banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 12:40

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 78 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Linux vs Windows
PostPoslato: 23 Feb 2010, 19:54 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2008, 21:55
Postovi: 3179
Slažem se!

_________________
Lično više volim strat,
jer mi leži takav vrat...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Linux vs Windows
PostPoslato: 26 Feb 2010, 00:46 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Feb 2010, 18:20
Postovi: 548
Ko je ovde spomenuo da su Win korisnici idioti?Onda je 99.98% ovog foruma idioti?Ja imam linux distribuciju BackTrack3 instaliranu na usbu, a na harddisku imam Win7 i WinXP, winxp za maltene sve, sem sto win7 koristim za loadbalancing u torentima.BackTrack 3 koristim na laptopu te tu i tamo desku jer imam jaku externu antenu i zanimljivo mi je vidjeti ko ima kakav internet i sta ko sharea :).
Na windowsu se moze i simulirati linux kome je potreban i vecina stvari "naprednih" se bez frke odradi u windowsu.
Ali kao sto STRATOKASTEL rece, sta ce nekom prosjecnom korisniku(surf/multimedia/igrice/office bla bla truc truc) linux?Da se bez potrebe izgubi dok podesi wireless mrezu ili da mu dosta win aplikacija koje su mu neophodne ne rade i da mora simulirati win kernel?
Takodjer linux koriste ljudi sa jako slabim laptopima i deskovima da im ne stopa bez potrebe.
A to da kroz godine i godine nisi imao bar 1 virus radi kojeg si bio prinudjen na reinstall windowsa?ehm :).Jedino da imas 2-3 anti-virusa, par anti spyware-a i malware-a i slicnih gadova, ili su ti jedine web stranice koje posjecujes forum, face i wikipedija :D i nikada ne ubacujes tudje usb stickove u svoj komp :).
Slika

_________________
Less you say, more you are able to hear.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Linux vs Windows
PostPoslato: 26 Feb 2010, 00:52 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2004, 12:09
Postovi: 10379
Saleee86 je napisao:
Za linux nema virusa...dosta? :).
Linux je za naprednije korisnike, daje velike prednosti u dedicated serverima nad windowsima...Mnogo je brzi od windowsa, na laptopima radi odlicno.Dobre distribucije dolaze i sa svim potrebnim driverima...itd...itd...


Dakle. Ako je, kako ti kazes, Linux za naprednije korisnike, onda bi to trebalo da znaci da je Win za ove ostale, zar ne?

Daj malo mi pojasni te prednosti Linuxa na serverskim rjesenjima, ali konkretno? I po kojim to testovima je Linux brzi? Manje vise jedino sto se moze mjeriti na nivou OS-a je boot time..Aplikacije koje nesto rade, u 99% slucajeva ne dolaze sa Winom.

O driverima na Linuxa, je sumanuto pricati..Eto, bas ima jedan post svjez, na ovom forumu, nije radio stampac na Ubuntu, koji je max user friendly od svih distribucija. Kad sam procitao sta je sve morao odraditi, da to proradi..pa znas sta..Mogao je i kernel kompajlirati...

_________________
Viva Elena, Viva Nicolae!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Linux vs Windows
PostPoslato: 26 Feb 2010, 10:46 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Feb 2010, 18:20
Postovi: 548
Pa, ako si nekada kupovao dedicated server, mogao si primjetiti da linux i freebsd su besplatni a za windowse moras platiti jos 15-20 eura/dolara mjesecno da bi imao Win server 2003 na dediu...:)....
Opet gledam sve sa strane stedjevine para, drzao sam vlastitu Hosting firmu duze vremena, i sa linuxom imas dosta jeftinih ili besplatnih cak i open source hosting panela(za game/voice hosting i to panel i za admina i za korisnike) meni je to skratilo dosta vremena i para nego da kupujem skupi TCAdmin za windowse kojem licenca lifetime dodje 200 eura...
I opet ja govorim sve iz licnog iskustva :), ja bootam BT3 i na laptopu i na desku meni svi driveri rade bez ikakve potrebe za dodatnom instalacijom...

_________________
Less you say, more you are able to hear.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Linux vs Windows
PostPoslato: 26 Feb 2010, 18:01 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Nov 2005, 15:04
Postovi: 1501
Lokacija: Бањалука
Saleee86 je napisao:
Ali kao sto STRATOKASTEL rece, sta ce nekom prosjecnom korisniku(surf/multimedia/igrice/office bla bla truc truc) linux?Da se bez potrebe izgubi dok podesi wireless mrezu ili da mu dosta win aplikacija koje su mu neophodne ne rade i da mora simulirati win kernel?

Хм, не слажем се са овим: сурфање/мултимедија/куцкање је подједнако удобно под оба оперативна система (игре овдје искључујем, али за потребе удобног играња се поставља питање исплативости куповине рачунара и/или компоненти јер су ту конзоле далеко јефтиније), а подешавање мрежних параметара просјечан корисник не зна да направи ни на једном систему ;)

Хоћу да кажем следеће: почетнику је свеједно шта учи, док год то даје резултате који га задовољавају. Разлике настају након неког времена употребе рачунара, али просјечан корисник нема појма о томе ;р, тако да га опет није брига.

Разлике настају када корисник прерасте статус "просјечан": тада долазе до изражаја разлози за и против ове или оне платформе, овисно о професионалној оријентацији корисника.

_________________
"Mr. Worf, scan that ship." - "Aye, Captain... 300 DPI?"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Linux vs Windows
PostPoslato: 26 Feb 2010, 18:38 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2004, 12:09
Postovi: 10379
Saleee86 je napisao:
Pa, ako si nekada kupovao dedicated server, mogao si primjetiti da linux i freebsd su besplatni a za windowse moras platiti jos 15-20 eura/dolara mjesecno da bi imao Win server 2003 na dediu...:)....
.



Da li to znaci da je novi Punto bolji od novog Mercedesa, jer manje kosta?

_________________
Viva Elena, Viva Nicolae!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Linux vs Windows
PostPoslato: 26 Feb 2010, 19:06 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Feb 2010, 18:20
Postovi: 548
Ovisi koliko ti je dubok dzep.
Uostalom, stvarno mi se ne da prepirati tu sada stobom oko toga jel bolji win ili linux.
Svako ima svoj ukus i o ukusima se ne raspravlja, neko volim linux neko windows, kraj price.

_________________
Less you say, more you are able to hear.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Linux vs Windows
PostPoslato: 27 Feb 2010, 13:15 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Maj 2006, 01:17
Postovi: 1872
Za običnog korisnika koji sluša muziku, gleda filmove i koristi internet je linux po meni genijalan. Prosječni korisnici kod nas ne paze na viruse, to na linuxu im ne bi predstavljao problem..drugo instaliraju svakakve gluposti, i ne defragmentiraju diskove, što opet na linuxu im ne bi bio problem. Dosta starih programa koji su multiplatformski moće nastaviti i na linuxu koristiti... Ugavnom vise vidim prednosti na linuxu za obicnog korisnika, nego mana.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Linux vs Windows
PostPoslato: 28 Feb 2010, 18:46 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2002, 22:04
Postovi: 2127
Lokacija: Aiur
Dualboot rulZ ? :)

_________________
Slika
Beckett: How come I never make friends like that?
McKay: You need to get out more.
Beckett: We're in another galaxy. How much more out can you get?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Linux vs Windows
PostPoslato: 04 Jul 2010, 18:24 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jun 2008, 19:01
Postovi: 8385
Lokacija: 133
SmileY je napisao:
Dualboot rulZ ? :)

RulZ!
WinXP_Pro/Ubuntu 10.04ATM.

Al' ovo je kao ko je bolji, SE ili Nokia, MB ili BMW...itd...šta bi radili kad ne rade ništa da toga nema?

_________________
bleek.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Linux vs Windows
PostPoslato: 06 Jul 2010, 23:19 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2002, 22:04
Postovi: 2127
Lokacija: Aiur
dosadio bi nam forum :)

_________________
Slika
Beckett: How come I never make friends like that?
McKay: You need to get out more.
Beckett: We're in another galaxy. How much more out can you get?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Linux vs Windows
PostPoslato: 15 Avg 2010, 04:22 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 26 Jul 2006, 22:32
Postovi: 197
Po ovim postovima nikad niko nije koristio piratski software, pa ne bi da smo Amerika.
Vratiću se na temu, Linux samo za profesionalne namjene, kad baš mora, jednostavno potreban je možda 0.1% populacije.
Linux koristim za serverske mašine naravno, svakodnevno održavam 3-4 (dist CentOS) i jedan kućni (Ubuntu), ali ga nemam ni na jednom kompjuteru koji koristim svakodnevno (na laptopu imam instaliranog, ali ga ne koristim). Dobar je i za ekperimentisanje, logičko razmišljanje pri radu, interesantan je, ali nije za široke narodne mase i svakodnevno korišćenje i najvećih zaluđenika Linuxom, realna činjenica, nisam fan Microsofta.

Windows 7 i dobra mašina sa pristojnim antivirusom, da te Bog vidi ! ;)

_________________
http://rapidhoster.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Linux vs Windows
PostPoslato: 15 Avg 2010, 09:21 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Maj 2006, 01:17
Postovi: 1872
Nije za široke narodne mase?
Mojim starcima od preko 60 god. koji skoro ništa nisu znali o kompjuterima sam instalirao ubuntu. Redovno koriste skype, internet, internet radio, igraju karte i to je to. Za njih dosta.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Linux vs Windows
PostPoslato: 15 Avg 2010, 09:39 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jun 2008, 19:01
Postovi: 8385
Lokacija: 133
Ja sam 90% vremena najobičniji end-user i otkako su mi vrisnuli Win-ovi driveri, koristim isključivo Ubuntu LL svakodnevno...još uvijek mi se ne da srediti drivere, tako da je očito da je sasvim dobar za "obične" korisnike.

_________________
bleek.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Linux vs Windows
PostPoslato: 16 Avg 2010, 00:13 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 26 Jul 2006, 22:32
Postovi: 197
Drizzt je napisao:
Nije za široke narodne mase?
Mojim starcima od preko 60 god. koji skoro ništa nisu znali o kompjuterima sam instalirao ubuntu. Redovno koriste skype, internet, internet radio, igraju karte i to je to. Za njih dosta.

ali TI si instalirao, kada bi kojim slučajem oni to radili da li bi im lakše bilo preko linuxa ili windowsa?

_________________
http://rapidhoster.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Linux vs Windows
PostPoslato: 16 Avg 2010, 09:03 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Maj 2006, 01:17
Postovi: 1872
S par klikova next instalacija Ubuntu-a je gotova, a da ne pričam što sam poskida drajvere i što dolazi s predinstaliranim svim softverom koji će obični korisnik koristiti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Linux vs Windows
PostPoslato: 16 Avg 2010, 11:23 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 21 Okt 2007, 17:13
Postovi: 1266
Lokacija: Бања Лука
Ko sto kaze kolega ubunt sa par klikova i gotova instalacija ( viewtopic.php?f=16&t=44117 ) jos ako dodas compiz kud i kamo ljepsi od windowsa :). Istina sto se tice zabave (citaj video igara) windows je ne prevazidjen.

Compiz
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Y4wB3GUemVw[/youtube]

_________________
Ја не гледам да ли ћу ићи у битку по томе колика је сила која ми прети
него по томе колику Светињу браним!!!

Udruzenje linux korisnika Republike Srpske


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Linux vs Windows
PostPoslato: 16 Avg 2010, 19:18 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 04 Jun 2010, 22:09
Postovi: 265
VAK je napisao:
Drizzt je napisao:
Nije za široke narodne mase?
Mojim starcima od preko 60 god. koji skoro ništa nisu znali o kompjuterima sam instalirao ubuntu. Redovno koriste skype, internet, internet radio, igraju karte i to je to. Za njih dosta.

ali TI si instalirao, kada bi kojim slučajem oni to radili da li bi im lakše bilo preko linuxa ili windowsa?


Kada se instalira nov sistem na računar, onda mislim da je Linux dosta jednostavniji. Ako ništa drugo, na našem je jeziku.

Prednost Windowsa je veća baza korisnika, pa se lakše nalazi rješenje za probleme. Lakše se nalaze i instaliraju aplikacije. Svi Windowsi su jednaki, pa je lakše riješiti problem, dok Linux distribucija ima hiljade. To može biti problem ili nedostatak, zavisno šta vrednuješ - jednostavnost ili slobodu izbora.

Treba koristiti ono što ti pomaže da lakše odradiš svakodnevne poslove.

Neke poslove je nemoguće odraditi na Windowsu bez specijalizovane apikacije, dok na Linuxu, ako malo znaš Shell programiranje, možeš odraditi praktično sve.

_________________
Šta se kliberiš?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Linux vs Windows
PostPoslato: 16 Avg 2010, 19:38 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 26 Jul 2006, 22:32
Postovi: 197
Mislio sam na aplikacije, instalacija skype na windowsu je bukvalno 5-10 klikova, dok na linuxu baš i nije tako. Čisti primjer instalacija VLC multimedijalnog programa, potrebno je cijelo uputstvo da se instalira običan software, dok je na windowsu pokretanje setup.exe i par klikova na NEXT. Mozilla i svaki browser je prilagođeniji Windows-u prije svega gdje imamo Adobe Flash aplikacije koje daleko stabilnije rade na Win-u... Tako da i najbolji linux korisnici mogu samo da uštede vrijeme koristeći Windows jer je jednostavno - jednostavnije za normalan rad.

Instalacija je daleko lakša na bilo kom linux distro-u i u većini puta prepozna drajvere, ali evo ja do prije 20 dana nisam imao drajver za grafičku karticu jer je novijeg datuma i sve da sam htio nisam ga mogao koristiti kako treba.

_________________
http://rapidhoster.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Linux vs Windows
PostPoslato: 16 Avg 2010, 19:54 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2004, 12:09
Postovi: 10379
Pod uslovom da postoje svi, da li zvanicni, da li community drajveri, to je onda i Boze pomozi. Ko naleti na "problematican" komad hardvera, krv ispisa dok proradi. I to pod uslovom da je relativno informaticki izverziran.

_________________
Viva Elena, Viva Nicolae!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 78 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs