banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 11:11

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 108 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 12 Okt 2021, 01:32 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 01 Jul 2004, 11:47
Postovi: 2597
Rocker je napisao:
Fedora/CentOS ništa ? :D

Prije možda dvije-tri godine sam probao KDE Plazma (beše li ? ) na CentOS7 i jako traljavo je sve radilo, lag, malo pa se zaglavi itd itd. Na serverima koje sam koristio sam prvo dobio neki BSD dal free ili open bem li ga bilo je jako davno, možda prije 20 godina ili nešto manje.
Posle toga čini mi se da je bila fedora aktuelna pa nakon toga centos koji još uvijek vrtim na dva servera i iako za skoro sve što treba da uradim svaki put googlam, nekako najviše leže redhat derivati a probao sam apsolutno svaku ozbiljniju distribuciju. Sjećam se da mi je na tom prvom BSD-u non stop pucao BIND pa sam ga morao ručno startati svakih par dana :D Nisam imao pojma ni čemu to služi :D.

Sjećam se i kad je Ivan Dimković prvi put instalirao Ubuntu na neku mašinu, pa snimio klip sa Breninom pjesmom "Hej Boro lepi Boro" :D, beše masivna tema na ES-u, stariji se sigurno sjećaju svega. On se toliko sprdao sa tim (jer ništa nije radilo) da sam morao i ja probati, meni je ubio boot na windows disku :D.

Još par puta sam probao Ubuntu i svaki put bio razočaran, ali sad sam baš zadovoljan, za desktop mašinu ovo je odličan izbor ukoliko, naravno, ne trebate win zbog posla (ili igrica).

Fedoru jesam par puta instalirao, ali nisam dugo koristio. Cini mi se da je Fedora bila prva "usminkana" verzija Linuxa, a tek kasnije su dosli Ubuntu i ostali derivati...

Sjecam se toga sa Ivanom Dimkovicem, dok sam bio SuperModerator na ES-u. Jel ziv ES jos uvijek? Nisam tamo zasao godinama ...

_________________
Sve sto sam napisao, slucajno je namjerno ...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Okt 2021, 08:17 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
Jos uvijek rade i es i madzone, mada sam cuo da je Gojko prodao sve nekoj holandskoj firmi.
Ne znam da li je istina.

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Okt 2021, 08:45 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2009, 18:07
Postovi: 6745
Lokacija: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Rocker je napisao:
I linux server kaska za win serverima :)


Po cemu?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Okt 2021, 09:38 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
Više sam se zezao nego mislio ozbiljno, mada ima materijala za raspravu na tu temu.
Linuks je mnogo jednostavniji za administriranje nego windows, besplatan itd, ali ima puno testova koji dokazuju da windows ima bolje performanse, posebno IIS vs Apache. Beše čak jednom i neka priča da apache 2.x bolje radi na windows server nego na bilo kojem linuksu :D

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Okt 2021, 17:20 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2009, 18:07
Postovi: 6745
Lokacija: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ne znam bas da apache moze raditi brze kad je nativno pravljen za linux, ne koristim ga dugo vremena, ali koliko sam upoznat on generalno ima problem sa vise zahtjeva odjednom. Bolja opcija po meni koju inace koristim je mix nginx-a sa php-fpm modulom, oni ne mogu raditi na windowsu nikako, a win ne podrzava svakako php (tj. podrzava ali bas lose), tako da je linux tata u tom polju.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Okt 2021, 09:32 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2009, 18:07
Postovi: 6745
Lokacija: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Nema veze direktno sa linux, ako ste instalirali Windows 11, probajte WSL integraciju, bukvalno je "seamless" spojen ubuntu 20.04 na windows, direktno se moze koristiti terminal, a kad se instalira neki app/program u samom linuxu kroz shell, windows automatski ubaci precicu u start meni i pokrece se kao windows app, samo ima inteface od linuxa, odlicna stvar.

Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Okt 2021, 21:48 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
Apache je potpuno optimizovan za win još davno.
Nginx radi alo samo jedan worker.

Ovo sa integracijom se čini cool.

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Okt 2021, 23:31 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2009, 18:07
Postovi: 6745
Lokacija: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Odlicna je fora, kad pokrenes prvi app malo sporije ide, vjerovatno jer dize WSL a kasnije je instant, svaki app, ako pokreces kao SU app onda imas pristup cijelom win file sistemu, cak je i visual code studio dodao opciju da kad ukucas u term "code ." odma ti otvara prozor u tom diru za editovanje koda, stvarno su ovo dobro napravili, jest da im je trebalo 50 godina :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Okt 2021, 01:03 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jun 2010, 16:23
Postovi: 3551
Lokacija: Kad kreneš od Boske ka mljekari
Piro je napisao:
Ne znam bas da apache moze raditi brze kad je nativno pravljen za linux, ne koristim ga dugo vremena, ali koliko sam upoznat on generalno ima problem sa vise zahtjeva odjednom. Bolja opcija po meni koju inace koristim je mix nginx-a sa php-fpm modulom, oni ne mogu raditi na windowsu nikako, a win ne podrzava svakako php (tj. podrzava ali bas lose), tako da je linux tata u tom polju.


Da nije ko probavao porediti performanse Resin servera + quercus modul sa npr nginx + php-fpm? :D

_________________
Ako si najbolji u sobi u pogresnoj si sobi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Okt 2021, 20:07 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2009, 18:07
Postovi: 6745
Lokacija: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Gdje iskopavas te stvari :D, ja sam radio par projekata sa milionskim posjetama, gdje su bile hiljade posjeta u minuti i vise, nginx je sasvim dovoljan, litespeed je isto ok ali je nginx nekako stabilniji, za clustere je nginx isto odlican. Iako u zadnje vrijeme je lakse dosta kupiti clustere od npr digital oceana, skratis sebi muku da ne moras odrzavati i taj dio :D

Iskreno nisam koristio ovaj Resin, ali gledam sad pricing i poprilicno je skup za ono sto nudi?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Okt 2021, 22:43 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jun 2010, 16:23
Postovi: 3551
Lokacija: Kad kreneš od Boske ka mljekari
Ako se ne varam ima i free varijanta mada nisam siguran. Radio sam na jednom projektu koji je imao taj stack. Tu je traffic picio brutalno. Bolje se pokazao kod tih peak-ova u saobracaju od nginx-a. Malo je offtopic, al eto radilo je na Centos-u :lol:

_________________
Ako si najbolji u sobi u pogresnoj si sobi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Okt 2021, 22:49 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
Valja probati kad se bude imalo vremena :D

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Okt 2021, 00:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
neizreverbiliziran je napisao:
Ako se ne varam ima i free varijanta mada nisam siguran. Radio sam na jednom projektu koji je imao taj stack. Tu je traffic picio brutalno. Bolje se pokazao kod tih peak-ova u saobracaju od nginx-a. Malo je offtopic, al eto radilo je na Centos-u :lol:


Pro RPM, kad se instalira radi kao free verzija bez licence. Za sada sam uspio instalirati i pokrenuti samo http, nisam imao puno vremena čitati kako dodati virtual host . . . Čini mi se da je dokumentacija jako obimna ali neprecizna.

Slika

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Okt 2021, 17:05 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jun 2010, 16:23
Postovi: 3551
Lokacija: Kad kreneš od Boske ka mljekari
Rocker je napisao:
neizreverbiliziran je napisao:
Ako se ne varam ima i free varijanta mada nisam siguran. Radio sam na jednom projektu koji je imao taj stack. Tu je traffic picio brutalno. Bolje se pokazao kod tih peak-ova u saobracaju od nginx-a. Malo je offtopic, al eto radilo je na Centos-u :lol:


Pro RPM, kad se instalira radi kao free verzija bez licence. Za sada sam uspio instalirati i pokrenuti samo http, nisam imao puno vremena čitati kako dodati virtual host . . . Čini mi se da je dokumentacija jako obimna ali neprecizna.

Slika


Jesi li uspio sta? :)

_________________
Ako si najbolji u sobi u pogresnoj si sobi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Okt 2021, 18:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
Nisam ni pokusavao nista osim ovog gore.

Imam u planu, malo vremena i volje kad bude bilo, svakako mi je zanimljivo jer gledajuci cijene za pro verziju ovo nije mala zajebancija.

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Okt 2021, 22:33 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
Španska sela je slab izraz za ovo :D Možda klingonska sela . . .
Malo sam lupao glavu i čak se ne može ni izguglati nešto što ja razumijem, tako da još nisam našao gdje i kako podesiti documents root za virtual host. Stigao sam do 404 :D
Čini se da je dokumentacija za < 4.x a nakon što su prešli na 4.x da su usvojili neke izmjene u sintaksi. Vjerovatno je do mene jer ja to svejedno ne razumijem, moraću zvati djecu u pomoć. Kontam da bi baš bilo zanimljivo steći bar neko bazično znanje na ovom polju i možda i korisno.

Testirao sam jednu php skriptu za dir listing/download i možda zanimljiv detalj:

Apache 2.4/php 7.x:
Kod:
generated in 0.0268 seconds

Resin 4.0.65
Kod:
generated in 0.1297 seconds

U oba slučaja testirana u istom direktoriju sa možda par stotina fajlova.

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Okt 2021, 00:29 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
:D

U stvari je jako jednostavno, samo trebaju 3d naočale kad se čita dokumentacija.

Podesio sam jedan virtual host, i jako je prosto - u /var/resin/hosts/ mkdir foo.bar i dalje opcionalno host.xml, webapps/ROOT.
U ROOT dir iskopirati htdocs/public_html sadržaj (ja sam napravio symlink) i sve radi.
Iz nekog razloga je po defaultu uključeno php display_errors i nisam mogao naći gdje i kako se to globalno podešava (u stvari nisam probao default webapps root) a php.ini file za svaki VH se može konfigurisati u webapps/ROOT/WEB-INF/resin-web.xml.
Tako sam i napravio i problem riješen.
Neki drugi put ću kad budem imao volje prekopirati jedan veći WP site, možda i jedan forum, da vidim ima li razlike u odnosu na apache/litespeed.

U najmanju ruku je čudno da mi je prijavio 503 nakon što sam kreirao php.ini i morao sam restartovati resin. Nije mi jasno zbog čega je to tako, čini mi se kinda stupid.

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Okt 2021, 07:13 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2009, 18:07
Postovi: 6745
Lokacija: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Mislim da ti scandir() nece tu nista validno pokazati on zavisi od milion stvari, kakav je disk i dosta parametara, ne mozes tako porediti brzinu http servera jer se isti php izvsava, digni negdje na public pa testiraj preko loader.io ali staticni file npr sliku ili html/doc load, da vidis koliko mozes povuci u odnosu na apache prije nego sto pukne. Ako koristis scandir probaj DirectoryIterator klasu, ona je dosta brza https://www.php.net/manual/en/class.dir ... erator.php. Mislim da ti ni wordpress nece pokazati drugacije rezultate jer i on trosi isto memorije dok se pokrene sav core i na Resin i Apache, kontam da ce biti slicni rezultati, ali probaj ako ti se da bas me zanima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Okt 2021, 09:09 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
Vidjecu sa web stresserom, ali kontam da je logicno da php bude nesto sporiji jer ovo nije pro verzija.

Ostaje tu jos gomila nepoznanica, ne znam da li quercus podrzava php 7.x ili 8.x jer reference su na php 5 . Sve je ovo toliko drugacije od ostalih servera da prakticno nijedna analogija ne postoji. Ako kazemo da nije jednostavno preci sa apache/litespeed na nginx, ovo je za red velicina drugacije (da ne kazem komplikovano). Nadam se da cu imati priliku probati neki veci site u produkciji, kad se steknu uslovi.
Nisam siguran koliko ce to biti prakticno, iz mod ugla, jer se apsolutno sve mora podesavati rucno.

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Okt 2021, 09:33 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
Zaboravio sam reći, testirao sam librespeed, i resin ne radi kako bi trebalo - download test ne prelazi 500kb/s dok upload ide normalno. Ne znam u čemu bi mogao biti problem, s obzirom da je librespeed html5. Download nekog fajla ide normalno.

Apache:
Slika
..
Resin:
Slika

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 108 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs