. Jezici za opis strane. XML i XML schema. CSS. Javascript. Web servisi. HTML. DHTML. XHTML. DOM. Server-side scripting. Razvojne platforme za internet aplikacije. Servleti. JSP. MVC. Ajax i JSP. JSF 1.2. RSS i ATOM. Rad sa web formularima i korisnicka interakcija, rad sa bazama podataka, rad sa XML dokumentima, upotreba u web servisima. Rad sa Tomcat web serverom. Uvod u sigurnost web aplikacija. Problem sigurnosti: sesije, autentifikacija i autorizacija, enkripcija, infrastruktura javnog kljuca, HTTPS.


Hvala na odgovoru. Mene u stvari vise interesuje koliko se radi prakticna primjena naucenog. Kako se prakticno radi to sto si nabrojao, osim vjezbi za svaku tematsku jedinicu (koje su u pravilu malog obima)? Da li poslije odradjenog ispita mislis da mozes da radis prakticne projekte koje obuhvataju vecinu toga sto si nabrojao?

Ono sto imam na umu je scenarij gdje tokom semestra ucis jednu ili vise tehnologija za odredjeni domen u sklopu jednog predmeta, a na kraju semestra moras uraditi projekt koji pokriva sve aspekte naucenog? Da li se moze nauceno povezati u jednu smislenu cjelinu? :)

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Sep 2011, 22:49 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2003, 01:19
Postovi: 4072
Što se tiče jave može. Ispit se upravo i sastoji od kompletnog projekta...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Okt 2011, 18:26 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 13 Jul 2010, 17:40
Postovi: 55
Pozdrav

Ja sam završio ETF smijer računarstvo i informatika, odsjek informacione tehnologije. Pored Jave, radio sam i u .NET, C++, PHP. Upoznaš se sa dosta tehnologija i spreman si za samostalan rad i da se specijalizuješ za neku oblast. Sve su to obimne oblasti i nema fakulteta na svijetu koji će ti dati praktično znanje iz svih tih oblasti (kriptografija i računarska zaštita, baze podataka, računarska grafika, objektno programiranje, proceduralno programiranje, razvoj web servisa, računarske mreže, elektronsko poslovanje, operativni sistemi itd.). Međutim sve su oblasti jako važne i moraju se izučavati. Ne možeš biti inženjer a samo znati jednu oblast. Jedino ima predmeta koji su možda suvišni, mada kad se pogleda i oni imaju smisla (Multimedijalni sistemi, Osnove telekomunikacija, Mikroprocesorski sistemi). Nisu ti ispiti beskorisni već je gadan prelaz. Konkretno kod mene prelaz sa Internet programiranja na Multimedijalne sisteme- obrada zvuka, videa i slike). Tako da bi ja malo pretumbao ispite, tako da u 3 i 4 godini budu samo informatički ispiti). Ako hoćeš da budeš dobar u nekoj oblasti za to treba par godina. Pa dosta mojih kolega radi u Hermes-u, Lanaco-u, Nites, Pexim-u itd. I veoma uspiješno izvršavaju svoje zadatke. Ipak su to ljudi koji su položili 40 ispita, posjeduju radne navike i koji su i u prethodnom obrazovanju bili dobri učenici.

Sada baš gledam materijale sa drugog ciklusa studija koji su nastavak na Internet programiranje. Realno dosta više treba vremen da se savlada materija nego što je predviđeno. Isto se radi projektni zadatak, koji se brani i koji je zahtjevan. Zatim se ide na ispit, gdje dobijaš dva zadatka da odradiš u roku od 4 sata. Nemaš nikakvu pomoć, niti smiješ koristiti svoj kod od nekih drugih zadataka, ili korištenje interneta, nego sve iz glave, pa se zatim ide na usmeni ispit. Čak i ljudima koji rade u Hermesu i kome je to posao, teško polažu taj ispit. Zbog težine ispita dosta ljudi zaobilaze ove ispite i uzimaju druge jer imaju mogućnosti izbora.

Zatim i drugi ispit kod prof. Zorana Đurića, Računarska sigurnost je isto zahtjevan i traži baš dosta rada. Svaki od ova dva ispita traži bar 6-8 mjeseci dobrog rada.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Okt 2011, 18:38 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 13 Jul 2010, 17:40
Postovi: 55
I samo da dodam da ljudi treba da se javljaju na konkurse iako ne zadovoljavaju sve uslove. Ono što neki traže, to ne postoji nigdje, pa ni NASA nema takve pojedince. Imam osjećaj da ljudi koji sastavljaju konkurse, ne znaju šta hoće. Oni sami ne znaju šta ti ljudi treba da rade. Pa vidite da njima i čistaćice treba da znaju engleski jezik, a oni nemaju pojma. Pa kad ministri nisu znali poslati email, a kamoli šta drugo.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 52 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs