banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 22 Maj 2024, 09:35

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 242 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 13  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Windows 8
PostPoslato: 09 Maj 2013, 21:34 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Jul 2008, 10:47
Postovi: 1915
Lokacija: bajna luka
opet sam ja stavio win 8. original ali samo na engleskom.
moze li se popraviti ovo sto sam uradio? sad sam gledao po netu i pise da moze. samo moram skinuti win 8 upgrade koji ima uefi i onda se polako na novo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Windows 8
PostPoslato: 09 Maj 2013, 21:59 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Okt 2003, 12:10
Postovi: 2552
Lokacija: Banja Luka
Polako. Prvo pročitaj na netu šta je UEFI. To za početak.

Ukoliko se radi o originalnom disku (a ne o tamo nekoj "pre-release" varijanti) i o istoj verziji Windows-a 8 (bitno je samo da nije ona Single Language License, ali ta mislim nikad ne dolazi predinstalirana na laptop), onda je stvar relativno jednostavna: Podesiti BIOS postavke na UEFI, sa sve Secure Boot-om. Ovo sad malo zbunjuje, jer bi suštinski UEFI trebao da mijenja BIOS, ali da ne komplikujemo sad. Obrati pažnju da sa sa Load Setup (BIOS) Defaults ne mijenjaju automatski sve postavke. UEFI BOOT moraš sam da postaviš, zatim to sačuvaj pa onda ponovo uđi i uključi Secure Boot. Sve ovo podrazumijeva i rad diska u AHCI modu, ali to bi već trebalo biti default.

Problem je što su ovo neke uopštene stvari, koje se naravno razlikuju od proizvođača do proizvođača i nekome ko ne zna šta da traži po BIOS-u mogu predstavljati problem. Ako ne znaš, traži pomoć. Nakon svega toga ide instalacija.

I da... Ulaz u BIOS... Taster DEL ili F2 kod većine laptopa (Asus, Acer, Dell, Toshiba...) ili F1 (Lenovo) ili F10 (HP, Compaq). Nije uvijek ovako kao što sam napisao, ali to su najčešće varijante.

_________________
dejo the best - professional


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Windows 8
PostPoslato: 09 Maj 2013, 22:06 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Okt 2003, 12:10
Postovi: 2552
Lokacija: Banja Luka
A to brzo paljenje nemoj da te zbuni: Windows 8 je podešen tako da "posudi" boot logo proizvođača prilikom inicijalizacije pa tako izgleda kako nema prelaza sa "paljenja laptopa i inicijalizacije BIOS-a" i "podizanja sistema". Ima, ali šminka čini svoje. A stvarna brzina podizanja Win 8 leži u promjeni samog kernela te činjenici da sad pola podizanja leži maltene u hibernate stanju, ali to je već drugi par opanaka.

_________________
dejo the best - professional


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Windows 8
PostPoslato: 12 Maj 2013, 12:52 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2009, 18:07
Postovi: 6745
Lokacija: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ja nisam primjetio neku razliku u brzini bootanja, mozda malo brzi je w8 ali skoro ne primjetno, imam obicni bios.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Windows 8
PostPoslato: 14 Maj 2013, 14:45 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Maj 2007, 10:40
Postovi: 1568
Lokacija: Banja Luka
Jutros sam napokon instalirao i osmicu, pa sad malo čačkam. Velika promjena jeste, ali sreća da već odavno koristim prečice sa tastature, pa se mogu "snaći u mraku". Onako, čini mi se da se sedmica puno brže diže nakon instalacije. Takođe zauzeo mi je 18gb na samom početku, što je prilično puno, ali ništa u odnosu na današnje kapacitete. Osim osmice, imam instaliran xp na jednoj particiji, i MBR novog win-a je fino prekrio xp, što mi i odgovara, ali ono što me buni je sledeće. Pita me da izaberem između w8, W7 i older version of windows.
Oke, older version mi je jasno što, i on radi, ali odakle iščupa sedmicu, majka mu stara?!
Aj da ispitam šta se dešava, kad prikazuje kao da neki fajl korumpiran ili nešto i zaglavi. Da napomenem, na particiji na kojoj se sad nalaze dvije - osmica i xp, prethodila je jedna na kojoj je bila 7-ica. Mada, ta particija je srušena, zapaljena, uzorana i podijeljena na dve nove.

_________________
Have you ever burried a face in your hands?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Windows 8
PostPoslato: 14 Maj 2013, 15:19 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Okt 2003, 12:10
Postovi: 2552
Lokacija: Banja Luka
Ostao ti je MBR, koji nema veze sa particijama koje si ti uzorao, potanjirao i prebrnao :lol: :lol: :lol:

Pokreni "msconfig" (valjda je ostao u Win8, nisam provjeravao) pa tamo idi na Boot karticu i provjeri spisak sistema koje očitava. Ako očitava i Win7, probaj opcijom "check" ispraviti to. Ako ne bude htjelo, možeš probati sa "fixboot/fixmbr", ali to malo proguglaj prije nego što probaš.

_________________
dejo the best - professional


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Windows 8
PostPoslato: 14 Maj 2013, 15:23 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23504
Možda je do one 100 MB particije...

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Windows 8
PostPoslato: 14 Maj 2013, 22:29 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Maj 2007, 10:40
Postovi: 1568
Lokacija: Banja Luka
Pomislio sam i ja da je do 100mb particije, ali nije. Gledao sam upravo preko partition mastera, nema je.
Dejo, gdje je onda ostao MBR? Gledao sam i ranije pod boot, i očitava mi malo neobično:
c: - windows 8 (ok)
d: - windows 7 (nije ok, jer je na njoj xp)

C: i D: su nekad bila jedna particija na kojoj se nalazila sedmica, zatim sam formatirao tu particiju, obrisao je i kreirao novu za xp i ponovo formatirao tu manju za xp. Zatim, instalirao osmicu na ostatak prijašnje particije (sada nova,zasebna) koji sam takođe formatirao prije instalacije.

Mislim i nije mi neka naročita smetnja, jer mi je default win8, sam se buta i bez moje kontrole, a i tako bih ja morao pomjeriti strelicu ka dole ukoliko hoću xp, samo sada moram dva puta da je pritisnem :).

_________________
Have you ever burried a face in your hands?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Windows 8
PostPoslato: 15 Maj 2013, 13:45 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Okt 2003, 12:10
Postovi: 2552
Lokacija: Banja Luka
Najjednostavnije: Ne diraj ništa! :lol: (mošda je ostao neki zapis u MBR-u od Windows 7 Loadera, ako si krekovao s njim, tako da... Ono što ti ne smeta, nemoj dirati...

_________________
dejo the best - professional


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Windows 8
PostPoslato: 29 Maj 2013, 22:21 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17180
Lokacija: Q5HW+6W
Windows 8.1 Blue ima start meni!

Slika

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Windows 8
PostPoslato: 30 Maj 2013, 07:27 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Okt 2003, 12:10
Postovi: 2552
Lokacija: Banja Luka
Da, ali koliko sam čuo to dugme služi da vrati na metro interfejs. Da li sam loše čuo ili je ipak u pitanju takva nebuloza?

_________________
dejo the best - professional


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Windows 8
PostPoslato: 30 Maj 2013, 07:30 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17180
Lokacija: Q5HW+6W
Ko će ga znati... znam da su prethodne varijante koje su procurile imale sva i svašta, a u finalu ništa od toga... eksperimentišu.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Windows 8
PostPoslato: 30 Maj 2013, 14:27 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Okt 2002, 19:49
Postovi: 5075
Lokacija: Banja Luka
Stručnjaci, imam problem koji me iritira i koji nikako ne mogu da riješim.

Naime, istovario sam pare na novi HP 4540s laptop sa integrisanom grafičkom Intel HD 4000 i ugrađenom ATI Radeon 7650m. Pošto je na njemu bio Linux, instalirao sam iz radoznalosti novi Windows. Elem, problem je sljedeći - ne mogu nikako da podesim Radeon da radi. I nakon instalacije najnovijih Catalyst drivera nemam opciju da nekako switchujem ATI grafičku kao primarnu. Rovario sam po vaskolikom internetu i nema šanse da nađem rješenje, a gomila ljudi se žali na isti problem. Naletio sam na neke custom made drivere (leshcatlabs.net), ali jedino sam uspio srušiti kompletan sistem i teškom mukom ponovo dići isti bez reinstalacije (jedva sam našao safe mode, u koji sam jedva ušao iz petog puta).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Windows 8
PostPoslato: 03 Jun 2013, 17:13 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13214
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
Microsoft vraća tipku Start

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Windows 8
PostPoslato: 03 Jun 2013, 19:11 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Okt 2003, 12:10
Postovi: 2552
Lokacija: Banja Luka
@pilot babo

Prebacivanje Power Scheme na "High Performance" bi automatski moralo izbaciti nezavisnu grafiku u prvi plan. Ukoliko to nije slučaj, ja bih prvo bio u stanju popljuvati HP kao izbor laptopa pa tek onda surfati u potrazi za rješenjem negdje po forumima.

Jednostavno, moje višegodišnje iskustvo sa HP laptopima namijenjenim za jugoistočnu Evropu je takav da bih samo crnom neprijatelju poželio da kupi HP. Toliko su se srozali da je to zlo. Izdržljivost, trajnost i pouzdanost su termini koji već preko pet godina ne idu uz HP laptop. Tačka.

_________________
dejo the best - professional


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Windows 8
PostPoslato: 05 Jun 2013, 19:18 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2009, 18:07
Postovi: 6745
Lokacija: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
spavac je napisao:



U sustini samo neko bezveze dugme koje ce tu biti prikazano, koje vec postoji kad se strelica povuce i donji ljevi cosak, jos na kraju svega otvara metro interface, a ne pravi start...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Windows 8
PostPoslato: 05 Jun 2013, 19:22 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Maj 2013, 01:23
Postovi: 289
Lokacija: BL Forum
False alarm.. :P ali zato postoje jednostavni tweakovi koji vraćaju "normalni" Start

Ali nisam probavao da se bakćem oko toga kad mi fino služi Windows 7


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Windows 8
PostPoslato: 06 Jun 2013, 01:17 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2009, 18:07
Postovi: 6745
Lokacija: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Zasto bi vracao start i sa tweakovima, kad sam se navikao nakon 5 minuta rada na windows 8, kad malo malo bolje skontam, start mi ni ne treba :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Windows 8
PostPoslato: 06 Jun 2013, 06:37 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Maj 2013, 01:23
Postovi: 289
Lokacija: BL Forum
Pa i to je tačno kad se malo skonta, ali valjda navika.. ne koristim ga ni ja skoro nikad ali eto :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Windows 8
PostPoslato: 06 Jun 2013, 07:03 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17180
Lokacija: Q5HW+6W
Metro interfejs (ili kako ga sad već zovu) je prilagođen tabletima i telefonima, ne tastaturi i mišu. A o "popularnosti" osmice se uveliko piše po netu...

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 242 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 13  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs