banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 22:07

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 78 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Linux vs Windows
PostPoslato: 29 Dec 2012, 19:56 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2009, 18:07
Postovi: 6745
Lokacija: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Pa dobro svaki prosjecan linux korisnik moze lako nauciti penetration testing i testirati mrezu/sistem jos ako je taj isti korisnik programer on moze uociti mane u source codu, a to za placanje nije ne izvodivo moze se napraviti recimo kao sto se rade driveri za nVidia ili ATI koji su proprietary a umjesto aplikacije se moze naplacivati radni sati administratora? Ako se ima tim strucnjaka koji ovo rade na drzavnom nivou jeftinije je i isplativije raditi na linuxu nego cekati M$ update i kupovati hiljade OS licenci od njih?

Ima i dosta primjera jedan je Avaya PBX oni su zatvoreni linux sistem, ili recimo Linspire sistem gdje administracija naplacuje prebacivanje filove na korisnicke racunare kao izgovor i jos neki.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Linux vs Windows
PostPoslato: 30 Dec 2012, 12:34 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jun 2002, 08:33
Postovi: 10481
Lokacija: Banja Luka
da je besplatno - nije
za velike firme se isto placaju licence, kao i podrska (a to je jedan od problema, jer jedna institucija kod nas je uzela Linux platformu i naletili na problem, nazvali Svabiju da to rijese i dobili odgovor da taj problem nije nikad dokumentovan, te da ga ne misle rjesavati, tako da su se prebacili na Win platformu)
Lin platforma bi sad mogla da upali za Vladu ili neku slicnu instituciju gdje glavonje samo gledaju izvjestaje u Wordu ili Excelu, za ostale institucije koje zahtjevaju posebne aplikacije to bi znacilo da trebaju uganjati prvo ljude koji dobro znaju Lin platformu i programiranje unutar iste, zatim vrijeme kako bi se ta platforma postavila i pustila u rad sto bi potrajalo jer bi trebalo krenuti od nule, sto nekom glavonji gore koji odlucuje traje citavu vjecnost + Mile je potpisao sporazum sa MS-om sto otprilike znaci "Thou shalt not have any other OS-es before Win" :)

_________________
Batmobil ti inace ima 5.7 litarski chevroletov V8 motor, koji ti ima ubrzanje do 100 za 5 sekundi. Ako uzmes u obzir da batmobil tezi preko dvije tone,to ti je zbilja fenomenalno. Al` dobro,dosta o mom autu, pricajmo malo o meni!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Linux vs Windows
PostPoslato: 30 Dec 2012, 13:09 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2009, 18:07
Postovi: 6745
Lokacija: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
mislim da ce se to promjeniti u buducnosti, evo vec je krenulo da se masovno okrece prema linuxima kako su postali dosta user-friendly. Cak i steam pravi linux platformu svoju, ako oni uspiju i drugi ce pratiti


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Linux vs Windows
PostPoslato: 30 Dec 2012, 13:17 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2004, 12:09
Postovi: 10379
Prica je na klimavim nogama. Jako mnogo evropskih gradova, u generalno mnogo informaticki pismenijim sredinama od nase je pokusavalo da upravu prebaci na neki Linux, i jako jako rijetko gdje je to i uspjelo, 70%-80% ih je odustalo od te ideja prije samog zavrsetka implementacije. Mozda zvuci lijepo na papiru, ali praksa je nesto totalno drugo.

_________________
Viva Elena, Viva Nicolae!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Linux vs Windows
PostPoslato: 30 Dec 2012, 16:18 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Okt 2003, 12:10
Postovi: 2552
Lokacija: Banja Luka
Bilo da se radi o "naprednim" i "razvijenim" sredinama, bilo da se radi o ovom našem us*anom i vanvremenskom prostoru, jedna stvar je uvijek ista u oba slučaja:
Ne može se nikome dokazati prednost "besplatnih" (u suštini jeftinijih jer sav razvoj, obuka i održavanje ipak pristojno koštaju) i sigurnijih rješenja, kada se megalomanske kompanije uvijek potrude da uz pristojnu "moralnu i materijalnu nadoknadu" pronađu način da određene ideje propadnu prije same realizacije.

Kratko i jasno: Ne mogu nečija ideja, pamet i istrajnost potrajati toliko koliko giganti mogu naći oportunista kojima će platiti ogromnu lovu (njima zapravo kap u moru u odnosu na profit koji će da ostvare) koji će se postarati da sve to ode bestraga.

Kad se to uzme u obzir, onda postaje jasnije zašto mnogi dobri projekti propadaju.

_________________
dejo the best - professional


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Linux vs Windows
PostPoslato: 30 Dec 2012, 18:33 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 21 Okt 2008, 01:08
Postovi: 1908
Da li bi linux dosao do ovog nivoa na kom je sad, da svi ljudi razmišljaju na taj, bespomoćan način? Znam da nije komforno dodatno se opterećivati, ali zar je pametno/ispravno/samoodgovorno svoju društvenu odgovornost/svijest uvijek prebacivati na leđa vjerujućih marginalaca? Drugim riječima, zašto ljude nije briga za neke stvari koji su očigledno korisne? Zašto, ako ništa drugo, u granicama svojih mogućnosti, ne širiti informacije o pozitivnim pojavama, u ovom slučaju - o linuxu? Ja to radim...kome god sam stigao, objasnio sam trenutne prednosti i mane linux-a. Mnogi ljudi(obični, prosječni korisnici) su počeli koristiti linux i kažu da im zaista super radi i da ispunjava njihove potrebe. Administraciju jedne države s finansijskim problemima i rastućim drugovima definitivno vidim kao korisnika linux-a...nije mi jasno zašto toliko kasne s adaptacijom :) . Ma ima da rade na linux-u i da na rate vraćaju pare u budžet koje su dali MS-u :) .

_________________
Free Your Mind And Your Ass Will Follow


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Linux vs Windows
PostPoslato: 30 Dec 2012, 22:46 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jun 2002, 08:33
Postovi: 10481
Lokacija: Banja Luka
MuskoBre je napisao:
Prica je na klimavim nogama. Jako mnogo evropskih gradova, u generalno mnogo informaticki pismenijim sredinama od nase je pokusavalo da upravu prebaci na neki Linux, i jako jako rijetko gdje je to i uspjelo, 70%-80% ih je odustalo od te ideja prije samog zavrsetka implementacije. Mozda zvuci lijepo na papiru, ali praksa je nesto totalno drugo.

upravo tako
i ono sto je uspjelo je samo u domenu "postavi sistem i open/libre office", nesto dalje od toga jako rijetko je neko isao

Sehxor je napisao:
mislim da ce se to promjeniti u buducnosti, evo vec je krenulo da se masovno okrece prema linuxima kako su postali dosta user-friendly. Cak i steam pravi linux platformu svoju, ako oni uspiju i drugi ce pratiti

prestani posmatrati Lin kao OS za jedan racunar, pocni razmisljati o citavoj Lin platformi - shvatices da postoji ogromna razlika i da je Win na tom nivou i dalje vise user-friendly

_________________
Batmobil ti inace ima 5.7 litarski chevroletov V8 motor, koji ti ima ubrzanje do 100 za 5 sekundi. Ako uzmes u obzir da batmobil tezi preko dvije tone,to ti je zbilja fenomenalno. Al` dobro,dosta o mom autu, pricajmo malo o meni!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Linux vs Windows
PostPoslato: 31 Dec 2012, 02:43 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2009, 18:07
Postovi: 6745
Lokacija: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ma dobro, nisam ja ovdje da hvalim niti linux ni windows. Oba sistema su dobra i koristim oba i svaki ima neku opciju koju drugi nema, mislim kad neko pita windows ili linux... instaliraj oba pa vidi sta ti se vise svidja, misljenja su razlicita. Ja se recimo bolje snalazim na vps, hostinzima, raznim instalacijama skripti, mreza, firewalla i raznih zastita i ostalog na linuxu nego recimo kad bi imao windows server, a kad bi samo koristio linux onda mi uvijek zahvali nesto sa windowsa, zasto ne oba onda? :) Zasto onda ne bismo pisali sta nam odgovara kod windowsa, a sta kod linuxa, umjesto ovako?

PS: Ovakve teme su uvjek "endless" prepirka i nadovezivanje na cijelom internetu isto kao i prepirke izmedju teista i ateista.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Linux vs Windows
PostPoslato: 31 Dec 2012, 08:26 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jun 2002, 08:33
Postovi: 10481
Lokacija: Banja Luka
pazi, koristim i ja oba operativna sistema i odgovaraju mi oba za kucne potrebe, pa sam se pitao zasto bi neko koristio Win platformu, a ne Lin
medjutim, stanje na terenu je takvo kakvo je (kao sto sam vec naveo, jako tesko je naci ljude sa znanjem u toj oblasti, bilo da se radi o adminitratorima, teh. podrsci, programerima, zatim ove glavesine koje odlucuju uglavnom i ne znaju za postojanje bilo cega drugog osim Wina + vec navedeni vremenski okvir, i na kraju krajnji korisnici koji ni nakon zavrsenih obuka za rad na racunar i dalje zovu i panicnim glasom galame kako im je nestala cirilica sa racunara)
mozda ce u inostranstvu i dolaziti do prelazaka sa win na lin platformu, al` kod nas malo teze

_________________
Batmobil ti inace ima 5.7 litarski chevroletov V8 motor, koji ti ima ubrzanje do 100 za 5 sekundi. Ako uzmes u obzir da batmobil tezi preko dvije tone,to ti je zbilja fenomenalno. Al` dobro,dosta o mom autu, pricajmo malo o meni!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Linux vs Windows
PostPoslato: 17 Jan 2013, 15:08 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Nov 2006, 19:20
Postovi: 212
NAAJNOVIJE verzije Ubuntua i Minta rade ODLIČNO na starijem hardweru. Po meni je to ogroman PLUS za Linux. Dobio sam na poklon IBM Think Pad iz 2002ge sa Celeron M procesorom i instalirao MINT. Radi kao sat, nekako stabilno, "protočno", Win7 i na novijim mašinama nakon godinu dvije od instalacije baš trokira, kao kad klikneš na program a on not responding, pa vamo-tamo. Ovaj IBM sam dao mami na korištenje i nije ni znala postoji "neki" Linux, ali nijednom u svakodnevnoj upotrebi nije naišla niti na jedan problem ili da nešto nije znala. Pogotovo zato što je kompletan na našem jeziku.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Linux vs Windows
PostPoslato: 17 Jan 2013, 19:21 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Koju verziju Minta preporučujete za stariji računar ove konfiguracije:

AMD Athlon 64+ 3200
1GB RAM
ASUS X1300 grafička (mislim)


Može li sa Mintom da se postavi dual boot kao sa Ubuntuom?

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Linux vs Windows
PostPoslato: 17 Jan 2013, 19:45 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2009, 18:07
Postovi: 6745
Lokacija: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Koristi najnoviju verziju minta moze solidno raditi na tom racunaru, cinnamon i da moze dual boot ;)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Linux vs Windows
PostPoslato: 08 Maj 2014, 09:11 
OffLine
Voajer
Voajer
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Maj 2014, 12:16
Postovi: 6
Sad ce 7 godina od kad mi rad sa linuxom donosi novcanu zaradu, a malo manje od 5 godina koliko sam Linux administrator. Za ovaj period mogu reci da je Linux kao server platforma ne uporedivo ispred Windowsa, isto tako Windows kao klijent masina, za krajnje korisnike, ima stvari koje su prilagodjene za lakse koristenje, sto ce i ostati do daljnjeg. Kroz praksu sam skontao da je najbolje stvari pojednostaviti koliko je to moguce, tako da treba koristiti prednosti i jednog i drugog OS-a.

_________________
where there is shell there's a way


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Linux vs Windows
PostPoslato: 09 Maj 2014, 14:11 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Nov 2005, 15:04
Postovi: 1501
Lokacija: Бањалука
Ja se ne slažem sa tim da je Win klijent mašina zgodnija za krajnje korisnike. U korporativnom okruženju su oba OS-a podjednaka kao klijenti. Ne znam kakva je razlika u pisanju aplikacija za ova dva sistema i tu možda postoji razlika, ali na klijentskom nivou ja odavno ne vidim prednost win mašine...

_________________
"Mr. Worf, scan that ship." - "Aye, Captain... 300 DPI?"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Linux vs Windows
PostPoslato: 09 Maj 2014, 14:52 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 21 Okt 2008, 01:08
Postovi: 1908
ja vidim
1.) nepostojanje niceg ni priblizno razvijenog kao Adobe-ov paket
2.) ...i plug-ina za isti (i slicnih stvari vezanih za druge multimedijalne aplikacije)
3.)nepodrška (tj.prećutni sukob) vodećih hardware-skih proizvođača sa svim filozofijama koje okružuju linux(da se razumijemo, open-source/free software nije samo novi način razvijanja software-a nego je u srži i novi način razmišljanja za koji je, po stvarima koje zagovara, takoreći prirodno da bude u sukobu sa kapitalističkim monopolizmom). Zbog ovakvih stvari malo-malo pa nemate drivere za neki dio hardware-a, flash na tjubu puca, codeci nisu legalno podržani itd itd...

_________________
Free Your Mind And Your Ass Will Follow


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Linux vs Windows
PostPoslato: 09 Maj 2014, 20:10 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2011, 21:22
Postovi: 16725
Lokacija: У близини Обрен Вакуфа
Фулио си мету. Скроз. :) Треба ти Адобе пакет? Пали на Мека, разлика између "Прозора" и "Мекице" је неупоредива. Благо речено. А Флеш прави таква срања и под Виндоузом да то већ прелази у програмерски безобразлук. Јуче на факсу отварам Фајерфокс, два таба, систем свјеже покренут на лаптопу са i5 и пуче флеш. Мислим стварноооо...

_________________
Зарада на интернету (Јесте, ја сам админ) :) Najbolji Forex brokeri
Čiča iz Rogače je napisao:
Kad pobjedimo Doboj ćemo nazvati Obren Vakuf,usprkos tebi i Vulićki
Vladimir RUS je napisao:
Na RTRS-u kazu 8000, a na Nezavisnim hiljade. :D
Dok je bilo uzivo, na RTRS-u i ATV-u nista. Zato ide live kada se otvara hidroelektrana od 42 miliona KM koja uz to zaposljava tj. bice uposleno 40-ak radnika. Milion KM po radnom mjestu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Linux vs Windows
PostPoslato: 09 Maj 2014, 22:07 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 21 Okt 2008, 01:08
Postovi: 1908
sinip je napisao:
Треба ти Адобе пакет? Пали на Мека, разлика између "Прозора" и "Мекице" је неупоредива

dapače je vrlo uporediva, kao i razlika u cijeni
Radio sam i na meku i ne vidim ja tu mnogo prednosti...Mek je izvikan, fensi dizajniran i trendi, mada se mora priznati da su aplikacije nešto stabilnije na OS X-u(laž je da ne padaju i ne blokiraju...sto puta mi se zaledio Logic, milion i sto Final Cut pro). Ali kliknucu ja save malo cesce, ako cu iste performanse dobiti za hiljadu i po/dvije manje :). Nek oni to fino prodaju nekom PR-u ili nekom štatijaznam menadžeru ljudskih resursa i sl.

_________________
Free Your Mind And Your Ass Will Follow


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Linux vs Windows
PostPoslato: 09 Maj 2014, 22:09 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Slika

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 78 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs